12. ročník Štik českého byznysu představil vítěze


štiky
23.10.2015 06:26 | redakce

Prestižní ekonomický žebříček Štiky českého byznysu představil vítěze dvanáctého ročníku. Pořadí dominuje především plzeňský strojírenský podnik OLBRICH - CZ, spol. s r.o., který se stal celorepublikovým vítězem. Porota rovněž udělila titul Česká štika, a to jihočeské společnosti Mráz Agro CZ, s.r.o., která se zabývá moderní potravinářskou a zemědělskou výrobou. Žebříček Štiky českého byznysu založila společnost Coface Czech počátkem roku 2005, aby identifikoval rostoucí české podniky s dobrými výsledky hospodaření a dobrou úrovní likvidity a finanční stability. Na schválení vítězů se popré podílela v roli generálního partnera společnost Vodafone a v roli  hlavního partnera společnost PwC Česká republika.

Postup výběru firem do žebříčku roku 2015 shrnuje Martin Růžička, Country Manager úvěrové pojišťovny Coface, která je zakladatelem žebříčku: „Do výběru Štik českého byznysu jsme zařadili řádově 40 tis. firem, u kterých jsme měli k dispozici jimi zveřejněné kompletní finanční údaje za poslední tři roky. Dále jsme z nich vybírali jen firmy, které splňují kritéria žebříčku, např. mají obrat větší než 10 mil. EUR, či mají alespoň jednou za poslední tři roky jeden kladný hospodářský výsledek. Po aplikaci výběrových kritérií jsme dopočetli Index 1000, který je agregovaným ukazatelem ekonomických ukazatelů ziskovosti, likvidity, růstu obratu a zadluženosti. V závěru jsme tak již pracovali jen s počtem 1035 firem z celé České republiky, u kterých jsme sestavili jejich celorepublikové pořadí a pořadí v jednotlivých krajích.“

štiky

 

Na českém trhu je mnoho šikovných a pracovitých podnikatelů. Spíše než na velikosti firmy však podle mne záleží na stabilitě růstu a dlouhodobém plánu. Proto jsme se ve Vodafonu rozhodli podpořit již 12. ročník projektu Štiky českého byznysu, do kterého jsou nominovány prudce, ale zároveň stabilně, rostoucí firmy. Podpoře malých a středních podnikatelů se věnujeme dlouhodobě. Již několik let jsme každoročně partnerem soutěží Firma roku a Nápad roku. Generální partnerství Štik je tak jen dalším logickým rozšířením těchto aktivit. Vodafone klade velký důraz na regiony a dlouhodobě se v nich věnuje rozšiřování nejnovějších technologií. V současnosti Vodafone pokrývá již 96% populace signálem LTE a na rozdíl od konkurence se zaměřil nejprve na mimoměstské oblasti, ve kterých je často jediným poskytovatelem rychlého internetového připojení,“ říká Milena Linhartová, ředitelka prodeje firemním zákazníkům ve Vodafonu.

„České podniky těží z hospodářského oživení. Průzkum, který poradenská společnost PwC udělala mezi rodinnými firmami ve střední a východní Evropě ukázal, že téměř polovina dotázaných považuje inovace za klíčovou výzvu pro následujících pět let. Šest z deseti dotázaných se nejvíce obává toho, že nebudou schopni získat kvalitní lidi, kteří jim pomohou zvládnout výzvy, jako jsou právě inovace. Země našeho regionu jsou relativně malé, proto zdejší rodinné firmy očekávají, že v následujících pěti letech budou tržby ze zahraničí tvořit téměř 30 % jejich výnosů,“ říká Zenon Folwarczny, ředitel v daňovém oddělení poradenské společnosti PwC ČR, která je hlavním partnerem Štik českého byznysu.

„Blahopřeji všem, středem našeho zájmu jsou především ty dravé štiky, které mají ambice plout nejen jako dravci v českých a moravských vodách, ale chtějí uskutečnit své vize sahající i za hranice naší republiky a vydat se do vod zahraničních. Pro tyto expanze jsme připraveni podat těmto firmám pomocnou ruku v podobě poradenství a nabídky finančních produktů a služeb šitých na míru jejich potřebám,“ řekl Daniel Krumpolc, ředitel firemního bankovnictví Citibank.

Vyjádření k výsledkům poskytl také partner Enterprise Investors, pan Ivan Jakúbek: "Velmi nás těší, že jsme dlouholetým partnerem projektu Štiky českého byznysu. Moc dobře totiž víme, jak je důležitá kontinuální podpora, která dodává jistotu, stabilitu a klid mysli. Jsem přesvědčen, že v ekonomice by nebylo úspěchů bez ambicí a podnikatelských talentů soustředěných v malých a středních firmách. Právě ty jsou motorem inovací a hlavním tvůrcem nových pracovních míst. Pouze na jejich síle a rozvoji zdravé ekonomiky stojí. Chtěli bychom proto prostřednictvím této soutěže ocenit práci nejúspěšnějších z nich."

„Blahopřejeme vítězům letošního ročníku Štik českého byznysu. Pohledem na přední místa v jednotlivých krajích vidíme, že se do žebříčku probojovalo většina “nových štik”, tj. firem, které se v minulých 3 ročnících neumístili. To svědčí o příznivém podnikatelském vývoji a konjunktuře. Ve světle globálních trhů a makroekonomického vývoje bychom však neměli zapomínat ani na roky horší. Proto bychom popřáli do dalších let všem štikám pevné nervy a dostatečné rezervy,“ zhodnotil letošní výsledky Petr Laštovka, partner Emun Partners.

„Podnikáme v oboru private equity. Investujeme peníze českých investorů do českých podniků tak, aby z toho měli všichni zúčastnění maximální prospěch. Partnerství a etické podnikání jsou našimi základními principy. Našimi partnery jsou podnikatelé, vyznávající stejné zásady, kteří tak jako my usilují o vytváření hodnot, o růst. Komunita sdružená v projektu Štiky českého byznysu se dá charakterizovat stejnými slovy. Toto sdružení svou činností dokazuje, že úspěchu lze dosáhnout prací a zdravou soutěží při dodržení vzájemného respektu a ochotě pomáhat druhým. Tím inspiruje a kultivuje podnikatelské prostředí. Proto máme radost, že můžeme tento projekt trvale podporovat a aktivně se na něm podílet. Gratulujeme k dalšímu úspěšnému ročníku a do budoucna přejeme ničím nezkalené vody,“ gratuluje vítězům Luděk Palata, Ředitel Private Equity & Corporate Finance společnosti BH Securities.

štiky

 

„Jako jeden z největších poskytovatelů logistických služeb nabízíme svým zákazníkům komplexní řešení jejich přepravních potřeb. Spojujeme firmy, ulehčujeme jim podnikání a pomáháme růst. Podnikatelé se tak mohou soustředit na svůj byznys a tím dosahovat lepších ekonomických výsledků. Hlavní hráči na trhu se stále více globalizují, a tím více je prostoru pro střední a menší společnosti s lokální působností. Kromě nákladů totiž stále ještě existují faktory, jako je lokální patriotismus, dlouhodobé dobré obchodní vztahy a vyšší flexibilita. Projekt Štiky je jedinečný v tom, že hodnotí firmy podle jejich finanční stability a růstu, což jsou podle mne jedny z nedůležitějších předpokladů udržitelného rozvoje společností. Proto jsme se rozhodli stát se partnerem této soutěže a přeji všem štikám, aby i nadále byli těmi, kdo budou čeřit vodu v českém podnikatelském rybníce,“ shrnuje žebříček Vít Návrat, Managing Director DHL Freight Central Eastern Europe.

„Jsme poctěni, že jsme se v letošním roce stali partnerem žebříčku Štiky českého byznysu. Je nám velice blízký styl výběru žebříčku, kdy ekonomická stabilita je velice důležitým, avšak zdaleka ne jediným kritériem. Podstatným hledítkem je i transparentnost podnikání, což je důležitým aspektem i naší ekonomické činnosti. Celý letošní výběr provází zajímavá setkání jak s účastníky, tak i hosty z rozličných oborů podnikání, která každého účastníka obohatí,“ doplnil Luděk Procházka, provozní ředitel společnosti Gerlach.

Přehled výsledků 12. ročníku ekonomického žebříčku Štiky českého byznysu:

 

CELOREPUBLIKOVÝ VÍTĚZ

OLBRICH - CZ, spol. s r.o.

 

ČESKÁ ŠTIKA zvláštní cena poroty

Mráz Agro CZ, s.r.o.

 

„Vážím si každého, kdo našel odvahu podnikat a slušně zaměstnávat lidi, ale v případě letošního vítěze České štiky mám navíc radost, že jde o firmu výrobní, navíc generující slušnou přidanou hodnotu. Je dobrou zprávou, že i v oblasti zemědělství lze dosahovat zajímavého obratu s poměrně vysokou produktivitou práce,” komentuje vítěze Pavla Břečková, místopředsedkyně představenstva AMSP ČR.

 

KRAJSKÉ VÝSLEDKY

 

JIHOČESKÝ KRAJ

1.       Mráz Agro CZ, s.r.o.

2.       Linde Pohony s.r.o.

3.       AGRA GROUP a.s.

JIHOMORAVSKÝ KRAJ

1.       ASPIRE SPORTS, s.r.o.

2.       DEICHMANN-OBUV s.r.o.

3.       ELKO TRADING, spol. s r.o.

KARLOVARSKÝ KRAJ

1.       KE Ostrov - Elektrik s.r.o.

2.       Dřevo Ziegler ML, s.r.o.

3.       Lázně Františkovy Lázně a.s.

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ

1.       Charvát a.s.

2.       VEBA, textilní závody a.s.

3.       J 4  s.r.o.

LIBERECKÝ KRAJ

1.       Microcell PU Tschechien s.r.o.

2.       Fehrer Bohemia s.r.o.

3.       Galvanoplast Fischer Bohemia, k.s.

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

1.       Vyncke s.r.o.

2.       Mayr-Melnhof Pellets Paskov s.r.o.

3.       CROMODORA WHEELS s.r.o.

OLOMOUCKÝ KRAJ

1.       Senior Flexonics Czech s.r.o.

2.       Windmöller & Hölscher Prostějov k.s.

3.       OP papírna s.r.o.

PARDUBICKÝ KRAJ

1.       KOH-I-NOOR PONAS s.r.o.

2.       Herbacos Recordati s.r.o.

3.       Rieter CZ s.r.o.

PLZEŇSKÝ KRAJ

1.       OLBRICH - CZ, spol. s r.o.

2.       BORGERS CS  spol. s r.o.

3.       LOXXESS Bor s.r.o.

PRAHA         

1.       CHEMOPROJECT NITROGEN a.s.

2.       Biesterfeld Silcom s.r.o.

3.       HEIDENHAIN s.r.o.

STŘEDOČESKÝ KRAJ

1.       Faurecia Exhaust Systems s.r.o.

2.       TAMERO INVEST s.r.o.

3.       TRW Autoelektronika, s.r.o.

ÚSTECKÝ KRAJ

1.       Hüttenes-Albertus CZ s.r.o.

2.       Chart Ferox, a.s.

3.       SANDVIK CHOMUTOV PRECISION TUBES spol. s r.o.

VYSOČINA

1.       Automotive Lighting s.r.o.

2.       Swoboda CZ s.r.o.

3.       ALTREVA spol. s r.o.

ZLÍNSKÝ KRAJ

1.       TOMATEX Otrokovice, a.s.

2.       MORAVIA CANS a.s.

3.       ROBE lighting s. r. o.

 

O EKONOMICKÉM ŽEBŘÍČKU:

Žebříček Štiky českého byznysu založila společnost Coface počátkem roku 2005 s cílem identifikovat české prudce rostoucí podniky a podniky s předpoklady pro další růst. Cílem je nabídnout podnikatelské veřejnosti hodnověrný nástroj k posouzení střednědobé dynamiky a stability českých firem. Kritérii zařazení do žebříčku jsou dosažené ekonomické výsledky po sobě následujících 3 let (např. v roce 2015 se vyhlašují výsledky za roky 2012-2013-2014), obrat vyšší než 10 milion EUR ročně v každém hodnoceném roce, alespoň jeden kladný hospodářský výsledek a schopnost společnosti dostát svým závazkům.

V ekonomickém žebříčku nejsou hodnoceny firmy s některými specifickými formami podnikání (finanční společnosti, zbrojovky a firmy zabývající se výrobou a distribucí paliv, sázkové kanceláře a firmy zabývající se hazardem).

 

O partnerech 12. ročníku Štik českého byznysu:

Štiky se potkávají ve společenském klubu „Helas New Encounters Club“, který dlouhodobě propojuje významné podnikatelské subjekty a pořádá diskuze a společensko-odborná setkání. Dlouhodobá analýza nás přivedla k tomu, že Štiky českého byznysu jsou převážně firmy, které potřebují specifické služby a poradenství, a proto bylo naším cílem zapojit do projektu partnery, kteří patří k lídrům v rámci svých oborů. Hlavním tématem dnešní doby jsou moderní technologie a flexibilita práce, proto se generálním partnerem stala společnost Vodafone. Každá firma, která patří ke Štikám, potřebuje řadu specifických služeb, ať už se týkají daní, auditu, práva nebo růstu firmy, a ty najde prostřednictvím dalšího partnera, kterým je PwC. Mnoho Štik patří také mezi exportní společnosti, které ocení exportní financování a obdobné služby, proto je partnerem i společnost Citibank. Takové firmy ocení i služby významných transportních společností, jako jsou DHL Freight a Gerlach. Majitelé výzamných firem rovněž hledí na své finanční portfolio z vyššího nadhledu, a proto jsou partnery také Emun Partners a BHS. Firmy expandují díky fúzím a vstupům finančních skupin, což umíme zprostředkovat prostřednictvím Enterprise Investors. Dalšími partnery jsou ti, kteří umí nabídnout konferenční a ubytovací služby, jako je Le Hotel Group a poskytovatel příjemných požitků Dilmah. Záštitu poskytuje AMSP ČR.

ZAKLADATEL

Coface Czech

Skupina Coface, světový leader v pojištění pohledávek, nabízí společnostem po celém světě globální řešení pro řízení rizik pohledávek. V roce 2014 byla skupina podporována 4406 zaměstnanci a zaznamenala konsolidovaný obrat 1.441 miliard eur. Prezentuje se přímo nebo nepřímo v 98 zemích, zabezpečuje transakce pro více než 40 000 firem ve více než 200 zemích. Každé čtvrtletí Coface publikuje své hodnocení rizik ve 160 zemích, které je založené na jedinečných znalostech platební morálky a odborných znalostech 350 underwriterů. Ve Francii Coface poskytuje veřejnoprávní exportní záruky z pověření francouzského státu. Coface je dceřinou společností Natixis, korporátní, investiční management a specializované finanční služby, podpora Groupe BPCE.

Přítomnost Coface v České republice je datována od roku 1991, kdy začala své aktivity produktová linie kreditních informací v Praze.

Coface Czech podporuje exportéry

Hlavní 3 obchodní linie Coface Czech: úvěrové pojištění (ochrana proti neplacení obchodních pohledávek), kreditní informace a služby inkasa tj. vymáhání pohledávek, jsou zejména využívány exportéry. Ti si tak mohou prověřit obchodní partnery a chránit se před riziky neplacení. Mají přístup k unikátní databázi Coface obsahující záznamy o 50 milionech firem z celého světa. Databáze obsahuje informace o bonitě subjektů tzv. @rating skóre a o názorech na stanovení obchodních úvěrových rámců.

 

GENERÁLNÍ PARTNER

Vodafone Czech Republic

Mobilní operátor Vodafone Czech Republic je od roku 2005 součástí jedné z největších telekomunikačních skupin na světě Vodafone Group. V České republice poskytuje služby více než třem milionům zákazníků. Od roku 2007 přináší Vodafone komplexní telekomunikační služby pro firemní zákazníky prostřednictvím řešení Vodafone OneNet a nyní provozuje více než milion firemních SIM karet. V současnosti nabízí nejrychlejší a nejrozšířenější síť mobilního internetu na tuzemském trhu. Nadace Vodafone již rozdělila více než 160 milionů korun a letos nově vyhlašuje cenu Rafael pro neziskové organizace, které příkladně využívají IT ke zlepšení kvality života handicapovaných. 

 

HLAVNÍ PARTNER

PwC ČR

PwC pomáhá svým klientům vytvářet hodnoty, o které usilují. Jsme síť firem s více než 195 tisíci lidmi ve 157 zemích světa. Poskytujeme kvalitní auditorské, daňové a poradenské služby, které podporují naše klienty při dosahování jejich cílů. Více se o nás dozvíte na www.pwc.com/cz.

Název „PwC“ označuje síť firem PwC a/nebo jednu či více členských firem, z nichž každá je samostatným a nezávislým právním subjektem. Další tiskové zprávy, publikace a studie vydané PwC a články našich odborníků naleznete na www.pwc.cz/czpress

 

POŘADATEL

Agentura Helas

Agentura Helas je zakladatelem prestižní soutěže OCENĚNÍ ČESKÝCH PODNIKATELEK – OCP a zakladatelem projektů, kterými jsou dámský klub COSMOPOLITAN EXECUTIVE HELAS LADIES CLUB, společenský klub HELAS NEW ENCOUNTERS CLUB a webový portál PonikatelkaOnline.cz. Dále je organizátorem soutěže Exportní cena DHL UNICREDIT a ekonomického žebříčku Štiky českého byznysu. Je výhradním provozovatelem historických sálů v prostorách Kláštera minoritů sv. Jakuba v centru Prahy. Osmnáct let je agentura specialistou v oboru „event management“, pořádá společenské, odborné, kulturní a sportovní akce. http://www.helas.orghttp://www.helas-ladies-club.czhttp://www.hnec.cz, http://www.oceneniceskychpodnikatelek.cz/, www.PodnikatelkaOnline.cz, www.stiky.cz, www.exportnicena.cz

štiky

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Lékaři slánské nemocnice a známé osobnosti natočili zdarma klip k očkování
Lékaři slánské nemocnice a známé osobnosti natočili zdarma klip k očkování

13.03.2021 | Neuvěřitelnou vlnu solidarity projevili někteří čeští umělci, které s netradiční, ale potřebnou ...


Nové technologie zachránily v lockdownu několik firem
Nové technologie zachránily v lockdownu několik firem

11.03.2021 | Globální pandemie potvrdila životně důležitou roli technologií pro rozvoj a přežití firem. ...


Jan Přeučil slaví úctyhodné narozeniny, na příští rok se chystají velké věci!
Jan Přeučil slaví úctyhodné narozeniny, na příští rok se chystají velké věci!

17.02.2021 | Herec, dabér, rétor, kantor, ale také elegán a gentleman. To je Jan Přeučil. Právě nyní slaví ...


Jiří Krampol a Natálie Grossová v klipu k novému filmu
Jiří Krampol a Natálie Grossová v klipu k novému filmu

09.02.2021 | Herec Jiří Krampol a zpěvačka Natálie Grossová se spolu sešli na půdě starého domu. Co hereckého ...


V novém tajemném klipu kapely Melodica si zahrála i Miss Czech Republic Kopíncová
V novém tajemném klipu kapely Melodica si zahrála i Miss Czech Republic Kopíncová

15.01.2021 | Po velkém výpravném klipu s Lucií Vondráčkovou, Davidem Gránským a Mirkem Šimůnkem „Válka“, ...