Pražský filharmonický sbor se úspěšně vrátil z Bregenzu


filharmonie
29.08.2014 07:09 | Michaela Lejsková

Pražský filharmonický sbor v těchto dnech vrátil z Bregenzu, kde i letos více než měsíc účinkoval po boku Vídeňských symfoniků na prestižním hudebním festivalu BREGENZER FESTSPIELE.

Pražský filharmonický sbor zde účinkuje už od roku 2010 jako rezidenční sbor. Festival nabízí operní představení na velkolepé scéně přímo na Bodamském jezeře, koncerty, představení pro rodiče s dětmi i cross-culture projekty.

filharmonie

 

Umělecký ředitel Bregenzer Festspiele David Poutney o působení PFS řekl: „V posledních čtyřech letech představoval Pražský filharmonický sbor společně s Vídeňskými symfoniky jeden ze dvou hudebních pilířů Bregenzského festivalu. Projevil se jako vysoce kvalifikované, profesionální, všestranné a flexibilní těleso nabízející vysoce kvalitní hudební zážitek s repertoárem, který tvoří vážná i současná hudba, a to jak na jevišti, tak při koncertech.“

Vysokou profesionalitu a variabilitu sboru si pochvaluje také ředitelka opery Bregenzského festivalu  Susanne Schmidt: „Pravidelnou spolupráci s Pražským filharmonickým sborem jsme zahájili v roce 2010. Díky svému impozantnímu jádru téměř 70 zpěváků je možné sbor přizpůsobit na míru individuálním potřebám každé sezony. Ať se jedná o opery s velkými sbory, světové premiéry nových hudebních představení, či o zavedený koncertní repertoár společně s díly a cappella, Pražský filharmonický sbor se vždy zhostí svého úkolu s honosným tónem a pečlivou přípravou.“

filharmonie

 

Sbor se zde podílel na světové premiéře oper Miss Fortune Judith Weirové (2011), Solaris Detleva Glanerta (2012); zpíval ve Verdiho Aidě, Giordanově opeře Andrea Chénier a vystoupil v prvním scénickém uvedení opery Pasažérka Mieczyslawa Weinberga.

Loňská inscenace opery Kupec benátský skladatele André Tchaikowského získala významné hudební ocenění International Opera Awards v kategorii světová premiéra.

 

Bregenz 2014

Letos Pražský filharmonický sbor působil v inscenaci opery W. A. Mozarta Kouzelná flétna, kterou odehrál celkem devětadvacetkrát; ve světové premiéře opery Petera Herberta Trans-Maghreb; v rámci představení pro rodiny ve dvou operách – Simon Laks: Vlaštovka a Igor Stravinskij: Slavík; koncertně se představil v Brittenově Válečném requiem.

Mozartova oblíbená opera byla uváděna na monumentální scéně přímo na Bodamském jezeře ve scénicky velice efektním nastudování. Jeho autory jsou renomovaný britský režisér David Poutney, který je zároveň intendantem Bregenzského festivalu, a scénograf Johan Engels, kostýmy a loutky navrhla Marie-Jeanne Lecca. Hudebně představení s Vídeňskými symfonikyPražským filharmonickým sborem připravil dirigent Patrick Summers. Letos se uskutečnilo 29 představení této inscenace, v loňském roce 28.

filharmonie

 

Ve světové premiéře byla na Bregenzském festivalu za účasti Pražského filharmonického sboru uvedena světová premiéra opery Petera Herberta Trans-Maghreb. Ta vznikla na motivy stejnojmenné novely Hanse Platzgumera.

 

Bregenz 2015

V příštím roce se Pražský filharmonický sbor představí v Pucciniho opeře Turandot a v Hoffmannových povídkách J. Offenbacha. Festival se uskuteční opět v červenci a srpnu.

Fotografie Martiny Kritznerové, členky PFS a fotografky:  bit.ly/martina-kritznerova

Další fotografie a tiskové materiály (biografie sboru, hlavního sbormistra): bit.ly/pfs-2014 

Zajímavé odkazy:

Přehled vystoupení Pražského filharmonického sboru doma i v zahraničí: www.filharmonickysbor.cz.

Bregenzer Festspiele (německy a anglicky): http://bregenzerfestspiele.com/en

filharmonie
filharmonie
filharmonie
filharmonie

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Pět důvodů, proč při dlouhodobé práci z domova nejsme výkonní
Pět důvodů, proč při dlouhodobé práci z domova nejsme výkonní

26.05.2020 | Jak produktivně spolupracovat, když nejste spolu? To je otázka, kterou teď řeší mnoho vedoucích ...


Profese v první linii – nejen zdravotníci, ale i zámečníci nebo ostraha
Profese v první linii – nejen zdravotníci, ale i zámečníci nebo ostraha

08.04.2020 | Současná situace mnoha lidem převrací život, řada z nich doma hledá, čím by se zaměstnali, ...


Proti koronaviru bojují v nemocnicích i roboty
Proti koronaviru bojují v nemocnicích i roboty

06.04.2020 | Kolaborativní robot dokáže spolehlivě a bezpečně sterilizovat místnosti, ve kterých se nachází ...


Přenáší se na bankovkách COVID-19? Podle WHO ne.
Přenáší se na bankovkách COVID-19? Podle WHO ne.

06.04.2020 | Panika z koronaviru se dotkla téměř všech aspektů našich každodenních životů - od změny pracovního ...


Homeoffice může být pro mnoho firem časovanou bezpečnostní bombou
Homeoffice může být pro mnoho firem časovanou bezpečnostní bombou

06.04.2020 | České firmy jsou dnes silně konfrontovány se situací, na níž neměly čas se připravit. Homeoffice ...