Bezkontaktní strážce našel místo v medicíně i domácí péči


čin
08.03.2015 22:37 | redakce

V legendárním sci-fi seriálu Star Trek se objeví v rukách palubního lékaře snímač, který mu poté, co jím přejede nad pacientovým tělem, ukáže všechny potřebné informace o životních funkcích. Zdá se, že už se nemusí čekat na období mezigalaktických letů. Firma Linet, spol. s r. o., přichází s velice podobnou inovací, piezoelektrickým snímačem pro měření mechanické odezvy těla.

čin

 

Tato konstrukce je schopna snímat mechanické otřesy těla, v tomto případě odezvy krevního řečiště. Aktuálně umí měřit tepovou a dechovou frekvenci, má ambice měřit intrakraniální tlak, kvalitu spánku (REM, non-REM fáze), pulsní vlny, srdeční výkon, zvládne i funkci myografu. A hlavně, to vše neinvazivně, bezkontaktně, bez fyzického spojení s tělem (kabely nebo čidly).

Co bylo impulsem k vyvinutí tohoto snímače, přibližuje ing. Vladimír Kolář: „Byl v tom vlastní zájem, když pominu lidskou stránku zamýšleného produktu, touha vymyslet a dokázat, že lze vyvinout jiný funkční mechanismus, který umožňuje sledování mechanických signálů lidského těla, než jaký byl na trhu, takový, který nestojí statisíce korun. Pro technika to byla obrovská výzva.“

Piezoelektrický snímač pro měření mechanické odezvy těla je velmi citlivý snímač, který se umístí pod matraci lůžka. Konstrukce snímače umožňuje zachytit současně rychlejší (činnost srdce) a pomalejší (dechové) pohyby. Doposud známé snímače nebylo možno použít do samostatné podložky pod matraci. Přínosem je umožnění vzdáleného sledování základních vitálních funkcí dohlížené osoby a následné zaslání zpracované informace na mobilní telefon či internet. Nepřetržitý monitoring základních vitálních funkcí pacienta v reálném čase umožní včas odhalit zhoršení zdravotního stavu pacienta a díky včasnému zásahu omezit následky na zdraví pacienta a současně zlevnit péči pro poskytovatele zdravotních služeb.

čin

„Vlastní výsledek nevznikl za poslední rok, ale je to několikaleté snažení, které začalo už v roce 2008. Na začátku byla spolupráce s prof. Šebou a výše zmíněná technická výzva. Je to hlavně o hledání kompromisů. Kombinace mých znalostí v oblasti strojírenství, matematiky, softwaru a hardwaru mně umožňuje komunikovat se špičkovými odborníky v daných oborech a vše sloučit do ojedinělého řešení. Nynější vlastnosti snímače jsou na hranici současných znalostí v těchto oblastech.“

Ing. Vladimír Kolář prozrazuje své plány na další inovace: „Nápadů mám několik, všechny jsou o mechanickém zlepšení konstrukce vlastního snímače. Vše je o nápadu, který v danou chvíli může, ale také nemusí přijít. Jako příklad uvedu svůj nedávný projekt, kdy jsem navrhl inovativní mechaniku postranice nemocničního lůžka. Realizace od nápadu po fyzický vzorek trvala měsíc, ale o řešení jsem přemýšlel zhruba tři roky.“

čin

 

Piezoelektrický snímač pro měření mechanické odezvy těla firmy Linet získal 1. místo v kategorii Inovativní firma v soutěži Česká inovace 2015. 

Snad co nejdřív najde tento snímač uplatnění nejen na všech odděleních v nemocnicích, v domovech důchodců, ale i v domácí péči, kde se o pacienty starají jejich příbuzní.

Zdroj: Česká inovace

čin
čin
čin
čin
čin
čin

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Lékaři slánské nemocnice a známé osobnosti natočili zdarma klip k očkování
Lékaři slánské nemocnice a známé osobnosti natočili zdarma klip k očkování

13.03.2021 | Neuvěřitelnou vlnu solidarity projevili někteří čeští umělci, které s netradiční, ale potřebnou ...


Nové technologie zachránily v lockdownu několik firem
Nové technologie zachránily v lockdownu několik firem

11.03.2021 | Globální pandemie potvrdila životně důležitou roli technologií pro rozvoj a přežití firem. ...


Jan Přeučil slaví úctyhodné narozeniny, na příští rok se chystají velké věci!
Jan Přeučil slaví úctyhodné narozeniny, na příští rok se chystají velké věci!

17.02.2021 | Herec, dabér, rétor, kantor, ale také elegán a gentleman. To je Jan Přeučil. Právě nyní slaví ...


Jiří Krampol a Natálie Grossová v klipu k novému filmu
Jiří Krampol a Natálie Grossová v klipu k novému filmu

09.02.2021 | Herec Jiří Krampol a zpěvačka Natálie Grossová se spolu sešli na půdě starého domu. Co hereckého ...


V novém tajemném klipu kapely Melodica si zahrála i Miss Czech Republic Kopíncová
V novém tajemném klipu kapely Melodica si zahrála i Miss Czech Republic Kopíncová

15.01.2021 | Po velkém výpravném klipu s Lucií Vondráčkovou, Davidem Gránským a Mirkem Šimůnkem „Válka“, ...