Profese v první linii – nejen zdravotníci, ale i zámečníci nebo ostraha


profese v první linii
08.04.2020 13:53 | redakce

Současná situace mnoha lidem převrací život, řada z nich doma hledá, čím by se zaměstnali, jiní pracují na hranici svých možností. Kromě zdravotníků, záchranných a bezpečnostních složek nyní získávají obdiv a uznání i některé dříve méně doceněné profese.

Pětina populace nemůže pracovat

„Do zaměstnání v současné době fyzicky dochází podle aktuálních údajů čtyřicet procent Čechů. Mnoho firem řeší situaci prací z domova, home office využívá necelá pětina lidí. To ale samozřejmě nejde u všech profesí. Další pětina lidí zůstává nuceně doma, vybírají dovolenou nebo dokonce přišli o práci,“ konstatuje Michal Novák z Profesia.cz.

Maximální vytížení prožívají nejen zdravotníci

Do zaměstnání i v době mimořádných opatření chodí necelá polovina lidí. A řada z nich čelí mimořádnému vytížení. V „první linii“ jsou pracovníci ve zdravotnictví – lékaři, sestry a další personál, ale také sociální pracovníci a pečovatelé, kteří se starají o starší spoluobčany. V plné permanenci jsou i prodavači a pokladní v obchodech, které jsou otevřené, policisté a hasiči, řidiči prostředků veřejné dopravy a zaměstnanci dodávkových služeb. Náročná je situace i pro učitele, kteří museli najít zcela jiné způsoby výuky a komunikace se žáky.

Pod velký tlak se dostali i zaměstnanci v profesích, které dosud nebyly obecnou veřejností často doceňovány. Například ve službách, které fungují i v současné době, jako jsou zámečníci nebo pracovníci havarijní pohotovosti. Náročná je situace i pro úklidové pracovníky ve zdravotnických zařízeních, obchodech, autobusech, vlacích a tramvajích, ale i ve firmách, které dále fungují. Zde všude je nyní třeba důsledně udržovat čistotu a desinfikovat všechny povrchy. Důležitou roli plní také zaměstnanci ostrahy.

„Mezi důležité úkoly ostrahy v nákupních centrech v těchto dnech patří zejména kontrola dodržování nových pravidel, jakými jsou nošení ochrany dýchacích cest a udržování dostatečné vzdálenosti mezi lidmi. Ne všichni návštěvníci totiž tato pravidla dodržují," říká Radek Škrabal, provozní ředitel společnosti SSI Group, která se stará o ostrahu obchodních centrech po celé ČR. „Ve střehu musí být také ostraha kancelářských budov, skladovacích areálů či výrobních provozů. I přes omezení provozu je nutné budovy nadále střežit, zajišťovat jejich provoz a funkčnost. Budovy s minimálním provozem mohou být totiž také lákavým terčem řady pachatelů.“

 

 

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Lékaři slánské nemocnice a známé osobnosti natočili zdarma klip k očkování
Lékaři slánské nemocnice a známé osobnosti natočili zdarma klip k očkování

13.03.2021 | Neuvěřitelnou vlnu solidarity projevili někteří čeští umělci, které s netradiční, ale potřebnou ...


Nové technologie zachránily v lockdownu několik firem
Nové technologie zachránily v lockdownu několik firem

11.03.2021 | Globální pandemie potvrdila životně důležitou roli technologií pro rozvoj a přežití firem. ...


Jan Přeučil slaví úctyhodné narozeniny, na příští rok se chystají velké věci!
Jan Přeučil slaví úctyhodné narozeniny, na příští rok se chystají velké věci!

17.02.2021 | Herec, dabér, rétor, kantor, ale také elegán a gentleman. To je Jan Přeučil. Právě nyní slaví ...


Jiří Krampol a Natálie Grossová v klipu k novému filmu
Jiří Krampol a Natálie Grossová v klipu k novému filmu

09.02.2021 | Herec Jiří Krampol a zpěvačka Natálie Grossová se spolu sešli na půdě starého domu. Co hereckého ...


V novém tajemném klipu kapely Melodica si zahrála i Miss Czech Republic Kopíncová
V novém tajemném klipu kapely Melodica si zahrála i Miss Czech Republic Kopíncová

15.01.2021 | Po velkém výpravném klipu s Lucií Vondráčkovou, Davidem Gránským a Mirkem Šimůnkem „Válka“, ...