Poslechněte si Chopina na děčínském zámku


Chopin na zámku Děčín
12.08.2018 15:56 | redakce

Po řadu let děčínský zámek připravuje v podzimních měsících koncerty z děl Fryderyka Chopina. Připomíná tím čas, který strávil tento významný hudební skladatel na návštěvě u rodiny Thunů. Hosté letošního koncertu budou moci vyslechnout výjimečné hudební vystoupení mladého pianisty Petera Naryshkina, který patří k nejslibnějším klavíristům své generace. Koncert proběhne ve středu 24. října v Rohovém sále děčínského zámku. Je součástí festivalu Dny české a německé kultury, jehož hlavním organizátorem je Obecně prospěšná kulturně-vzdělávací  a vědecká společnost v Ústí nad Labem Collegium Bohemicum, o.p.s. Peter Naryshkin získal své umělecké vzdělání například na Janáčkově konzervatoři v Ostravě či na Vysoké hudební škole Carl Maria von Webera v německých Drážďanech. Jeho umělecký výkon byl již mnohokrát oceněn, naposledy první cenou na Mezinárodní klavírní soutěži ve španělském Madridu. Peter Naryshkin je také jedním z bývalých stipendistů nadace Brücke/Most, která podporuje mladé hudební umělce. Pro jeho umělecký rozvoj byly důležité mistrovské kurzy a spolupráce s Pavlem Gililovem, Jacquesem Rouvierem, Vladimírem Krainevem a Andreou Bonatta. Pravidelně koncertuje po celé Evropě, několikrát již vystoupil i v České republice. V Děčíně zahraje výběr       z díla Fryderyka Chopina, jehož obdivovatelé si skutečně přijdou na své.

„Děčín patří mezi několik málo míst v České republice, kde Chopin zanechal výraznou stopu. Udržoval přátelský vztah s rodinou Thunů, který začal již v roce 1834. K prvnímu setkání došlo v Paříži, kde tehdy již známý klavírista a hudební skladatel dával hodiny klavíru pravděpodobně všem dětem hraběte Franze Antona. Příští léto pak trávil se svými rodiči Chopin v Karlových Varech, kam za ním Thunové přijeli a kde ho pozvali na návštěvu do Děčína,“ uvádí Ing. Iveta Krupičková, ředitelka zámku v Děčíně. „Rodina Chopinových pozvání přijala a na zámek 13. září 1835 skutečně přijela. Největší radost z toho nejspíš měla především nejmladší dcera zámeckého pána, dvacetiletá komtesa Josefína, zvaná Juža. Chopinovi rodiče záhy pokračovali v cestě do Polska. Děčín byl posledním místem setkání Fryderyka se svými rodiči, víckrát se již neviděli. Příštích pět dní okouzloval své hostitele virtuózní hrou a bezbřehou hudební fantazií. Navíc byl i velmi zábavným společníkem. Během svého pobytu zapsal Chopin do památníku komtes Anny a Juži celkem 141 taktů valčíku As-dur, na kterém právě pracoval. Skladba nese dedikaci: „slečně komtese J. Thunové“, pod kterou byl také později v přepracované verzi vydán tiskem,“ dodává Iveta Krupičková.

Dodnes se vedou spory, zda a jaká část skladby v Děčíně vznikla, protože je pravděpodobné, že na ní pracoval již v Karlových Varech. Navíc Chopin často zařazoval úryvky nových skladeb do svých vystoupení a podle reakcí publika na nich dále pracoval. Není proto vyloučené, že právě děčínský pobyt   a kladné přijetí rozpracované skladby měly podstatný vliv na její podobu a dokončení.

Koncert proběhne 24.10.2018 od 18:00. Lístky lze zakoupit v pokladně zámku Děčín nebo přes portál Vstupenka Děčín. Vstupné na tento koncert je 120 Kč, studenti, senioři a držitelé ZTP 90 Kč.

 

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Souboj divadel je disciplína, ve které se utkávají umělci v tanci
Souboj divadel je disciplína, ve které se utkávají umělci v tanci

17.01.2019 | Autorský projekt Tanečních kurzů Martina Šimka & Terezy Řípové byl odstartován v roce 2016 ...


Kdy je správný čas na přechod od malé firmy na střední?
Kdy je správný čas na přechod od malé firmy na střední?

15.01.2019 | Firma vám přestává růst, obraty klesají a náklady rostou. A marže? „Před nedávnem jsem nějakou ...


Nové technologie pro výrobní průmysl hýbou trhem
Nové technologie pro výrobní průmysl hýbou trhem

15.01.2019 | Vzhledem k technologickému pokroku čeká výrobní průmysl v nadcházejících letech změna pracovních ...


Zátěžový test pro rukavice ukázal přednosti a slabiny
Zátěžový test pro rukavice ukázal přednosti a slabiny

15.01.2019 | Společnost Ardon Safety oznamuje výsledky srovnávacích testů technologicky pokročilých versus ...


Videokomunikace přináší šest stěžejních trendů
Videokomunikace přináší šest stěžejních trendů

14.01.2019 | Videokonference se staly běžnou součástí každodenního provozu moderních firem. Využívají je ...