Poslechněte si Chopina na děčínském zámku


Chopin na zámku Děčín
12.08.2018 15:56 | redakce

Po řadu let děčínský zámek připravuje v podzimních měsících koncerty z děl Fryderyka Chopina. Připomíná tím čas, který strávil tento významný hudební skladatel na návštěvě u rodiny Thunů. Hosté letošního koncertu budou moci vyslechnout výjimečné hudební vystoupení mladého pianisty Petera Naryshkina, který patří k nejslibnějším klavíristům své generace. Koncert proběhne ve středu 24. října v Rohovém sále děčínského zámku. Je součástí festivalu Dny české a německé kultury, jehož hlavním organizátorem je Obecně prospěšná kulturně-vzdělávací  a vědecká společnost v Ústí nad Labem Collegium Bohemicum, o.p.s. Peter Naryshkin získal své umělecké vzdělání například na Janáčkově konzervatoři v Ostravě či na Vysoké hudební škole Carl Maria von Webera v německých Drážďanech. Jeho umělecký výkon byl již mnohokrát oceněn, naposledy první cenou na Mezinárodní klavírní soutěži ve španělském Madridu. Peter Naryshkin je také jedním z bývalých stipendistů nadace Brücke/Most, která podporuje mladé hudební umělce. Pro jeho umělecký rozvoj byly důležité mistrovské kurzy a spolupráce s Pavlem Gililovem, Jacquesem Rouvierem, Vladimírem Krainevem a Andreou Bonatta. Pravidelně koncertuje po celé Evropě, několikrát již vystoupil i v České republice. V Děčíně zahraje výběr       z díla Fryderyka Chopina, jehož obdivovatelé si skutečně přijdou na své.

„Děčín patří mezi několik málo míst v České republice, kde Chopin zanechal výraznou stopu. Udržoval přátelský vztah s rodinou Thunů, který začal již v roce 1834. K prvnímu setkání došlo v Paříži, kde tehdy již známý klavírista a hudební skladatel dával hodiny klavíru pravděpodobně všem dětem hraběte Franze Antona. Příští léto pak trávil se svými rodiči Chopin v Karlových Varech, kam za ním Thunové přijeli a kde ho pozvali na návštěvu do Děčína,“ uvádí Ing. Iveta Krupičková, ředitelka zámku v Děčíně. „Rodina Chopinových pozvání přijala a na zámek 13. září 1835 skutečně přijela. Největší radost z toho nejspíš měla především nejmladší dcera zámeckého pána, dvacetiletá komtesa Josefína, zvaná Juža. Chopinovi rodiče záhy pokračovali v cestě do Polska. Děčín byl posledním místem setkání Fryderyka se svými rodiči, víckrát se již neviděli. Příštích pět dní okouzloval své hostitele virtuózní hrou a bezbřehou hudební fantazií. Navíc byl i velmi zábavným společníkem. Během svého pobytu zapsal Chopin do památníku komtes Anny a Juži celkem 141 taktů valčíku As-dur, na kterém právě pracoval. Skladba nese dedikaci: „slečně komtese J. Thunové“, pod kterou byl také později v přepracované verzi vydán tiskem,“ dodává Iveta Krupičková.

Dodnes se vedou spory, zda a jaká část skladby v Děčíně vznikla, protože je pravděpodobné, že na ní pracoval již v Karlových Varech. Navíc Chopin často zařazoval úryvky nových skladeb do svých vystoupení a podle reakcí publika na nich dále pracoval. Není proto vyloučené, že právě děčínský pobyt   a kladné přijetí rozpracované skladby měly podstatný vliv na její podobu a dokončení.

Koncert proběhne 24.10.2018 od 18:00. Lístky lze zakoupit v pokladně zámku Děčín nebo přes portál Vstupenka Děčín. Vstupné na tento koncert je 120 Kč, studenti, senioři a držitelé ZTP 90 Kč.

 

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Novým generálním ředitelem společnosti DHL Express pro Českou republiku se stává Luděk Drnec
Novým generálním ředitelem společnosti DHL Express pro Českou republiku se stává Luděk Drnec

15.04.2019 | Společnost DHL Express, poskytovatel expresních logistických služeb, oznámila jméno nového generálního ...


Střídání profesí začíná být trendem. Jak najít tu pravou?
Střídání profesí začíná být trendem. Jak najít tu pravou?

11.04.2019 | Nejenom mladí tápou a hledají své „ideální“ profesní uplatnění. Nespokojenost v práci ...


Častá změna profese je trendem dnešní doby. Kde hledat a nalézt „tu pravou“?
Častá změna profese je trendem dnešní doby. Kde hledat a nalézt „tu pravou“?

10.04.2019 | Nejenom mladí tápou a hledají své „ideální“ profesní uplatnění. Nespokojenost v práci ...


Trh je nakloněn kosmetice. Dermacol šlape do výroby jako nikdy předtím!
Trh je nakloněn kosmetice. Dermacol šlape do výroby jako nikdy předtím!

09.04.2019 | Právě před rokem, na jaře 2018, se unikátní továrna v Brně-Lesné, zaměřená na vývoj a výrobu ...


Spa Hotel Svoboda Mariánské Lázně je nyní v nové kráse
Spa Hotel Svoboda Mariánské Lázně je nyní v nové kráse

09.04.2019 | V přehlídce špičkových hotelů v Mariánských Lázních má Spa Hotel Svoboda už dlouhá léta ...