Nevídané sportovní výkony nevidomých byly k vidění na závodech „Nekoukej a lez O. K!“


08.04.2014 08:58 | Michaela Lejsková

Lezecké závody nevidomých s názvem Nekoukej a lez O. K! proběhly v neděli 6. dubna 2014 v prostorách lezeckého centra SmíchOFF v Praze 5 a přinesly mnoho nevídaných sportovních výkonů. Utkalo se v nich celkem deset tříčlenných týmů, které se skládaly z nevidomého a vidomého dospělého a dítěte. I vidomí soutěžící lezli po umělé lezecké stěně se zakrytýma očima.

 

Za vznikem těchto nevšedních závodů stojí dobrovolnická organizace GE Volunteers společně s lezeckým centrem SmíchOFF a jejich snaha tento adrenalinový sport přiblížit ještě více lidem. Díky jejich iniciativě se vytvořila skupinka nevidomých nadšenců, pro které se stalo zdolat horolezeckou stěnu skutečnou výzvou a speciální závody „Nekoukej a lez O. K!“ představují vyvrcholení jejich několikaměsíčních příprav a usilovného tréninku.

 

„Jsme si vědomi, jak je důležité respektovat své okolí a být prospěšní společnosti, ve které žijeme. Proto má dobrovolnická organizace GE Volunteers klíčové místo v našich aktivitách společenské odpovědnosti. Srdcem i hnacím motorem je celá řada dobrovolníků, kteří se rekrutují z řad našich zaměstnanců, ale i jejich rodinných příslušníků a přátel, a kteří mimo své pracovní povinnosti věnují svou energii a čas organizaci a aktivnímu zapojení se do dobrovolnických aktivit,“ popisuje organizaci Markéta Vaňková, manažerka společenské odpovědnosti GE Money Bank.

 

Závody měly mezi komunitou nevidomých skutečně velký ohlas a už brzy začnou opět trénovat na jejich další ročník. „Lezení je pro mě úžasnou kombinací velkého soustředění na polohu vlastního těla na jedné straně a síly na straně druhé. Když jsem na lezecké stěně, jsem vlastním pánem se svobodným rozhodováním a je pouze na mě, zda si nechám někým vidícím radit nebo budu spoléhat pouze na své instinkty,“ říká jeden z nevidomých účastníků závodu Jiří Mojžíšek, který se mimo lezení zabývá i dalšími sporty, například lukostřelbou.


KomentářeKategorie
Příbuzné články
Petra Černocká jako ambasadorka Vlčích máků v obrazech
Petra Černocká jako ambasadorka Vlčích máků v obrazech

11.11.2020 | Celkem 25 umělců se zapojilo do unikátního projektu Vlčí máky v obrazech a v rekordně krátké ...


Heidi Janků je bez práce, nenaříká, ale pomáhá!
Heidi Janků je bez práce, nenaříká, ale pomáhá!

05.11.2020 | Heidi Janků je jednou ze zpěvaček, která kvůli restritktivním opatřením v souvislosti se současnou ...


Herečka Eva Hrušková vydala Motivační diář 2021 plný úspěšných žen!
Herečka Eva Hrušková vydala Motivační diář 2021 plný úspěšných žen!

04.11.2020 | Představte si, že vám osud dovolí prožít za jediný rok všechna nesplněná přání. Stát se ...


Přihlaste svou technologii do soutěže Digital Promotion 4.0
Přihlaste svou technologii do soutěže Digital Promotion 4.0

30.10.2020 | Ministerstvo průmyslu a obchodu a agentura CzechInvest ve spolupráci s agenturou CzechTrade a s podporou ...


Nový klip Lenky Nové je křehkou náplastí na dnešní dny
Nový klip Lenky Nové je křehkou náplastí na dnešní dny

30.10.2020 | I přes velmi těžké podmínky, které doléhají také na celý kulturní svět, se Lenka Nová rozhodla ...