Jak se dá tančit v oblacích na vysoké čínské tyči? To ukáže festival KoresponDance


KoresponDance
01.07.2016 11:23 | redakce

Žďár nad Sázavou již počtvrté přivítá mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla KoresponDance. Festival se bude konat od 8. do 10. července 2016 v areálu žďárského zámku a po celém městě. Jeho letošním ústředním tématem je tanec a scénografie a k tomu využívá genius loci místa proslaveného barokní architekturou Jana Blažeje Santiniho – Aichla. Jednotlivá taneční představení se budou konat jak pod širým nebem, tak v prostorách samotného zámku. Všichni návštěvníci, děti i dospělí, se díky němu budou moci setkat s profesionálními umělci z celého světa.

KoresponDance

Scénografie a pohyb je téma, jež hodně obohacuje pohled na tanec a výborně tak zapadá do filozofie festivalu, který diváky láká na nové a netradiční pohledy na tanec a pohybové umění,“ říká Marie Kinsky, ředitelka festivalu.

Bohatý program KoresponDance ve Žďáru nad Sázavou letos ukáže práci jak téměř začínajících umělců, tak těch, kteří jsou již etablovaní na mezinárodní scéně. Mnozí z nich se v Česku představí vůbec poprvé.

Jako například belgická choreografka a tanečnice Marie Goeminne, jež uvede představení Lostbox, v němž se zaměřuje na tělo a pohyb v minimálním prostoru krabice. Pro představení využívá atraktivní a velmi netradiční prostor kabinetu kuriozit Muzea nové generace. Angličan Dan Canham přiváží svůj kus 30 Cecil Street a tančí o tom, co zbyde z divadla, které navždy zavře své dveře publiku. Z Francie přijíždí původem slovenská tanečnice a choreografka Eva Klimáčková se svým sólem The perception off, v němž zkoumá možnosti světla a minimalizovaného tanečního prostoru. Mexičan Francisco Córdova Azuela uvede dynamický duet Postskriptum o rozloučeních a setkáních. Svou práci se studenty brněnské Janáčkovy akademie múzických umění budou prezentovat Dominique Boivin z Francie a Pierre Nadaud, francouzský performer, který dlouhodobě žije a pracuje v Česku. João Santos z Portugalska pracoval na inscenaci Contigo se slavným choreografem Ruiem Hortou. Vzniklo tanečně-novocirkusové sólo, v němž João mistrovsky ovládá čínskou tyč. Jordi Galí přijíždí ze Španělska a ve svém T zkoumá vztahy mezi tělem a předměty, ať je to dřevěný trám, kámen nebo pneumatika. Skotský choreograf Robbie Synge využívá balance, tíhy, gravitace, energie a alchymie okamžiku.

KoresponDance

Diváci se také mohou těšit na projekty, které spoluvytvářejí místní umělci i obyvatelé Žďáru, kteří zatím neměli se současným tancem mnoho zkušeností. Nyní měli příležitost sejít se s tanečními profesionály, společně tvořit a sblížit se s tanečním světem. „Je to pro nás způsob, jak ukázat lidem, že si tanec může užít opravdu úplně každý,“ říká Marie Kinsky.

Festival uvede dva hudebně-taneční projekty, které společně vytvořili francouzský choreograf Jean Gaudin a kontratenorista Sébastien Fournier. První z nich vznikl ve spolupráci se žďárským dětským pěveckým sborem, druhým bude taneční inscenace Stabat Mater Pergolesis spojená se zpěvem Sébastiena Fourniera v prostorách oválného freskového sálu v prelatuře zámku.

Z další spolupráce v tanečně-hudební oblasti, tentokrát s Francouzsko-českou hudební akademií v Telči, vznikne společný koncert.  

Novinkou festivalu je celosvětová tvůrčí platforma Fillimit, která se soustředí na setkání a konfrontaci skupiny mladých českých a zahraničních choreografů a na propojení s mezinárodními partnery festivalu.

Nabídli jsme jim možnost nových setkání, vzájemnou diskusi a spolupráci se zástupci mezinárodní taneční scény. Doufáme, že se nám tím podaří stimulovat průlom z často zacyklených lokálních stereotypů, které vývoj tvůrčího potenciálu zpomalí nebo znemožní. Jejich pracovní návrhy budou uvedeny v rámci programu festivalu a tři z nich budou pokračovat rezidencí ve Žďáru nebo v zahraničí,“ popisuje Lenka Flory, která Fillimit zaštiťuje a zároveň se podílí na zahraniční dramaturgii festivalu. Do Žďáru se sjedou choreografové z Venezuely, z Mexika, ze Spojených států, z Evropy a z České republiky.

KoresponDance

Jako každý rok jsou i letos součástí festivalu tvůrčí ateliéry pro děti i dospělé návštěvníky, diskusní kulaté stoly, prohlídky zámku i poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, teprve rok otevřeného unikátního Muzea nové generace a také program se žďárskými hasiči.

Ukázku spojení prostoru a tance organizátoři v netradiční ochutnávce připravili také pro pražské publikum. V úterý 28. 6. 2016 v 18:00 vystoupí na Zámku Troja v rámci doprovodného programu Galerie hlavního města Prahy španělský tanečník Jordi Galí se svým představením NEBE. V české premiéře předvede divákům, kteří mají vstup na akci zdarma, poetickou sílu křehké konstrukce kmenů stromů, které postupně svazuje lany do výšky v mistrovské choreografii.

KoresponDance

Na dopolední tiskové konferenci v Zámku Troja, která představení Galího předcházela, novinářům představili festival a pražský večerní program tito hosté:

Marie Kinsky (ředitelka festivalu a předsedkyně Centra choreografického rozvoje SE.S.TA), Magdaléna Juříková (ředitelka GHMP), Lenka Flory (ředitelka festivalu pro zahraniční vztahy a Fillimit), Halka Třešňáková (herečka, choreografka a tvář KoresponDance 2016) a Jordi Gali (tanečník, Španělsko).

Festival pořádá Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA, záštitu nad festivalem převzal: ministr kultury České republiky Daniel Herman, hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek, velvyslanec Francouzské republiky v Praze Jean-Pierre Asvazadourian a starosta města Žďár nad Sázavou Mgr. Zdeněk Navrátil.

 

KoresponDance
KoresponDance
KoresponDance

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Lékaři slánské nemocnice a známé osobnosti natočili zdarma klip k očkování
Lékaři slánské nemocnice a známé osobnosti natočili zdarma klip k očkování

13.03.2021 | Neuvěřitelnou vlnu solidarity projevili někteří čeští umělci, které s netradiční, ale potřebnou ...


Nové technologie zachránily v lockdownu několik firem
Nové technologie zachránily v lockdownu několik firem

11.03.2021 | Globální pandemie potvrdila životně důležitou roli technologií pro rozvoj a přežití firem. ...


Jan Přeučil slaví úctyhodné narozeniny, na příští rok se chystají velké věci!
Jan Přeučil slaví úctyhodné narozeniny, na příští rok se chystají velké věci!

17.02.2021 | Herec, dabér, rétor, kantor, ale také elegán a gentleman. To je Jan Přeučil. Právě nyní slaví ...


Jiří Krampol a Natálie Grossová v klipu k novému filmu
Jiří Krampol a Natálie Grossová v klipu k novému filmu

09.02.2021 | Herec Jiří Krampol a zpěvačka Natálie Grossová se spolu sešli na půdě starého domu. Co hereckého ...


V novém tajemném klipu kapely Melodica si zahrála i Miss Czech Republic Kopíncová
V novém tajemném klipu kapely Melodica si zahrála i Miss Czech Republic Kopíncová

15.01.2021 | Po velkém výpravném klipu s Lucií Vondráčkovou, Davidem Gránským a Mirkem Šimůnkem „Válka“, ...