Ota Balage představuje funk - rockové album Balage band feat


Oto Baláž
12.12.2016 08:31 | redakce

Multiinstrumentalista, producent, zpěvák, skladatel, moderátor a dirigent Ota Balage dokončuje dlouho očekávané funk - rockové album Balage band feat. Tereza, které se bude křtít 21. prosince v pražském klubu Lávka. Hudebník, proslavený písněmi Souměrná, Jesus a také například hitem Země vzdálená, vzniklým v rámci seskupení BSP (Balage, Střihavka, Pavlíček), 5 let působící jako šéfdirigent v hudebním divadle Karlín a autor scénické, filmové a televizní hudby nám odpověděl na několik otázek nejen o novém CD, které přináší překvapení v podobě spolupráce s mladou talentovanou zpěvačkou. Přinášíme vám rozhovor, okořeněný typickou dávkou sebevědomí, vyváženého sympatickým sebeironickým sarkasmem.

Píseň Země vzdálená se stala megahitem, který znají celé generace posluchačů. Není po takovém úspěchu jednoduché „usnout na vavřínech”?

No, píseň Země vzdálená nám každému z BSP pomáhá jinak. Kamilovi tak, že jí dodnes hraje ve svých sólových projektech, mně, že vznikla v projektu, který jsem vymyslel a z mojí produkce…a Michalovi chodí nejvíc peněz, protože tu melodii do kapely přinesl. Nicméně usnout na vavřínech z důvodu megahitu se u nás v republice nedá. To by nám každému musela tahle píseň vynést třeba 50 milionů, pak by se o něčem podobném dalo možná hovořit.

Jak byste zhodnotil současnou českou hudební scénu a dění v šoubyznysu všeobecně? Při pohledu na tu zahraniční, nebo i k našim nejbližším sousedům, se zdá, jako bychom poněkud ustrnuli…

Neustrnuli, co se týká vzniku kapel a hudebníků – naopak. U nás je spousta výborných hráčů, skladatelů, zpěváků. Talentů je u nás pořád hodně. Ale byznys v této branži je špatný. Tedy, spíš se absolutně změnil. Tím, že je nás v republice málo, tím, že jsme takoví, jací jsme. Že rádi krademe, vše chceme tak trochu podvodem. Jsme na to přeci zvyklí od našich rodičů…Díky tomu je téměř nemožné vydělávat peníze na prodeji hudby na nosičích. To je ten rozdíl od ostatních zemí okolo nás. U nás není šance prodat tolik kusů cédéček, aby se vrátily alespoň nějaké investice (vyjma možná dvou kapel či interpretů v celé republice). Ale zároveň nikdo nemůže a ani nechce natočit album za 5 tisíc korun a klip za 2 tisíce. To stojí pořád tolik, že bychom potřebovali prodat těch nosičů alespoň 10 000. Alespoň! Takový problém v okolních státech nemají. Vůbec už nemluvím o tom, kdybychom žili ve státě s 320 milióny obyvatel jako je USA a proslavily by se mi píseň Souměrná nebo Jesus, nebo i ta Země vzdálená,…myslím, že by se jich prodalo určitě alespoň 20 miliónů. A to bych byl asi opravdu dost bohatej chlápek. U nás za hudbu je ochoten zaplatit každý…, no, nevím kolikátý. A je nás kolem 11 miliónů. Takže živit se hudbou se jakž takž dá, ale jinak. Musíš si sehnat sponzora, nebo si to platit sám, pokud máš peníze. Pak tu hudbu, kterou složíš, nahraješ, a vyrobíš, začneš rozšiřovat zdarma. Když se Ti to povede a lidem se to bude líbit, začneš být známý a můžeš začít hrát koncerty, na které budou chodit lidi. Tam teprve můžeš začít vydělávat nějaké peníze. Proto se zdá, že náš hudební průmysl ustrnul. V pořádku to určitě není.

V posledních letech se mohlo zdát, jako byste se poněkud stáhl do ústraní, Vy ale nezahálíte. Máte "rozjetých" několik projektů, mezi nimi Vaší novou kapelu Balage Band nebo Balage Symphony Orchestra, můžete čtenářům přiblížit, na čem pracujete?

Posledních pět let po odchodu z divadla Karlín hledám, co přesně chci a můžu dělat. Měl jsem ale teď také období, kdy jsem se asi věnoval ženám víc, než bylo záhodno. Mezitím, a také díky tomu, jsem psal hudbu a texty a plánoval, co budu dělat. Dali jsme na chvíli dohromady Novou Růži, zahráli pár koncertů a bavilo mně to. Budu dělat hudbu ke čtyřem činohrám, jedné filmové pohádce, scházím se s lidmi, kteří chtějí Balage Symphony Orchestra do zahraničí…a na to všechno sháním peníze.

Oto Baláž

Blíží se datum křtu Vašeho dlouho připravovaného alba "Balage Band feat. Tereza", na kterém spolupracujete s mladou talentovanou zpěvačkou, kterou jste "objevil" na státní konzervatoři, kde jste učil. Můžete přiblížit Vaší spolupráci a na co se posluchači mohou těšit? Předpokládám správně, že máte ambice oslovit i nové a mladé publikum….?

Ano, máme před sebou křest alba „Balage Band feat. Tereza“, jehož natáčení se věnuji přes půl roku. Kapela vznikla asi před třemi lety. Album je teď můj nejdůležitější počin. Těším se na to, že se to lidem bude líbit. Tereza je super zpěvačka a bude to velké překvapení. Koho všeho tím oslovíme, nevím, ale je to funky-rocková hudba.

Jak už bylo v mnoha rozhovorech s Vámi zmíněno, Váš "design" se s léty nemění, vaším poznávacím znamením zůstává holá hlava a náušnice. Jak pečujete o svůj styl, sledujete trendy?

Image jsem nezměnil od roku 1990. No, ono to ani moc nejde,..Pleš a náušnice. Tetovat hlavu si nechat nechci, takže se snad jen oblékám trochu jinak, než před 25 lety. Jo, vlastně, jednu změnu jsem si nechal udělat u plastického chirurga.

Jakou?

Nechal jsem si vyžehlit koule :)

Humor Vám tedy nechybí. Ale navzdory image rockera se ve vašem případě "sex, drogy a rockenroll" až zas tak nekoná, jste spíš charakteristický určitou uměřeností. Prozradíte něco o svém soukromí?

Drogy jsem nikdy neužíval. Soukromí? Jsem charismatický, sympatický…:) Asi chcete vědět, kolik mám dětí a kolik jsem měl žen. Ale já vám spíš řeknu, že všechny děti i všechny ženy jsou a byly krásné. 

Máte, koukám, zdravé sebevědomí.

Můžeš si myslet, že už jsi hodně dobrej, ale stačí malinkej kousek egoismu a jsi v pr…Což není tak špatný místo – potkáš tam hodně známých.

Jak byste shrnul svou životní filosofii, krédo, nebo motto, máte-li nějaké?

Úplně zásadní motto nemám, ono se to mění časem. Jedno ale vím…Když je člověku 20, ví všechno a přesně. Když je mu 30, začne trochu pochybovat, zda to tak opravdu je. Když je mu 40, ví, že je všechno úplně jinak, a když je mu 50, tak mu je to všechno už …víte kde.

Oto Baláž
Balage

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Petra Černocká jako ambasadorka Vlčích máků v obrazech
Petra Černocká jako ambasadorka Vlčích máků v obrazech

11.11.2020 | Celkem 25 umělců se zapojilo do unikátního projektu Vlčí máky v obrazech a v rekordně krátké ...


Heidi Janků je bez práce, nenaříká, ale pomáhá!
Heidi Janků je bez práce, nenaříká, ale pomáhá!

05.11.2020 | Heidi Janků je jednou ze zpěvaček, která kvůli restritktivním opatřením v souvislosti se současnou ...


Herečka Eva Hrušková vydala Motivační diář 2021 plný úspěšných žen!
Herečka Eva Hrušková vydala Motivační diář 2021 plný úspěšných žen!

04.11.2020 | Představte si, že vám osud dovolí prožít za jediný rok všechna nesplněná přání. Stát se ...


Přihlaste svou technologii do soutěže Digital Promotion 4.0
Přihlaste svou technologii do soutěže Digital Promotion 4.0

30.10.2020 | Ministerstvo průmyslu a obchodu a agentura CzechInvest ve spolupráci s agenturou CzechTrade a s podporou ...


Nový klip Lenky Nové je křehkou náplastí na dnešní dny
Nový klip Lenky Nové je křehkou náplastí na dnešní dny

30.10.2020 | I přes velmi těžké podmínky, které doléhají také na celý kulturní svět, se Lenka Nová rozhodla ...