Zařadí Ústav pro jazyk český slovo pikolo mezi neologismy?


pikolo
28.01.2016 13:58 | redakce

Neologismy (nová pojmenování) v českém jazyce soustavně monitoruje Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., na základě vybraného denního tisku a některých časopisů. Nová slova, slova s novými významy, nová slovní spojení a fráze se zapisují do tzv. neologické excerpční databáze. Nové výrazy bývají zařazovány do slovníků neologismů, které mapují vývojové tendence v jazyce. Pokud je výraz užíván pravidelně a rozšíří se do běžné slovní zásoby, může být zařazen i do všeobecného výkladového slovníku. Právě na začátku tohoto procesu stojí momentálně slovo „pikolo“.

Pojmenování „pikolo“ nedávno zavedla česká kavárenská síť CrossCafe do své nabídky, kde nahradilo původní označení espresso. Oficiálně tak reagovala na běžné používání tohoto slova. Název pikolo rozpoutal živou diskuzi mezi fanoušky kávy na sociálních sítích. Dle informací CrossCafe je i díky hravé grafice pikolo přijato velmi pozitivně.

pikolo

„Podle mě je to dobrý nápad. Lidé ho stejně používají a označení pikolo má svou výhodu v tom, že je jasné, že chci malou kávu a ne větší hrnek,“ komentuje svou zkušenost z kavárenského řetězce stálá zákaznice a studentka psychologie Veronika Hronová.

Označení pikolo vzniklo zcela náhodou v devadesátých letech. Především italští zákazníci si totiž přáli kávu menšího objemu, proto používali označení „piccolo“ – tedy malý. Čeští kavárníci a restauratéři tak slovo přejali z italštiny a začali jej používat jako název pro malý kávový nápoj. Tohoto fenoménu využilo CrossCafe a jako vůbec první kavárenská síť jej začala oficiálně nabízet svým zákazníkům. Je tedy otázkou času a užití, zda se nové pojmenování „ujme“ a stane se z něj platné synonymum k espressu.

„Budeme se samozřejmě snažit, aby se slovo pikolo objevovalo v naší komunikaci stále a ne jen teď při jeho zavedení. A pokud jednou obohatí slovník českého jazyka, tak budeme jen rádi, neboť to ukazuje, že se čeština vyvíjí a reaguje na současný život,“ vysvětluje Luboš Martínek, ředitel CrossCafe Original.

Zdali je možné, aby bylo slovo „pikolo“ v tomto významu kodifikováno, uvádí PhDr. Pavla Kochová z ÚJČ AV ČR, v. v. i.: „Nové výrazy bývají zařazovány do slovníků neologismů, které mapují vývojové tendence v jazyce. Do těchto slovníků se proto zařazují i taková nová pojmenování, která se užívají velmi krátce, slova, jejichž postupná stabilizace v jazyce je teprve na počátku, a příležitostně užité výrazy. Pokud je výraz užíván pravidelně, není časově omezen (nevyskytuje-li se jen krátkodobě nebo dočasně) a rozšíří se do běžné, nikoli speciální slovní zásoby, může být zařazen i do všeobecného výkladového slovníku.

pikolo

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Oslovení firmy s poptávkou práce je účinnější než inzerát
Oslovení firmy s poptávkou práce je účinnější než inzerát

18.09.2020 | V srpnu evidovaly úřady práce 279 078 uchazečů o zaměstnání. V meziročním srovnání jejich ...


Sparta otevírá novou fanzónu na střeše Galerie Harfa
Sparta otevírá novou fanzónu na střeše Galerie Harfa

18.09.2020 | Sparta ve spolupráci s Galerií Harfa přináší všem fanouškům unikátní zážitek! Po celou sezónu ...


Potřebujeme prodávat, abychom mohli pomáhat
Potřebujeme prodávat, abychom mohli pomáhat

18.09.2020 | Téma pomoci nemocným je v současné době žhavější než jindy. Pro mnohé z nás to je to poprvé, ...


72 procent zaměstnanců vnímá větší důraz na hygienu, ostatní nevidí rozdíly
72 procent zaměstnanců vnímá větší důraz na hygienu, ostatní nevidí rozdíly

27.07.2020 | Společnost Kärcher realizovala v polovině července průzkum mezi 2000 zaměstnanci různých typů ...


Asociace předních vzdělávacích firem (LLPA) získala významné ocenění
Asociace předních vzdělávacích firem (LLPA) získala významné ocenění

27.07.2020 | Asociace LLPA (Leading Learning Partners Association), která sdružuje 32 významných školicích středisek ...