V+W Revue a Veterán budou mít divadelní premiéru


wv
04.09.2014 10:30 | Michaela Lejsková

V divadlech ABC a Rokoko se od konce srpna připravují nové inscenace, obě budou uvedeny v české premiéře. Tvůrčí týmy zahájily zkoušení netradičně. První premiérou sezony Městských divadel pražských bude hra Marka Epsteina Veterán v režii Pavla Kheka, a to 8. listopadu v Divadle Rokoko. Divadlo ABC uvede 15. listopadu autorský projekt Petra Svojtky a Jiřího Janků V+W Revue.

Drama Veterán s podtitulem Pochoduj, nebo zemři z pera známého scenáristy Marka Epsteina (Václav, Ve stínu, Clona ad.) zrežíruje pro Divadlo Rokoko Pavel Khek. Hlavní roli veterána Martina ztvární Tomáš Novotný. Martin se vrací domů po mnoha letech služby v cizinecké legii, kam neodešel dobrovolně. Celý jeho dosavadní život byl útěkem před vinou, kterou neodčinil. Teď se rozhodne postavit se jí čelem a vykoupit ji láskou… Už od první čtené zkoušky je jasné, že Tomáše Novotného čeká náročná příprava a tvrdý trénink. V inscenaci totiž kromě velkého množství textu bude muset zvládnout bojové a akční scény, na kterých se budou podílet i profesionální kickboxeři. Diváci se podle režiséra Pavla Kheka mohou těšit na napínavé a nekompromisní drama, novodobou variantu zločinu a trestu odehrávající se v současných českých reáliích.

wv

 

Na jednu z prvních zkoušek se přišel podívat i bývalý legionář Stanislav Gazdík, který se s herci podělil o svoje jedinečné zkušenosti z více než 15leté služby. Herci se setkali i s autorem hry Markem Epsteinem, jenž prozradil, kde čerpal inspiraci při psaní hry: „Inspirace jsem měl hned dvě. Jednou byla má oblíbená kniha od Jacka Londona Martin Eden a druhou byl můj spolužák z gymnázia, který kdysi po drobném incidentu utekl do cizinecké legie. Osudy obou příběhů se v mé hlavě propletly a přetavily v jediný.“ Premiéra inscenace Veterán proběhne 8. listopadu v Divadle Rokoko. V inscenaci dále hrají Máša Málková, Jan Vlasák, Dana Batulková, Evellyn Pacoláková, Lukáš Jurek, Oldřich Vízner ad.

wv

 

O týden později, 15. listopadu, se v Divadle ABC odehraje premiéra hudební V+W Revue, která připomene slavnou éru Osvobozeného divadla. Inscenaci připravují Petr Svojtka a Jiří Janků, písně Jaroslava Ježka zaranžoval Jiří Janouch. „V roce 2015 uplyne 110 let od narození dvou velkých ikon českého divadla Jana Wericha a Jiřího Voskovce. Svoje nejtvořivější a nejšťastnější období strávili zde, v divadelním sále Paláce U Nováků. Tvorba V+W a Jaroslava Ježka nám bude impulsem ke hře, hře s jejich komediemi, postavami, s jejich humorem, jejich písničkami, s tím, co tady během těch deseti let zažili. Protože právě hrou a hravostí bychom jim rádi vzdali hold. Jak již název napovídá, využijeme divadelní formu, která byla dvojici vlastní, tedy revue: pásmo, jehož součástí jsou různé skeče, písničky a tanec. To nám například umožňuje využít jejich největší hudební pecky. Pokusíme se interpretovat je trochu nečekaně, tedy opět – hrát si s nimi,“ popisuje režisér Petr Svojtka.

wv

 

Na jevišti Divadla ABC uvidíte Lucii Pernetovou, Veroniku Gajerovou, Hanuše Bora, Vasila Fridricha, Romana Říčaře, Radima Kalvodu, Zbigniewa Kalinu, Pavla Juřicu, Barboru Janatkovou, Veroniku Svojtkovou a Veroniku Janků. Herci i tvůrci zahájili zkoušení společnou výjezdní zkouškou na chalupě Romana Říčaře, kde se učili písně Jaroslava Ježka v nových aranžích.

 

 

Marek Epstein

Veterán

Režie: Pavel Khek

Dramaturg: Věra Mašková

Scéna: Michal Syrový

Kostýmy: Agnieszka Pátá-Oldak

Pohybová spolupráce: Petr Nůsek

Hrají: Tomáš Novotný, Máša Málková, Jan Vlasák, Dana Batulková, Evellyn Pacoláková, Lukáš Jurek, Oldřich Vízner, Milan Kačmarčík, Michal Balcar, Petr Klimeš, Veronika Koudelková.

Premiéra 8. 11. 2014, 2. premiéra 10. 11. 2014 v Divadle Rokoko

 

Petr Svojtka, Jiří Janků

V+W Revue

Režie: Petr Svojtka

Dramaturg: Jiří Janků

Scéna: Jaroslav Milfajt

Kostýmy: Kateřina Hájková

Hudba: Jaroslav Ježek, Jiří Janouch

Hudební nastudování: Petr Wajsar

Pohybová spolupráce: Martin Pacek

Hrají: Hanuš Bor, Vasil Fridrich, Pavel Juřica, Zbigniew Kalina, Radim Kalvoda, Roman Říčař, Veronika Gajerová, Barbora Janatková, Veronika Janků, Lucie Pernetová, Veronka Svojtková.

Premiéra 15. 11. 2014 v Divadle ABC

wv
wv
wv
wv

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Lékaři slánské nemocnice a známé osobnosti natočili zdarma klip k očkování
Lékaři slánské nemocnice a známé osobnosti natočili zdarma klip k očkování

13.03.2021 | Neuvěřitelnou vlnu solidarity projevili někteří čeští umělci, které s netradiční, ale potřebnou ...


Nové technologie zachránily v lockdownu několik firem
Nové technologie zachránily v lockdownu několik firem

11.03.2021 | Globální pandemie potvrdila životně důležitou roli technologií pro rozvoj a přežití firem. ...


Jan Přeučil slaví úctyhodné narozeniny, na příští rok se chystají velké věci!
Jan Přeučil slaví úctyhodné narozeniny, na příští rok se chystají velké věci!

17.02.2021 | Herec, dabér, rétor, kantor, ale také elegán a gentleman. To je Jan Přeučil. Právě nyní slaví ...


Jiří Krampol a Natálie Grossová v klipu k novému filmu
Jiří Krampol a Natálie Grossová v klipu k novému filmu

09.02.2021 | Herec Jiří Krampol a zpěvačka Natálie Grossová se spolu sešli na půdě starého domu. Co hereckého ...


V novém tajemném klipu kapely Melodica si zahrála i Miss Czech Republic Kopíncová
V novém tajemném klipu kapely Melodica si zahrála i Miss Czech Republic Kopíncová

15.01.2021 | Po velkém výpravném klipu s Lucií Vondráčkovou, Davidem Gránským a Mirkem Šimůnkem „Válka“, ...