Hvězda fotbalu Petr Čech jak ho možná neznáte


Petr Čech
31.03.2016 23:11 | redakce

Aktuálně jedna z nejznámějších českých tváří sportu na zeleném trávníku si vysloužila v nedávných dnech další z řad ocenění za své výkony. Konkrétně se fotbalový brankář Petr Čech zapsal do dějin svým osmým vítězstvím v anketě Fotbalista roku, když se po roční pauze opět vrátil na český fotbalový trůn.

Petr Čech

Fotbalista roku, zdroj: Právo, Vlastimil Vacek

Třiatřicetiletý legionář českého fotbalu působí dlouhodobě v Anglii. Po 11 letech u londýnské Chelsea se s příchodem mladého konkurenta posunul až na pozici druhého brankáře a tak před letošní sezonou přestoupil k městskému rivalovi do Arsenalu. Tam se i přes nepříliš vyvedený začátek zapsal skvěle nejen trenérovi Wengerovi, který na něj sází, ale hlavně i divákům, kteří si jej brzy oblíbili. Po dlouhých letech změnil i číslo dresu, kdy z tradiční jedničky je rázem číslo 33, symbolizující nejen jeho aktuální věk, ale také 333 odehraných zápasů v nejvyšší anglické soutěži. O tom, že je tato ostrovní štace úspěšná svědčí například také aktuálně stále se navyšující rekord v počtu zápasů s vychytanou nulou.

Kromě osmi korun pro Fotbalistu roku nebo sedmi Zlatých míčů si na klubové úrovni, nejvíce tedy s Chelsea, připsal Čech ještě spoustu dalších trofejí. Čtyřikrát se stal mistrem Premier League, v anglických pohárových soutěžích si připsal dokonce kulatou desítku vítězství. Na evropské úrovni nezůstal pozadu ani v nejprestižnější klubové soutěži, když si podmanil i Ligu mistrů. Stejně tak se tento úspěch podařil v menší formě, kterou představuje Evropská liga.

Petr Čech

Čech v zápase

Čech je také již čtrnáctým rokem brankářskou jedničkou české fotbalové reprezentace. S tou se dostal nejdále během Mistrovství Evropy v Portugalsku z roku 2004, kde tým podlehl až v semifinále následným vítězům z Řecka. Zlatou příchuť pak mělo ještě Mistrovství Evropy hráčů do jedenadvaceti let, kde dokázal tým celý turnaj vyhrát. Dlouholetým působením se kromě pozice brankářské jedničky dostal i k roli kapitána a postupně si nasbíral také rekordní počet reprezentačních startů v českém dresu. Fanouškům však po březnovém vyhlášení Fotbalisty roku zatrnulo, když opora veřejně ohlásila možný konec v reprezentačním dresu po Mistrovství Evropy konaným letos ve Francii.

Petr Čech

Čech v zápase 

Jako odůvodnění uvedl kromě svého vyššího věku a delším regeneračním procesu také časové důvody. Doma jej totiž kromě manželky Martiny a dvou dětí čeká i hudebním fanouškům velmi známá bicí souprava, kterou Čech skvěle ovládá. To spolu s kapelou Eddie Stoilow již několikrát předvedl také na letních hudebních festivalech. Hudební nadání využily pro svou propagaci nejednou také anglické kluby, respektive česká reprezentace. Obliba jimi vytvořených videí s Čechem v bubenické roli neznala hranice. Mezi oblíbené skupiny nicméně patří také Nirvana, Foo Fighters nebo třeba System of a Down, které si v poklidu své domácnosti nejlepší český brankář rád dopřává.

Plzeňský rodák nazývaný na české fotbalové scéně Čechíno, v anglických médiích pak Big Pete, má i s blížícím se čtyřiatřicátým rokem stále co nabídnout. Jeho tvrdá dřina v tréninku byla nejvíce znát při návratu po několika nepříjemných zraněních, mezi nimiž to nejvíce ošklivé bylo před téměř deseti lety v ligovém utkání, kdy hned v první minutě utrpěl Čech po srážce s Huntem zlomeninu lebky a od tohoto momentu jej při návratu na fotbalové trávníky zdobí pro něj již typická helma připomínající ragbyovou pokrývku hlavy.

Petr Čech
Petr Čech

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Lékaři slánské nemocnice a známé osobnosti natočili zdarma klip k očkování
Lékaři slánské nemocnice a známé osobnosti natočili zdarma klip k očkování

13.03.2021 | Neuvěřitelnou vlnu solidarity projevili někteří čeští umělci, které s netradiční, ale potřebnou ...


Nové technologie zachránily v lockdownu několik firem
Nové technologie zachránily v lockdownu několik firem

11.03.2021 | Globální pandemie potvrdila životně důležitou roli technologií pro rozvoj a přežití firem. ...


Jan Přeučil slaví úctyhodné narozeniny, na příští rok se chystají velké věci!
Jan Přeučil slaví úctyhodné narozeniny, na příští rok se chystají velké věci!

17.02.2021 | Herec, dabér, rétor, kantor, ale také elegán a gentleman. To je Jan Přeučil. Právě nyní slaví ...


Jiří Krampol a Natálie Grossová v klipu k novému filmu
Jiří Krampol a Natálie Grossová v klipu k novému filmu

09.02.2021 | Herec Jiří Krampol a zpěvačka Natálie Grossová se spolu sešli na půdě starého domu. Co hereckého ...


V novém tajemném klipu kapely Melodica si zahrála i Miss Czech Republic Kopíncová
V novém tajemném klipu kapely Melodica si zahrála i Miss Czech Republic Kopíncová

15.01.2021 | Po velkém výpravném klipu s Lucií Vondráčkovou, Davidem Gránským a Mirkem Šimůnkem „Válka“, ...