Místní příslušnost soudních exekucí sníží vymahatelnost dluhů


Karel Havlíček
12.03.2015 11:41 | redakce

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) nesouhlasí s tím, že si věřitel nebude moci vybrat vlastního exekutora a že mu bude přidělen exekutor podle místní příslušnosti. Jedná se o zásadní porušení práv věřitele. Vytváří se nemotivační systém, který může nebývale poškodit firmy domáhající se svých pohledávek. Touto regulací se omezí konkurence mezi jednotlivými exekutorskými úřady, což v důsledku může vést ke zhoršení kvality služeb. Jedná se o posílení průměrnosti nad kvalitou. AMSP ČR varuje před tím, že tento krok může vážně ohrozit vymáhání firemních dluhů v ČR.

12. března 2015 se v pražském hotelu Majestic uskuteční od 12.30 do 17.00 h konference nazvaná Budoucnost (ne)splácení dluhů v České republice, která pořádá Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) společně s portálem poradnavěřitele.cz. Na akci určené pro podnikatele i zástupce médií vystoupí celkem 11 řečníků. AMSP ČR tím zahajuje širokou diskusi nad jedním z nerozporuplnějších návrhů posledních let, který může vést ke snížení vymahatelnosti dluhů. Mezi vystupujícími tak budou advokáti, soudní exekutoři, ale také poslanec a místopředseda Ústavně-právního výboru Sněmovny parlamentu ČR Pavel Blažek. Speciálním hostem pak bude soudní exekutor Alex Dockers z Belgie. 

Celou akci, kterou připravila AMSP ČR, bude moderovat její předseda Karel Havlíček. „Téma dluhů a jejich vymáhání je v České republice stále aktuálnější a z pohledu malých a středních podniků a živnostníků se často jedná jeden z hlavních problémů v jejich činnosti. Neproplacené faktury a druhotná platební neschopnost jsou nejčastější příčiny ukončování podnikatelských aktivit. Budeme tvrdě dohlížet na to, aby se z pojmu zvýšení vymahatelnosti práva nestalo marketingové heslo a aby vláda konkrétními kroky zabezpečila jeho realizovatelnost.“ vysvětluje předseda AMSP ČR. 

Jak Karel Havlíček dále doplňuje, jedním z nosných témat konference bude bezesporu také tolik diskutované zavedení či nezavedení principu teritoriality neboli místní příslušnosti exekutorů. „Je zřejmé, že teritorialita je jedno z nejžhavějších témat, o kterých se v souvislosti s exekucemi a vymáháním dluhů u nás v posledních měsících hovoří. A tedy ani zítra se mu určitě nebudeme vyhýbat. Ostatně právě pozvání soudního exekutora z Belgie Alexe Dockerse bylo učiněno s cílem získat pohled na teritorialitu ze země, která s ní má bohaté zkušenosti,“ popisuje Havlíček. 

AMSP ČR k teritorialitě dle slov jejího vrcholného představitele nezaujala kladné stanovisko: „Je potřeba říct, že nesouhlasíme s návrhy na zavedení teritoriality. Vycházíme vždy z přesvědčení, že dluhy je třeba platit, a pokud někdo poruší smluvní dohodu, má mít poškozený možnost dovolat se svých práv. Zavedení místní příslušnosti exekutorů by zjevně mělo za následek výrazné omezení konkurence mezi jednotlivými úřady, což by jako u každého podobně regulovaného trhu znamenalo prudký pokles kvality služeb. Proč by se měly exekutorské úřady snažit, když nemohou nic ztratit, ani získat?“ 

Asociace sdružující malé a střední podniky a živnostníky se navíc opírá také o praxi a zkušenosti, které její členové s exekutory učinili. „Řada zástupců firem, se kterými se setkávám, mi potvrzuje, že ne všichni exekutoři pracují efektivně, někteří jsou dokonce vyloženě špatní. Při zavedení teritoriality může věřiteli připadnout právě neefektivní exekutor, což může znamenat nevymožení dluhu, a třeba i v důsledku konec podnikání věřitele. Důležitá budou samozřejmě data a závěry dopadové studie, které bychom se měli dočkat od ministerstva spravedlnosti. Ale pouhým logickým uvažováním a znalostí prostředí je možné s velkou jistotou predikovat, že zavedení místní příslušnosti exekutorů způsobí značný pokles vymahatelnosti. To je pro nás nepřijatelné,“ uzavírá Havlíček.   

Zdroj: AMSP ČR

Foto: Robert Vano

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Česká textilní značka Styx upravuje část výroby a šije roušky pro své zaměstnance a zákazníky
Česká textilní značka Styx upravuje část výroby a šije roušky pro své zaměstnance a zákazníky

18.03.2020 | Značka Styx, která se specializuje na výrobu spodního prádla, nyní přeskupuje část své výroby ...


Proč větrání zvyšuje šanci přenosu infekce a antibakteriální desinfekce není účinná?
Proč větrání zvyšuje šanci přenosu infekce a antibakteriální desinfekce není účinná?

18.03.2020 | I když část firem a institucí nařídila svým zaměstnancům práci z domu, je tu stále velká ...


Firmy ochotněji zaměstnávají osoby se zdravotním postižením
Firmy ochotněji zaměstnávají osoby se zdravotním postižením

18.03.2020 | Přesto, že se počátkem roku nezaměstnanost mírně zvýšila, nedostatek volných lidí na trhu ...


Pět trendů, které budou určovat technologický vývoj v dalších letech
Pět trendů, které budou určovat technologický vývoj v dalších letech

16.03.2020 | Společnost Accenture každoročně vydává studii, ve které poukazuje na technologické trendy, jenž ...


Michal Prokop po padesáti letech v Lucerně, kam se s ním můžete také těšit!
Michal Prokop po padesáti letech v Lucerně, kam se s ním můžete také těšit!

04.03.2020 | Po více než padesáti letech se Michal Prokop vrací na pódium pražské Lucerny v rámci Československého ...