15. ročník ocenění Trebbia přinesl ocenění umělcům z celého světa


Trebia 2016
20.03.2016 19:35 | redakce

15. ročník prestižního ocenění Trebbia se letos uskutečnil 13. března 2016 ve Španělském sále Pražského hradu. Jako každý rok byl večer plný  zajímavých a inspirativních osobností, dobré zábavy a dobrého jídla. Mezi oceněnými stanula celá řada známých a významných osobností v čele např. se sklářským mistrem Bořkem Šípkem (In memoriam -  cenu převzal jeho 13-ti letý syn Artur Šípek), českým spisovatelem Vladimírem Páralem či světoznámým malířem Carlosem Cruz-Diezem.

Trebia 2016

Trebbia je mezinárodní ocenění, které vzniklo v roce 2000 jako výraz uznání a poděkování podnikatelům, mecenášům a umělcům. Návrhy kandidátů na Mezinárodní cenu Trebbia předkládají Nadačnímu fondu Trebbia osobnosti a instituce ze všech zemí světa. Laureáty vybírá Mezinárodní nominační komitét, který tvoří známé osobnosti ze světa kultury, byznysu a politiky. Záštitu nad 15. ročníkem Benefičního galavečera Trebbia 2016 převzali prezident České republiky Miloš Zeman a Daniel Herman, ministr kultury ČR.

Přímý přenos benefičního galavečeru Trebbia 2016 moderovala Jitka Novotná a Maroš Kramár a vysílala ho Česká televize na kanálu ČT Art a Rozhlas a televize Slovenska na kanálu STV2.

Mezinárodní ceny Trebbia se udělují v těchto kategoriích:

-        za podporu kultury a umění

-        za tvůrčí činnost

-        za přínos k dialogu národních kultur

-        za celoživotní dílo

Stejně jako minulý rok, byla i letos součástí akce dražba obrazů od známých osobností, kteří nepatří mezi profesionální výtvarníky. Mezi darujícími byl zpěvák Karel Gott, Rony Wood, člen britské kapely Rolling Stones a Milan Lasica. Výnos z benefiční dražby (480 000,- Kč) byl předán rovným dílem Nadaci Archa Chantal založenou z iniciativy paní Chantal Poullain a Nadačnímu fondu Trebbia.

Nadační fond Trebbia s pomocí Galerie MIRO a reklamních partnerů a mecenášů věnoval v letech 2000 až 2016 umělcům, občanským sdružením a vybraným nadacím částku ve výši 13 705 000,- korun. Od vzniku Mezinárodní ceny Trebbia bylo oceněno celkem 82 laureátů z 23 zemí světa (Anglie, Belgie, Česká republika, Čína, Francie, Irsko, Japonsko, Kambodža, Kuvajt, Laos, Maďarsko, Monako, Mongolsko, Německo, Polsko, Rakousko, Rusko, Slovensko, Španělsko, Turecko, Ukrajina, USA a Venezuela).

Trebia 2016

 

Mezinárodní cenu Trebbia 2016 za podporu kultury a umění letos převzali:

Sharon Resch (*1951), mecenáška umění, USA

Cenu předala: Eliška Coolidge-Hašková – bývalá ředitelka kanceláře pro styk s veřejností pěti amerických prezidentů.

Sharon Resch se narodila v americkém Minneapolisu. Vyrůstala ve velmi chudé čtvrti obklopena lidmi, kteří potřebovali pomoc. Na Technickém Institutu v Illinois studovala matematiku a současně navštěvovala taneční kurzy. Tanec je její celoživotní vášní. Po působení v Chicagu, New Yorku a Los Angeles se s manželem usadili v Green Bay, kde podporuje Pamino Operu, kterou několik let i vedla. Její nadace tady organizuje Česko - Slovenskou pěveckou soutěž přičemž vítězové jsou oceněni desetitisíci dolary. Dva roky vyučovala tanec na Hudební a Taneční Akademii v Banské Bystrici. Během pobytu na Slovensku opakovaně navštívila děti žijící v těžkých podmínkách v romských osadách a živě se zajímala o jejich problémy. Její charitativní a filantropická činnost má široký záběr. „V noci usínám spokojenější s vědomím, že je za mnou malá pomoc lidem s velkými problémy. Přidejte se a uvidíte, že i Vám se bude v noci lépe usínat.“, říká.

Christina Scheppelmann (*1968), operní umění, Německo

Cenu předal: Klaus von Trotha, bývalý ministr kultury spolkové země Baden-Württemberg

Christina Scheppelmann  se narodila v roce 1968 v německém Hamburku. Působila v dětském pěveckém sboru hamburské Státní opery. Po maturitě studovala v soukromé bance Hesse Newmann. Po práci asistentky v opeře La Fenice v Benátkách a v barcelonském operním domě převzala jako teprve devětadvacetiletá umělecký management opery v San Francisco a od roku 2001 vedla Národní operu ve Washingtonu. V roku 2012 se stala ředitelkou Royal Opera House v Maskatu v Ománu, která je první operou na arabském poloostrově. Od roku 2014 je ředitelkou Gran Teatre del Liceu v Barceloně. Má velké zásluhy ve světě operního umění, do kterého přivedla mnoho mladých talentů, kterým pomáhá s budováním operní kariéry. 

Trebia 2016

 

Mezinárodní cenu Trebbia 2016 za tvůrčí činnost letos převzali:

Milan Sládek (*1938), mim, Německo - Slovensko

Cenu předal: Jan Burian - ředitel Národního divadla Praha

Slovenský mim, choreograf, režisér a pedagog Milan Sládek se narodil v roce 1938 ve slovenských Streženicích. Vystudoval divadelní fakultu Vysoké školy múzických umění v Bratislavě. Mezi jeho nejznámější postavy patří Kefka, pikolík v zahradní restauraci, hlavní hrdina pantomimické komedie Hrča. V roce 1962 se jeho soubor stává autonomním tělesem Slovenského národního divadla. Po politických zvratech odchází do Německa. V Kolíně nad Rýnem založil v roce 1974 Divadlo Kefka, které bylo ve své době jediným divadlem pantomimy v západní Evropě. O dva roky později iniciuje první ročník Mezinárodního festivalu pantomimy Gaukler, který je považován za nejlepší festival svého druhu na světě. V roce 1987 se stává profesorem pantomimy na Folkwang Hochschule v Essenu. V roce 2000 mu slovenský prezident Rudolf Šuster propůjčil státní vyznamenání Řád Ľudovíta Štúra III. třídy a německý prezident Johannes Rau - Kříž za zásluhy I. třídy.

Carlos Cruz-Diez (*1923), světoznámý malíř, Venezuela

Cenu předala: Eileen Cooper - děkanka Královské akademie umění, Londýn

Jeden z nejvýznamnějších výtvarných umělců 20. století, Carlos Cruz-Diez se narodil v roce 1923 ve venezuelském Caracasu. Na místní univerzitě vystudoval typografii a grafický design. V sedmdesátých letech rozšířil své vzdělání studiem kinetické techniky na pařížské Národní akademii krásných umění. Od roku 1959 žije a tvoří v Paříži. Celý život se věnuje tvorbě, v níž zkoumá především kinetické a optické parametry barev. Jeho výtvarné dílo by se dalo zařadit do kategorie geometrické abstrakce. Již v době studií zkoumal tvorbu Georgese Seurata a Josefa Alberse, kteří experimentovali s barvami a zkoumali jejich vzájemné vztahy, estetiku barev a jejich vnímání. Ve své tvorbě využívá „moaré“, což je rušivý efekt, jenž vzniká překrýváním nebo interferencí dvou pravidelných a jen málo odlišných rastrů. Působil jako pedagog na několika výtvarných školách ve Francii i v rodné Venezuele.

Trebia 2016

 

Bořek Šípek (1949 - únor 2016), architekt, designér a sklářský mistr, Česká republika. Cenu obdržel In memoriam

Cenu převzali: Ivan Kubela - mistr sklář, dlouholetý spolupracovník Bořka Šípka a Artur Šípek, nejmladší syn Bořka Šípka

Cenu předal: Jan Wolf - radní pro kulturu hlavního města Prahy

Architekt, designér a sklářský mistr Bořek Šípek byl svým záběrem renesanční člověk. V devatenácti letech odešel bez prostředků do Německa. Vystudoval architekturu v Hamburku a filozofii ve Stuttgartu. Doktorát získal na Technické univerzitě v Delftu. V roce 1990 se vrátil do Čech, byl jmenován profesorem architektury a designu a působil na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. V roce 1999 byl jmenován profesorem na Univerzitě průmyslového designu ve Vídni. Byl děkanem Fakulty architektury a umění Technické univerzity v Liberci.  Za éry prezidenta Václava Havla byl hlavním architektem Správy Pražského hradu. Jeho díla jsou zastoupená v mnoha stálých sbírkách nejznámějších světových galerií a muzeí. Za svoji tvorbu získal řadu ocenění, kromě jiného byl Rytířem umění a literatury Francouzské republiky.

Mezinárodní cenu Trebbia 2016 za přínos k dialogu národních kultur letos převzala:

Pick Keobandith (*1965), kurátorka a historička umění, Laos - Belgie - Francie,

Cenu předal: Hynek Kmoníček - ředitel zahraničního odboru, kancelář prezidenta republiky

Belgická kurátorka a historička výtvarného umění laoského původu, Pick Keobandith se narodila v roce 1965. Studia na pařížské akademii „Ecole du Louvre“ absolvovala titulem doktorky dějin umění. Již na škole se specializovala na evropské sochařství z období let 1900 až 1914, k čemuž ji přivedlo intenzivní zkoumání tvorby sochaře Elie Nadelmana z takzvaného „pařížského období“. O výtvarném umění napsala mnoho publikací. Je ředitelkou muzea Qu Art v Bruselu. Spolupracuje s čínskými galeriemi i muzei, což jí umožňuje již dlouhá léta prezentovat významné současné evropské umělce v Číně a čínské umělce v Evropě. Vytvořila tak širokou síť muzeí a galerií z celého světa, které pořádají výstavy na základě přátelské spolupráce. V současnosti je mimo jiné manažerkou tří nejznámějších pařížských galerií - Galerie Gerald Piltzer, Galerie Anne de Villepoix a Galerie Daniel Templon.

 

Mezinárodní cenu Trebbia 2016 za celoživotní dílo letos převzali:

Ivan Stadtrucker (*1935), scénárista, dramaturg, spisovatel, Slovensko

Cenu předal: Mgr. René Zavoral - generální ředitel Českého rozhlasu

Profesor inženýr Ivan Štadtrucker, kandidát věd, je jedním z nejuznávanějších odborníků na problematiku masmédií na Slovensku i v Čechách. Absolvoval České vysoké učení technické v Praze. V bratislavské televizi uvedl do praxe první studio elektronické hudby. Jako dramaturg a scenárista připravil do vysílání víc než padesát bratislavských pondělních inscenací, a řada z nich získala ocenění doma i v zahraničí. Jako generální ředitel Slovenské televize má zásluhu na kulturním rozvoji středoevropského regionu. V Trnavě založil Fakultu masmediální komunikace a byl jejím prvním děkanem. Působil rovněž jako děkan Akademie umění v Banské Bystrici. Teorii masmédií přednášel na mnoha evropských fórech i na univerzitách ve Spojených státech. Je autorem desítek odborných studií a publikací jako i prozaických děl. V těchto dnech vyšly knižně jeho Dějiny slovenské televize.

Trebia 2016

Vladimír Páral (*1932), spisovatel, Česká republika

Cenu předala: Taťána Kuchařová - Topmodelka, herečka, Miss World a předsedkyně správní rady Nadace Krása pomoci

Tvorba známého českého spisovatele - prozaika, Vladimíra Párala se vyznačuje nekompromisní pronikavou satirou. Absolvoval obor chemického inženýrství na Vysoké škole chemicko-technologické v Pardubicích. Jeho literární tvorba má často rysy „vědeckého pokusu“, kdy postavy staví do různých situací a testuje jejich reakce, což lze sledovat už od novely „Veletrh splněných přání“ z roku 1964. Ta se stala první částí autorovy tzv. „černé pentalogie“ nazývané také „Pět způsobů ukájení“, kritizující zmechanizovanost života v moderní, konzumně zaměřené společnosti. Po románu „Milenci a vrazi“ mu bylo režimem naznačeno, že by nesouhlas s ideologií normalizace měl z jeho románů vymizet.  Populární jsou i jeho novější prózy, jako „Kniha rozkoší, smíchu a radosti“ a „Playgirls I.“. V těchto dílech se začala více projevovat sexuální témata, která byla až do té doby cenzurou potlačovaná.

http://www.trebbia.cz/

Členy Mezinárodního nominačního komitétu Trebbia 2016 byli:

Jiří Bělohlávek, světoznámý dirigent, dlouholetý šéfdirigent BBC Orchestra London a nyní šéfdirigent České Filharmonie (Česká republika);

Benke Aikell, majitel a vydavatel Leaders Magazine (Švédsko);

Eva Blahová, Profesorka operního a koncertního zpěvu, členka umělecké rady BHS Bratislava a emeritní ředitelka Janáčkovy opery v Brně (Slovensko);

Michael Haas, Sběratel, galerista, kurátor (Švýcarsko/Německo);

Martin Jan Stránský, MD, Lékař, pedagog, vydavatel a publicista (USA/Česká republika);

Klaus Von Trotha, Exministr pro vědu, výzkum a umění spolkové země Baden-Württemberg a prezident Mezinárodní společnosti Hermanna Hesse (Německo);

Miro Smolák, Majitel a ředitel Galerie MIRO, zřizovatel Nadačního fondu TREBBIA a předseda MNK Trebbia (Česká republika/Slovensko).

www.galeriemiro.cz

Trebia 2016
Trebia 2016
Trebia 2016
Trebia 2016

Komentáře



Kategorie
Příbuzné články
Ministr Síkela sla uvedl Jana Michala do funkce generálního ředitele agentury CzechInvest
Ministr Síkela sla uvedl Jana Michala do funkce generálního ředitele agentury CzechInvest

10.04.2024 | Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela dnes v prostorách agentury CzechInvest slavnostně uvedl do ...


Jak sbírat umění? To vysvětlí nová výstava v hradecké galerii
Jak sbírat umění? To vysvětlí nová výstava v hradecké galerii

10.04.2024 | Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) otevírá výstavu Jak sbírat umění: příběh ...


Zámek Loučeň oslaví 20.výročí vstupu České republiky do EU
Zámek Loučeň oslaví 20.výročí vstupu České republiky do EU

10.04.2024 | Česká republika vstoupila do Evropské unie 1. května 2004.  Na Zámku Loučeň je to důvod k připomenutí, ...


EFKO myslí na budoucnost, představuje nový záměr
EFKO myslí na budoucnost, představuje nový záměr

05.04.2024 | Český výrobce her a hraček z Nového Veselí, společnost EFKO-karton, s. r. o., v těchto dnech ...


Čeští skláři zapsáni na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO
Čeští skláři zapsáni na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO

20.03.2024 | Po třech letech fungování nové česká značky skleněných, nejen vánočních ozdob Koulier lze ...