Jana Berg - zakladatelka Nadačního fondu Femina


Jana Berg, foto: Robert Vano
Jana Berg, foto: Robert Vano
06.04.2013 09:07 | Michaela Lejsková

S módním tvůrcem, jako je Jana Berg, můžete projít světem módy s pocitem, že jste prošli ročními obdobími, poznali sílu elementů a energie různých prvků. A ten pocit vás přivede k faktu, že to tak je. Že právě tyto prvky návrhářka z jistého opodstatnění vkládá do své tvorby. Jsou to určité doteky, způsob, jakým se snaží návrhář komunikovat se svým klientem. Právě toto opodstatnění jsme se rozhodli odhalit v našem rozhovoru. Smysl tvůrčí práce a vše, co patří do profesní cesty, kterou si zvolila Jana Berg. Cesta ji přivedla na skvostná mola a okázalé přehlídky, ale neváhala dělat i projekty bez vidiny výdělku. Profesní život jí přinesl různé příchutě. Co si v každém případě zachovala, je její styl a způsob práce. Je přísná, ale spravedlivá. Nenajdete jediný kousek oblečení, který by opustil její dílnu a neprošel jí rukama. Jan Berg je patronkou Nadačního fondu Femina.

Jana Berg, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano 


Cítila jste to někdy i naopak, že jste přinesla cosi důležitého a zásadního do života jiné osoby? Přeci jen, oblékat někoho znamená poznat ho a rozumět mu… 

 Mám odpozorováno, že když odložíte svršky, což u zkoušení oblečení na zakázku opravdu musíte, odložíte i svoji obrannou skořápku a otevřete se, někdy dříve, někdy později. Mnoho o svých klientech vím, ale diskrétnost je jedno z hlavních pravidel úspěchu mé práce. Určitě jsem svojí ztřeštěností a „jiným pohledem“ na věc zasáhla do života jiných, ale to je spíše otázka pro ně, já jen vím, že ano.

 

Jakým způsobem vznikal Nadační fond Femina, který jste založila a v němž působíte?

Myšlenka Nadačního fondu Femina, jehož posláním je pomáhat ženám, které úspěšně zvládly léčbu rakoviny prsu, ale následkem této léčby přišly částečně nebo úplně o svá ňadra, vznikla dříve a bez mého přičinění. Fond se zaměřuje především na nákup rekonstrukčních prsních implantátů určených pro rekonstrukci ňader po částečné nebo celkové ablaci. Jejich nákupem zkracujeme čekací lhůtu na daný neoperační zákrok, která v některých specializovaných zařízeních trvá i dva roky. Tak si představte, že žena projde zdrcující, fyzicky i psychicky náročnou léčbou rakoviny, zvládne ji a ví, že může žít plnohodnotný život jako „normálně“ vypadající žena, ale musí čekat další dva roky, než se
dostane do čela pořadníku. Rozhodli jsme se za přičinění onkologických odborníků, bývalých pacientek, které zákrok absolvovaly, a skupinky nadšenců šířit nejen osvětu o tom, že věci mohou být jinak, ale i reálně zasáhnout do dané situace. V průběhu roku a půl existence Feminy se nám povedlo zajistit prostředky na nákup více než padesáti implantátů, které udělaly několik žen šťastnými.

Jana Berg, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano

 

Krátce po revoluci se o rakovině prsu začalo více mluvit a jedna z prvních známých osobností, paní Eva Pilarová tímto onemocněním prošla a otevřeně o tom tehdy mluvila. Daří se v tomto směru dělat osvětu, mluví se o onemocnění amožných řešeních následků dostatečně?

Dnes je rakovina téměř stejně běžná jako chřipka – děsivý, ale reálný stav. Rakovina prsu se stává tak závažným problémem, že se dnes řeší i legislativní změnou, co se týče podpory preventivních vyšetření v rámci zdravotních pojišťoven. Osvěta je, myslím, celkem velká díky nadšencům, práci odborníků, médiím… Otázkou je, jestli ji chceme vnímat, dokud tímto problémem netrpíme. Mnozí z nás si myslí, že nám se to nemůže stát. Myslím, že to má co činit s obyčejnou lidskou pokorou, která nám mnohdy chybí.

 

S jakými potížemi se takto postižené ženy nejčastěji potýkají, vyžadují i jinou pomoc než tu zdravotnickou?

Hlavní potíží je psychická nepohoda a rakovina je pouze důsledkem této nepohody. Moderní medicína léčí nemoc, tedy důsledek, a léčba přináší oslabení a také svým způsobem devastaci těla, takže další psychickou zátěž. Aby bylo onemocnění rakovinou prsu zvládnuto úspěšně a končilo výhrou, není třeba jen skvělých odborných lékařů, informací a znalostí problému a jeho řešení, implantátů, štěstí a pokory, jak jsem již říkala.  Hodně, hodně důležité je rodinné zázemí a podpora partnera, prostě určitá dávka bezpodmínečné lásky kolem.

 

Děkuji za rozhovor.

 

 


Text: Michaela Lejsková

Foto: Robert Vano www.robertvano.cz

Nadační fonf Femina www.nadacefemina.cz

Make up: Pavel Bauer, Estée Lauder www.esteelauder.cz

Vlasová úprava: Veronika Soukupová, Kadeřnictví Honza Hlaváček and friendswww.honzahlavacek.cz

Vytvořeno ve spolupráci s restaurací Campanulla www.campanulla.cz

Korektura textu: Květa Strnadová

Produkce: Michaela Lejsková

Backstage: http://www.ibestof.cz/zajimavosti/backstage-7-2012-4.html

Jana Berg - módní návrhářka: wwww.ibestof.cz/moda-a-styl/jana-berg---modni-navrharka.html

Publisher: magazín Best of www.ibestof.cz

Jana Berg, foto: Robert Vano

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Jana Merunková - ředitelka společností yourchance a Zámek Hluboš
Jana Merunková - ředitelka společností yourchance a Zámek Hluboš

15.07.2021 | Tuto dámu by bylo možné jednoduše označit jako „podnikavou ženu“.  Je podnikatelkou, spoluzakladatelkou ...


Mgr. Barbora Novotná - zakladatelka a ředitelka soukromé ZŠ a MŠ
Mgr. Barbora Novotná - zakladatelka a ředitelka soukromé ZŠ a MŠ

03.04.2021 | Před několika lety založila ve středočeském Králově Dvoře soukromou Mateřskou a Základní ...


MUDr. Dagmar Zezulová – spoluzakladatelka organizace Děti patří domů, z.s.
MUDr. Dagmar Zezulová – spoluzakladatelka organizace Děti patří domů, z.s.

16.03.2020 | Dagmar Zezulová je spoluzakladatelkou organizace Děti patří domů, z. s., její odbornou garantkou, ...


Markéta Kalinová – ředitelka neziskové organizace JAHODA, z. ú.
Markéta Kalinová – ředitelka neziskové organizace JAHODA, z. ú.

24.04.2019 | Usměvavá akční žena, která před deseti lety vyměnila sféru byznysu za neziskový sektor. Ale ...


Zdeňka Frýbertová – ředitelka nadačního fondu
Zdeňka Frýbertová – ředitelka nadačního fondu

04.01.2019 | Nadační fond Zdeňky Frýbertové byl založen v dubnu roku 2017, ona sama se ale pomoci znevýhodněným ...