Květnové steeplechase cross country na 4500 metrů se zúčastní favorité Velké pardubické


dostihy
27.05.2015 13:12 | redakce

Hlavním bodem třetího dostihového dne na pardubické dráze je „pouze“ dostih druhé kategorie, Květnová steeplechase cross country na 4500 metrů, ale to pouze musí být ve velkých uvozovkách. Ptáte se proč? Mezi dvanáctkou startujících je šest koní, kteří jsou přihlášeni do letošní Velké pardubické a s největší pravděpodobností se připravují na druhou kvalifikaci na konci června. 

Na přihláškách pro vrchol sezóny figuruje Hinton, který loni startoval sedmkrát a jednou vyhrál, letos už má start v nohách, když v Úvodní cross country Koroka dokončil na šestém místě. Peintre Abstarit loni zvolil velmi úsporný program, v květnové kvalifikaci byl druhý a ve Velké ztratil jezdce, ale v roce 2013 obsadil páté místo. Jeho realizační tým věří, že by letos mohl hrát druhou říjnovou neděli prim.

Velkou překážkovou osobností už je bělouš Sokol, v červnu 2012 vyhrál v Pardubicích Zlatý pohár, následně rok nestartoval, vrátil se na dráhu triumfem v proutěnkářském Zlatém poháru v Praze, loni dvakrát vyhrál ve Francii a letos přestoupil do krosů, při prvním startu obsadil druhé místo. Navíc Sokol reprezentuje bíločervené barvy stáje DS Pegas, tedy stejné jako Orphee des Blins.

Čtvrtým jménem pro osvěžení paměti je Zarif, loni se představil na dráze pětkrát a sbíral jen druhá nebo šestá místa. Jeho program byl velmi náročný, šel Úvodní cross country, následně tři kvalifikace a samotnou Velkou, kde skončil na šestém místě pod Markem Stromským. V jeho sedle bude Josef Bartoš, po dvou letech tak opět dojde k obnovení legendární spolupráce trenéra Josefa Váni a žokeje Josefa Bartoše, která přinesla i dvě vítězství ve Velké pardubické (2006 Decent Fellow a 2008 Sixteen). „Oslovil mě majitel Zarifa pan Köhler jestli bych jel přípravný dostih a následně druhou kvalifikaci a já jsem souhlasil. V pondělí mi to Josef Váňa potvrdil,“ sdělil k překvapivému angažmá Josef Bartoš.

Dalším ostře sledovaným koněm bude Zugor. Devítiletý valach loni vyhrál prestižní Cenu Vltavy a trenérka Lenka Horáková ho pomalu chystá na Velkou pardubickou. Určitě dobře ví, co dělá, neboť je jedinou ženou, která připravila vítěze Velké. Posledním koněm z Květnové steeplechase cross country, který míří do Velké je Sherardo, loni ve vrcholu sezóny devátý.

Dvojici Hegnus a Reaper posílá do dostihu trenér Čestmír Olehla, výhodou obou je start v nohách. Velice dobře se letos prezentují svěřenci slovenského vítěze Velké pardubické z roku 1992, Jaroslava Brečky, ani Rain Magmu nelze podcenit. Pole hlavního dostihu „doplňují“ Frasini, Sapfó a Vandual.

Stejně jako v předchozích dvou dostihových dnech i tentokrát bude stát za pozornost také rámcový program. Velkou pozornost se sebe poutá překážková premiéra úspěšných rovinových koní, Francie a Mister Westminstera. Francie v minulém roce vyhrála dva testy na klasické dostihy ve Velké Chuchli, Memoriál Rudolfa Deyla a také bývalou „Cenu hřebčína Napajedla“. Mister Westminster se může pochlubit ještě lepšími rovinovými výsledky. Jako tříletý vyhrál Velkou cenu českého turfu a supervytrvaleckou Cenu prezidenta republiky. V minulém roce se prosadil den před Velkou v hlavním rovinovém bodě pardubického programu na 2500 metrů, když porazil několikrát v listed umístěného Autora. Na Francii čekají na úvod skokanské kariéry proutěné překážky, na Mister Westminstera klasická steeplechase. Klisnu povede „kaskadér“ Sertač Ferhanov a svěřence Josefa Váni minulý týden dvakrát úspěšný Jan Kratochvíl. 

Z dalších rámcových dostihů za stojí za zmínku dvojice z tréninku Josefa Váni, Thallium a Hipo Jape, oba figurují mezi 56 jmény na přihláškách do letošní Velké pardubické. Dále uvidíme, jestli bude v Pardubicích úspěšná Terebeszova taktika start-cíl, s ní se několikrát prosadil na menších drahách, loni ve Světlé Hoře a Slušovicích.

 

Tipy na dostihy:

I.          Bionic Face – Francie - Noem

II.         Eldorado – Mirax – Rendez Vous

III.        Be Jape – Thallium - Terebesz

IV.        Broker – Hipo Jape - Fantaghiro

V.         Kyshanty – Catch Life - Flicker

VI.        Zarif – Zugor - Reaper

VII.       Mister Westminster – Makler - Fartina

VIII.      Lombargini – Ryanica – Sworn Shot

 

 

Dostihový spolek a.s.

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Investice do startupu za desítky milionů se začíná vyplácet
Investice do startupu za desítky milionů se začíná vyplácet

19.02.2019 | Slovenská společnost Luigi's Box, do které vloni vstoupil český fond Leverage Technology, skokově ...


Komunitní centrum Jahoda pořádá karneval, připojte se s vašimi dětmi
Komunitní centrum Jahoda pořádá karneval, připojte se s vašimi dětmi

19.02.2019 | V JAHODĚ máme rádi děti a děti mají rády KARNEVAL. Přijďte s dětmi do Komunitního rodinného ...


Jaroslav Svědcený je po složitém období znovu ve hře a ve svém živlu
Jaroslav Svědcený je po složitém období znovu ve hře a ve svém živlu

18.02.2019 | Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený hlásí návrat! Na čtvrt roku se ztratil z dohledu veřejnosti. ...


Kapitán Korkorán má novou podobu, Igráčky můžete vidět opět v Praze
Kapitán Korkorán má novou podobu, Igráčky můžete vidět opět v Praze

08.02.2019 | IGRÁČEK námořník s lodičkou hraje hlavní roli v rámci Putovní výstavy Fenomén IGRÁČEK, ...


Ledeckého muzikál Galileo slaví velkolepý návrat na scénu
Ledeckého muzikál Galileo slaví velkolepý návrat na scénu

08.02.2019 | Nejočekávanější muzikál roku 2019 má za sebou svou premiéru. Jeviště Divadla Hybernia ovládl ...