Severskou filmovou lekci SCANDI otevře benátský zlatý “Holub” Roye Andersonna


SCANDI
08.01.2015 17:05 | redakce

Filmovými událostmi nabitý program divákům v České republice a na Slovensku od 14. do 18. ledna nabízí Scandi, první ročník rozsahem, kvalitou a ucelenou koncepcí jedinečné přehlídky nejlepších filmů z Dánska, Švédska, Norska, Finska a Islandu.  „Severský film se stal v mnohém ideálem. Dokáže se komerčně prodat, ale zároveň vyhrát i „staré“ Benátky. Má svou bergmanovskou švédskou klasiku, moderní trierovskou dánskou provokativnost, žánrovou dokonalost jako finský Iron Sky a norský V hlubinách, anebo výrazný první film jako islandský O koních a lidech. Naše Scandi nemůže přinést všechny severské filmy, ale hlavní trendy a trochu i kořeny představit dokáže. Náš severský distribuční oblak nabídne 20 filmů v 11 českých a slovenských kinech, 20 VOD titulů a 23 filmů prémiové televize Film Europe Channel,“ rekapituluje Ivan Hronec, prezident mediální společnosti Film Europe, která Scandi pořádá.

SCANDI

 

Exkluzivní kolekce dvaceti severských filmů „na velkém plátně“ bude k vidění v Praze – kino Lucerna, kino Evald, v Brně – kino Art, v Ostravě – Minikino, v Chomutově – kino Svět, v Havířově – kino Centrum, v Bratislavě – Kino Film Europe, kino Mladosť, v Košicích – Kasárne Kulturpark, v Popradě – Kinoklub Film Europe a v Martině – kino Strojár. Velká očekávání provází českou a slovenskou premiéru výtečného filmu Roye Andersonna Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě, ověnčeného Zlatým lvem z festivalu v Benátkách 2014, která 14. ledna první ročník Scandi zahájí. Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě je třetím, závěrečným filmem Anderssonovy trilogie o lidském bytí, v níž se snažil vytvořit napětí mezi banalitami a podstatnými věcmi, mezi komickým a tragickým – ukázat protichůdnost a dynamickou povahu existence, zatímco formuje myšlenku, že lidský druh potenciálně směřuje k apokalypse, ale také že její výsledek máme ve svých rukách. Brilantně absurdní příběhy o lidském žití překvapí, dojmou a inspirují k úvahám.

SCANDI

 

Značný zájem vzbuzuje také uvedení festivalového hitu loňského MFF Karlovy Vary O koních a lidech. Debut islandského režiséra Benedikta Erlingssona je velkolepým dílem vyprávěným z pohledu koně. Jaký vliv mají lidé na koně a koně na lidi? Jsou věci skutečně takové, jaké jsou, když se na ně podíváte očima koně? Vtipný, nádherný a citlivý příběh zasazený do čisté, islandské krajiny získal řadu filmových ocenění, včetně Ceny diváků a Ceny FIPRESCI z filmového festivalu v Göteborgu 2014, Ceny KUTXA z San Sebastiánu 2013 a šesti cen Edda Award (islandská obdoba Oscarů).

Jedinečné zážitky z intenzivního setkání s legendou světového filmu všem milovníkům kinematografie přinesou projekce zrestaurovaných filmů Ingmara Bergmana – oscarový snímek Fanny a Alexander, Sedmá pečeť, Lesní jahody, Scény z manželského života a Podzimní sonáta.

SCANDI

 

Diváci, kteří preferují pohodlí domova a filmy si rádi vychutnají na televizní obrazovce, mají k dispozici prémiový televizní kanál Film Europe Channel. V rámci festivalu severských filmů Scandi odvysílá například trierovskou kolekci filmových provokací včetně Nymfomanky (1 a 2), Melancholie nebo Antikrista. Třetí platformou ke sledování špičkových festivalových filmů – kdykoliv a kdekoliv na mobilu, počítači či tabletu – je O2 Videotéka. „Milovníkům severské kinematografie nabídneme dvacítku snímků, například kultovní klasiku Ingmara Bergmana nebo filmy Odhalený přístav, Perfect Sense či Call Girl,“ říká David Duroň, marketingový manažer pro segment domácností v O2 Czech Republic. „Všechny filmy budou k zapůjčení v naší online Videotéce za cenu 45 Kč. Počet přehrání snímku přitom není omezen,“ dodává Duroň.

SCANDI

 

Kompletní program prvního ročníku festivalu severských filmů Scandi je k dispozici na: http://scandi.filmeurope.eu/ 

Výjimečnost a atraktivitu nové filmové přehlídky dokládá záštita, kterou Scandi udělila čtyři velvyslanectví: švédské jménem velvyslankyně, paní Anniky Jagander, norské jménem velvyslankyně, paní Siri Ellen Sletner, dánské jménem velvyslance, pana Christiana Hoppeho, a finské jménem pana rady - velvyslance, Ari Tasanena. 

Misí Film Europe je evropský film. FILM EUROPE MEDIA COMPANY s týmy v Praze, Bratislavě, Londýně a v Cannes nakupuje, koprodukuje, v kinech, na VoD a DVD distribuuje a ve vlastních televizích vysílá jen evropský film. Do programů českých, slovenských, maďarských a polských kin a festivalů přinesla od roku 2009 více než 200 špičkových filmů. Od roku 2010 provozuje národní tematické televizní kanály KINO CS, DOKU CS a MUZIKA CS. V roce 2011 spustila vysílání FILM EUROPE CHANNEL – první evropské filmové televize, s 800 filmy výhradně evropské kinematografie. V září 2013 otevřela v Bratislavě festivalové KINO FILM EUROPE. V roce 2014 spustila v Čechách a na Slovensku festival francouzského filmu Crème de la Crème a festivalovou přehlídku soutěžních filmů z Cannes, Berlinale a Benátek - Be2Can. V roce 2015 založila přehlídku severských filmů – SCANDI.

Film Europe je evropským lídrem nákupu, festivalových uvedení, kinodistribuce a televizního vysílání evropského filmu.

 

Oficiální stránky Scandi: http://scandi.filmeurope.eu/

Zdroj: Film Europe s.r.o.

SCANDI
SCANDI
SCANDI
SCANDI

KomentářeKategorie
Příbuzné články
5 problémů, se kterými se můžete setkat při práci z domova
5 problémů, se kterými se můžete setkat při práci z domova

16.10.2020 | Práce z domova za posledních 6 měsíců skokově posílila bezprecedentním způsobem. Za tu dobu ...


Oslovení firmy s poptávkou práce je účinnější než inzerát
Oslovení firmy s poptávkou práce je účinnější než inzerát

18.09.2020 | V srpnu evidovaly úřady práce 279 078 uchazečů o zaměstnání. V meziročním srovnání jejich ...


Sparta otevírá novou fanzónu na střeše Galerie Harfa
Sparta otevírá novou fanzónu na střeše Galerie Harfa

18.09.2020 | Sparta ve spolupráci s Galerií Harfa přináší všem fanouškům unikátní zážitek! Po celou sezónu ...


Potřebujeme prodávat, abychom mohli pomáhat
Potřebujeme prodávat, abychom mohli pomáhat

18.09.2020 | Téma pomoci nemocným je v současné době žhavější než jindy. Pro mnohé z nás to je to poprvé, ...


72 procent zaměstnanců vnímá větší důraz na hygienu, ostatní nevidí rozdíly
72 procent zaměstnanců vnímá větší důraz na hygienu, ostatní nevidí rozdíly

27.07.2020 | Společnost Kärcher realizovala v polovině července průzkum mezi 2000 zaměstnanci různých typů ...