Irena Vavrušková ml. – Ambasador L´ORÉAL Professionel a President Haute Coiffure Française


Irena Vavrušková, foto: Robert Vano
Irena Vavrušková, foto: Robert Vano
02.07.2012 00:00 | Michaela Lejsková

 

 

 

 

"Individualita je jedna věc, ale trpělivá práce je základ!" Irena Vavrušková

 

 

 

 

Irena Vavrušková v počátcích své profesní kariéry převzala do ruky pomyslnou štafetu a začala podnikat v rodinném kadeřnictví. Jako vyškolená kadeřnice byla v první řadě pracovitá a toužila se vyšplhat někam výše. Vrozená soutěživost jí otevřela cestu do světa kadeřnických špiček.

Irena Vavrušková, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano

 

Netíhla jste spíše k individualitě, už proto, že vaše maminka je také kadeřnice?

Dělat kadeřnici nebylo mým snem. Chtěla jsem být letuškou a cestovat po světě. Z mých plánů sešlo a skutečně jsem šla studovat na kadeřnici. Nakonec i to byl způsob, jak se do světa dostat. (smích)

 

Jaký máte názor na potřebu odlišit se?

Hlavně mladí lidé často chtějí být jiní než jejich rodiče nebo celá společnost, znám ten pocit, ale úspěch nám nepřinese to, když se budeme snažit být za každou cenu jiní. Ukažte mi jediného olympionika, který má talent a netrénuje. Individualita je jedna věc, ale trpělivá práce je základ!

ilustrační obrázek
Foto: archiv Ireny Vavruškové

 

Kolik lidí v týmu vedete?

Co se týká Vlasového studia Vavruškovi, ve kterém jsem spolumajitelkou se svou maminkou a sestrou, tak tam máme 24 kolegů. Asociace HCF ČR, kde jsem prezidentkou od roku 2011, sdružuje deset samostatných salonů včetně toho našeho, takže to je spousta kreativních lidí.

 

Jaká strategie se vám osvědčila jako nejúčinnější v oblasti motivace týmu, aby odvedl co nejlepší výkon?

Jedinou motivací je jít příkladem. Jedině když zaměstnanci uvidí, že to, co chci po nich, dělám já sama a ještě mnohem víc, tak to budou dělat i oni. Mám pocit, že musím udělat dvakrát tolik, aby mou práci měli proč obdivovat a toužili také dosáhnout podobných radostných nabídek ke krásné práci. Musí vidět, že o tom jen nemluvím, ale že to, co říkám, i dělám.

Irena Vavrušková, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano

 

Jak si coby Ambasador L’Oréal Professionel udržujete přehled o konkurenčních produktech?

Titul Ambasador L’Oréal Professionel mě vybízí k tomu, abych to, co v laboratořích vytvoří chemici, já svýma rukama zpracovala v kreativní účes. Je to oboustranně uspokojivá a prestižní spolupráce založená na důvěře a profesionalitě. Protože jsem profesionál, tak testuji a zkouším všechny nové produkty i od konkurenčních firem, abych měla srovnání a aby to, co svým klientům doporučuji, bylo vždy to nejlepší. A L’Oréal mé nároky na péči o vlasy již léta splňuje.

 

Zkoušíte i přípravky pro domácí použití?

Samozřejmě.

 

Jaký je váš názor na domácí aplikaci barvy na vlasy?

Takové barvení způsobuje, že délky vlasů tmavnou a tmavnou, až kvůli přepigmentování zčernají. A to vás pak přivede zpět do kadeřnictví k profesionálnímu kadeřníkovi. Zesvětlení vlasů není vůbec jednoduché. Jakákoliv radikální změna barvy nese svá úskalí. Doporučuji profesionální služby.

ilustrační obrázek
Foto: archiv Ireny Vavruškové

 

Řekla bych, že jste docela úspěšná laborantka! (úsměv)

No jasně! To jsou znalosti, které léta střádám. Profesní sebevědomí roste s každou úspěšnou „operací“!

 

Můžete mi vysvětlit, na jakém principu ve srovnání s chemickými barvami funguje henna a jaké jsou její výhody či nevýhody?

Barvení hennou a indigem funguje na bázi obalení vlasu. Vlasy jsou pevnější. Má to výhodu do té doby, než začnete šedivět, protože henna šediny nezakryje. Další nevýhodou je, že pokud takto barvená žena přijde do kadeřnictví a chce šediny zakrýt, kadeřnice jí nezaručí, že to chemická barva dokáže. Chemie funguje naopak, neobaluje vlasy zvenku, ale vniká do hloubky vlasů. Tím pádem musí nabourat „krunýřek“ vytvořený hennou, a proto se může stát, že barva chytne nepravidelně.

ilustrační obrázek
Foto: archiv Ireny Vavruškové

 

Chce to tedy více pokusů, delší proces?

Francouzští odborníci mě učili, že pokud je na vlasech henna, nemá na ně kadeřník s chemickou barvou vůbec sahat. Ideální je nechat vlasy barvené hennou odrůst. A protože jsem člověk zvídavý, zkoušela jsem i odbarvení henny v různých nápadných nebo zvláštních efektech. Rozhodně však tuto kombinaci nikomu nedoporučuji.

 

Setkala jsem se s tím, že v nejmenovaném kadeřnictví mi řekli, že společenské účesy nejsou jejich parketa. Jak to tedy je? Kadeřnictví nenabízejí komplexní servis?

Tohle se týká hlavně velkých kadeřnických sítí, kde je princip založen na tom, že někdo jen myje vlasy, někdo jen fouká, jiný stříhá a další dělá zase jen účes. Je to způsob, jak zabránit tomu, aby jim kadeřníci odcházeli s klientelou, protože nejsou jako samostatná jednotka schopni nabídnout komplexní servis. Anebo to prostě neumí a nechtějí to umět. To je také důvod, proč je náš salon členem asociace Haute Coiffure Française, která má sídlo v Paříži a sdružuje na 1 500 prestižních salonů po celém světě. Všechny salony zaručují svým klientům nejvyšší kvalitu, profesionalitu a komplexní péči. Navíc je standardem pravidelné vzdělávání kadeřníků. Tyto luxusní salony jsou na celém světě označeny již na vstupních dveřích značkou HCF s uvedením roku, pro který jim bylo členství povoleno. Je to označení kvality, něco jako michelinská hvězda na restauraci.

Irena Vavrušková, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano

 

Jak by měl klient postupovat, když si vybírá kadeřníka a nemá zrovna žádné doporučení?

Je to otázkou priority. Pokud někdo hledá nejvyšší kvalitu, servis a záleží mu na trendech, půjde k profesionálům, kteří jsou certifikovaní, jako jsme my. Pak jsou klienti, kteří mají nároky na nízkou cenu, a jdou jinou cestou a obávám se, že mnohdy na úkor kvality. Jsou zákazníci, kteří v tom rozdíl ani nevidí, protože jsou zaměřeni na svůj obor a tohle vůbec neřeší, nebaví je to a nezajímá, ale najdou si toho svého kadeřníka vedle v domě a u něj zůstanou, protože jsou nenároční.

 

Co považujete za největší prohřešek u úpravy vlasů u mužů?

Zůstává mi rozum stát nad muži, kteří mají dlouhé vlasy a nepovažují za důležité si je každý den mýt. Dále by muži měli věnovat pozornost nejen úpravě vlasů, ale také ostříhání chloupků v nose a uších.

 

Jste z nově přicházejících trendů vždy nadšená, nebo vás dokážou i zklamat?

Víte, já v tom vidím hlavně posun v technologii a pojetí. Z Paříže přijíždím vždy nadšená a plná emocí! Protože se však móda vrací a všechno už se vyzkoušelo na mnoho způsobů, obdivuji vždy nové kreativní prvky, které právě novým nápadem překvapí.

 

Jaké jiné profesi byste řekla, že tak nejvíc „fušujete do řemesla“?

Psychologům – jednoznačně! Už od prvního vstupu klienta do salonu. Když je kadeřník dobrý psycholog, okamžitě se naladí na klienta, což je primární. Kadeřník je také jako kuchař, který připravuje cosi, co bude servírovat, dělá to přímo před lidmi a do toho s nimi ještě udržuje konverzaci. A mnohdy je kadeřník i tak trochu farář, k němuž mají lidé důvěru a svěřují se mu. V profesionálním kadeřnictví je otázka důvěry primární.

 

Sama máte zkušenost s kloubením mateřství a podnikání. Jaké jsou vaše konkrétní zkušenosti?

Mateřství a podnikání rozhodně skloubit jde a podporuji v tom všechny ženy. Dobrý podnikatel je dobrý manažer a je to tedy o umění si čas zorganizovat a být nahraditelná. Kvalitní spolupracovníci jsou v tomto směru naprosto klíčoví. Měla jsem to štěstí a pak si v podstatě nikdo ani nevšiml, že jsem si „odskočila“ porodit. (smích) Také jsem si myslela, že přestanu pracovat, ale povedlo se mi mateřství i práci spojit, aniž by jedno bylo na úkor druhého. Horší to mají maminky, které jsou někde zaměstnané, to je mnohem složitější.

ilustrační obrázek
Foto: archiv Ireny Vavruškové

 

Je u vašich zaměstnanců podmínkou, aby byli vyučeni v oboru?

Určitě ano!

 

Jaký je váš názor na alternativu rekvalifikačních kurzů?

Zatím jsem měla tuto zkušenost pouze jednu, a se svými nároky bych to zhodnotila tak, že to byla profesně nesvéprávná osoba. Je obrovsky složité se k tomuto vyjádřit, protože dívenka přišla rovnou z kurzu a ne každý je stejný.

 

Vy sama byste nepřijala nabídku vyučovat v rámci rekvalifikačních kurzů?

Záleželo by to na podmínkách. V akademii L’Oréal Professionel vedu řadu let školení a nesmírně mě baví předávat lidem informace, protože vím, že o to stojí. Baví mě motivovat a ovlivňovat lidi a zároveň sebe posouvat dál.

 

 

Jaké profesní výzvy máte nejraději?

Takové, kde se musím s něčím trochu „poprat“! To mám na své práci ráda. Pro představu mohu uvést česání vlasů na přehlídce v Číně, kde jsem před dvěma lety dělala supervizi módní přehlídky v rámci EXPO 2010 našim předním módním návrhářům jako je Pavel Ivančič, Liběna Rochová, Denisa Nová, Monika Drápalová, Klára Nademlýnská aj. Tam jsem vytvářela dvě linie typů účesů, které jsme čínským modelkám česali. Česání na podložky, to jsem předem vyřadila z důvodu objemnosti v zavazadle pro tolik modelek. Všechny modelky měly dlouhé vlasy do pasu, tak tvrdé a pevné, že když jsme je vyčesali, vlasy se jen napružily a vrátily se do původního stavu. Práce s nimi byla zajímavá, dalo se ledacos vymyslet, ale byla to obrovská výzva.

 

Vnímáte, že jsou ženy s určitým druhem vlasů, které nejvíce ocení vaše služby?

Ano, to určitě. Každá žena, která nemá vlasy příliš kvalitní, nebo jich nemá mnoho, nebo prostě potřebuje moje zkušenosti, aby zkrásněla.

ilustrační obrázek
Foto: archiv Ireny Vavruškové

 

Trochu jste mě tím navedla na trend trvalé, která byla svého času velkým hitem. Je o ni ještě zájem?

Přichází čas, kdy se vlny vrací a ženy schovávají žehličky a nechávají si vlasy znovu trvale vlnit.

 

Experimentujete také sama na sobě?

No jistě! Já už měla na hlavě kdejaký experiment! (smích)

 

Hodnotíte své okolí kritičtějším okem?

To už nedělám, že bych se dívala na lidi a říkala si, že by mohli mít pěknější, zdravější vlasy, protože takových lidí je na našich ulicích hrozně moc, což mě netěší. Spíše se dívám, co by lidem slušelo, napadá mě to samo. (úsměv)

 

Máte za sebou dvacet let práce. Když se za sebou ohlédnete, co si nejvíce pamatujete?

Slovo práce je hrozně zvláštní pojem, protože jsem dělala vždy to, co mě velmi bavilo a nebyla jsem asi v pravém smyslu slova v práci. Cítím naprostou pohodu v tom, že se mi podařilo zapadnout do společnosti lidí, kterým na jejich image záleží, že naše práce jde ruku v ruce se společenskou prestiží. Nejvíc si pamatuji začátky podnikání na naší současné adrese.

 

 

Kdy jste cítila, že vám práce, ač byla vždy potěšením, dává nejvíce zabrat?

To bylo v začátcích, kdy moji vrstevníci chodili na party, a já jsem trénovala. Usilovně jsem pracovala, abych vše „dostala do rukou“, bylo to pokládání mých základních kamenů a touha dostat se v soutěžích mezi první tři a pak do reprezentace a jezdit po světě.

Irena Vavrušková, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano

 

Jakým způsobem vás motivovala maminka?

Maminka? (úsměv) Týden před soutěží, když se mi nepovedl účes, tak mi řekla, ať jdu dělat cukrářku, když to nedokážu učesat. (smích) Byla to motivace formou vyhecování. Což se já snažím nedělat, a jako správné dítě svých rodičů s nimi ne vždy ve všem souhlasím. Ale temperament mám geneticky daný. (úsměv)

 

Jak u vás doma probíhá třeba společné stolování? Bavíte se u stolu o práci?

Máme jednoznačně zavedené, že to neděláme. Když jsem byla dítě, tak se o práci u stolu rodiče bavili a bylo to strašné. My jako děti jsme se snažily upoutávat pozornost, protože jsme cítily, že jinak nemáme prostor. Všechny pracovní věci řešíme v kanceláři a v salonu a doma se snažíme být rodina.

 

Jakou nejdůležitější radu jste v životě dostala?

Dobrou radu mi dal v Rakousku, kam jsem se kdysi šla nechat zaměstnat, bývalý mistr světa pan Werner Grecht. Přišla jsem tam jako namachrovaný borec, s několika mezinárodními tituly. On mi tehdy řekl: „Vzdělávej se po celém světě, ale inkasuj jen ve svém.“ To byla dobrá rada, která mě vrátila zpátky k nám a bylo to hodně užitečné. Pokud chcete dělat něco pořádně, musíte se to naučit od těch nejlepších.

 

Děkuji za rozhovor.

 

Text a produkce: Michaela Lejsková

Foto: Robert Vano www.robertvano.cz

Make up: Pavel Bauer www.pavelbauer.cz

Foceno v BASTION PRAGUE RESTAURANT www.bastion-prague.cz

Publisher: magazín Best of www.ibestof.cz

 

Irena Vavrušková, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano

 

 Irena Vavrušková ml. – Ambasador L´ORÉAL Professionel a President Haute Coiffure Française

• Začátky své profesní kariéry zahájila v tehdy prestižním kadeřnickém salonu v Železné ulici, v ”Salonu u Zlaté koruny”.
• V roce 1988 získala 2. místo na Světovém poháru na Kubě - v kategorii svatební účes.
• Od roku 1992 je členkou reprezentačního týmu České republiky.
• 1991 - se stává spolumajitelkou Vlasového studia Vavruškovi.
• V roce 1992 získala 1. místo a titul ”Mistr České republiky v účesové tvorbě”.
• V roce 1992 - 6. místo na Mistrovství Evropy v Zürichu.
• V roce 1998 získala 1. místo se svým týmem v celorepublikové soutěži STŘIH + BARVA - L´ORÉAL COLOR TROPHY.
• Mnohokrát se zúčastnila přehlídek účesů na Mezinárodních festivalech v Lucerně.
• V roce 1998 - jedna z trenérek českého reprezentačního družstva na Mistroství světa ve Washingtonu, USA.
• V roce 1998 - Ambassador L´Oréal Professionnel - dlouhodobá spolupráce s významnými českými módními návrháři.
• V roce 2001 absolvovala exkluzivní uměleckou stáž v Paříži, u světoznámé Laetitie Guenaou, člena uměleckého týmu HCF.
• V roce 2003 získala pro svůj salon členství v celosvětové asociaci prestižních salonů HCF se sídlem v Paříži - značka vysoké kvality.
• V současné době vede odborné semináře účesů v Akademii L´Oréal.
• Pravidelně publikuje své účesové kolekce pro L´Oréal Proffessionel v našich i zahraničních časopisech.
• Pořádá vlastní účesové show po celé České republice.
• Spolupracuje s našimi i zahraničními předními fotografy, návrháři a výrazně se podílí na vývoji módy.
• Je trenérkou a hodnotitelkou odborných soutěží v účesové tvorbě.
• 6.3.2011- byla zvolena Presidentkou české sekce Haute Coiffure Francaise /vysokého kadeřnického umění/.

Irena Vavrušková, foto: Robert Vano
Irena Vavrušková, foto: Robert Vano
Irena Vavrušková, foto: Robert Vano
Irena Vavrušková, foto: Robert Vano
ilustrační obrázek
ilustrační obrázek
ilustrační obrázek
ilustrační obrázek
ilustrační obrázek

Komentáře



Kategorie
Příbuzné články
KAMU / Kamila Chadim – kuchařka
KAMU / Kamila Chadim – kuchařka

21.01.2024 | Jak sama říká, již od dětství nedala vařečku z ruky, proto se rozhodla, vystudovat střední ...


Josef Maršálek – cukrář, cestovatel, spisovatel
Josef Maršálek – cukrář, cestovatel, spisovatel

12.08.2023 | V devatenácti letech odjel Josef Maršálek z rodné Moravy s pár tisícovkami v kapse vlakem do Prahy ...


Michal Skramuský - fotograf
Michal Skramuský - fotograf

07.04.2019 | Na cestu profesionálního fotografa se vydal před osmi lety. Bez uměleckých škol, kurzů, seminářů, ...


Václav Zimmermann – polygraf, knihtiskař
Václav Zimmermann – polygraf, knihtiskař

11.03.2019 | Během celého dětství a dospívání bylo jeho velkým koníčkem lepení modelů plastových letadel, ...


Petr Rajt - pražič kávy
Petr Rajt - pražič kávy

24.01.2019 | Petr Rajt má rodinnou pražírnu kávy v Lošově nedaleko Olomouce. Začínal jako obchodní zástupce ...