Komplikace, kterým čelí na hraničních přechodech čeští exportéři


Gerlach
01.10.2018 10:15 | redakce

Automobilový průmysl je v Česku tahounem vývozu. Tuzemské firmy orientované zahraniční trh posilují činnost vývojových center a jdou cestou technologických inovací. I přes čím dál sofistikovanější přístup k byznysu však někteří exportéři nepřestávají dělat základní chyby v celních procedurách. Nejenže tím komplikují plynulý tok svého zboží k zákazníkům, ale současně si zvyšují náklady na logistiku kvůli vraceným kamionům z hraničních přechodů. Upozorňuje na to Luděk Procházka ze společnosti Gerlach, která pro exportéry vystavuje každé čtvrté české celní prohlášení a ročně odbaví celkem přes 500 tisíc zásilek.

Gerlach

 

Exportéři nevědí, jak zlevnit své zboží nulovým clem

„Praxe ukazuje, že i renomovaní výrobci podepíší kontrakt na dodávky do zahraničí, aniž by to konzultovali s nějakým skutečným odborníkem celní oblast. Mnozí exportéři například vůbec nevědí, že jejich odběratelé mohou v některých zemích dosáhnout nulového cla. Mnohdy stačí zásilku vybavit dalšími průvodními doklady a prokázat například tzv. preferenční původ zboží. Ne všichni vývozci si také uvědomují riziko zpětného zdanění exportního zboží. Komplikace obvykle nastávají kvůli chybějícím dokladům pro fakturaci bez DPH. Riziko představují i vysoké skladovací poplatky, které vznikají v přístavech kvůli absenci důležitých dokumentů a následné blokaci celního řízení,“ shrnuje Luděk Procházka ze společnosti Gerlach, která je v Česku nevětší poskytovatel celních služeb.

 

Celní služby svépomocí? Firmy nevnímají rizika v celní a daňové oblasti

Některé firmy si celní oblast zajišťují vlastními silami a je spíše výjimkou, že tento přístup přináší výsledky na odpovídající úrovni. „Nejhorší situace nastává, pokud si vývozce či dovozce ve výběrovém řízení nevybere jednoho či dva důvěryhodné celní brokery na dlouhodobou spolupráci a celní odbavení svých zásilek svěří do rukou komukoliv, kdo zrovna jejich zásilku přepravuje. Zde je vhodné si vždy položit otázku, zda jsou si firmy vědomy rizik nejen v celní, ale i daňové oblasti a zda stejně nezodpovědně postupují i u daňového poradce,“ varuje expert na celní služby Luděk Procházka.

 

Vracené kamiony kvůli nekompletním celním dokladům od garážových firem

Komplikace v celním řízení mohou představovat tzv. garážové firmy, respektive privátní poskytovatelé celních služeb. Není ojedinělé, když vývozce odešle do zahraničí několik kamionů zboží s celním prohlášením, které vystavily zmíněné garážové firmy. „Často se tak děje bez předchozího předložení dokumentů na českém úřadě a jen s pokynem, že německý celník v Hamburku dořeší vše podstatné. Ten ale zboží pošle zpátky do Česka a celý kolotoč se opakuje. Tyto situace budou na denním pořádku, pokud dojde za několik měsíců k tvrdé variantě Brexitu a Velká Británie opustí společný evropský trh a tedy i celní unii,“ uzavírá Luděk Procházka, generální ředitel společnosti Gerlach.

Gerlach

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Pozor na nezdravé byty! Až 90 procent novostaveb nesplňuje hygienické normy
Pozor na nezdravé byty!  Až 90 procent novostaveb nesplňuje hygienické normy

17.02.2020 | Při výběru nového bydlení lidé zvažují mnoho kritérií: od ceny a lokality přes výhled z bytu ...


Trofej Zlatý banán za příběh roku si odnesl spolek „Děti patří domů“.
Trofej Zlatý banán za příběh roku si odnesl spolek „Děti patří domů“.

23.01.2020 | Již po sedmé se včera večer rozdávaly ceny nejlépe pracujícím neziskovým organizacím v České ...


Bagstage 11/2019
Bagstage 11/2019

13.12.2019 | Backstage fotografie – produkce profesního magazínu Best of realizovaná 29. listopadu 2019 Focené ...


V ČR pracuje jen necelá polovina maminek dětí do 5 let. Co brzdí jejich nástup do zaměstnání?
V ČR pracuje jen necelá polovina maminek dětí do 5 let. Co brzdí jejich nástup do zaměstnání?

06.12.2019 | Možnost umístit děti na část dne do předškolního zařízení je předpokladem pro to, aby se ...


V otázkách testujících finanční znalost pohořelo 52 procent obyvatel
V otázkách testujících finanční znalost pohořelo 52 procent obyvatel

13.11.2019 | Předvánoční období nahrává rychlým půjčkám a nákupům na splátky. Pořízení dárků, ...