Bookmaker Jaroslav Zawojski o tom, jak si dobře vsadit na koně


Dostihový spolek Pardubice
10.06.2016 12:24 | redakce

Dostihy a sázky k sobě neodmyslitelně patří. Pro některé návštěvníky závodišť zábava, pro jiné možná složitá věc. Jak sázet? A jak vůbec vznikají sázkové kurzy? A kdo je vlastně bookmaker? Na to všechno jsme se krátce po zveřejnění přihlášek na 126. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou zeptali bookmakera Jaroslava Zawojskiho.

Na přihláškách do Velké pardubické je 43 jmen. Dokáže bookmaker už na první pohled odhadnout, kdo bude sázkovým favoritem?

Na přihláškách do Velké pardubické figuruje 18 koní, kteří absolvovali loňský ročník Velké pardubické. K favoritům bude určitě patřit loňská pětice umístěná nejlépe, tj. diskvalifikovaný Nikas, Ribelino, Zarif, Universe of Gracie a Rabbit Well. O sázkových preferencích rozhodnou výsledky kvalifikačních dostihů. Pokud se mám přiklonit k jednomu jménu už teď, líbí se mi nejvíce Rabbit Well. Je to devítiletý kůň, tedy kůň v optimálním věku pro účast ve Velké, který v letech 2013 a 2014 Pardubice vynechal a startoval především v Itálii. Sem do Pardubic se vrátil až v roce 2015, kdy teprve začal získávat zkušenosti na pardubických krosech. V Pardubicích běhával v minulosti, do roku 2013 především klasické steeplechase a v roce 2011 dokázal zvítězit v největší klasické steeplechase v Pardubicích, Zlatém poháru. Očekávám, že letos se Rabbit Well ještě zlepší a vyhraje nejen kvalifikační dostih na Velkou pardubickou jako vloni, ale možná i samotnou Velkou pardubickou.

Dostihový spolek Pardubice

 

Co přihláškám říkáte Vy?

Z domácích steeplerů se žádné překvapení na přihláškách nekoná, jsou přihlášeni prakticky všichni, kteří absolvovali loňskou Velkou pardubickou nebo už mají zkušenosti s pardubickými krosy z jiných dostihů. Zvědavý jsem byl na zahraniční přihlášky, které se letos sešly zatím čtyři (uvedeno bez slovenského zástupce – pozn.red.). Při letmém pohledu na kariéru přihlášených zahraničních koní vypadá podle výsledků nejlépe irský Bless the Wings a francouzská klisna Vinga. Otázkou ovšem je, kdo z přihlášených zahraničních účastníků se nakonec na start letošní Velké pardubické skutečně postaví.

Před každým dostihem – nejen Velkou pardubickou - je kůň nabízen v určitém sázkovém kurzu. Co to vlastně je a podle čeho takový kurz vzniká?

Sázkový kurz je vyjádřením pravděpodobnosti, že určitá událost nastane. Je to ohodnocení šancí koně na vítězství nebo umístění v dostihu stanovené bookmakerem na základě dosavadních výsledků koně v dostizích, s přihlédnutím k mnoha dalším faktorům, které mohou jeho výkon ovlivnit - jezdec, předepsaná váha jezdce v dostihu, stav dráhy, délka dostihu, pedigree (rodokmen koně), trenér, resp. změna trenéra v nedávné době, …

 

Stává se, že krátce před dostihem se sázkový kurz mění, čím to je?

Sázkové kurzy bookmaker průběžně před startem dostihu upravuje podle vývoje sázek na jednotlivé koně. Kurzy na koně, na které se sází nejvíce (favorité) mají klesající tendenci, kurzy na koně s nízkým objemem sázek (outsideři) se zvyšují. Cílem bookmakera je realizovat pro sázkovou kancelář zisk (tj. vyplatit na vyhraných sázkách menší objem peněz než je objem přijatých sázkových vkladů) při jakémkoliv výsledku dostihu, ať zvítězí favorit nebo outsider. 

Dostihový spolek Pardubice

 

Jak velkými hráči jsou pardubičtí fanoušci?

Počet sázek je přímo úměrný počtu návštěvníků dostihů a zvyšuje se při větší návštěvě při kvalifikačních dostihových dnech na Velkou pardubickou. Samostatnou kapitolou je Velká pardubická, tam se jedná o tisíce sázek u více jak stovky pokladen na závodišti. V roce 2014 byl sázkový obrat při Velké pardubické rekordní a sázkové vklady dosáhly částky 6.750.000 Kč. Úspěšnost tipů sázejících se odvíjí podle počtu favoritů, kterým se podaří během dostihového dne zvítězit. Čím více favoritů zvítězí, tím více jsou sázející úspěšní, protože na favority se logicky sází nejvíce.    

 

Vybavíte si nějakou rekordní výhru v Pardubicích? A jsou zdejší hráči odvážní, nebo sází spíše menší částky jen tak pro zábavu?

Sázky na pardubické dostihy se pohybují v řádech od několika desetikorun, nejmenší sázkový vklad je 20 Kč, přes řády stokorun, což je největší objem sázek, až po několikatisícové sázky. Nejvyšší kurzová sázka byla v Pardubicích uzavřena vloni při Velké pardubické na jeden z rámcových dostihů. Na vítězství koně Khalshani si sázející vsadil 70.000 Kč v kurzu 1,7 : 1.   A byla to sázka úspěšná, Khalshani suverénním způsobem (podle výroku cílového rozhodčího zadrženě o 12 délek) v dostihu zvítězil. Velice pěkná byla výhra pro několik sázejících, kteří v roce 2012 věřili ve Velké pardubické Orphée des Blins a vsadili si na její vítězství v kurzu 50 a někteří dokonce i 55 : 1!  

 

Jak správně sázet? Jaké možnosti sázející má?

Druhy sázek jsou popsány v dostihovém programu, na letácích u sázkových pokladen a na webu sázkové kanceláře Betino www.betino.cz. Nabídka kurzových sázek je široká, sázet lze nejen na vítězství nebo umístění koně do druhého nebo třetího místa, ale také na umístění až do čtvrtého místa a v případě méně favorizovaných koní dokonce až na tabuli, tedy umístění do pátého místa. Jednotlivé druhy kurzových sázek lze navíc kumulovat uzavřením tzv. akumulační sázky (ako sázky) na více koní v jednom dostihu nebo v různých dostizích. Výhra v ako sázce je při správném tipu atraktivní, protože kurzy v této sázce se mezi sebou násobí. A důležité upozornění pro všechny sázející. V okamžiku startu dostihu se příjem sázek uzavírá, neodkládejte proto své sázky na poslední chvíli těsně před startem dostihu.      

 

Poraďte sázejícím jako bookmaker, jak tipnout vítěze?

Při příchodu na závodiště si nezapomeňte koupit dostihový program. V něm najdete všechny potřebné informace o startujících koních a druzích sázek. U každého dostihu je uveden tip na první tři koně v dostihu včetně podrobného slovního popisu šancí minimálně první pětice koní v dostihu, která by dle názoru odborníků měla obsadit tabulová místa, tedy oněch prvních pět míst v dostihu. Před každým dostihem jsou koně předváděni v paddocku, proto se jděte podívat tam. Pohled na koně v paddocku prozradí mnoho a i laik pozná, který kůň vypadá před dostihem dobře, který je naopak nervózní, potí se. Vyberte si svého favorita podle toho, jak se vám kůň v paddocku líbí a porovnejte si svůj názor s odborníky podle mínění v dostihovém programu. Favorit vždy vyhrát nemusí. Líbí-li se vám outsider, vsaďte si na něj. Orphée des Blins při svém prvním vítězství ve Velké pardubické v roce 2012 k favoritům nepatřila a vyhrála impozantním způsobem! A sázkový kurz na její vítězství byl v roce 2012 55:1!        

 

Pojem bookmaker většina lidí zná spíš z různých filmů a ne vždycky je brán jako kladná postava. Ale v českých dostihových podmínkách – kdo je bookmaker?

Bookmaker je osoba, která vypisuje sázkové kurzy a při dostihovém dnu řídí příjem sázek na dostihy. A celá práce bookmakera je pouze o těchto dvou věcech. Nejprve je třeba správně vypsat počáteční kurzovou nabídku, protože každá chyba bookmakera může být sázejícími „potrestána“ sázkou na správného koně v nesprávném kurzu, který bookmaker stanovil příliš vysoký. Při dostihovém dnu je třeba příjem sázek řídit a upravovat průběžně výši kurzů na koně podle objemu uzavřených sázek a snažit se neprohrát ani v případě, kdy během dostihového odpoledne vyhrávají jen a jen favorité. Takové dostihové dny bývají pro bookmakera nejhorší. Odolnost vůči stresu je proto nezbytným předpokladem pro tuto práci, stejně jako loajálnost a spolehlivost.  

 

Pojďme to na závěr trochu odlehčit - jako bookmaker sice sázet nesmíte, ale propadl jste někdy „hazardu“ třeba při stolní hře Dostihy a sázky, inspirované vítězi Velké pardubické?

Hazardu jsem nikdy nepropadl, ale tím nechci říci, že v životě nikdy neriskuji. Pokud ano, tak jen do určité, předem stanovené míry. Vždy jsem si vyčlenil určitý obnos na hraní, který jsem si mohl dovolit prohrát. Na české dostihy sice sázet nesmím, ale někdy si pro zábavu vsadím na významné anglické dostihy po internetu. Stolní hra Dostihy a sázky není o klasickém sázení na koníčky, ale o obchodování s koňmi. Je to hra o plánování investic a o správných investičních rozhodnutích. Investicím a obchodům na burze se však raději věnuji v reálném životě a nikoliv ve hře. A pro trochu adrenalinu občas obchoduji s použitím pákového efektu, kdy se sice násobí zisky, ale i případné ztráty. Stejně jako v případě dostihových sázek si i tady mohu stanovit, do jak velké ztráty jsem ochoten jít a kolik peněz si mohu dovolit „prohrát“.  A právě tohle je můj hazard a zábava zároveň.          

Zdroj: Dostihový spolek Pardubice

Dostihový spolek Pardubice
Dostihový spolek Pardubice

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Oslovení firmy s poptávkou práce je účinnější než inzerát
Oslovení firmy s poptávkou práce je účinnější než inzerát

18.09.2020 | V srpnu evidovaly úřady práce 279 078 uchazečů o zaměstnání. V meziročním srovnání jejich ...


Sparta otevírá novou fanzónu na střeše Galerie Harfa
Sparta otevírá novou fanzónu na střeše Galerie Harfa

18.09.2020 | Sparta ve spolupráci s Galerií Harfa přináší všem fanouškům unikátní zážitek! Po celou sezónu ...


Potřebujeme prodávat, abychom mohli pomáhat
Potřebujeme prodávat, abychom mohli pomáhat

18.09.2020 | Téma pomoci nemocným je v současné době žhavější než jindy. Pro mnohé z nás to je to poprvé, ...


72 procent zaměstnanců vnímá větší důraz na hygienu, ostatní nevidí rozdíly
72 procent zaměstnanců vnímá větší důraz na hygienu, ostatní nevidí rozdíly

27.07.2020 | Společnost Kärcher realizovala v polovině července průzkum mezi 2000 zaměstnanci různých typů ...


Asociace předních vzdělávacích firem (LLPA) získala významné ocenění
Asociace předních vzdělávacích firem (LLPA) získala významné ocenění

27.07.2020 | Asociace LLPA (Leading Learning Partners Association), která sdružuje 32 významných školicích středisek ...