Reprezentační ples Prahy 1 oslavil narozeniny republiky


ples Prahy 1
27.04.2018 15:07 | redakce

Starostové zahraničních partnerských měst, velvyslanci a diplomaté, radní hlavního města, představitelé a občané Prahy 1 a další hosté se zúčastnili Reprezentačního plesu Prahy 1, jenž na Žofíně zahájil starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký a který byl vyvrcholením letošní plesové sezony. Podtitul plesu zněl Oslava 100 let republiky aneb začalo to v roce 1918.

Už po osmé mám tu čest přivítat vás na Reprezentačním plesu Prahy 1. Každoročně tak završujeme pražskou plesovou sezonu a každoročně se přitom snažíme, aby byl náš ples krásný a abyste se na něm cítili dobře, prohlásil na úvod Oldřich Lomecký a dodal: Letos je náš ples jubilejní. Ne proto, že by sám oslavoval kulaté narozeniny, ale proto, že naší zemi, naší republice bude za pár měsíců sto let. Oslavme tedy v předstihu její narozeniny a dobře se u toho bavme. Pan President Osvoboditel by nám to určitě schválil.

A o to, aby se hosté dobře bavili a aby si, jak si starosta Oldřich Lomecký přál, odnesli trochu té prvorepublikové noblesy, se kromě pořadatelů starala celá řada skvělých umělců: Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, Markéta Fassati, jež na úvod zazpívala státní hymnu, skupina Slza, Václav Noid Bárta či Jitka Boho. Z partnerské Bratislavy – Starého Mesta přijela cimbálovka Kuštárovci, Zdeněk Vrba si připravil svoji diskotéku, na klavír zahrál Daniel Barták a o speciální bod programu se pak postaral starosta partnerského bavorského Bambergu Wolfgang Metzner, který za doprovodu klavíristy Martina Stübingera zazpíval sérii německých šansonů.

S velkou radostí jsem přijal pozvání na tento nádherný ples a využil příležitost představit plesovým hostům a přátelům z Prahy 1 oblíbené německé skladby, uvedl starosta Wolfgang Metzner. Kromě něj se plesu zúčastnil také starosta Bratislavy – Staré Mesto Radoslav Števčík.

Mezi plesovými hosty bylo možné potkat řadu známých osobností jako například Andreu Verešovou, Veroniku Kašákovou, Victorii Velvet, Michaelu Dolinovou, Janu Doleželovou, Lucii Smatanovou, Miladu Karasovou, Jadrana Šetlíka, Kristiána Kodeta, Jakuba Ludvíka, Varhana Orchestroviče Bauera, Natalii Ruden či Michaelu Noskovou.

Ples si nenechala ujít ani bývalá přední pracovnice Bílého domu a zvláštní asistentka pěti amerických prezidentů Eliška Hašková Coolidge. Moc jsem se těšila a z Ameriky jsem kvůli plesu přiletěla dnes odpoledne, svěřila se držitelka Ceny Prahy 1.

Moderátory Reprezentačního plesu Prahy 1 byli Hanka Reinders Mašlíková a Leoš Mareš. Po boku Leoše to je velmi příjemná spolumoderace, ocenila Hanka. Druhou dvojici tvořili Kateřina Němcová a Alexander Hemala.

V úvodu plesu mohli hosté kromě slavnostního zahájení zhlédnout krátký film od mladých umělců ze ZŠ Brána jazyků, filmařských opor této školy a možná budoucích tvůrkyň české filmové školy Victorie Jadavanové, Nicoly Chudybové, Marie Smutné, Anny Mercedes Čtvrtníčkové a Emy Střítežské.

Tématu plesu odpovídalo i speciální vydání Přítomnosti, vytvořené zvlášť pro Prahu 1, které během večera pokřtili starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a vydavatel Jan Martin Stránský. Kouzelník Pavel Dolejška do křtu zasáhl, když noviny poměrně nevybíravě roztrhal, aby se mu v mžiku – k úžasu přítomných – objevily v rukou neporušené.

Zásadním prvkem každého plesu jsou pochopitelně toalety dam. Originálně k tomu přistoupila tisková mluvčí radnice Veronika Blažková. Na mých šatech naleznete důležitá výročí a okamžiky uplynulého století jako například olympijský triumf v Naganu, samotné založení Československé republiky, ale i smutné období druhé světové války, prozradila Veronika Blažková.

Součástí plesu byla rovněž bohatá tombola, jejíž výnos bude věnován Vojenskému centru EU maršála RAF Karla Janouška. Peníze budou využity v rámci oslav 73. výročí návratu československých letců RAF do vlasti a současně oslav 100. výročí RAF, kdy si zároveň připomeneme 100. výročí vzniku našich armádních vzdušných sil a především pak 100. výročí založení Československé republiky, vysvětlil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Hosté Reprezentačního plesu Prahy 1 si kromě tance, korzování a společenské konverzace mohli pochutnat na výtečném rautu vytvořeném podle dobových receptur První republiky.  K dispozici jim také byly koktejlový bar, sportovní kavárna či dobový fotokoutek se zábavnými rekvizitami.

ples Prahy 1

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Nová opona pro Státní operu je před dokončením!
 Nová opona pro Státní operu je před dokončením!

30.08.2019 | Státní opera v rámci rozsáhlé rekonstrukce dostane novou oponu. V průběhu posledních dvou let ...


Řemeslníků ubývá, dočkáme se vzkříšení učňovského školství?
Řemeslníků ubývá, dočkáme se vzkříšení učňovského školství?

30.08.2019 | Že je řemeslníků v České republice nedostatek, a spíše jich ubývá, je známý fakt. To se ...


Nejčastější příčinou závažných pracovních úrazů je špatně odhadnuté riziko
Nejčastější příčinou závažných pracovních úrazů je špatně odhadnuté riziko

29.08.2019 | Podle zprávy o pracovní úrazovosti v České republice za rok 2018, kterou každoročně zpracovává ...


Zdravotnické organizace zavádějí nové technologie
Zdravotnické organizace zavádějí nové technologie

28.08.2019 | Aby byly zdravotnické organizace schopné poskytovat účinnou a vhodnou péči, musí zvládnout nově ...


Robotizace pracovních pozic: kterým profesím zvoní umíráček?
Robotizace pracovních pozic: kterým profesím zvoní umíráček?

27.08.2019 | Pokladní v supermarketech, poštovní doručovatelé, řidiči metra či administrativní pracovníci. ...