Profese v první linii – nejen zdravotníci, ale i zámečníci nebo ostraha


profese v první linii
08.04.2020 13:53 | redakce

Současná situace mnoha lidem převrací život, řada z nich doma hledá, čím by se zaměstnali, jiní pracují na hranici svých možností. Kromě zdravotníků, záchranných a bezpečnostních složek nyní získávají obdiv a uznání i některé dříve méně doceněné profese.

Pětina populace nemůže pracovat

„Do zaměstnání v současné době fyzicky dochází podle aktuálních údajů čtyřicet procent Čechů. Mnoho firem řeší situaci prací z domova, home office využívá necelá pětina lidí. To ale samozřejmě nejde u všech profesí. Další pětina lidí zůstává nuceně doma, vybírají dovolenou nebo dokonce přišli o práci,“ konstatuje Michal Novák z Profesia.cz.

Maximální vytížení prožívají nejen zdravotníci

Do zaměstnání i v době mimořádných opatření chodí necelá polovina lidí. A řada z nich čelí mimořádnému vytížení. V „první linii“ jsou pracovníci ve zdravotnictví – lékaři, sestry a další personál, ale také sociální pracovníci a pečovatelé, kteří se starají o starší spoluobčany. V plné permanenci jsou i prodavači a pokladní v obchodech, které jsou otevřené, policisté a hasiči, řidiči prostředků veřejné dopravy a zaměstnanci dodávkových služeb. Náročná je situace i pro učitele, kteří museli najít zcela jiné způsoby výuky a komunikace se žáky.

Pod velký tlak se dostali i zaměstnanci v profesích, které dosud nebyly obecnou veřejností často doceňovány. Například ve službách, které fungují i v současné době, jako jsou zámečníci nebo pracovníci havarijní pohotovosti. Náročná je situace i pro úklidové pracovníky ve zdravotnických zařízeních, obchodech, autobusech, vlacích a tramvajích, ale i ve firmách, které dále fungují. Zde všude je nyní třeba důsledně udržovat čistotu a desinfikovat všechny povrchy. Důležitou roli plní také zaměstnanci ostrahy.

„Mezi důležité úkoly ostrahy v nákupních centrech v těchto dnech patří zejména kontrola dodržování nových pravidel, jakými jsou nošení ochrany dýchacích cest a udržování dostatečné vzdálenosti mezi lidmi. Ne všichni návštěvníci totiž tato pravidla dodržují," říká Radek Škrabal, provozní ředitel společnosti SSI Group, která se stará o ostrahu obchodních centrech po celé ČR. „Ve střehu musí být také ostraha kancelářských budov, skladovacích areálů či výrobních provozů. I přes omezení provozu je nutné budovy nadále střežit, zajišťovat jejich provoz a funkčnost. Budovy s minimálním provozem mohou být totiž také lákavým terčem řady pachatelů.“

 

 

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Petra Černocká jako ambasadorka Vlčích máků v obrazech
Petra Černocká jako ambasadorka Vlčích máků v obrazech

11.11.2020 | Celkem 25 umělců se zapojilo do unikátního projektu Vlčí máky v obrazech a v rekordně krátké ...


Heidi Janků je bez práce, nenaříká, ale pomáhá!
Heidi Janků je bez práce, nenaříká, ale pomáhá!

05.11.2020 | Heidi Janků je jednou ze zpěvaček, která kvůli restritktivním opatřením v souvislosti se současnou ...


Herečka Eva Hrušková vydala Motivační diář 2021 plný úspěšných žen!
Herečka Eva Hrušková vydala Motivační diář 2021 plný úspěšných žen!

04.11.2020 | Představte si, že vám osud dovolí prožít za jediný rok všechna nesplněná přání. Stát se ...


Přihlaste svou technologii do soutěže Digital Promotion 4.0
Přihlaste svou technologii do soutěže Digital Promotion 4.0

30.10.2020 | Ministerstvo průmyslu a obchodu a agentura CzechInvest ve spolupráci s agenturou CzechTrade a s podporou ...


Nový klip Lenky Nové je křehkou náplastí na dnešní dny
Nový klip Lenky Nové je křehkou náplastí na dnešní dny

30.10.2020 | I přes velmi těžké podmínky, které doléhají také na celý kulturní svět, se Lenka Nová rozhodla ...