Kolekce šatů Elements Blanky Matragi jsou vyznáním životu


Blanka Matragi
19.12.2016 13:04 | redakce

Nová show a kolekce Blanky Matragi jsou oslavou života, návratem ke kořenům i připomenutím nutnosti péče o planetu. Modely jsou inspirovány základními přírodními  živly - půdou, vodou, vzduchem a ohněm. Vedle designérské práce akcentuje i novátorské přístupy, stálé hledání a inspiraci moderními technologiemi. Nedílnou součástí řady modelů je využití inovativních  materiálů, které vznikaly ve spolupráci Blanky Matragi se světovými textilními firmami. Velkolepá show tak bude oslavou země v kombinaci nebývalou kreativitou, energií a technologiemi.    

Blanka Matragi

 

 „V mé 35leté tvorbě se atributy elementů vždy prolínaly ne­jen v mých oděvních a sklářských dílech, ale zároveň i v experimentálním průmyslovém designu. V této kolekci bych chtěla spojit své dosavadní zkušenosti a ukázat vývoj v mém tvůrčím procesu, obohacený o nejnovější technologie nejen v materiálech, ale hlavně v přístupu a používání mých autorských inovačních nápadů v 3D efektu s optickými iluzionistickými prvky,“ komentuje Blanka Matragi chystané odhalení nové kolekce

Celosvětově uznávaná oděvní designérka Blanka Matragi se ve své tvorbě opakovaně odkazovala na čerpání inspirace běžným životem a detailním pozorováním okolí. Ať už se jedná o dětství strávené na Vysočině u řeky Sázavy, nebo na následné poznání prostředí Libanonu, zemí Blízkého východu.

 

„ Čtyři elementy jsou spojením mé energie.  Voda je inspirována koupáním v řece a lovením ryb, ale i pozorováním bouří na moři.  Žár ohně mě okouzlil nejen ve sklářských dílnách a zem a její stabilitu jsem si vyzkoušela v dětství při stavbě našeho rodinného domu. Vzduch symbolizují, jak snové červánky na letní obloze, tak touha po cestách do neznámých zemí a nových galaxií“ vyznává se Blanka Matragi.

 

Show Elements

Show koncepčně propojená s aktuální kolekcí kombinuje zkušenosti z oděvní, sklářské i experimentální průmyslové tvorby. Představuje dynamický vývoj v autorčině tvůrčím procesu, umění z mála vydobýt maximum a v autorských kresbách a designu připomíná i autorčin titul akademické malířky. Kolekce je obohacená o nejnovější technologie s důrazným akcentem na nové materiály (viz. níže), ale také v používání inovativních nápadů při využití 3D tisku s efekty  optickými . Blanka Matragi představuje „živly“ v nejrůznějších výtvarných formách.  

Představeno bude kolem 100 modelů, od Ready-To-Wear až po Couture večerní modely. V dnešní době se  luxusní couture tvorba a špičková konfekce navzájem inspirují a ovlivňují, proto jsem se rozhodla ukázat v této show tento proces, kdy budou předvedeny  od nositelných modelů pro den až po ty velké společenské. Kolekce je rozdělena na pět částí, přičemž každá je zasvěcená jednomu ze základních elementů. Pátá, závěrečná, bude patřit svatebním šatům.

 „Vždy se obklopuji profesionály, ať jde o samotnou tvorbu, tak následnou prezentaci. Výsledná show bude plná inovativních prvků, včetně využití plastické projekční led plochy, mapingu a iluzionistických prvků. Diváci nahlédnou i do mého samotného tvůrčího procesu,“ zve všechny Blanka Matragi.   

Blanka Matragi

Show Elements podtrhuje skutečnost, na kterou autorka často upozorňuje: „Klíčem k úspěchu je umět reflektovat dobu, umět přistupovat k věcem nekonvenčně, nápaditě a věci běžné povýšit na věci neobyčejné.“ Umění je tak stále v podání Blanky Matragi globálním faktorem široké komunikace.

 

CRAN - nový materiál

Bezmála 2 roky trval vývoj zcela nového materiálu CRAN, na jehož se  autorsky podílela  Blanka Matragi. Poprvé bude užit právě při představení kolekce Elements. „CRAN“ nyní umožňuje vytvářet skulpturální modely. „Chtěla jsem, aby vznikly plastické šaty, které nejdou udělat strojem, stejně jako nejde strojem udělat socha. Přitom jde o materiál, který je komfortní na nošení i údržbu a umožňuje i moji autorskou aranžovanou práci na tvaru a vizuálním designu šatů,“ přibližuje Blanka Matragi.

 

Autorský design v rámci přehlídky show Elements ponesou i další materiály - Jaccar, Organza , Scuba , 3D tyl, sifon, satény, lykra, ato vše s použitím digitální reprodukce. Pro oděvní výrobu se Blanka Matragi tradičně snaží využívat netradiční materiály, případně se aktivně podílí na vzniku nových. Před patnácti lety vynalezla iluzionistický tyl, který po vyšití působí dojmem tetování na těle.

 

Blanka Matragi 

Módní návrhářka a designérka. V portfoliu zahrnuje i tvorbu nejrůznějšího průmyslového a experimentálního designu. Od skla, por­celánu, pamětních mincí, šperků, různých bytových doplňků až třeba po sochy z bronzu, smaltu a skla.

 

Vystudovala střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, obor oděvní výtvarnictví pod vedením Zdeňky Bauerové, kde získala titul akademická malířka. V roce 1978 vyhrála soutěž na návrh kolekce pro Letní olympijské hry v Moskvě. V roce 1982 v Bejrútu otevřela salón „Blanka Haute Couture“. Brzy se stala respektovanou módní návrhářkou nejen v oblasti Perského zálivu. Tvorba je inspirována multikulturním prostředím, v němž se pohybuje, hledáním souvislostí a vnímáním okolí. Nespoutanost a energie je kombinována spojením s přírodou a láskou k životu.    

 

Ocenění tvorby Blanky Matragi :           

 • Evropská cena za uměleckou a kulturní činnost udělovaná Evropskou unií umění (2002)
 • Mezinárodní cena Salvadora Dalího udělovaná prezidiem Alliance Salvador Dalí International (2002)
 • Cena Františka Kupky udělovaná Sdružením českých grafiků (2002) - Blanka Matragi ji získala jako vůbec první módní návrhářka
 • Významná česká žena ve světě udělovaná Mezinárodním koordinačním výborem zahraničních Čechů (2003)
 • Český bestseller 2006 uděleno společností KNIHCENTRUM.CZ  za  autobiografii „Blanka Matragi“ (2007)
 • Lady Pro udělované pan-evropskou společností Comenius (2007)            
 • Gratias Agit udělované Ministerstvem zahraničních věcí ČR (2014)

 

Blanka Matragi

Timeline Blanka Matragi

 • 1976 / vítězství v celostátní soutěži Mladý oděvní tvůrce - vzniká logo „Blanka“, které návrhářka používá dodnes
 • 1978 / vznik a prezentace námětové kolekce pro letní olympiádu v Moskvě 1980
 • 1980 / úspěšné zakončení studia na VŠUP, titul akademická malířka
 • 1982 / otevření vlastního módní salonu Blanka Haute Couture na třídě Hamra (Libanon)
 • 1987 / vítězství v celosvětovém konkurzu na návrh uniforem pro policejní sbor v Abú Dhabí
 • 7. ledna 1997 / módní přehlídka v Praze k oslavě 15. výročí vlastní tvorby
 • 1999 / návrh kolekce užitkového a dekorativního skla Crystal Line pro sklárny v Kamenickém Šenově
 • 22. ledna 2002 / módní přehlídka v Praze k oslavě 20. výročí vlastní tvorby
 • 2. března 2006 / vydání autobiografie Blanka Matragi
 • září 2006 / módní přehlídka a retrospektivní výstava v Praze k oslavě 25. výročí vlastní tvorby
 • 2009 / předsedkyně poroty Česká MISS 2009
 • 3. března 2010 / představení kolekce koupelnových předložek MATRAGI pro firmu Grund
 • 7. září 2010 / představení kolekce šperků pro firmu D.I.C.
 • 16. listopadu 2010 / představení kolekce porcelánu Butterfly pro firmu Thun
 • 6. října 2011 / otevření prvního autorského butiku v pražském Obecním domě / představení první kolekce Ready-to-Wea
 • říjen 2011 / otevření retrospektivní výstavy Timeless v Obecním domě v Praze (trvá dodnes) a uvedení módní přehlídky k oslavě 30. výročí vlastní tvorby
 • duben 2012 / účast na VII. ročníku sympozia SMALT ART VÍTKOVICE
 • říjen 2012 / účast na XI. mezinárodním sklářském sympoziu (IGS) v Novém Boru
 • 2013 / uvedení kolekce „Znovuzrození Fénixe“
 • 5. září 2014 / Vernisáž stálé výstavy soch Blanky Matragi - Zámeček Petrovice u Karviné
 • 2014 / Hlavní porotce soutěže „BEIRUT YOUNG FASHION DESIGNERS COMPETITION" pro mladé módní návrháře v Libanonu a uvedení speciální kolekce „Universe“  
 • 2015 / Diaspora Energy, Libanon – čestný host akce, přednáška s přehlídkou Phoenix pro 1.000 VIP osobností z celého světa (2015)
 • 9. září 2015 / Vítězství v The Culture Trip's Czech Republic's Local Favorite 2015 Award!
 • 2016 porotce soutěže Česká MISS 2016, včetně zajištění večerních šatů pro finalistky

 

Blanka Matragi
Blanka Matragi

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Petra Černocká jako ambasadorka Vlčích máků v obrazech
Petra Černocká jako ambasadorka Vlčích máků v obrazech

11.11.2020 | Celkem 25 umělců se zapojilo do unikátního projektu Vlčí máky v obrazech a v rekordně krátké ...


Heidi Janků je bez práce, nenaříká, ale pomáhá!
Heidi Janků je bez práce, nenaříká, ale pomáhá!

05.11.2020 | Heidi Janků je jednou ze zpěvaček, která kvůli restritktivním opatřením v souvislosti se současnou ...


Herečka Eva Hrušková vydala Motivační diář 2021 plný úspěšných žen!
Herečka Eva Hrušková vydala Motivační diář 2021 plný úspěšných žen!

04.11.2020 | Představte si, že vám osud dovolí prožít za jediný rok všechna nesplněná přání. Stát se ...


Přihlaste svou technologii do soutěže Digital Promotion 4.0
Přihlaste svou technologii do soutěže Digital Promotion 4.0

30.10.2020 | Ministerstvo průmyslu a obchodu a agentura CzechInvest ve spolupráci s agenturou CzechTrade a s podporou ...


Nový klip Lenky Nové je křehkou náplastí na dnešní dny
Nový klip Lenky Nové je křehkou náplastí na dnešní dny

30.10.2020 | I přes velmi těžké podmínky, které doléhají také na celý kulturní svět, se Lenka Nová rozhodla ...