Trofej Zlatý banán za příběh roku si odnesl spolek „Děti patří domů“.


23.01.2020 10:31 | redakce

Již po sedmé se včera večer rozdávaly ceny nejlépe pracujícím neziskovým organizacím v České republice. Vedle tradičních cen v jednotlivých kategoriích se vůbec poprvé předávala také trofej Zlatý banán za nejlepší příběh roku držitelů Značky spolehlivosti. Získal ji spolek „Děti patří domů“, který se věnuje náhradní rodinné péči a rozvoji hostitelské péče. V rámci soutěže představil příběh svého dřívějšího klienta Lukáše, který jako dítě vyrůstal v dětském domově a díky včas poskytnuté podpoře a hostitelské péči našel zázemí, vystudoval, založil vlastní rodinu a dnes se sám podílí na práci organizace.

Slavnostní večer v Malostranské besedě spojený s udílením cen uspořádaly společně Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR) a Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS). Ocenění Neziskovka roku uděluje tradičně NROS, soutěž Zlatý banán pro držitele Značky spolehlivosti uspořádala AVPO ČR poprvé.

neziskovka roku

Foto: AVPO ČR

Hned za spolkem „Děti patří domů“ se v bodování odborné poroty umístil příběh organizace EDA CZ, která pomáhá rodinám děti se zrakovým a kombinovaným postižením, a obecně prospěšné společnosti Tamtamy, která poskytuje chráněná pracovní místa pro lidi s handicapem.

Do ceny Zlatý banán jsme promítli symbol naší asociace, který vyjadřuje naši snahu dívat se organizacím usilujícím o Značku spolehlivosti takříkajíc pod slupku. Chceme vědět, zda organizace důsledně naplňuje svoje poslání a zda dobře a průhledně hospodaří. Jsme rádi, že nyní můžeme držitele Značky spolehlivosti ocenit nejen za náročný proces, kterým před udělením značky procházejí, ale současně jim také pomoci veřejně ukázat výsledky své práce,“ řekl k nově udělované ceně Zlatý banán prezident AVPO ČR Marek Šedivý.

Podle ředitelky asociace Moniky Jindrové bylo rozhodování odborné poroty velmi náročné, protože se sešlo hned několik silných a zajímavých příběhů: „Právě na těchto příbězích chceme ukázat, že neziskovky odvádějí konkrétní a někdy velmi složitou práci a že touto prací pomáhají zlepšovat život konkrétním lidem, jejichž osudy by byly bez takové pomoci o dost smutnější. Konkurence byla na první ročník velmi silná, a proto věřím, že Zlatý banán se stane milou tradicí a povzbuzením pro neziskovky i do příštích let,“ uvedla Jindrová. Právě konkrétní příběhy pomoci jsou podle ní také nejlepší obranou proti snahám útočit na neziskový sektor jako celek a prezentovat jeho práci jako zbytečnou.

Výsledky v kategoriích soutěže Neziskovka roku jsou následující: Titul Malá neziskovka roku si odnesla Tělocvičná jednota Sokol Milovice, v kategorii Střední neziskovka bodovala organizace Na počátku, o.p.s. a Velkou neziskovkou roku se stalo Sdružení Linka bezpečí. Cenu veřejnosti si už po druhé vydobyl Hospic sv. Jana N. Neumanna z jihočeských Prachatic.

Křišťálová trofej Zlatý banán byla vyrobena ve sklářském atelieru Glass Ateliér Morava ve Vizovicích podle návrhu designera Jiřího Vosmíka.

Cena Zlatý banán byla udělena spolehlivým neziskovkám díky společnostem Sirowa Group, McDonald´s, Monitora Media, ColorWood, Fotonaut a Alza.cz.

Ocenění Neziskovka roku 2019 podporuje Nadace ČEZ a partneři Česká spořitelna, Plzeňský Prazdroj a.s., Nadace Preciosa. Mediálním partnerem ocenění je Český rozhlas Radiožurnál.

Více informací naleznete na www.neziskovkaroku.cz a www.nros.cz

neziskovka roku

 


O AVPO ČR

Asociace veřejně prospěšných organizací ČR sdružuje organizace, které chtějí přispívat k vytváření transparentního, spolehlivého a moderního neziskového sektoru v České republice. Prověřeným organizacím uděluje Značku spolehlivosti, která prokazuje, že organizace funguje v souladu se svým posláním a dobře hospodaří se svěřenými prostředky.

V současné době AVPO ČR usiluje o změny v zákoně o veřejných sbírkách, které by omezily administrativu spojenou s jejich pořádáním.  www.avpo.czwww.znackaspolehlivosti.cz

 

NROS

Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS) už 26 let patří k největším a nejstabilnějším garantujícím nadacím v České republice. Jejím dlouhodobým posláním je poskytování pomoci tam, kde je pomoc potřeba. Od svého založení úspěšně podpořila více než 7 500 projektů částkou přesahující 1,8 miliardy korun. Nadační příspěvky poskytuje z grantových programů pocházejících ze zdrojů Evropského hospodářského prostoru, ale i z individuálních či firemních zdrojů.

neziskovka roku
neziskovka roku

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Pět důvodů, proč při dlouhodobé práci z domova nejsme výkonní
Pět důvodů, proč při dlouhodobé práci z domova nejsme výkonní

26.05.2020 | Jak produktivně spolupracovat, když nejste spolu? To je otázka, kterou teď řeší mnoho vedoucích ...


Profese v první linii – nejen zdravotníci, ale i zámečníci nebo ostraha
Profese v první linii – nejen zdravotníci, ale i zámečníci nebo ostraha

08.04.2020 | Současná situace mnoha lidem převrací život, řada z nich doma hledá, čím by se zaměstnali, ...


Proti koronaviru bojují v nemocnicích i roboty
Proti koronaviru bojují v nemocnicích i roboty

06.04.2020 | Kolaborativní robot dokáže spolehlivě a bezpečně sterilizovat místnosti, ve kterých se nachází ...


Přenáší se na bankovkách COVID-19? Podle WHO ne.
Přenáší se na bankovkách COVID-19? Podle WHO ne.

06.04.2020 | Panika z koronaviru se dotkla téměř všech aspektů našich každodenních životů - od změny pracovního ...


Homeoffice může být pro mnoho firem časovanou bezpečnostní bombou
Homeoffice může být pro mnoho firem časovanou bezpečnostní bombou

06.04.2020 | České firmy jsou dnes silně konfrontovány se situací, na níž neměly čas se připravit. Homeoffice ...