Chci věnovat milion korun!


24.07.2014 23:20 | Michaela Lejsková

Podnikání s lidskou tváří aneb Chci věnovat milion korun. Kdo z nás to může říct? Nebo jinak… Kdo z nás by ten milion korun věnoval na pomoc někomu cizímu a neznámému? Ruku na srdce. Možná bychom se rozdělili s někým blízkým, možná ani to ne. Každý z nás si navíc nerad připouští vlastní smrtelnost. To, že ta strašná nemoc, která trápí kamarádova kamaráda, může jednou potkat i nás. To, že i nám se může stát něco zlého. Pak jsou ale mezi námi tací, kteří nezištně posílají peníze těm, kteří to potřebují víc než oni. To dělá i Petr Sýkora, který se stal hostem posledního setkání připraveného ekonomickým žebříčkem ŠTIKY ČESKÉHO BYZNYSU ve spolupráci s klubem HELAS NEW ENCOUNTERS CLUB.

On a jeho kamarád se v prváku na vysoké škole rozhodli, že začnou podnikat. Ale v čem? Napadlo je něco, co se později ukázalo jako geniální podnikatelský nápad – začali do firem rozvážet kancelářský papír. Postupem času se z malé firmy Papirius stala nadnárodní společnost. Když přišla nabídka od americké firmy Office DEPOT, PAPIRIUS prodali a pro firmu ještě několik let pracovali. „Ještě dneska poznávám některé řidiče,“ říká Petr Sýkora, když vzpomíná na své podnikání.

Po prodeji se s Janem Černým rozhodli věnovat charitě. Ze svého věnovali 25 milionů korun a po vzoru slovenského projektu založili nadační fond DOBRÝ ANDĚL, který pomáhá rodinám s dětmi, jejichž příslušník onemocněl rakovinou (nebo dítě jiným závažným onemocněním) a rodina se tak dostala do finanční tísně. Cílem systému DOBRÝ ANDĚL je, aby rodiny nemocných dostávaly pravidelnou měsíční finanční pomoc ve výši několika tisíc korun. „Rozdělujeme příspěvky do posledního haléře,“ upřesňuje pan Sýkora. Ostatně to potvrzují i webové stránky nadačního fondu. Také se tam dozvíte, jak se můžete stát Dobrým andělem nebo komu vaše peníze konkrétně pomáhají.

Klubové setkání Štik českého byzynsu s Petrem Sýkorou, zakladatelem nadačního fondu Dobrý anděl

 

Během setkání se Petr Sýkora rozpovídal o svém životě, práci i ideálech. Odpovídal i na otázku, zda jednou nadační fond povedou jeho dva synové. „Přiznám se, že jsem nad tím zatím nepřemýšlel. Třeba náš mladší teď slavil sedmé narozeniny a my mu navrhli, že by mohl pomoct i někomu jinému, třeba přes Dobrého anděla. Odpověděl na to, že nechce, že má málo hraček. Tak myslím, že si k tomu zatím hledá cestu,“ zavtipkoval a dodal: „Nicméně se pak syn díky mé ženě Jindře rozhodl, že přispěje.“ Setkáním provázela zakladatelka klubu Helena Kohoutová. Diskutovalo se nejen o dárcovství a charitě, ale také o názorech, životních postojích nebo vedení firmy obecně: „Určitě znáte bajku o žebrákovi a oslovi. Je o tom, že žebrák nemá nic jiného, než svého osla. Nerad by o něj přišel, a tak s ním tráví všechen svůj čas. Jí s ním, spí, má jej pořád uvázaného na provaze. Po čase ale začne přemýšlet o tom, kdo komu vlastně patří. Jestli osel jemu nebo on oslovi. Stejné je to v případě, když vlastníte firmu. Musíte si ujasnit svůj vztah k majetku nebo vás to absolutně pohltí.“ S ohledem na současného slovenského prezidenta (kterým je Andrej Kiska, zakladatel DOBRÉHO ANJELA na Slovensku), se zabrousilo i do politiky: „Ambice jako můj slovenský protějšek nemám,“ shrnul Sýkora.

V rámci setkání, které proběhlo v hotelu Grand Majestic Plaza v Praze, se představil také zakladatel žebříčku Martin Růžička ze společnosti COFACE. K Petru Sýkorovi pak do panelové diskuse přibyl také Ivan Jakúbek, viceprezident Enterprise Investors, jako zástupce patrona setkání, Daniel Čekal, vedoucí právní kanceláře PwC Legal a Petr Laštovka, partner EMUN PARTNERS. Všichni pánové se rozpovídali nejen o svých pracovních zkušenostech, ale také o vlastních zkušenostech s charitou.

 

Žebříček Štiky českého byznysu založila společnost Coface Czech počátkem roku 2005 s cílem identifikovat české podniky prudce rostoucí a s předpoklady pro další růst, tedy nabídnout podnikatelské veřejnosti hodnověrný nástroj k posouzení střednědobé dynamiky a stability českých firem na celostátní i regionální úrovni. Žebříček Štiky českého byznysu je unikátní tím, že v celkovém hodnocení nehraje žádnou roli velikost podniku, a na předních místech se tak, po prvotní kvalifikaci, mohou umístit i méně známé menší firmy. Hodnocení navíc není zároveň zatíženo žádnou individuální volbou, opírá se jen o objektivní ekonomické ukazatele.

Nominované štiky sdružuje žebříček v klubu Helas New Encounters Club, který již 17. let umožňuje navázání nových obchodních a společenských kontaktů na výjimečné úrovni, zprostředkovává setkání mezi podnikateli, korporátními klienty, osobnostmi dnešní doby a v rámci komorních klubových setkání i předními ekonomy a podnikateli v České republice.  Hosté jsou zváni osobně tak, aby mohli být představeni dalším přítomným hostům. Tím vzniká ojedinělá příležitost k navázání nové spolupráce. Klub se obrací k prvorepublikovým tradicím, pozitivním podnikatelským příkladům, kterými byl například pan Tomáš Baťa. Klub vyhledává české talentované občany, kteří naplnili své sny a touhy v pracovním životě a jsou ochotni se s nimi podělit a inspirovat další. Mezi hosty patří i vítězové dalších prestižních ocenění.

 

www.stiky.cz

www.hnec.cz

 

Autor: Petra Křapová, Agentura Helas

Fotografie: Stanislav Černoch

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Pět důvodů, proč při dlouhodobé práci z domova nejsme výkonní
Pět důvodů, proč při dlouhodobé práci z domova nejsme výkonní

26.05.2020 | Jak produktivně spolupracovat, když nejste spolu? To je otázka, kterou teď řeší mnoho vedoucích ...


Profese v první linii – nejen zdravotníci, ale i zámečníci nebo ostraha
Profese v první linii – nejen zdravotníci, ale i zámečníci nebo ostraha

08.04.2020 | Současná situace mnoha lidem převrací život, řada z nich doma hledá, čím by se zaměstnali, ...


Proti koronaviru bojují v nemocnicích i roboty
Proti koronaviru bojují v nemocnicích i roboty

06.04.2020 | Kolaborativní robot dokáže spolehlivě a bezpečně sterilizovat místnosti, ve kterých se nachází ...


Přenáší se na bankovkách COVID-19? Podle WHO ne.
Přenáší se na bankovkách COVID-19? Podle WHO ne.

06.04.2020 | Panika z koronaviru se dotkla téměř všech aspektů našich každodenních životů - od změny pracovního ...


Homeoffice může být pro mnoho firem časovanou bezpečnostní bombou
Homeoffice může být pro mnoho firem časovanou bezpečnostní bombou

06.04.2020 | České firmy jsou dnes silně konfrontovány se situací, na níž neměly čas se připravit. Homeoffice ...