Ocenění Českých podnikatelek za podpory Allianz


Šárka Dolanská
29.08.2014 11:47 | Michaela Lejsková

Mgr. Šárka Dolanská působí od roku 2013 na pozici Regionální ředitelka pro region Praha ve společnosti Allianz. V předchozích letech zastávala funkci regionální ředitelky ČSOB. Za téměř 6 let jejího působení dokázala řízený region, který byl ve všech směrech méně výkonný, vyzdvihnout mezi první čtyřku. Na poli pojišťovnictví působí přes 20 let. Od letošního roku je novou porotkyní v projektu OCENĚNÍ ČESKÝCH PODNIKATELEK, kde je Allianz patronem jedné z kategorií – Ceny za inovativní řešení. 

Ocenění Českých Podnikatelek již sedmým rokem podporuje české ženy podnikatelky a ukazuje, v jak různorodých oblastech ženy podnikají. Projekt oceňuje jejich práci, vyjadřuje uznání a přináší radost, novou spolupráci, inspiraci a pocit zdravé hrdosti nad dosaženými výsledky.

Šárka Dolanská


Allianz je hlavním partnerem projektu Ocenění Českých Podnikatelek již třetím rokem, vy jste však ve funkci porotkyně letos poprvé – co vy osobně si o projektu myslíte?

Po celý svůj profesní život pracuji s lidmi a vím, jak nesmírně důležité je ocenění toho druhého. Umět člověka nejen vést, ale také mu říct - tohle jsi udělal opravdu dobře, vážím si Tvé práce, vážím si Tebe.. Projekt OCP Heleny Kohoutové mne zaujal pro svou "jednoduchost" právě v těchto sděleních, kdy dáváme ženám, které se pustily do podnikání, možnost vidět sebe sama skrze oči ostatních. Vidět se jako ženy podnikatelky, které obstály ve světě mužů, před svou rodinou a v neposlední řadě před sebou sama.

Díky projektu OCP se mohou dozvědět, jak si stojí na poli podnikání skrze přesně daná a jasně měřitelná kritéria a také, jak se posunout, jak se prolnout navzájem a jak se vysdílet s jinými úspěšnými lidmi ať už ve své branži, či úplně mimo ni.

Těším se na tyto úspěšné ženy a na jejich energii, protože zatímco za každým úspěšným mužem stojí úspěšná žena, tak za úspěšnou ženou stojí většinou ona sama.

 

Česko má podle statistik nejnižší počet žen v řídících funkcích, jak lze podle vás docílit toho, aby byly do vedoucích funkcí obsazovány více ženy?

Tohle je dáno velkou měrou nastavením společnosti a také zaměřením statistik. Vysvětlím.

Nejprve statistiky – položme si otázky - co všechno za proměnné nám vstupuje ve statistikách do konečného výsledku, kdy nám na konci vypadne řídící pracovník nebo řídící pracovnice? Řídící pracovník/pracovnice je pouze ten, kdo řídí zaměstnance a nebo i pracovníky na jiný typ spolupráce? Od jakého počtu lidí vyplňujeme kolonku „vedoucí“? Dokážeme oficiálně ve statistikách najít, kolik společností je  vedeno muži, ale  ten, kdo tam má hlavní slovo a vše řídí, je žena? A že jsem takových firem už zažila spousty..

Když  vezmu tuto problematiku s odkazem do své praxe, tak moje týmy, které jsem za svůj profesní život řidila a stavěla, byly buď poskládané většinou z žen a nebo jsme se dostali na složení půl na půl..

A nyní k nastavení společnosti - můžeme se tady bavit například i o genderových rolích, kdy žena má na kariéru potenciálně méně času kvůli péči o děti, ale víme, že pokud máme pevné rodinné zázemí, jsme schopny se v tomto srovnat s muži. A naše společnost už se i na otce na rodinné dovolené -zejména tady v Praze - nedívá jako na něco exotického.

Šárka Dolanská

 

Jaký máte názor na manažerské kvóty, které v některých zemích vyžadují povinný minimální podíl žen na řízení?

Víte, já nejsem příznivec jakékoliv diskriminace a to včetně té pozitivní. Já sama a ani mé kolegyně a kamarádky na vysokých manažerských pozicich jsme se nikdy s protěžováním mužů v pozicích nesetkaly.


Jak zvládáte skloubit osobní a profesní život jako žena na vyšší manažerské pozici?

Mám malého syna a zlaté rodiče, kteří mi hodně pomáhají. Při mé práci veškerý volný čas trávím nejraději s ním, protože můj syn je můj nejúspěšnější manažerský projekt.


Mají muži v tomto ohledu život jednodušší?

Nemyslím si. Jsme z jiného těsta my ženy a muži. Ale je pravda, že v naší společnostije stále vnímáno přirozeněji, když muž řídí ženy, než když žena řídí muže. Ale je to tak moc individuální, že bych to nerada zevšeobecňovala..


Mezi Vaše záliby patří také sportovní střelba, na první pohled spíše mužský koníček, ve které jde hlavně o přesnost a vysoké soustředění. Pomáhá Vám tato záliba nějak při Vaší práci nebo je to naopak způsob, jak se odreagovat?

Zacílit, zamířit, soustředit se na desítku, držet v ruce tu krásnou zbraň a pak při výdechu zmačknout spoušť – to je super, jak ze sebe dostat stres. J Dříve pro mě byla velkým odreagováním i rychlá jízda v autě, ale jsou věci, které se časem a v mém případě synem – mění.

 

Ocenění Českých podnikatelek: www.oceneniceskychpodnikatelek.cz

Text: Petra Křapová, Agentura Helas 

Foto: archiv

Šárka Dolanská
Šárka Dolanská

Partneři

Agentura Helas
Ocenění Českých podnikatelek


KomentářeKategorie
Příbuzné články
Oslovení firmy s poptávkou práce je účinnější než inzerát
Oslovení firmy s poptávkou práce je účinnější než inzerát

18.09.2020 | V srpnu evidovaly úřady práce 279 078 uchazečů o zaměstnání. V meziročním srovnání jejich ...


Sparta otevírá novou fanzónu na střeše Galerie Harfa
Sparta otevírá novou fanzónu na střeše Galerie Harfa

18.09.2020 | Sparta ve spolupráci s Galerií Harfa přináší všem fanouškům unikátní zážitek! Po celou sezónu ...


Potřebujeme prodávat, abychom mohli pomáhat
Potřebujeme prodávat, abychom mohli pomáhat

18.09.2020 | Téma pomoci nemocným je v současné době žhavější než jindy. Pro mnohé z nás to je to poprvé, ...


72 procent zaměstnanců vnímá větší důraz na hygienu, ostatní nevidí rozdíly
72 procent zaměstnanců vnímá větší důraz na hygienu, ostatní nevidí rozdíly

27.07.2020 | Společnost Kärcher realizovala v polovině července průzkum mezi 2000 zaměstnanci různých typů ...


Asociace předních vzdělávacích firem (LLPA) získala významné ocenění
Asociace předních vzdělávacích firem (LLPA) získala významné ocenění

27.07.2020 | Asociace LLPA (Leading Learning Partners Association), která sdružuje 32 významných školicích středisek ...