Nová cenová politika na trhu se starými a novými byty


byty
12.01.2015 14:37 | redakce

Jak se vyvíjí trendy na bytovém trhu v Praze a v regionech? Klesá cena starších bytů? Jaké nové projekty bytové výstavby by neměly uniknout pozornosti? Je zájem spíše o levné nebo luxusní byty? Je lepší investovat do nájmu nebo do vlastnictví? A změní se něco na bytovém trhu v roce 2015? 

Poptávka na trhu s byty se mění. Zatímco v předchozích letech byla nabídka a poptávka po bytech ve všech cenových úrovních poměrně konstantní, v posledním roce situace na bytovém trhu zažívá výrazné změny.

“Za poslední rok až dva vnímáme na trhu určitou polarizaci a rozevírání pomyslných nůžek mezi levným a luxusním bydlením. Trh se začíná specializovat na levné a dostupné bydlení na straně jedné a na luxusnější bytové projekty na straně druhé. Střední cesta kvalitního bydlení je v současné chvíli v útlumu a výraznější změny neočekáváme ani v příštím roce,” říká Jan Hospodář, Head of Sales & Acquisition společnosti CBRE.

Starší byty v mírném poklesu

Starší byty zaznamenaly v posledních třech až pěti letech mírný pokles cen, ačkoliv finální cena samozřejmě záleží na lokalitě. Cena se pohybuje od 30 do 40 000 Kč/m2.

Poptávka po luxusu i po levném bydlení

V praxi to znamená, že se trh začíná specializovat na byty v cenových relacích okolo 45 – 50 000 Kč/m2 a bytové výstavby v cenovém rozmezí okolo 60 – 70 000 Kč/m2 jsou v útlumu. Na druhé straně pomyslných nůžek se otevírá prostor s luxusními bytovými projekty v cenových relacích 100 – 140 000 Kč/m2.

Průměrná cena bytu v Praze je v současné chvíli na úrovni 55 – 60 000 Kč/m2. “Je ale třeba dodat, že cena je v tuto chvíli ovlivněna uvedením několika dražších projektů na trh. Dlouhodobě je průměrná cena bytu v Praze do 55 000 Kč/m2,” doplňuje Jan Hospodář. V příštím roce neočekává dramatické změny v cenové politice jednotlivých developerů. Díky velkému množství rozestavěných projektů se očekává v druhé polovině roku 2016 mírný přetlak nabídky nad poptávkou.

V regionech je situace odlišnější, vznikají zde především menší projekty lokálních stavebních firem o maximálně 20 až 50 bytových jednotkách, jejichž cena se pohybuje do 45 000 Kč/m2.

Zajímavé projekty – klíčová je dostupnost občanské vybavenosti

Na trhu jsou zajímavé projekty, které jsou cenově dostupné a přitom mají, jak Jan Hospodář říká: hlavu a patu. Mohou totiž budoucím majitelům nabídnout dobrou občanskou vybavenost a dobrou dostupnost centra města. To je naopak problém projektů “satelitních městeček”, které v posledních dvou desetiletích vyrostly na okrajích Prahy a ve Středočeském kraji a které kromě bydlení obvykle nenabízejí žádnou další vybavenost. “Pokud se developerům nepovedlo prodat byty v projektu před příchodem ekonomického útlumu, mají reálné problémy projekt doprodat. Lidé dnes přemýšlí o bydlení daleko komplexněji, uvažují v delším horizontu a velmi se ohlížejí právě po občanské vybavenosti,” říká Jan Hospodář.

K zajímavým projektům se na trhu řadí například projekt Smart na stanici metra Nové Butovice.

Developeři sází nejen na zajímavou architekturu, ale i na důmyslnost propracovanosti projektu. K dalším zajímavým projektům na trhu řadí Residence Garden Tower na Žižkově a z luxusního segmentu projekt Salomonka na Praze 5.

Nájem nebo vlastnictví? Mladí se nechtějí vázat!

Na otázku je těžké odpovědět, záleží především na tom, na jak dlouhý časový úsek lidé předpokládají využívání bytu a na druhé straně finanční dostupnost hypotéky, například pro mladé rodiny. Pokud se mladá rodina rozrůstá a předpokládá za několik let přesun do většího bytu/domu, je vhodnější investovat do nájmu. “Tím se vyhnete opětovnému prodeji a nákupu nového bytu například v horizontu 2 – 3 let. Tato situace je také typická pro mladou generaci, která se nechce vázat k dlouhodobým závazkům a častěji volí pronájem bytu, což jim nabízí určitou volnost v životě,” vysvětluje Hospodář.


·         Nůžky mezi levným a luxusním bydlením se rozevírají.

·         Trh se specializuje na dostupné bydlení v cenovém rozmezí 45 – 50 000 Kč/m2.

·         Trh s luxusnějšími byty (60 – 70 000 Kč/m2) je v útlumu.

·         Nárůst výstavby luxusních bytů v cenovém rozmezí 100 – 140 000 Kč/m2.

·         Průměrná cena bytu v Praze – 55 – 60 000 Kč/m2.

·         Cena starších bytů mírně klesá – 30 – 40 000 Kč/m2.

·         Nájemné bytů – preference novostaveb/rekonstruovaných bytů: cena od 250 – 300 Kč/m2.

·         Cenová politika v roce 2015: žádné dramatické změny, možný přetlak nabídky nad poptávkou (2016).

·         Regiony: výstavba menších projektů, ceny do 45 000 Kč/m2.

·         Trendy: mladá generace volí pronájem před vlastnictvím.


O CBRE

CBRE Group, společnost figurující na žebříčku Fortune 500 a indexu S&P 500 se sídlem v Los Angeles, je světovou vedoucí společností v oblasti realitních služeb a investic (z hlediska výnosů za rok 2013). S přibližně 44 000 zaměstnanci slouží majitelům nemovitostí, investorům a nájemníkům prostřednictvím více než 350 poboček ve více než 60 zemích světa (vyjma sesterských společností). Společnost CBRE poskytuje strategické poradenství a realizaci prodeje a pronájmu všech typů nemovitostí, služby pro firmy, správu nemovitostí, oceňování nemovitostí, developerské služby, správu investic a výzkum. V České republice pracuje pro CBRE téměř 350 zaměstnanců. V České republice CBRE spravuje téměř 200 objektů komerčních budov o celkové rozloze téměř 1,2 mil. m2. Pro více informací navštivte internetové stránky společnosti na www.cbre.cz.

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Oslovení firmy s poptávkou práce je účinnější než inzerát
Oslovení firmy s poptávkou práce je účinnější než inzerát

18.09.2020 | V srpnu evidovaly úřady práce 279 078 uchazečů o zaměstnání. V meziročním srovnání jejich ...


Sparta otevírá novou fanzónu na střeše Galerie Harfa
Sparta otevírá novou fanzónu na střeše Galerie Harfa

18.09.2020 | Sparta ve spolupráci s Galerií Harfa přináší všem fanouškům unikátní zážitek! Po celou sezónu ...


Potřebujeme prodávat, abychom mohli pomáhat
Potřebujeme prodávat, abychom mohli pomáhat

18.09.2020 | Téma pomoci nemocným je v současné době žhavější než jindy. Pro mnohé z nás to je to poprvé, ...


72 procent zaměstnanců vnímá větší důraz na hygienu, ostatní nevidí rozdíly
72 procent zaměstnanců vnímá větší důraz na hygienu, ostatní nevidí rozdíly

27.07.2020 | Společnost Kärcher realizovala v polovině července průzkum mezi 2000 zaměstnanci různých typů ...


Asociace předních vzdělávacích firem (LLPA) získala významné ocenění
Asociace předních vzdělávacích firem (LLPA) získala významné ocenění

27.07.2020 | Asociace LLPA (Leading Learning Partners Association), která sdružuje 32 významných školicích středisek ...