Mgr. Alena Pokorná, Ph.D. – lektorka na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity Brno


Alena Pokorná
14.05.2018 14:01 | Eva Procházková

Sportu se věnuje od raného dětství, od r. 2008 pracuje jako lektorka v Centru univerzitního sportu MU FSpS Brno. Kromě své práce při teoretické a praktické výuce studentů má i mnoho mimoškolních sportovních aktivit – je například trenérkou sportovního aerobiku, lektorkou fitness, trenérkou krasojízdy, stolního tenisu, ale i aktivní členkou mezinárodní sportovní organizace SCA International Sport and Culture Association se sídlem v Kodani. V rámci vědecké práce se zajímá o ženy s nadváhou a obezitou a také o onkologické pacientky po léčbě rakoviny prsu. Je autorkou mnoha odborných publikací o různých pohybových aktivitách.

Alena Pokorná

Podporovali vás rodiče ve vašem zájmu o sport?

Narodila jsem se do sportovní rodiny a jsem za to vděčná. Rodiče mě vedli k všestrannosti, cvičila jsem v Sokole, chodila na tréninky atletiky a do oddílu stolního tenisu, kde byl můj otec trenérem. V létě jsme trávili aktivní rodinné dovolené na kolech, v zimě na lyžích. Naše rodina je stále v pohybu, žijeme sportem.

Nastoupila jste do sportovní třídy jak na ZŠ, tak na gymnáziu. Měla jste ambice uspět ve vrcholovém sportu?

Na základní škole jsem chodila do sportovní třídy, zaměřené na atletiku. Milovala jsem běh, zejména na 800 a 1500m, ale když jsem kvůli zranění běhat nemohla, klidně jsem závodila ve vrhu koulí či oštěpu. A protože se má sestra stala hlavní trenérkou stolního tenisu ve Středisku vrcholového sportu v Pardubicích, nastoupila jsem tam do gymnázia. Pod sestřiným vedením jsem získala svůj nejcennější zlatý kov na juniorském mistrovství ČR a stala se nedílnou součástí Extraligového týmu žen TJ Lokomotiva Pardubice. Spolu se sestrou jsem rok před maturitou přestoupila do superligového a extraligového týmu TTC Esox Brno. Tam jsem také odmaturovala a seznámila se s partou gymnastů, kteří mi ukázali směr fitness, který mě uchvátil.

Takže jste pokračovala tímto směrem?

Ano, studovala jsem na Pedagogické fakultě v Brně obor tělesná výchova a speciální pedagogika, těšila jsem se, že budu moci někoho motivovat k pohybu a pomohu mu objevit krásy cvičení a zároveň sama pokračovat ve sportu. Dařilo se mi probouzet na svých komerčních lekcích u cvičenek aerobiku zájem a nadšení, a to mi dělalo velkou radost.

Alena Pokorná

Proč bychom se měli věnovat cvičení?

Tělo je stvořeno k pohybu, a aby byl člověk v pohodě a harmonii, měl by se hýbat. Vůbec nejdůležitější je určitě role rodiny, její pozitivní vztah k pohybovým aktivitám. Nejde o výkonnost, ale o prožitek, aktivní trávení volného času. Velkou motivací je i škola, nadšený učitel tělocviku, který by měl být dětem vzorem.

Zúčastnila jste se několika zahraničních stáží, jaké zkušenosti jste si z nich přinesla?

V rámci svého doktorandského studia jsem absolvovala semestrální pobyt na gymnastické škole v dánském Viborgu. Nadchlo mě neskutečné nasazení, disciplína a otevřenost k různým aktivitám dánských studentů, jejich smysl pro fair play – to vše mě hodně ovlivnilo v mé pedagogické profesi. Pracují tam i na charakterových vlastnostech studenta, důležitá je také metodika: umět zaujmout, pobavit. Neskutečnou atmosféru jsem zažila na světových gymnastických festivalech v Alicante a v Lipsku. Přesvědčila jsem se, že pohyb a sport jsou úžasnou cestou jak v komunikaci mezi lidmi, tak v poznávání i hledání svých vlastních možností a hranic.

Jako lektorka na MU pracujete se studenty. Je v průběhu let jejich připravenost stejná, nebo přicházejí lidé méně pohybově vybavení?

V rámci povinné nebo volitelné tělesné výchovy mají naši studenti širokou nabídku pohybových aktivit od míčových her, fitness cvičebních programů, outdoorových aktivit apod. Pokud ale byly hodiny tělocviku na střední škole jednotvárné, nebo chyběl učitel, který by je dokázal „rozpohybovat“, přicházejí studenti s negativním vztahem k pohybovým aktivitám. Úkolem nás, lektorů, je zaujmout a naučit je udržovat pohybový aparát v optimálním stavu jak pro běžné každodenní aktivity, tak pro adaptaci organizmu na zátěžové situace. Pro zvládnutí zápočtových požadavků na naší fakultě nezáleží tolik na pohybových předpokladech, důležité je nasazení, disciplína, osobnost.

Alena Pokorná

Spolu s kolegy jste autorkou šesti odborných publikací, které se věnují problematice žen po léčbě rakoviny prsu. Proč jste zvolila právě toto téma a co pro ty ženy můžete udělat, jak jim můžete pomoci?

Je to téma stále aktuální. Já sama s ním mám osobní zkušenost, má sestra tomuto onemocnění podlehla ve svých 43 letech. Často jsem navštěvovala onkologické pracoviště a následně podstoupila oboustrannou mastektomii. Moje poslední odborná publikace navazuje na projekt, jehož cílem bylo v rámci spolupráce s Masarykovým onkologickým ústavem podpořit aktivní návrat onkologických pacientek po rakovině prsu zpět do plnohodnotného života. Publikace je vhodnou inspirací a motivací, jak se cítit lépe, jak se dostat do lepší tělesné kondice a zlepšit kvalitu svého života.

Který sport vás baví nejvíc a kolik času mu věnujete?

Na fakultě se věnuji jako garant především fitness a v této oblasti mě nejvíc baví intervalové kondiční tréninky na zvýšení tělesné kondice, spinning a funkční trénink. Jsem moc ráda, že u nás v rámci celouniverzitní TV probíhá i výuka stolního tenisu a je vyhledávanou sportovní aktivitou. Většinou cvičím tři lekce denně, takže jsem v tréninku jako vrcholový sportovec, zároveň mě velmi baví různorodost, protože každý den jsou lekce jiné. A když se někdy ke konci semestru stává, že už jsem z pohybu unavená, sedávám k sepisování metodických publikací a nasávám energii, kterou mi dodává má rodina. V rámci svého aktivního odpočinku hledám harmonii v přírodě a józe, která mi dává možnost zastavit se, zamyslet se nad svými prioritami a povinnostmi, vnímat sama sebe.

Alena Pokorná

Mezi tématy, jimiž se zabýváte, je i hormonální jóga. Co přesně znamená a jak může pomoci?

Jde o cvičební program, jehož cílem je zejména harmonizace hormonální rovnováhy v lidském těle. Je určena ženám ke zmírnění některých potíží v období menopauzy, či předčasné menopauzy, bolestivého menstruačního cyklu a také u některých příčin ženské neplodnosti. Může přinést zlepšení v případě padání vlasů, lámavých nehtů, suché pleti, akné.

Pořádáte kurzy bodystylingu, spinningu, Movida fitness, rollpilates, Bossa cvičení, TRX cvičení a mnoho dalších. Pro leckteré lidi to jsou pojmy, pod kterými si nedokážou nic moc představit. Mají tato cvičení něco společného?

Jedná se zejména o fitness cvičební programy, jejichž cílem je zvyšovat tělesnou kondici, zlepšovat držení těla a správnou postavu. Upevňují zdraví a rozvíjejí sílu. Funkční a intervalové tréninky jsou momentálně v popředí evropského fitness, jsou jednou z nejoblíbenějších forem skupinového cvičení. Zahrnují maximální zapojení různých svalových skupin, funkční trénink je velmi efektivní a přináší atraktivní výsledky za krátkou dobu.

Alena Pokorná

Který z vašich předmětů je mezi studenty nejoblíbenější?

Mezi studenty patří k nejvyhledávanějším předmět Wellness FIT program. Pořádáme ho pravidelně v Luhačovicích, je třídenní. Nabízíme zde cvičební programy, které vedou k harmonizaci tělesné i duševní činnosti, k podpoře zdravého životního stylu, zvýšení motivace k pravidelným pohybovým aktivitám. Zahrnuje čtyři cvičební jednotky denně dle širokého výběru. Celý pobytový program je doplněn kulturně vzdělávací prohlídkou lázeňského města a ochutnávkou léčebných pramenů. Studenti oceňují především možnost vyzkoušet si nové cvičební programy, posílení sociálních vazeb i psychické kondice.

Zájem o sport vyplňuje i váš volný čas. Jak zvládáte spojit svou lásku ke sportu, své sportovní aktivity, s péčí o rodinu?

Celá rodina včetně našich dětí žije sportem. Vedeme je především k všestrannosti, ale již se specializují dle svého zájmu. Víkendy trávíme na hřišti nebo v tělocvičně a domů chodíme jen přespat, ale nikomu z nás to nevadí.

Alena Pokorná

Tématem vaší doktorandské práce bylo sledování žen s nadváhou. Boj s hubnutím mnohé ženy velmi rychle vzdávají. Co byste jim poradila?

Důležité je najít si někoho, kdo vám věří, kdo vás podpoří. Potom odhodlání, disciplína a trpělivost, změna chování a přístupu ke stravování. Nevzdávat se hned, jakmile se rychle nedostavují úspěchy. Už to, že člověk o svém problému přemýšlí, je prvním krokem k nápravě.

Alena Pokorná

Jak se k novým cvičebním metodám dostáváte?

Bez systematického vzdělávání bych se ve své profesi neobešla. Sport a fitness se stále vyvíjí, nové trendy je nutné sledovat. Pravidelně se účastním mezinárodních kongresů a workshopů, kde se snažím zachytit a aktivně si vyzkoušet novinky v oboru, metodiku, setkávám se se špičkovými lektory a získávám novou energii do cvičení. Získané zkušenosti potom aplikuji v rámci kondičních tréninků u různých sportovních odvětví tak, aby se co nejvíce rozvíjely pohybové dovednosti a výkonnost.

Zažila jste nějakou úsměvnou historku jako externí lektorka v brněnském hotelu International?

Pobavila mě historka s jedním hotelovým hostem z Indie. Měl zájem o osobní individuální trénink a říkal, že přijíždí do hotelu v 16:30. Nabízela jsem mu termín v 17 hodin, jenže on mě požádal až o termín v 19 hodin, protože nejdřív musela přijít na řadu siesta, káva a meditace. V tu chvíli jsem si uvědomila, jak se já sama zbytečně honím… Z tréninku byl nadšený a jako projev uznání mi políbil boty…

Alena Pokorná

Jaké sportovní aktivity byste doporučila lidem, kteří svou pracovní dobu tráví vsedě, u počítačů?

Minimálně 4x týdně 30 minut aerobních aktivit a 2x týdně posilovací nebo protahovací lekce v rozsahu 60 minut. Ale už jenom vědomé myšlenky o pohybové aktivitě mají svůj podstatný význam na organismus…

Ruku v ruce s cvičením by měly asi jít i zdravá výživa a zdravý životní styl. Jste sama na sebe přísná při jejich dodržování?

Zdravý životní styl a cvičení by měly patřit k důležitým součástem našeho života a pro mě jsou to součásti nepostradatelné. Jsem v podstatě zásadový člověk, zdravá výživa k mému životu patří. Zásadou je pravidelnost a kvalita jídla na úkor kvantity. Společná setkání s přáteli nebo rodinou u oběda nebo večeře jsou příjemnou relaxací.

Co byste vzkázala lidem, kteří se pohybu vyhýbají?

Pohyb je skvělá antistresová terapie a endorfiny, které se při cvičení uvolňují, vám zlepší náladu a udělají váš život krásnějším. Mým mottem, se kterým pravidelně své studenty seznamuji, je: Být sexy znamená být FIT.

Děkuji za rozhovor.

 

Text: Eva Procházková

Foto: archiv
Korektura textu: Vladana Hallová

Publisher: Profesní magazín Best of www.ibestof.cz

Alena Pokorná
Alena Pokorná
Alena Pokorná
Alena Pokorná
Alena Pokorná
Alena Pokorná
Alena Pokorná
Alena Pokorná
Alena Pokorná
Alena Pokorná
Alena Pokorná
Alena Pokorná

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Petr Fuksa - propagátor a trenér pétanque
Petr Fuksa - propagátor a trenér pétanque

01.07.2020 | Ve svých dvaceti osmi letech se poprvé seznámil s hrou zvanou pétanque. Výzvou byla iniciativa přátel ...


Jaroslav Müller - ředitel Dostihového spolku a.s.
Jaroslav Müller - ředitel Dostihového spolku a.s.

28.09.2019 | Od začátku měsíce září 2019 má Dostihový spolek a.s. nového ředitele. Stal se jím Jaroslav ...


Pavel Trčala – sportovec, majitel sportovní firmy
Pavel Trčala – sportovec, majitel sportovní firmy

20.09.2018 | Narodil se v Brně, vystudoval ekonomii ve Washingtonu, kde také začal svou pracovní kariéru ve ...


Petr Krajča - šéf motocyklové divize BMW Motorrad
Petr Krajča - šéf motocyklové divize BMW Motorrad

04.04.2018 | Charismatický člověk, který se vám dívá přímo do očí a ve chvíli, kdy hovoří o motorkách, ...


Pepa Sršeň Šiler – kaskadér, streetfighter a motocyklista
Pepa Sršeň Šiler – kaskadér, streetfighter a motocyklista

07.03.2018 | Patron brněnského veletrhu MOTOSALON, držitel mnoha světových rekordů, s image rebela, který umí ...