Pražské publikum opět přivítá zpěváka Paula Anku


Paul Anka
24.11.2015 10:40 | redakce

Kanadská světová hudební hvězda Paul Anka přijede 3. února 2016 koncertovat do pražského Kongresového centra. Zpěvák, skladatel i textař přijede do České republiky po dvou leté odmlce. Společně se svou kapelou tak zahraje vlastní skladby, které obletěly svět. Kromě slavné Diany tak půjde o písně, které Anka napsal pro Franka Sinatru, Toma Jonese nebo Michaela Jacksona. Anka je dodnes považován za jednu z největších osobností světové populární hudby.

Paul Anka je právem považován za velkou osobnost světové populární hudby. Svůj patrně největší hit, píseň Diana, nahrál již ve svých patnácti letech a tato skutečnost pro něj znamenala vstup na světová podia. Od té doby spolupracoval s lidmi jako Frank Sinatra, Buddy Holly, Frankie Lyman nebo Chuck Berry. Anka je také velmi precizním textařem a skladatelem s vytříbeným citem pro melodii a skladbu slov. Je autorem mnoha světových hitů. Například nejslavnější Sinatrova píseň "My Way" náleží právě jemu, stejně jako hit Toma Jonese "Shes a Lady". Velkým úspěchem Paula Anky je také spolupráce s králem popu Michaelem Jacksonem. S tím napsal světově úspěšnou skladbu "This Is It", která dala jméno Jacksonově již neuskutečnému turné. Anka je také autorem písně "Love Never Felt So Good", která byla vydána jako Jacksonovo posmrtné dílo, svou část na nahrávku nazpíval také Justin Timberlake. Anka kromě jiného také stál za startem kariéry současné swingové superstar Michaela Bublého, kterému v roce 2003 koprodukoval album.

Nedávno Anka zaujal hudební odborníky albem "Rock Swings". Pro label Verve Music Group zkomponoval čtrnáct slavných rockových či popových melodii ve speciálním swingovém aranžmá. Anka vybíral napříč žánry a tak lze na albu najít píseň "Tears in Heaven" Erica Claptona, "Everybody Hurts" slavných R.E.M., "Smells Like Teen Spirit" Cobainovy Nirvany nebo "Lovecats" britských The Cure.

Paul Anka se narodil 30. července roku 1941 v kanadské Ottawě. Již od ranného dětsví se věnoval hudbě, když zpíval v gospelovém sboru. Po následném studiu hry na klavír založil ve svých třinácti letech vlastní vokální skupinu. Se ziskem řidičského průkazu teenager Paula Anka objížděl snad všechny talentové soutěže ve svém okolí, podmínky k tomu včak neměl ideální, vždy tajně matčiným automobilem. V roce 1956 se Anka vydal na cestu do New Yorku, kterou vyhrál v jedné z pěveckých soutěží. To byl jeden z hlavních přelomů jeho života. Na základě návštěvy tohoto města byl vydán první singl Paula Anky. O dva roky později již Paula Anka nahrál skladbu Diana, se kterou se držel dlouho na prvním žebříčku hitparády. Cesta na vrchol tak byla otevřena.

Dnes čtyřiasedmdesátiletý rodák z Ottawy vystupoval na území České republiky již dvakrát. Poprvé tomu bylo v roce 1966, na druhé vystoupení si fanoušci museli počkat do roku 2014. V únoru 2016 tak potřetí, s kompletní kapelou, vystoupí před českým publikem.

Vstupenky na pražský koncert, který Paul Anka odehraje 3.2.2016 v Kongresovém centru v Praze, jsou v prodeji v síti Ticketportál v ceně od 1090Kč.

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Baldinini je značka, které se v Praze daří, slaví tam už dvě významné události
Baldinini je značka, které se v Praze daří, slaví tam už dvě významné události

11.11.2019 | Tradiční světoznámá italská společnost Baldinini slaví v Praze v roce 2019 hned dvě velké události. ...


Kolik nás vlastně může stát nesoulad s GDPR?
Kolik nás vlastně může stát nesoulad s GDPR?

11.11.2019 | Po déle než roce praktikování obecného nařízení k ochraně osobních údajů už můžeme na ...


Průzkum ukazuje, že společnostem, které se přizpůsobují technologickým inovacím, rostou výnosy
Průzkum ukazuje, že společnostem, které se přizpůsobují technologickým inovacím, rostou výnosy

05.11.2019 | Rozsáhlý průzkum Systémy budoucnosti (Future Systems), který provedla společnost Accenture, odhaluje ...


Výrobce nábytku představil novinky pro nadcházející rok
Výrobce nábytku představil novinky pro nadcházející rok

28.10.2019 | Otrokovický výrobce kancelářského nábytku RIM CZ přivezl ke konci října 2019 do svého pražského ...


Seriál ČECHOVI aneb „český Dallas“ přichází spolu s knihou, která je nejen o seriálu
Seriál ČECHOVI aneb „český Dallas“ přichází spolu s knihou, která je nejen o seriálu

28.10.2019 | Čechovi – aneb „český Dallas“ je tady! Televize Barrandov uvede od pondělí 28. října novou ...