Firmy ztrácí kvalitní pracovníky, protože nerozumí jejich potřebám a motivaci


CBRE
11.03.2016 13:29 | redakce

Podle nejnovějšího průzkumu European Occupier Survey společnosti CBRE, světového lídra v sektoru komerčních realitních služeb, se 42 % velkých společností s vedoucím postavením na světových trzích potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil a zaměstnanci se stávají hlavním problémem, který brzdí budoucí rozvoj.

Tento průzkum, který probíhá již šestým rokem, reflektuje názory osob s rozhodovacími pravomocemi v oboru realit ve 120ti globálních korporacích. Průzkum má objasnit cíle těchto společností a problémy spojené s jejich dosahováním v širokém spektru oblastí. Respondenti zastupují společnosti, které působí v mnoha různých sektorech, z nichž největší jsou: výroba, bankovnictví a finance, odborné služby, zdravotní péče a přírodní vědy.

CBRE

 (12 – bankovnictví a finance, 3 – potraviny a nápoje, 12 – zdravotní péče a přírodní vědy, 7 – distribuce a logistika, 6 – pojištění, 17 – výroba, 2 – média, 7 – ropa a automobilový průmysl, 12 – odborné služby, 6 – maloobchod, 16 – technologie a komunikace)

 

Zdroj: CBRE

Významnou položkou režijních nákladů, a v mnoha případech tou největší, jsou mzdové náklady. Společnosti se stále více snaží o návratnost investice do lidského kapitálu zajištěním pracovního prostředí, které podporuje možnost volby, spolupráci a uspokojování potřeb zaměstnanců na vysoké úrovni, s cílem získat ty nejlepší pracovníky pro podporu své značky. Ale i zaměstnanci chtějí prosazovat své zájmy – ať již se jedná o místo práce, flexibilní pracovní dobu nebo účast na rozhodování o vzhledu kanceláře. Z toho vyplývá, že pracoviště musí být navrženo tak, aby umožňovalo získat a udržet pracovníky. Problematika pracoviště souvisí s rostoucím důrazem na výkonnost – lidí i aktiv – a stojí za lepšími hospodářskými výsledky.

 

Filip Muška, Workplace Strategies Consultant společnosti CBRE, říká:

„I v České republice již přibývá firem, které si uvědomují, že pracovní prostředí přímo ovlivňuje výkonost, spokojenost nebo i loajalitu zaměstnanců. Bohužel v porovnání se západní Evropou či USA je jejich množství stále velmi malé. Jedná se proto většinou o nadnárodní firmy, které jsou při realizaci českých poboček odvážnější a nebojí se investovat, protože již mají zkušenosti s moderními kancelářskými koncepty z jiných, pokrokovějších zemí.

74 % oslovených společností dále uvádí, že mají program péče o zdraví, dvě třetiny společností vnímají kvalifikované pracovníky jako důležitý faktor pro jejich globální strategii a dalších 67 % respondentů se domnívá, že strategie zaměřená na pracoviště umožňuje lepší spolupráci se zákazníky a kolegy. Pomocí prostředí lze stimulovat týmovou práci, výměnu informací, kreativitu či zdravější životní styl. Investice do kancelářského prostředí je v podstatě investicí do lidí, kteří vytváří firemní hodnoty a ta se zcela jistě vyplácí.

 

Filip Muška, Workplace Strategies Consultant společnosti CBRE, dodává:

„V neposlední řadě vstupuje do hry válka o talenty a motivace stávajících zaměstnanců. Atraktivní prostředí je skvělým marketingem a čím dál mocnějším nástrojem pro přilákání talentů, jak dokázal Google či Microsoft. Současně motivuje zaměstnance mnohem více (a hlavně déle) než zvýšení platu. Zvýšení platů motivuje pouze krátkodobě, investice do pracovního prostředí však přináší dlouhodobý a široký efekt.“

Nejvýznamnějším předpokladem budování realitní strategie jsou data. 75 % společností v současné době považuje kvalitnější a přesnější data za nejdůležitější faktor, který hraje roli v realitní strategii společnosti a který identifikuje nové příležitosti.ů

Navzdory obavám, které panují v makroekonomickém prostředí – 58 % respondentů zmiňuje ekonomickou nejistotu jako hlavní problém – obavy týkající se řízení nákladů se v minulém roce zmírnily. 41 % společností, v porovnání s polovinou (50 %) v roce 2014, vnímá tuto problematiku jako klíčovou.

CBRE

 

Zdroj: CBRE

(Největší výzvy, kterým společnosti budou čelit v budoucnu: ekonomická nejistota, růst nákladů, přísnější legislativní regulace, pracovní síly / preference talentů, poruchy technologií, udržitelnost a ekologická hlediska, jiné, ceny energií, konkurence na nově se objevujících trzích, nedostatek pracovních / kvalifikovaných pracovních sil, fluktuace měny, zastarávání zařízení)

L ESTATE STRAT

V posledních letech došlo v oblasti faktorů ovlivňujících strategii korporátních nemovitostí k řadě posunů. Společnosti přežily recesi, aktuálně je ale ekonomika na vrcholu a dochází k rychlému oživení.

 

Katarina Wojtusiak, Head of Office Agency společnosti CBRE, říká:

„V určitém okamžiku hrálo řízení nákladů dominantní úlohu, ale nyní se podmínky zlepšily a vstoupily do popředí oblasti pracovních sil a kancelářského prostředí. Navíc společnosti mají jedinečnou možnost využít skvělých podmínek při hledání nových kancelářských prostor.“

CBRE

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Petra Černocká jako ambasadorka Vlčích máků v obrazech
Petra Černocká jako ambasadorka Vlčích máků v obrazech

11.11.2020 | Celkem 25 umělců se zapojilo do unikátního projektu Vlčí máky v obrazech a v rekordně krátké ...


Heidi Janků je bez práce, nenaříká, ale pomáhá!
Heidi Janků je bez práce, nenaříká, ale pomáhá!

05.11.2020 | Heidi Janků je jednou ze zpěvaček, která kvůli restritktivním opatřením v souvislosti se současnou ...


Herečka Eva Hrušková vydala Motivační diář 2021 plný úspěšných žen!
Herečka Eva Hrušková vydala Motivační diář 2021 plný úspěšných žen!

04.11.2020 | Představte si, že vám osud dovolí prožít za jediný rok všechna nesplněná přání. Stát se ...


Přihlaste svou technologii do soutěže Digital Promotion 4.0
Přihlaste svou technologii do soutěže Digital Promotion 4.0

30.10.2020 | Ministerstvo průmyslu a obchodu a agentura CzechInvest ve spolupráci s agenturou CzechTrade a s podporou ...


Nový klip Lenky Nové je křehkou náplastí na dnešní dny
Nový klip Lenky Nové je křehkou náplastí na dnešní dny

30.10.2020 | I přes velmi těžké podmínky, které doléhají také na celý kulturní svět, se Lenka Nová rozhodla ...