Martina Hrubá – majitelka agentury SITL a Senior PR manager Trumpeter ČR


Martina Hrubá
19.07.2018 00:46 | Lenka Žáčková

Mohla být letuškou, možná i veterinářkou, ale práce v reklamním průmyslu ji zcela naplnila. Má ráda příjemný kolektiv, komunikaci s klienty, a dobře ví, že je nutné se neustále posouvat. Public relations, marketing, eventy, grafika, kreativa a zároveň nákup médií – to vše by se dle ní mělo dělat v kooperaci, tedy ideálně na jednom místě a v jedné agentuře. Proč? Aby z toho vznikla skvělá a dlouhodobá práce s klientem.

Martina Hrubá

foto: Tino Kratochvil

 

Co tak zajímavou ženu jako jste vy přivedlo k public relations, poradenství v oblasti reklamy, marketingu a nákupu médií?

V podstatě celá moje kariéra začala u pracovního oběda, kdy reklamní agentura hledala managera pro klienta Fujifilm a farmaceutickou společnost Pfizer, a já řekla, ano, jdu do toho! Přišlo mi to zajímavé a chtěla jsem změnu. Před tím jsem pracovala jako vizážistka, ale měla jsem pocit, že se potřebuji posunout jiným směrem. Velkou část své kariéry působím v reklamním průmyslu. Pracovala jsem v reklamní agentuře, kde jsem sbírala cenné rady a praxi, a působila jsem i ve vydavatelských domech.

 

Co je ve vašem oboru důležité pro úspěch?

Pokora k řemeslu a respekt ke konkurenci. Mít klienty, u kterých rozumíte jejich potřebám a navzájem se respektujete. Myslím si, že v každém byznysu je důležitá maximální důvěra k tomu, co říkáte a děláte. Klient musí cítit, že to s jeho firmou myslíte jen a jen v dobrém.

 

Jaká je vaše původní profese? O jakém povolání snila malá Martinka?

Již devatenáct let se pohybuji v reklamním průmyslu. Vlastně původní profese moc není. Vystudovala jsem marketing a obchod, a když mi bylo 19 let, nastoupila jsem do reklamní agentury, a tam vše začalo. Asi rok na to jsem šla studovat Public relations na London School. Léta jsem pracovala ve vydavatelských domech v obchodním oddělení, mezi tím jsem si odskočila na odpočinek do služeb – většinou na pozici ředitelky (například hotelu v Praze), ale také jsem vedla kosmetický salón. Vždy mě to však táhlo zpět do reklamy. Trochu za to může jedna moje kamarádka. Většinou jsem jen přátelsky pomáhala s marketingem a PR propagací, a ona mi jednoho řekla: „ale proč se tím neživíš?“, a tak vznikla agentura, první klienti. Modelka jsem nikdy nechtěla být, baví mě pracovat hlavou. Mám ráda příjemný kolektiv a lidi s dobrou energií. Jako malá jsem chtěla být letuškou, jelikož se mi líbilo cestovat, ale pak jsem zjistila, že to není nic pro mě, a až časem jsem přišla na to, že by mě určitě naplňovalo být veterinářkou. Tak třeba příště. (smích)

Martina Hrubá

foto: Tino Kratochvil

 

Jak dlouho pracujete v propojených nádobách public relations, marketingu a nákupu médií­?

Dlouho, ale marketingu a public relations se intenzivně věnuji ve své firmě šestým rokem.

 

Z jakých nejčastějších omylů vyvádíte své klienty? Jaké mýty o marketingu a PR jsou nejvíce zakořeněné?

Panuje mínění, že je public relations snadné, zadarmo a není potřeba. Podle mě by opravdu každá společnost či produkt měly mít propagaci od založení a od začátku, právě v rámci PR. Tvoříte image, pověst společnosti, a pokud máte světu co říci, tak je to zapotřebí prodat elegantní a nenápadnou formou. Někdy reklamní kampaň neudělá tolik, jako dobře cílená PR strategie. Mnohdy stačí i jeden dobře mířený výstup.

 

Jaké jsou současné trendy? A co byste nazvala pravěkem marketingu a PR?

Můj obor se za poslední léta hodně změnil. Současný trend je posunout PR též do online struktury i např. v rámci SEO, tedy tvořit zajímavý obsah i s proklikem na webové stránky klienta. Určitě největší boom je v rámci PR použití influencerů i blogerů. Myslím si, že další nová cesta je mít vlastní blog, který podpoří produkty nebo vize klienta. Samozřejmě, a to je již trend nějakou dobu, použití známých tváří v rámci kampaní. V PR oboru je zapotřebí momentálně umět i trendy v sociálních médiích, které se také každý měsíc rapidně mění. Tedy je zapotřebí se neustále rozvíjet a učit se novým věcem. A co je pravěk? Pouze tvořit tiskové zprávy a to je vše.

 

Je nějaký produkt, který se dá nazvat vaší „srdeční záležitostí“?

Všechny klienty, které zastupuji, mám jako srdeční záležitost. Podle mého názoru se to ani jinak dělat nedá. Ale líbí se mi produkty klienta společnosti Trumpeter Pharma MKL, Hyalurmed – kyselina hyaluronová v tekuté formě. Produkt MioMat – hrneček, co vaří v podstatě sám. A v mé agentuře SITL mám moc ráda produkty prodejce nábytku a dekoru La natura, ale klientů je samozřejmě víc… Jmenovat je všechny asi nemůžu, že?

Ano takto to zcela postačí.

 

Veřejnost má často pocit, že třeba takové public relations­ je nadbytečnou profesí. Jak to vidíte vy?

Ano, setkávám se s názorem, že mít budget na PR je zbytečné. Nevím, kde se taková fáma vzala, ale zřejmě v minulosti se jako v každém oboru stalo několik chyb v začátcích spolupráce v očekávání klienta, co vlastně PR je. Dost často se to plete s placenou reklamou. Někdy jsou výsledky patrné až za nějaké období, někdy tvoříte pouze image značky nebo produktu. Je potřeba to napravit! (úsměv)

Martina Hrubá

foto: Tino Kratochvil

 

Každá profese má své slabé a silné stránky. Jak je tomu u vás, když prolínáte v podstatě tři profese?

To je pravda. Slabou stránkou v public relations je určitě očekávání. A silnou stránkou je možnost kreativní hry s produktem a důvěryhodnost výstupu. Slabou stránkou v marketingu je časté snižování budgetů a na druhé straně dokážete předvídat budoucnost a cestu kampaně. Je dobré si uvědomit, jak se tyto profese prolínají a strategické plány určovat na delší období a společně.

 

Na čem se podle vás dá nejsnadněji pohořet v marketingu a public relations­?

Zajímavá otázka. Pohořet můžete v podstatě na čemkoliv. Na špatném vyhodnocení na začátku kampaně, na nestanovení si cílů včetně těch vlastních, na lidském faktoru, na momentálním stavu trhu i na politické situaci. V zásadě to může být opravdu cokoliv, co ani nepředvídáte.

 

Co vás na vaší práci nejvíce baví?

Různorodost, kreativita, potkávám zajímavé lidi. Mám ráda, když se daří a vidíte dobré výsledky a klient to ocení. To je k nezaplacení.

Martina Hrubá

foto: Tino Kratochvil

 

A z druhé strany, které úkony ve vaší práci nemáte příliš ráda, nebo je děláte nerada?

Někdy bojuji s administrativní částí mé práce. Jsem spíše kreativní bytost. A potom si myslím, že plánování eventů není, jak říkají v Anglii, můj šálek čaje.

 

Co vám udělalo v pracovní sféře za poslední dobu největší radost?

Určitě provázat klienty ze Slovenské republiky do Čech. Díky práci v agentuře Trumpeter se daří ukázat, že slovenský trh je nám v podstatě nejblíže, a tedy podpořit slovenskou společnost u nás a obráceně je skvělá cesta, a v podstatě vnímám, že jsme se jako trh nikdy nerozdělili. Je skvělé, když může mít klient v rámci agentur PR v české i slovenské republice pod jednou střechou.

 

Jak moc ovlivňuje vaše práce váš osobní život?

Tahle otázka by rozhodně byla ideální pro moje nejbližší okolí, ale pokusím se ji tedy zodpovědět já. Určitě jej ovlivňuje hodně, jelikož práci beru zároveň jako koníčka. Zasahuje tedy samozřejmě do času, který bych měla věnovat své rodině. Někdy zapomínám i na sebe. Mám ráda jógu, procházky se svým psem a samozřejmě hezký film nebo knížku, někdy si to prostě musím nařídit nejen pro dobro své, ale i svého okolí. A svět si musí také někdy ode mě odpočinout, stejně jako já od něj.

 

Nedá mi se nezeptat, které domácí práce děláte opravdu nerada, pokud takové vůbec jsou?

Určitě jsou. To má asi každý z nás. No, opravdu nerada umývám nádobí, a jelikož nemám myčku, tak je to u mě nutnost. A úplně mě nenaplňuje žehlení. (smích)

Martina Hrubá

foto: Tino Kratochvil

 

Máte nějaký pracovní sen?

Pracovat týden u moře a nemít v sobě ten pocit, že to nepůjde!  A určitě mít hezké, úspěšné a spokojené klienty na věčné časy.

Kde se vidíte ve svém pracovním trojboji za pět let?

Za pět let bych si přála, aby manažeři a majitelé firem dostatečně vnímali důležitost PR oboru a považovali ho za samozřejmost. A já osobně si přeji mít stále tak skvělé klienty, jako mám teď! Určitě bych se ráda profesně posunula. V této oblasti je to velmi rychlé a máte se pořád co učit, co je zrovna trend. Novinky v sociálních médiích, v PR, v marketingu jsou stejně jako v módě každý rok jiné. Momentálně jsou na výši blogeři a influenceři a je potřeba na to reagovat.

Životní motto: Co tě nezabije, to tě posílí!

 

Děkuji za rozhovor.

 

Text: Lenka Žáčková

Korektura textu: Vladana Hallová

Foto: Tino Kratochvil www.tino.cz

Vytvořeno ve spolupráci:

BVV www.bvv.cz

LE Hotels Group, Grandior Hotel www.le-hotels.cz

Produkce: Dita Brančíková

Publisher: Profesní magazín Best of www.ibestof.cz

Martina Hrubá
Martina Hrubá
Martina Hrubá
Martina Hrubá
Martina Hrubá

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Karel Kašák – moderátor, sportovec
Karel Kašák – moderátor, sportovec

06.05.2020 | Je mladý, sympatický, urostlý, stále usměvavý a kolem sebe šíří pozitivní energii. Letos oslaví ...


Martin Tománek – PR manažer společnosti Yamaha
Martin Tománek – PR manažer společnosti Yamaha

02.03.2020 | Do Yamahy přišel takříkajíc z druhého břehu. Dlouho o motorkách psal a firma mu hodila lano, ...


Mgr. Jana LeBlanc – novinářka a blogerka
Mgr. Jana LeBlanc – novinářka a blogerka

19.02.2020 | Jana LeBlanc, vlastním jménem Jana Rýznerová, pochází z jihomoravských Dražovic a v současné ...


Klára Doležalová - moderátorka a herečka
Klára Doležalová - moderátorka a herečka

13.12.2019 | Klára Doležalová je známou profesionální moderátorkou a divadelní a příležitostnou filmovou ...


Marcela Konárková – ilustrátorka, zakladatelka knižního studia POP - PAP
Marcela Konárková – ilustrátorka, zakladatelka knižního studia POP - PAP

10.08.2019 | Už odmalička si šla svou vysněnou cestou. Se svými prarodiči kreslila, věnovala se rukodělným ...