Česká asociace sester udělila ceny Florence Nightingalové


Nightingalové
30.05.2016 08:33 | redakce

26. května, se v Divadle na Vinohradech v Praze uskutečnilo předání cen Florence Nightingalové. Ty každoročně uděluje Česká asociace sester ve spolupráci s odborným časopisem Florence. Cílem je poukázat na mimořádné počiny v ošetřovatelství a příbuzných odvětvích a ocenit ty, jež v uplynulém roce či v rámci své dlouholeté činnosti významně přispěly k rozvoji oboru. Součástí slavnostního večera bylo i divadelní představení z repertoáru Vinohradského divadla.

Ceny Florence Nightingalové jsou každoročně udělovány v rámci oslav Mezinárodního dne sester u příležitosti výročí narození této průkopnice moderního ošetřovatelství.  Udělují se celkem ve čtyřech kategoriích – za celoživotní dílo, za rozvoj oboru, za rozvoj ošetřovatelství a za rozvoj České asociace sester. V roce 2016 porota vyhlásila tyto oceněné:

Cena za celoživotní dílo

Cena se uděluje za významný dlouhodobý přínos oboru a za aktivní práci v České asociaci sester. Letos ji získala Jana Augustýnová, která působila 50 let v pražské Fakultní nemocnice v Motole.

Cena za rozvoj oboru

Ocenění se týká mimořádné činnosti, rozvoje a aktivity v určitém konkrétním oboru. Cenu letos získala PhDr. Jana Kocourková, MBA z Masarykova onkologického ústavu v Brně.

Cena za rozvoj ošetřovatelství

Na významné ovlivnění ošetřovatelství poukazuje cena za rozvoj ošetřovatelství. Letos ji obdržela Mgr. Ivana Dvořáčková, Ph.D. z Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Cena za rozvoj České asociace sester

Kategorie oceňuje výrazný počin, rozvoj nebo propagaci České asociace sester. Za uplynulý rok se o tyto aktivity nejvíce zasloužila Vladimíra Kučerová z pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Ceny Florence Nightingalové jsou pravidelně vyhlašovány Prezidiem ČAS od roku 2009. Oceněna může být pouze osoba, která je členem ČAS. Ve výjimečných případech může být k ocenění „In memoriam“ navržena již nežijící osoba, která byla členem ČAS. Jména oceněných navrhují členové výborů sekcí a regionů a členové prezidia. Jednotlivé nominace následně projednává prezidium a v tajném hlasování určuje oceněné. Udělování cen je veřejné. Ceny se předávají při slavnostním setkání v rámci oslavy Mezinárodního dne sester.

Česká asociace sester je největší odborná profesní organizace sester a jiných odborných pracovníků. Tato nepolitická, nezisková organizace s právní subjektivitou hájí pozici profese sester v českém zdravotnictví. Je otevřena pro všechny sestry a ostatní nelékaře působící v resortu zdravotnictví, sociální péče, školství a ve všech oblastech soukromého, nebo jiného podnikání bez ohledu na národnost, nebo náboženské vyznání s působností po celé České republice. Základním posláním České asociace sester je, aby profese nelékařů měla celospolečenské uznání, přijatelné pracovní podmínky i adekvátní finanční ohodnocení.

 

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Lékaři slánské nemocnice a známé osobnosti natočili zdarma klip k očkování
Lékaři slánské nemocnice a známé osobnosti natočili zdarma klip k očkování

13.03.2021 | Neuvěřitelnou vlnu solidarity projevili někteří čeští umělci, které s netradiční, ale potřebnou ...


Nové technologie zachránily v lockdownu několik firem
Nové technologie zachránily v lockdownu několik firem

11.03.2021 | Globální pandemie potvrdila životně důležitou roli technologií pro rozvoj a přežití firem. ...


Jan Přeučil slaví úctyhodné narozeniny, na příští rok se chystají velké věci!
Jan Přeučil slaví úctyhodné narozeniny, na příští rok se chystají velké věci!

17.02.2021 | Herec, dabér, rétor, kantor, ale také elegán a gentleman. To je Jan Přeučil. Právě nyní slaví ...


Jiří Krampol a Natálie Grossová v klipu k novému filmu
Jiří Krampol a Natálie Grossová v klipu k novému filmu

09.02.2021 | Herec Jiří Krampol a zpěvačka Natálie Grossová se spolu sešli na půdě starého domu. Co hereckého ...


V novém tajemném klipu kapely Melodica si zahrála i Miss Czech Republic Kopíncová
V novém tajemném klipu kapely Melodica si zahrála i Miss Czech Republic Kopíncová

15.01.2021 | Po velkém výpravném klipu s Lucií Vondráčkovou, Davidem Gránským a Mirkem Šimůnkem „Válka“, ...