Červenec přeje příznivcům festivalu duchovního umění Musica Figurata


Musica Figurata
01.07.2014 13:21 | Michaela Lejsková

Pátý ročník festivalu duchovního umění Musica Figurata úspěšně zahájen – vybírejte z programu na červenec 

V prostorách památkově chráněného Kláštera premonstrátů Želiv začal 5. ročník oblíbeného letního festivalu duchovního umění Musica Figurata, který až do 30. srpna nabídne návštěvníkům všech generací řadu pozoruhodných koncertů, nevšedních tanečních projektů a poutavých pořadů. Úvodní hudební představení souboru Ritornello Loď bláznů se konalo 21. června v ambitu želivského kláštera za velkého zájmu diváků. „Slavnostní zahájení festivalu se opravdu vydařilo. Loď bláznů se líbila, na konci hudebníci pozvali publikum do malovaného refektáře, kde mohli ochutnat speciální várku piva Jeroným z Želivského klášterního pivovaru, uvařenou právě pro tuto příležitost. Vyvrcholením byla prohlídka kláštera s historikem umění Martinem Šandou. Mezi hosty nechyběla Marie Kinsky, která vyzdvihla spolupráci Musica Figurata s centrem choreografického rozvoje SE.S.TA ze Žďáru,“ uvedla Marika Pečená z organizačního týmu festivalu Musica Figurata.

Musica Figurata

 

Právě díky premiérové spolupráci s festivalem KoresponDance, pořádaným centrem choreografického rozvoje SE.S.TA ze Žďáru nad Sázavou, jsou součástí festivalu Musica Figurata 2014 i taneční projekty. V sobotu 5. července se v malovaném refektáři premonstrátského opatství Želiv odehraje nekonvenční představení barokního tance s lákavým názvem Barokní tělo odhaleno – „barokní dekonstrukce“. Barokní tělo odhaleno představuje inteligentní a citlivou cestu barokem a tím, co v sobě toto umění skrývá, v interpretaci tanečnice Andrey Miltnerové.  Obrazy vynořující se z barokního světa postupně modelují barokní tělo, představení je plné dynamických přechodů a radosti z tance. Andrea Miltnerová je výjimečnou, v tanečním světě respektovanou osobností, jejíž talent, osobitý styl a preciznost jsou zárukou kvality.

Pravoslavný sbor Oktoich z polské Wroclavi v neděli 13. července vystoupí s koncertem Raduj se, nevěsto nesnoubená. Kostel Narození Panny Marie v želivském klášteře naplní tóny zpěvů byzantských, staroruských, středověkých, gruzínských, srbských i díla novodobých autorů, kteří se této oblasti věnovali. Hlavním motivem koncertu je Mariánský akafist, text z 6. století, oslavující zvěstování Panny Marie, narození Krista a další novozákonní události.

Duchovní a světskou tvorbu rudolfinské Prahy a neopominutelnou osobu humanisty, diplomata a skladatele Kryštofa Haranta poutavou formou přiblíží soubor Capella Mariana v rámci koncertu Praga Magna, který se odehraje v sobotu 19. července v Kostele Narození Panny Marie v želivském klášteře. Bezesporu půjde o jedinečný zážitek, komorní vokální soubor Cappella Mariana se specializuje na interpretaci středověkého vícehlasu, renesanční polyfonie a vokálních děl raného baroka a jeho vystoupení se setkávají s nadšeným přijetím publika.

Musica Figurata

 

Poslední červencový sobotní večer, 26. 7., se v malovaném refektáři premonstrátského opatství Želiv představí zahraniční hosté festivalu Musica Figurata. V programu nazvaném Zastaveníčko… Podvečerní nálady raného romantismu v písních a sonátách Franze Schuberta zazpívá litevský barytonista Raitis Grigalis, na pětistrunné violoncello zahraje Ilze Grudule, rovněž z Litvy, a na kladívkový klavír Alena Hönigová. Diváci si v jejich mistrovském podání vychutnají výběr ze Schubertova písňového cyklu Labutí píseň a Sonátu a-moll. Raitis Grigalis a Alena Hönigová nebudou chybět mezi zkušenými pedagogy Mezinárodní letní školy duchovní hudby Convivium 2014, která se do želivského kláštera vrací po třech letech. Od 16. do 24. srpna se v tomto povznášejícím prostředí sejdou amatérští i poloprofesionální zpěváci, sbormistři a varhaníci, aby si v rámci renomovaného hudebního kurzu rozšířili své vědomosti a dovednosti v oblasti vokální duchovní hudby.

Festival duchovního umění Musica Figurata tradičně nabízí zajímavé doprovodné akce. Letos například výstavu fotografií Tichá srdce, věnovanou stejnojmenné knize. Součástí vernisáže v klášteře Želiv v sobotu 5. července od 14 hodin bude setkání se spisovatelkou Alenou Ježkovou a fotografem Jiřím Chalupou.

Aktuální informace a program na www.musicafigurata.cz.

Musica Figurata
Musica Figurata
Musica Figurata

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Pět důvodů, proč při dlouhodobé práci z domova nejsme výkonní
Pět důvodů, proč při dlouhodobé práci z domova nejsme výkonní

26.05.2020 | Jak produktivně spolupracovat, když nejste spolu? To je otázka, kterou teď řeší mnoho vedoucích ...


Profese v první linii – nejen zdravotníci, ale i zámečníci nebo ostraha
Profese v první linii – nejen zdravotníci, ale i zámečníci nebo ostraha

08.04.2020 | Současná situace mnoha lidem převrací život, řada z nich doma hledá, čím by se zaměstnali, ...


Proti koronaviru bojují v nemocnicích i roboty
Proti koronaviru bojují v nemocnicích i roboty

06.04.2020 | Kolaborativní robot dokáže spolehlivě a bezpečně sterilizovat místnosti, ve kterých se nachází ...


Přenáší se na bankovkách COVID-19? Podle WHO ne.
Přenáší se na bankovkách COVID-19? Podle WHO ne.

06.04.2020 | Panika z koronaviru se dotkla téměř všech aspektů našich každodenních životů - od změny pracovního ...


Homeoffice může být pro mnoho firem časovanou bezpečnostní bombou
Homeoffice může být pro mnoho firem časovanou bezpečnostní bombou

06.04.2020 | České firmy jsou dnes silně konfrontovány se situací, na níž neměly čas se připravit. Homeoffice ...