Kůň Soros je pro Josefa Váňu ml. prozatím největší šance


soros
27.08.2014 23:38 | Michaela Lejsková

Ve stájích trenéra Josefa Váni v letošním roce bojují s virovým onemocněním koní,  které s různou intenzitou napadlo většinu čtyřnohého osazenstva.  Vir, který koním bere síly, přibrzdil zřejmě také úspěšnou bilanci Váňových svěřenců. Po sobotě se však zdá, že pro 124. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou je u Váňů vše na lepší cestě.

Domů by tak bývali mohli odjíždět spokojení, nebýt ztráty Silver Regenta. Tiumenův návrat se čtvrtý místem byl velmi dobrý, a to mají u Váňů tentokrát v přípravě taky  koně, který Tiumena porazil. Soros sice skončil „jen“ třetí, Tiumenův skalp ale mohl Josefa Váňu mladšího tentokrát potěšit. Zvlášť když se podařilo naplnit hlavní cíl - oba koně kvalifikovat a dopřát jim k tomu relativně bezproblémový dostih.

Samozřejmě,  já mám ze Sorose hodně dobrý pocit,“ připouští Váňa mladší. „Dost možná by z něj mohl být kůň pro Velkou, zdá se, že má všechno, co je pro ni potřeba. Kvalifikace byla poměrně divoká, dělal nám problémy ten Francouz v poli, a někdo na něj asi doplatil.  My jsme se ale nějakým větším problémů vyhnuli,“ pochvaluje  si Josef Váňa mladší dostih, ve kterém většina českých jezdců Francouzi nemohla přijít na jméno.

soros

 

Majitel stáje Joly, Jiří Odcházel, si po doběhu dostihu ulehčeně oddechl: „Já jsem takový majitel, co má nervy na každé překážce, a dneska jsem si to tedy moc neužil. Tenhle dostih byl náročný pro jezdce i koně, ale taky pro nás na tribuně, pěkně se to mlelo.“ Jiří Odcházel však pomohl svýma očima obrazně donést svého koně úspěšně do cíle, který znamenal splněnou kvalifikaci.  Že by se ale už nyní začal nervovat kvůli startů ve Velké, to pro něj nepřicházelo v úvahu, chystal se totiž fandit svým koním především na rovinách… „Musím říct, že mám jako majitel radši rovinové dostihy. Tam je za dvě minuty po všem a na koně nečekají žádné skoky a nebezpečí, která s nimi souvisí. Z žádných překážek si nemusíte nic dělat. Ale samozřejmě, Velká pardubická má v tomhle sportu mimořádnou pozici a každý je rád, když se do ní dostane právě jeho  kůň,“ říká majitel stáje Joly, který Sorose koupil jako vítěze Polského derby z roku 2009. Na skocích si s ním v Pardubicích už užil radost v loňském Letním poháru Josefa Váni, to bylo ale na klasické steeplechase. Už na ní ale Soros naznačil, že v české konkurenci na úspěchy dosahovat může.

Nedávno musel ze zdravotních důvodů ukončit dostihovou kariéru hrdina Českého derby Age of Jape, který se měl chystat na Velkou pardubickou. Zdá se, že i tak ale budeme v říjnu sledovat  koně, který se pokusí o zisk unikátního „double“ – vyhrát derby a Velkou. Jenže tentokrát by se jednalo o double mezinárodní a světově unikátní. Velkou totiž obvykle nevyhrávají majitelé úspěchů z velkých rovin. „Já si ale myslím, že pro Velkou tu šance samozřejmě je, a podle pocitu, jaký jsem z něj měl, je pro mě asi zatím největší šance na úspěch ve Velké,“ přiznává Josef Váňa ml. Jak se na této šanci povede zapracovat, to už je otázka pro syna a otce Váňovy a týmu kolem jejich západočeské stáje.

 

Text: Petr Guth

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Pět důvodů, proč při dlouhodobé práci z domova nejsme výkonní
Pět důvodů, proč při dlouhodobé práci z domova nejsme výkonní

26.05.2020 | Jak produktivně spolupracovat, když nejste spolu? To je otázka, kterou teď řeší mnoho vedoucích ...


Profese v první linii – nejen zdravotníci, ale i zámečníci nebo ostraha
Profese v první linii – nejen zdravotníci, ale i zámečníci nebo ostraha

08.04.2020 | Současná situace mnoha lidem převrací život, řada z nich doma hledá, čím by se zaměstnali, ...


Proti koronaviru bojují v nemocnicích i roboty
Proti koronaviru bojují v nemocnicích i roboty

06.04.2020 | Kolaborativní robot dokáže spolehlivě a bezpečně sterilizovat místnosti, ve kterých se nachází ...


Přenáší se na bankovkách COVID-19? Podle WHO ne.
Přenáší se na bankovkách COVID-19? Podle WHO ne.

06.04.2020 | Panika z koronaviru se dotkla téměř všech aspektů našich každodenních životů - od změny pracovního ...


Homeoffice může být pro mnoho firem časovanou bezpečnostní bombou
Homeoffice může být pro mnoho firem časovanou bezpečnostní bombou

06.04.2020 | České firmy jsou dnes silně konfrontovány se situací, na níž neměly čas se připravit. Homeoffice ...