Profese v první linii – nejen zdravotníci, ale i zámečníci nebo ostraha


profese v první linii
08.04.2020 13:53 | redakce

Současná situace mnoha lidem převrací život, řada z nich doma hledá, čím by se zaměstnali, jiní pracují na hranici svých možností. Kromě zdravotníků, záchranných a bezpečnostních složek nyní získávají obdiv a uznání i některé dříve méně doceněné profese.

Pětina populace nemůže pracovat

„Do zaměstnání v současné době fyzicky dochází podle aktuálních údajů čtyřicet procent Čechů. Mnoho firem řeší situaci prací z domova, home office využívá necelá pětina lidí. To ale samozřejmě nejde u všech profesí. Další pětina lidí zůstává nuceně doma, vybírají dovolenou nebo dokonce přišli o práci,“ konstatuje Michal Novák z Profesia.cz.

Maximální vytížení prožívají nejen zdravotníci

Do zaměstnání i v době mimořádných opatření chodí necelá polovina lidí. A řada z nich čelí mimořádnému vytížení. V „první linii“ jsou pracovníci ve zdravotnictví – lékaři, sestry a další personál, ale také sociální pracovníci a pečovatelé, kteří se starají o starší spoluobčany. V plné permanenci jsou i prodavači a pokladní v obchodech, které jsou otevřené, policisté a hasiči, řidiči prostředků veřejné dopravy a zaměstnanci dodávkových služeb. Náročná je situace i pro učitele, kteří museli najít zcela jiné způsoby výuky a komunikace se žáky.

Pod velký tlak se dostali i zaměstnanci v profesích, které dosud nebyly obecnou veřejností často doceňovány. Například ve službách, které fungují i v současné době, jako jsou zámečníci nebo pracovníci havarijní pohotovosti. Náročná je situace i pro úklidové pracovníky ve zdravotnických zařízeních, obchodech, autobusech, vlacích a tramvajích, ale i ve firmách, které dále fungují. Zde všude je nyní třeba důsledně udržovat čistotu a desinfikovat všechny povrchy. Důležitou roli plní také zaměstnanci ostrahy.

„Mezi důležité úkoly ostrahy v nákupních centrech v těchto dnech patří zejména kontrola dodržování nových pravidel, jakými jsou nošení ochrany dýchacích cest a udržování dostatečné vzdálenosti mezi lidmi. Ne všichni návštěvníci totiž tato pravidla dodržují," říká Radek Škrabal, provozní ředitel společnosti SSI Group, která se stará o ostrahu obchodních centrech po celé ČR. „Ve střehu musí být také ostraha kancelářských budov, skladovacích areálů či výrobních provozů. I přes omezení provozu je nutné budovy nadále střežit, zajišťovat jejich provoz a funkčnost. Budovy s minimálním provozem mohou být totiž také lákavým terčem řady pachatelů.“

 

 

KomentářeKategorie
Příbuzné články
72 procent zaměstnanců vnímá větší důraz na hygienu, ostatní nevidí rozdíly
72 procent zaměstnanců vnímá větší důraz na hygienu, ostatní nevidí rozdíly

27.07.2020 | Společnost Kärcher realizovala v polovině července průzkum mezi 2000 zaměstnanci různých typů ...


Asociace předních vzdělávacích firem (LLPA) získala významné ocenění
Asociace předních vzdělávacích firem (LLPA) získala významné ocenění

27.07.2020 | Asociace LLPA (Leading Learning Partners Association), která sdružuje 32 významných školicích středisek ...


Pět důvodů, proč při dlouhodobé práci z domova nejsme výkonní
Pět důvodů, proč při dlouhodobé práci z domova nejsme výkonní

26.05.2020 | Jak produktivně spolupracovat, když nejste spolu? To je otázka, kterou teď řeší mnoho vedoucích ...


Proti koronaviru bojují v nemocnicích i roboty
Proti koronaviru bojují v nemocnicích i roboty

06.04.2020 | Kolaborativní robot dokáže spolehlivě a bezpečně sterilizovat místnosti, ve kterých se nachází ...


Přenáší se na bankovkách COVID-19? Podle WHO ne.
Přenáší se na bankovkách COVID-19? Podle WHO ne.

06.04.2020 | Panika z koronaviru se dotkla téměř všech aspektů našich každodenních životů - od změny pracovního ...