Bezkontaktní strážce našel místo v medicíně i domácí péči


čin
08.03.2015 22:37 | redakce

V legendárním sci-fi seriálu Star Trek se objeví v rukách palubního lékaře snímač, který mu poté, co jím přejede nad pacientovým tělem, ukáže všechny potřebné informace o životních funkcích. Zdá se, že už se nemusí čekat na období mezigalaktických letů. Firma Linet, spol. s r. o., přichází s velice podobnou inovací, piezoelektrickým snímačem pro měření mechanické odezvy těla.

čin

 

Tato konstrukce je schopna snímat mechanické otřesy těla, v tomto případě odezvy krevního řečiště. Aktuálně umí měřit tepovou a dechovou frekvenci, má ambice měřit intrakraniální tlak, kvalitu spánku (REM, non-REM fáze), pulsní vlny, srdeční výkon, zvládne i funkci myografu. A hlavně, to vše neinvazivně, bezkontaktně, bez fyzického spojení s tělem (kabely nebo čidly).

Co bylo impulsem k vyvinutí tohoto snímače, přibližuje ing. Vladimír Kolář: „Byl v tom vlastní zájem, když pominu lidskou stránku zamýšleného produktu, touha vymyslet a dokázat, že lze vyvinout jiný funkční mechanismus, který umožňuje sledování mechanických signálů lidského těla, než jaký byl na trhu, takový, který nestojí statisíce korun. Pro technika to byla obrovská výzva.“

Piezoelektrický snímač pro měření mechanické odezvy těla je velmi citlivý snímač, který se umístí pod matraci lůžka. Konstrukce snímače umožňuje zachytit současně rychlejší (činnost srdce) a pomalejší (dechové) pohyby. Doposud známé snímače nebylo možno použít do samostatné podložky pod matraci. Přínosem je umožnění vzdáleného sledování základních vitálních funkcí dohlížené osoby a následné zaslání zpracované informace na mobilní telefon či internet. Nepřetržitý monitoring základních vitálních funkcí pacienta v reálném čase umožní včas odhalit zhoršení zdravotního stavu pacienta a díky včasnému zásahu omezit následky na zdraví pacienta a současně zlevnit péči pro poskytovatele zdravotních služeb.

čin

„Vlastní výsledek nevznikl za poslední rok, ale je to několikaleté snažení, které začalo už v roce 2008. Na začátku byla spolupráce s prof. Šebou a výše zmíněná technická výzva. Je to hlavně o hledání kompromisů. Kombinace mých znalostí v oblasti strojírenství, matematiky, softwaru a hardwaru mně umožňuje komunikovat se špičkovými odborníky v daných oborech a vše sloučit do ojedinělého řešení. Nynější vlastnosti snímače jsou na hranici současných znalostí v těchto oblastech.“

Ing. Vladimír Kolář prozrazuje své plány na další inovace: „Nápadů mám několik, všechny jsou o mechanickém zlepšení konstrukce vlastního snímače. Vše je o nápadu, který v danou chvíli může, ale také nemusí přijít. Jako příklad uvedu svůj nedávný projekt, kdy jsem navrhl inovativní mechaniku postranice nemocničního lůžka. Realizace od nápadu po fyzický vzorek trvala měsíc, ale o řešení jsem přemýšlel zhruba tři roky.“

čin

 

Piezoelektrický snímač pro měření mechanické odezvy těla firmy Linet získal 1. místo v kategorii Inovativní firma v soutěži Česká inovace 2015. 

Snad co nejdřív najde tento snímač uplatnění nejen na všech odděleních v nemocnicích, v domovech důchodců, ale i v domácí péči, kde se o pacienty starají jejich příbuzní.

Zdroj: Česká inovace

čin
čin
čin
čin
čin
čin

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Profese v první linii – nejen zdravotníci, ale i zámečníci nebo ostraha
Profese v první linii – nejen zdravotníci, ale i zámečníci nebo ostraha

08.04.2020 | Současná situace mnoha lidem převrací život, řada z nich doma hledá, čím by se zaměstnali, ...


Proti koronaviru bojují v nemocnicích i roboty
Proti koronaviru bojují v nemocnicích i roboty

06.04.2020 | Kolaborativní robot dokáže spolehlivě a bezpečně sterilizovat místnosti, ve kterých se nachází ...


Přenáší se na bankovkách COVID-19? Podle WHO ne.
Přenáší se na bankovkách COVID-19? Podle WHO ne.

06.04.2020 | Panika z koronaviru se dotkla téměř všech aspektů našich každodenních životů - od změny pracovního ...


Homeoffice může být pro mnoho firem časovanou bezpečnostní bombou
Homeoffice může být pro mnoho firem časovanou bezpečnostní bombou

06.04.2020 | České firmy jsou dnes silně konfrontovány se situací, na níž neměly čas se připravit. Homeoffice ...


Představujeme platformu, na které si lidé z byznys prostředí mohou radit při současné krizi
Představujeme platformu, na které si lidé z byznys prostředí mohou radit při současné krizi

06.04.2020 | Studentům Vysoké školy ekonomické v Praze se ve spolupráci s dalšími odborníky podařilo během ...