České podnikatelky zvyšují hodnotu firem


OCP Helena Kohoutová
17.06.2016 22:24 | redakce

Klášteře minoritů sv. Jakuba na Praze 1 byl zahájen 9. ročník Ocenění Českých Podnikatelek prestižní konferencí Women In Business. Program konference se zaměřil na zvyšování hodnoty firmy a přítomným podnikatelkám byl inspirací i odměnou za jejich úsilí.

„Mým cílem je sdělit ženám, že jejich podnikání má smysl. Že jejich pracovitost, píle i náklady mají svou cenu. Že má cenu podnikat. A my je chceme za jejich pracovitost ocenit,“ uvedla konferenci i nový ročník Helena Kohoutová, zakladatelka projektu Ocenění Českých Podnikatelek.

Hodnota firem vlastněných ženami roste stejně jako samotný počet těchto firem – na základě dat odborného garanta projektu CRIF – Czech Credit Bureau dosáhl poměr firem vlastněných pouze ženami letos 14 %, což je za posledních deset let téměř dvojnásobný nárůst. Společnosti vlastněné ženami jsou tradičně mladší, menší, ale zdravější, s trvalou a rostoucí hodnotou.

OCP Helena Kohoutová

Program konference inspiroval dalšími možnostmi, jak tuto hodnotu ještě posílit a zvednout. Martin Buranský, ředitel ČSOB Advisory, vyzdvihl význam rodinných firem a jejich bohatství, přičemž poukázal na důležité aktuální téma – generační převod ve firmách. „Staré čínské přísloví říká, že velký majetek nepřežije tři generace. Každý majitel rodinné firmy by si proto měl položit otázky, jako: Existuje člen rodiny, který má předpoklady pokračovat v podnikání? Vím, co se stane s mým majetkem, když tady nebudu?“ doporučuje Martin Buranský.

Petr Šíma, partner auditorské společnosti NSG Morison téma rozvedl – jak změnit firmu, aby byla sexy pro investory, banky a novou generaci? Poukázal na důležitost vizí, kdy je nutné vidět svou firmu vždy o krok napřed. Hodnotu firmy zvyšuje růst tržeb s úsporou nákladů, investice do majetku, pracovní kapitál, financování, řízení rizik a samotná doba existence firmy. „Všechny aspekty se musí potkávat ve vzájemné synergii a zároveň je dobré uklidit všechny kostlivce,“ upozorňuje Petr Šíma.

OCP Helena Kohoutová

Na generační výměnu se zaměřil Martin Rejmíš, partner společnosti a projektový manažer Palatinum Campus, který poukázal na důležitost připravenosti mladší generace z hlediska zkušeností a vzdělání. Naopak Luděk Palata, ředitel Private Equity & Corporate Finance BHS Securities, se zaměřil čistě na problematiku investic do firmy a základní principy v podobě orientace na růst a dlouhodobého investičního partnerství.

V následující talk show zpovídala Helena Kohoutová další hosty. Jako první přišel na pódium Jan Soukup, majitel a General Manager Mediarex group a cestovní kanceláře Blue Holiday, ale také režisér, producent. Podle Jaroslava Soukupa je reklama a vizibilita „rock’n’roll“ firmy. On sám se vizí nebojí, a proto se rozhodl rozjet rock’n’roll ještě více – coby majitel marketingové agentury založil cestovní kancelář pořádající zájezdy. „Patřím ke generaci, která mohla do svých vysněných zemí cestovat leda prstem po mapě. Když se přestřihly dráty, k čemuž jsem snad ještě na FAMU trochu pomohl, byla to neskutečná euforie. Dodnes zažívám zvláštní pocit euforie, když přejíždím hranice dříve nedostupných zemí,“ říká Jan Soukup. Pro každé podnikání platí i jeho přístup k zákazníkovi: „Naše obchodní filozofie je jasná – každý klient je osobnost se svými unikátními požadavky.“

OCP Helena Kohoutová

Jako zástupkyně úspěšné rodinné firmy, kde se navíc skvěle zdařilo provést generační výměnu, dorazila Kateřina Kadlecová, spolumajitelka a generální ředitelka USSPA. Tento podnik z Dolní Dobrouče na Orlickoústecku je již dvacet let úspěšným a největším českým výrobcem vířivek a termálních bazénů, které exportuje do mnoha zemí světa. A co je podle Kateřiny Kadlecové největší hodnotou jejich rodinné firmy? „Naše filozofie vychází ze silných základních hodnot. Je to samozřejmě naše rodina, která rodinné firmě dává náboj, ale jsou to také desítky dalších lidí, celý sehraný tým. Když měli lidé z managementu naší společnosti před nějakým časem odpovědět na otázku, co je podle nich nejsilnější hodnotou USSPA, nejčastěji zaznívalo – opravdovost!“

O své zkušenosti se podělit také Jan Mühlfeit, bývalý President Microsoft Europe, globální stratég, kouč a mentor. Řadu let ovlivňoval vývoj v Microsoftu a osobně pracoval s Billem Gatesem. Účastníkům konference poradil, jak objevit a využít své silné stránky. „S potenciálem každého člověka se dá pracovat. Můžeme najít, v čem je unikátní a správným způsobem využít jeho specifických vlastností a schopností,“ říká Jan Mühlfeit.

OCP Helena Kohoutová

Řadu hostů zakončila Laura Janáčková, docentka klinické psychologie Sexuologického ústavu 1. LF UK a VRN v Praze, zakladatelka Institutu partnerských vztahů a autorka řady knih. Poradila, jak zvýšit ženský a mužský potenciál a jak vylepšit komunikační strategii pro obě pohlaví. To se dá využít v podnikání. „I firma může svádět,“ upozorňuje Laura Janačková a dodává: „Myslím, že od počátku věků to byla právě rozdílnost muže a ženy, která umožnila vznik nejsilnějších lidských emocí a nejzajímavějších nápadů.“

Další informace a cenné rady mohli účastníci konference načerpat na odborných zastávkách u stánků Microsoft, Vodafone, Presentigo, Blue Holiday , Volvo a E.ON. O pohoštění se postaraly společnosti Keto Diet, Mladý kokos, Aqua Angels, Dilmah a Café Reserva.

Kde můžete vidět ty nejšikovnější české ženy pohromadě? Kde můžete být svědky neuvěřitelně silných příběhů lidské vůle a úspěchu? Projekt Ocenění Českých Podnikatelek – OCP podporuje a oceňuje české podnikatelky. Hodnotí se jedinečná kombinace tvrdých čísel a osobních podnikatelských příběhů. V Ocenění Českých Podnikatelek dojde uznání společenská odpovědnost držená v rukou českých žen a jejich vliv na celkovou kultivaci podnikatelského prostředí. Již od roku 2008 pomáhá tento projekt budovat hrdé Česko! Samotné podnikatelky díky automatickému členství v klubu podnikatelek získávají nepřetržitý přísun podnikatelských rad a tip, nový pohled na své podnikání a velice často i nová přátelství. Do Ocenění Českých Podnikatelek – OCP se mohou podnikatelky přihlásit na doporučení odborného garanta CRIF – Czech Credit Bureau, který jejich firmu doporučil na základě analýzy účetních závěrek za poslední tři roky. Dále musí jejich firma mít minimální roční obrat od 10 milionů Kč a hodnocení iRating ve stupních 1–11, být plně v českých rukou a doba podnikání musí být nejméně 4 roky. Za dobu její existence prošlo soutěží již 119 719 podnikatelek, ze kterých postoupilo 3 269 semifinalistek, a z nejužšího výběru 328 finalistek bylo nakonec oceněno 77 vítězek.

http://oceneniceskychpodnikatelek.cz/

OCP Helena Kohoutová
OCP Helena Kohoutová
OCP Helena Kohoutová

Komentáře



Kategorie
Příbuzné články
Ministr Síkela sla uvedl Jana Michala do funkce generálního ředitele agentury CzechInvest
Ministr Síkela sla uvedl Jana Michala do funkce generálního ředitele agentury CzechInvest

10.04.2024 | Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela dnes v prostorách agentury CzechInvest slavnostně uvedl do ...


Jak sbírat umění? To vysvětlí nová výstava v hradecké galerii
Jak sbírat umění? To vysvětlí nová výstava v hradecké galerii

10.04.2024 | Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) otevírá výstavu Jak sbírat umění: příběh ...


Zámek Loučeň oslaví 20.výročí vstupu České republiky do EU
Zámek Loučeň oslaví 20.výročí vstupu České republiky do EU

10.04.2024 | Česká republika vstoupila do Evropské unie 1. května 2004.  Na Zámku Loučeň je to důvod k připomenutí, ...


EFKO myslí na budoucnost, představuje nový záměr
EFKO myslí na budoucnost, představuje nový záměr

05.04.2024 | Český výrobce her a hraček z Nového Veselí, společnost EFKO-karton, s. r. o., v těchto dnech ...


Čeští skláři zapsáni na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO
Čeští skláři zapsáni na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO

20.03.2024 | Po třech letech fungování nové česká značky skleněných, nejen vánočních ozdob Koulier lze ...