Červenec přeje příznivcům festivalu duchovního umění Musica Figurata


Musica Figurata
01.07.2014 13:21 | Michaela Lejsková

Pátý ročník festivalu duchovního umění Musica Figurata úspěšně zahájen – vybírejte z programu na červenec 

V prostorách památkově chráněného Kláštera premonstrátů Želiv začal 5. ročník oblíbeného letního festivalu duchovního umění Musica Figurata, který až do 30. srpna nabídne návštěvníkům všech generací řadu pozoruhodných koncertů, nevšedních tanečních projektů a poutavých pořadů. Úvodní hudební představení souboru Ritornello Loď bláznů se konalo 21. června v ambitu želivského kláštera za velkého zájmu diváků. „Slavnostní zahájení festivalu se opravdu vydařilo. Loď bláznů se líbila, na konci hudebníci pozvali publikum do malovaného refektáře, kde mohli ochutnat speciální várku piva Jeroným z Želivského klášterního pivovaru, uvařenou právě pro tuto příležitost. Vyvrcholením byla prohlídka kláštera s historikem umění Martinem Šandou. Mezi hosty nechyběla Marie Kinsky, která vyzdvihla spolupráci Musica Figurata s centrem choreografického rozvoje SE.S.TA ze Žďáru,“ uvedla Marika Pečená z organizačního týmu festivalu Musica Figurata.

Musica Figurata

 

Právě díky premiérové spolupráci s festivalem KoresponDance, pořádaným centrem choreografického rozvoje SE.S.TA ze Žďáru nad Sázavou, jsou součástí festivalu Musica Figurata 2014 i taneční projekty. V sobotu 5. července se v malovaném refektáři premonstrátského opatství Želiv odehraje nekonvenční představení barokního tance s lákavým názvem Barokní tělo odhaleno – „barokní dekonstrukce“. Barokní tělo odhaleno představuje inteligentní a citlivou cestu barokem a tím, co v sobě toto umění skrývá, v interpretaci tanečnice Andrey Miltnerové.  Obrazy vynořující se z barokního světa postupně modelují barokní tělo, představení je plné dynamických přechodů a radosti z tance. Andrea Miltnerová je výjimečnou, v tanečním světě respektovanou osobností, jejíž talent, osobitý styl a preciznost jsou zárukou kvality.

Pravoslavný sbor Oktoich z polské Wroclavi v neděli 13. července vystoupí s koncertem Raduj se, nevěsto nesnoubená. Kostel Narození Panny Marie v želivském klášteře naplní tóny zpěvů byzantských, staroruských, středověkých, gruzínských, srbských i díla novodobých autorů, kteří se této oblasti věnovali. Hlavním motivem koncertu je Mariánský akafist, text z 6. století, oslavující zvěstování Panny Marie, narození Krista a další novozákonní události.

Duchovní a světskou tvorbu rudolfinské Prahy a neopominutelnou osobu humanisty, diplomata a skladatele Kryštofa Haranta poutavou formou přiblíží soubor Capella Mariana v rámci koncertu Praga Magna, který se odehraje v sobotu 19. července v Kostele Narození Panny Marie v želivském klášteře. Bezesporu půjde o jedinečný zážitek, komorní vokální soubor Cappella Mariana se specializuje na interpretaci středověkého vícehlasu, renesanční polyfonie a vokálních děl raného baroka a jeho vystoupení se setkávají s nadšeným přijetím publika.

Musica Figurata

 

Poslední červencový sobotní večer, 26. 7., se v malovaném refektáři premonstrátského opatství Želiv představí zahraniční hosté festivalu Musica Figurata. V programu nazvaném Zastaveníčko… Podvečerní nálady raného romantismu v písních a sonátách Franze Schuberta zazpívá litevský barytonista Raitis Grigalis, na pětistrunné violoncello zahraje Ilze Grudule, rovněž z Litvy, a na kladívkový klavír Alena Hönigová. Diváci si v jejich mistrovském podání vychutnají výběr ze Schubertova písňového cyklu Labutí píseň a Sonátu a-moll. Raitis Grigalis a Alena Hönigová nebudou chybět mezi zkušenými pedagogy Mezinárodní letní školy duchovní hudby Convivium 2014, která se do želivského kláštera vrací po třech letech. Od 16. do 24. srpna se v tomto povznášejícím prostředí sejdou amatérští i poloprofesionální zpěváci, sbormistři a varhaníci, aby si v rámci renomovaného hudebního kurzu rozšířili své vědomosti a dovednosti v oblasti vokální duchovní hudby.

Festival duchovního umění Musica Figurata tradičně nabízí zajímavé doprovodné akce. Letos například výstavu fotografií Tichá srdce, věnovanou stejnojmenné knize. Součástí vernisáže v klášteře Želiv v sobotu 5. července od 14 hodin bude setkání se spisovatelkou Alenou Ježkovou a fotografem Jiřím Chalupou.

Aktuální informace a program na www.musicafigurata.cz.

Musica Figurata
Musica Figurata
Musica Figurata

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Lékaři slánské nemocnice a známé osobnosti natočili zdarma klip k očkování
Lékaři slánské nemocnice a známé osobnosti natočili zdarma klip k očkování

13.03.2021 | Neuvěřitelnou vlnu solidarity projevili někteří čeští umělci, které s netradiční, ale potřebnou ...


Nové technologie zachránily v lockdownu několik firem
Nové technologie zachránily v lockdownu několik firem

11.03.2021 | Globální pandemie potvrdila životně důležitou roli technologií pro rozvoj a přežití firem. ...


Jan Přeučil slaví úctyhodné narozeniny, na příští rok se chystají velké věci!
Jan Přeučil slaví úctyhodné narozeniny, na příští rok se chystají velké věci!

17.02.2021 | Herec, dabér, rétor, kantor, ale také elegán a gentleman. To je Jan Přeučil. Právě nyní slaví ...


Jiří Krampol a Natálie Grossová v klipu k novému filmu
Jiří Krampol a Natálie Grossová v klipu k novému filmu

09.02.2021 | Herec Jiří Krampol a zpěvačka Natálie Grossová se spolu sešli na půdě starého domu. Co hereckého ...


V novém tajemném klipu kapely Melodica si zahrála i Miss Czech Republic Kopíncová
V novém tajemném klipu kapely Melodica si zahrála i Miss Czech Republic Kopíncová

15.01.2021 | Po velkém výpravném klipu s Lucií Vondráčkovou, Davidem Gránským a Mirkem Šimůnkem „Válka“, ...