Ve Štikách se setkáváme s mimořádně kvalitní koncentrací úspěšných lidí a společností


štiky
26.08.2015 18:12 | redakce

Jedním z porotců prestižního ekonomického žebříčku Štiky českého byznysu je Luděk Procházka, který jíž dvacet let pracuje v oboru celních služeb a dopravy. Svou karieru zahájil ještě v Československých aeroliniích, odkud přešel do soukromé sféry ke společnosti Drusped-Lagermax. Od roku 2000 působí u největšího neutrálního celního agenta, společnosti GERLACH spol. s  r.o. na různých manažerských pozicích, od ledna 2012 jako provozní ředitel.

Jak dlouho už působíte v Českém prostředí a kdy a kde společnost Gerlach vznikla?

Společnost GERLACH spol. s r.o. v příštím roce oslaví 25. výročí vstupu na český trh a 135. výročí od svého založení panem Corneillem Gerlachem v městečku Bad Bentheim v Německu. Původně se jednalo o přepravní společnost, která se v roce 1987 stala součástí The Royal Nedlloyd v Rotterdamu a začala se specializovat na celní služby.

Kde všude působíte? Chystáte se ještě dále expandovat?

V dnešní době zahrnuje evropská síť Gerlachu 69 kanceláří a 450 zaměstnanců. Gerlach je zastoupen v 11 zemích

  Belgie

  Bulharsko

  Česká republika

  Německo

  Nizozemí

  Polsko

  Slovensko

  Spojené království Velké Británie

  Švýcarsko

  Rumunsko

  Ukrajina

V České republice máme 17 provozoven, kdy prostřednictvím integrované sítě s jednotným informačním systémem přes EDI propojeným s Celní správou České republiky zajišťujeme celní odbavení kdekoliv v České republice. Naše specializované oddělení v Rudné také organizuje celní služby v u našich kolegů ve výše uvedených zemích a případně dle dohody i v dalších zemích.

Jaké je portfolio vašich odborných služeb? Kdo je nejvíce využívá?

Jsme největším neutrálním celním brokerem v České republice s komplexní nabídkou celních služeb spojenou s dovozem, vývozem i tranzitem zboží a dalšími službami, jakými jsou například statistická hlášení v systému Intrastat a další. Portfolio našich služeb se neustále rozrůstá, abychom byli schopni pokrýt veškeré požadavky našich zákazníků, včetně požadavků na služby přidané hodnoty, jako celní konzultace, a manipulaci doprovodnými doklady a další, poskytující Vám všechno, co musí být pro

zajištění hladkého a bezpečného toku Vašich zásilek zabezpečeno. Gerlach neustále sleduje změny legislativy a pečlivě se připravuje na nadcházející příchod Modernizovaného celního kodexu. Dále rozšiřujeme naši českou i evropskou síť poboček a investujeme do odborného vzdělání našich zaměstnanců, abychom Vám mohli i nadále nabízet vysokou kvalitu služeb, kterou od nás, Vašeho spolehlivého celního partnera, očekáváte. V letošním roce jsme v ČR otevřeli novou provozovnu na Kladně, v Praze Uhříněvsi u kontejnerového překladiště Metrans a v září otevřeme druhou provozovnu v Pardubicích.

Našich služeb využívají jak drobní vývozci či dovozci, ale i nadnárodní společnosti.  V současné době máme jen v ČR více než 4000 aktivních smluvních zákazníků, kterým odbavíme přes 450 000 zásilek ročně.

Jak změnila zóna volného obchodu v EU vaši činnost?

Před vstupem do EU jsme v CZ měli 42 provozoven, zejména na hraničních přechodech, a přes 200 zaměstnanců. Po vstupu do EU jsme snížili počet provozoven na 8 a zhruba 50 zaměstnanců. Po uplynutí dvou let od vstupu do EU se nepotvrdily pesimistické vize některých lidé o smyslu celních služeb a naopak se potvrdil trend ze zemí, které vstupovaly do EU před námi. Výrazně vzrostly dovozy zejména z Číny a dalších východních oblastí a ČR se stala významným exportérem nejen v automotive, ale i hi-tech. Zároveň se v rámci pohybu zboží po EU zavedla tzv. statistická hlášení v systému Intrastat, takže poptávka po celních službách začala významně růst, přičemž počet celních deklarantů výrazně poklesl.

Vnímáte změny v potřebách podnikatelů v posledních letech?

V současné době již není celní odbavení pouze o napsání celního prohlášení, ale po zavedení tzv. e-dovozu a e-vývozu se čím dál více prosazuje maximální elektronizace, což je i trend prosazovaný EU. Gerlach vždy byl inovativní firmou v zavádění prozákaznických řešení, která minimalizují prostoje a zrychlují proces celního odbavení. Proto jsme se stali i jednou z prvních firem v ČR, která vlastní nejvyšší  AEOF certifikaci v celních službách.

Dnes již podnikatel nehledá pouze nejlevnější vystavení celního prohlášení, ale chce mít i následný servis, a to i díky neustále častějším kontrolám z finančních úřadů a následném kontrolám celních úřadů, které kontrolují správnost celních dokladů až 3 roky zpětně a případné chyby, se musí nejen opravit, ale únik na dani se doplácí včetně 20% penále a je vyměřována pokuta.

Gerlach nabízí svým zákazníkům zabezpečený on-line přístup ke všem jejich celním prohlášením a daňovým dokladům s možností exportu dat a jejich archivací po zákonnou dobu 10 let. Stejně tak jim zajišťujeme i právně závaznou informaci o správnosti sazebního zařazení, což je důležité i při nově zavedené přenesení daňové povinnosti v rámci následného prodeje zboží v ČR.

Proč jste se stali partnerem prestižního žebříčku Štiky českého byznysu?

Po celou dobu svého působení podporujeme různé projekty, ať se již jedná o dlouhodobou spolupráci s provozovateli dětských domovů či Českým červeným křížem nebo sponzorství FC Viktoria Plzeň.

V letošním roce jsme se rozhodli zapojit do projektu Štik českého byznysu a musím říci, že jsme byli příjemně překvapeni. Setkáváme se zde s mimořádně kvalitní koncentrací úspěšných lidí a společností.

Mění se nějak vaše činnost v průběhu roku? Máte vy osobně rád období babího léta?

Požadavky našich zákazníků jsou po celý rok obdobné, avšak období babího léta nám vždy přináší konec dovolených jak našich, tak i našich zákazníků a začátek nejhektičtějšího období díky výrazně rostoucím dovozům na neúprosně se blížící předvánoční období.

ŠTIKY ČESKÉHO BYZNYSU je prestižní ekonomický žebříček, založený mezinárodní  společností COFACE CZECH. Projekt  již 12 let oceňuje významné podniky v České republice jak v krajích, tak v celorepublikovém měřítku. Štiky se potkávají ve společenském klubu „Helas New Encounters Club“, který dlouhodobě propojuje významné podnikatelské subjekty a pořádá společensko-odborná setkání. Klub vyhledává české talentované občany, kteří naplnili své sny a touhy v pracovním životě a jsou ochotni se s nimi podělit a inspirovat další. 

štiky

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Oslovení firmy s poptávkou práce je účinnější než inzerát
Oslovení firmy s poptávkou práce je účinnější než inzerát

18.09.2020 | V srpnu evidovaly úřady práce 279 078 uchazečů o zaměstnání. V meziročním srovnání jejich ...


Sparta otevírá novou fanzónu na střeše Galerie Harfa
Sparta otevírá novou fanzónu na střeše Galerie Harfa

18.09.2020 | Sparta ve spolupráci s Galerií Harfa přináší všem fanouškům unikátní zážitek! Po celou sezónu ...


Potřebujeme prodávat, abychom mohli pomáhat
Potřebujeme prodávat, abychom mohli pomáhat

18.09.2020 | Téma pomoci nemocným je v současné době žhavější než jindy. Pro mnohé z nás to je to poprvé, ...


72 procent zaměstnanců vnímá větší důraz na hygienu, ostatní nevidí rozdíly
72 procent zaměstnanců vnímá větší důraz na hygienu, ostatní nevidí rozdíly

27.07.2020 | Společnost Kärcher realizovala v polovině července průzkum mezi 2000 zaměstnanci různých typů ...


Asociace předních vzdělávacích firem (LLPA) získala významné ocenění
Asociace předních vzdělávacích firem (LLPA) získala významné ocenění

27.07.2020 | Asociace LLPA (Leading Learning Partners Association), která sdružuje 32 významných školicích středisek ...