MUDr. Jaroslav Foltýn - chirurg, majitel CK EKO BRNO


MUDr. Jaroslav Foltýn
MUDr. Jaroslav Foltýn
29.03.2012 02:58 | Michaela Lejsková

"Řada věcí v myšlení Řeků se od naší mentality opravdu odlišuje. Ovšem je nutno poznat zemi a historii, protože všechno se vyvíjí v určitém kontextu." MUDr. Jaroslav Foltýn

 

 

Mnoho lidí může jistě říci, že ve volbě dovolené nejsou konzervativní, ale v otázce s kým budou cestu realizovat, sázejí na osvědčené. Z tohoto důvodu se plní místa v letadlech a autobusech při zájezdech pořádaných cestovní kanceláří EKOBRNO. Cestující sázejí nejen na jistotu, ale také na to, že mohou očekávat velmi individuální a vstřícný přístup. Servis, který dělá z dovolené ještě větší zážitek. Majitelem CK EKOBRNO je brněnský chirurg, vedoucí lékař JIP nemocnice SurGal clinic (dříve pod názvem nemocnice Delta), MUDr. Jaroslav Foltýn, se kterým jsem si povídala nejen o krásách vysněné dovolené u moře, ale také o problematice vybraných lokalit. Rozhovor má tedy nejen inspirativní, ale hlavně informativní charakter pro všechny, kdo se chystají na dovolenou.

MUDr. Jaroslav Foltýn
MUDr. Jaroslav Foltýn

 

Když jste svoji cestovní kancelář s manželkou zakládali – s jakou vizí jste vstupovali na trh?

Ty časy jsou již hodně v minulosti. První zákazníky jsme rekreovali v r. 1990 a tehdy stejně jako dnes jsme se orientovali na střední vrstvu, na rodiny s dětmi, s cílem umožnit jim rekreaci ve vybraných letoviscích v zajímavých lokalitách a za velmi příjemnou cenu. Vždy jsme se snažili o určitý standard pobytu (nikdy ne stany, nebo dokonce tehdy časté noclehy na pláži), vždy jsme se snažili umožnit našim klientům i poznání dané lokality, což hlavně v počátcích naší činnosti mělo velmi pozitivní odezvu.

 

Vzhledem k tomu, že vím, že jste lékař, chtěla bych se vás zeptat, jak vůbec vznikl takový nápad – pustit se do podnikání v docela jiném odvětví?

Medicína má k dovoleným docela blízko. Vždyť smyslem dovolené je načerpat nové síly, ulevit si od pracovního shonu a stresu a také si upevnit zdraví. Vždyť není moře jako moře a ovzduší jako ovzduší. Navíc jsme pořádali a stále pořádáme i ozdravné pobyty.

 

Co vás vedlo k volbě názvu „EKOBRNO“?

Název EKO vznikl jako shrnutí našich představ o dovolené. Cestovat ekonomicky do ekologicky zajímavých a hlavně zdravých oblastí. Naše cestovní kancelář vždy působila jako malá CK s orientací na oblast Brna a Jižní Moravy a to je i důvod, proč je Brno v názvu naší cestovní kanceláře.

 

Můžete za sebe říci, zda jako podnikatel vnímáte v oblasti cestovního ruchu ze strany státu dobré podmínky pro podnikání, nebo v této oblasti vidíte mezery v zákonech či jinou problematiku?

Osobně se domnívám a navíc i vím, že ve srovnání s podmínkami v zemích, kam vozíme naše turisty, máme ze strany státu jen mizivou podporu.

 

Když dnes po dlouhých letech podnikání zhodnotíte trh cestovního ruchu, v čem myslíte, že se vám vaše strategie nejvíce osvědčila?

Stále ještě si myslíme, že naše filozofie a naše zaměření se nám až dosud osvědčovaly. Ale v letošním roce a do budoucna nemůžeme nevnímat snahu vlády o zhoršení životní úrovně právě střední vrstvy a rodin s dětmi. Tím dojde k zasažení právě toho segmentu trhu, na který se orientujeme, a my tak budeme muset na vzniklou situaci reagovat.

Rhodos, pevnost
Rhodos - pevnost, foto: archiv EKO BRNO

 

Kdo jsou vaši klienti, jedná se spíše o nějak specifické zákazníky?

Musíme s určitou hrdostí a radostí konstatovat, že naše CK má již „svoje“ zákazníky, kteří se k nám vracejí a opakovaně a pravidelně se na nás obracejí. Mimo našich obvyklých destinací máme i vybrané exotické zájezdy, kterých se zúčastňuje jiná skupina zákazníků. Ale i zde se nám zákazníci z více jak padesáti procent vracejí.

 

Váš tým je poměrně stabilní. Povšimla jsem si, že se o své zaměstnance hezky staráte. Na jakém principu váš tým funguje a jak vedete své lidi?

Do naší filozofie patří také určitá kultura výběru lokalit – ty vybíráme osobně a vždy se ptáme sami sebe, zda bychom zde chtěli trávit svoji dovolenou i my, a to s ohledem na krajinu, kvalitu moře a ovzduší, úroveň ubytování a služeb. Dále je to kultura prodejen – do takto pečlivě vybraných lokalit vždy zavezeme i naše prodejce, aby sami věděli, co nabízejí, aby věděli, že nabízejí kvalitu a mohli tak na úrovni komunikovat se zákazníkem a mohli mu dobře poradit a pomoci. Naši pracovníci mají i benefity a různé výhody, ale to nepovažuji za hlavní. Důraz klademe na seriozní přístup k zaměstnancům i zákazníkům s cílem vytvořit ovzduší důvěry.

 

Během let jste nabídku služeb rozšiřovali o nové destinace. Která z nich je ta, kam skutečně s oblibou a hojně posíláte své spokojené zákazníky a kam rádi jezdíte i vy sami?

Za roky naší činnosti jsme postupně destinace doplňovali a vyměňovali tak, abychom své zákazníky vždy mohli uspokojit. V posledních letech je naší hlavní destinací letovisko Nei Pori na Olympské riviéře v Řecku. Právě zde jsme našli nádherné písečné pláže s vynikajícím přístupem do vody, neopakovatelnou kombinaci přímořského a vysokohorského klimatu a léčivou mořskou vodu. Nei Pori – to jsou klimatické lázně v tom nejlepším slova smyslu. Naším mottem je, že dovolenou tráví každý podle svých představ a my jen nabízíme řadu aktivit a možností poznání, tak aby si každý mohl vybrat dle svých možností a přání.

 

Je mi známo, že pobyty s CK EKOBRNO nejsou jen poznávací a odpočinkové dovolené, ale že v jejich rámci nabízíte mnoho aktivit. Na co přesně jste v tomto ohledu zaměřili svoji pozornost?

Mimo „obvyklou“ dovolenou nabízíme ozdravné pobyty a pobyty s pohybovými aktivitami. Na podzim (když už nejsou velká horka) nabízíme rovněž pobyt s rehabilitační sestrou zaměřený na cvičení v mořské vodě, cviky pánevního dna a rehabilitaci velkých kloubů a bederní páteře a také na dechové cviky na pláži. Zde se nejvíce zúročuje kvalita pláže, vody i ovzduší.

 

Pořádáte takové aktivní pobyty ve všech nabízených destinacích?

Podobné aktivní pobyty nabízíme ještě v Egyptě v letovisku Hurghada, kde v letošním roce panují u zákazníků určité obavy vzhledem k tamější politické situaci. Ovšem s plnou odpovědností si dovolujeme tvrdit, že situace v Hurghadě je zcela klidná a podmínky pro turisty jsou právě letos (vzhledem k poklesu návštěvnosti letoviska) vynikající.

Rhodos.
Rhodos, foto: archiv CK EKO BRNO

 

Podle jakých charakteristik byste vy sám rozčlenil vámi nabízené destinace?

V popředí je destinace Nei Pori, o které jsme se již zmínili. V Řecku nabízíme ještě pobyty na ostrově Kos v letovisku Lambi. Kos je velmi klidný a pěkný ostrov vhodný pro cykloturistiku, koupání a poznávání památek. Dále nabízíme pobyty na ostrově Rhodos v letovisku Faliraki, což je rušné městečko s velkým aquaparkem a písečnými plážemi. Samotný ostrov Rhodos přímo vybízí k výletům za památkami. A znovu bych doporučil v Egyptě letovisko Hurghada s velkým výběrem hotelů a s širokou nabídkou výletů za fascinujícími památkami.

 

Setkáváte se spíše s tím, že jsou cestující ukáznění a znalí, nebo se potýkáte s některými opakovanými potížemi – například při odbavení či během pobytu?

Práce v cestovní kanceláři je práce s lidmi a to je na ní velmi vzrušující. Navíc za ta léta naší práce pozorujeme, jak se český turista mění k lepšímu. Je samostatnější, sebevědomější, znalejší a věříme, že dokáže ocenit kvalitní práci. Je to pro nás výzva se stále zdokonalovat. Práce s lidmi ale přináší i starosti a zde spočívá těžiště práce na delegátovi. Proto jejich výběru věnujeme velkou pozornost a i zde se spoléháme na pracovníky, s nimiž spolupracujeme opakovaně. Pokud vzniknou problémy, vždy je rozebíráme a hodnotíme, abychom se poučili do budoucna.

 

Když jsem s vaší cestovní kanceláří letěla poprvé do Řecka, z letiště nás na místo pobytu doprovázela vaše manželka Renata. Během cesty nám podávala podrobné informace o místních zvyklostech. Když už znáte tak dobře řeckou kulturu, je vůbec něco, na co si tam zvyknout nedokážete?

Řada věcí v myšlení Řeků se od naší mentality opravdu odlišuje. Ovšem je nutno poznat zemi a historii, protože všechno se vyvíjí v určitém kontextu. Pak porozumíte, proč je to či ono jinak, než jak to vidíme a cítíme my. Pokud dokážete pochopit příčiny, pak dokážete i akceptovat rozdíly a přizpůsobit se jim.

 

V čem naopak vnímáte kulturu Řecka jako cennou, držící vás osobně za srdce?

My máme Řecko a Řeky velmi rádi, vidíme je ovšem kriticky s nadhledem. Je řada věcí, pro které se do Řecka rádi vracíme a je řada Řeků, kteří jsou našimi přáteli. Máme rádi jejich historii, kulturní tradice a povahové vlastnosti jako upřímnost a družnost. Je nutné ocenit i jejich ochotu pomáhat v nouzi.

 

Za srdce jistě chytne některé české ženy řecký naturel a není neobvyklé, že se do Řecka vdají. Ovšem taková manželství partnerů ze dvou odlišných kultur mnohdy netrvají příliš dlouho. V čem myslíte, že spočívá ten pomyslný „kámen úrazu“?

Nejsem odborníkem na manželské vztahy, ale domnívám se, že je vždy nutné vědět, co k takovému sňatku vedlo. Jiná byla situace po revoluci a jiná je nyní. Obecně ale lze konstatovat, že Češky mají problém s rozdílnou úlohou ženy v rodině u nás a na Balkáně obecně. V Řecku přece jen žena hraje roli pečovatelky o domácnost a muž tráví čas v tavernách a s přáteli. Ale známe řadu rodin, kde jsou vztahy naprosto pevné. Tam, kde Řek dokáže se svojí ženou spolupracovat, využít velké píle, pracovitosti a kreativity českých žen a kde to muž dokáže akceptovat, tam jsou vztahy velmi pevné.

mapa Rhodosu
mapa Rhodosu

 

Nemíváte někdy v rámci svého podnikání potíže s tím, že Řekové jsou svojí povahou spíše „časoplaší“?

Zprvu opravdu jistá nedorozumění vznikala, ale v současnosti jsme všichni trochu slevili a nyní (musím to zaklepat) potíže nemáme.

 

Jaké je podle vás ideální období pro dovolenou u moře, pokud si lidé chtějí odpočinout, aklimatizovat se, poznat krajinu?

Pokud bychom chtěli poznávat krajinu, je vhodným obdobím červen a září a na ostrovech i počátek října. Moře je teplé a počasí je vhodné k výletům a toulkám. Mluvíme-li o aklimatizaci, pak na ozdravný pobyt je minimum čtrnáct dnů a optimum tři týdny.

 

Co je podle vašeho názoru pro Řecko typické s ohledem na možnosti aktivního, nebo naopak pasivního odpočinku?

Řecko nabízí opravdu velmi široké spektrum možností prožití dovolené dle představ každého rekreanta. Možnost relaxovat na plážích, sporty vodní, plážové, ale i jiné včetně tenisu, poznávání památek, pěší turistiku včetně vysokohorské, lodní výlety – to vše lze například v Nei Pori absolvovat v jediném letovisku. Z ostrovů je navíc možné vydat se i na výlet do Turecka.

 

Jaký je váš nejoblíbenější suvenýr, věc, či pochutina, kterou si vozíte z Řecka domů?

Kromě relaxace a spousty energie na celou dlouhou zimu si vozíme z místního trhu řecké olivy, kterým se nic nevyrovná.

 

Jak si čtenáři mohou představit pobyt, který je doplněn možností zdravotního cvičení?

Protože jsme lékaři, je náplň cvičení sestavena pečlivě a odborně. Cvičení je vedeno zkušenou rehabilitační sestrou a sestává z ranních dechových cvičení na pláži obohacujících tělo o jod a působících blahodárně na dýchací cesty. Dále následuje dopolední cvičení na pláži se zaměřením na posílení svalového korzetu zad a krční páteře a odpolední cvičení v moři na posílení pánevního dna a zlepšení pohyblivosti velkých kloubů. Všechna cvičení jsou dobrovolná a individuálně uzpůsobená pro jednotlivé účastníky. Ale zbývá i dost času na koupání, relaxaci i na výlety.

Rhodos
Rhodos, foto: archiv CK EKOBRNO

 

Jak často takovéto pobyty děláte? Nebo jsou pravidelné?

Pobyty se cvičením jsou pravidelné a pořádáme je každoročně, v letošním roce proběhne cvičení v Nei Pori od 28. srpna.

 

Když vezmu v potaz současnou ekonomickou situaci v Řecku, jakým způsobem se dotýká cestovního ruchu?

V řeckých letoviscích je turista zdrojem obživy nejen v době své přítomnosti, ale místní musí vydělat peníze i na zimu, aby uživili rodiny. Proto pro turisty nelze ze strany soukromých podnikatelů očekávat žádné komplikace. Podnikatelé se budou snažit udržet ceny na nízké hladině, aby turisté nebyli od návštěvy Řecka odrazeni a nezamířili do jiných zemí. Situaci nelze pochopitelně předpovídat, ale například vloni, kdy bylo Řecko na předních stránkách našich deníků se stálými zprávami o nepokojích a výpadcích v zásobování, jsme v letoviscích nic takového nezaznamenali.

 

Jak vy sám vnímáte, že se Řekové stavějí k této problematice?

Řekové v letoviscích jsou na turistech přímo závislí a udělají vše pro jejich spokojenost. Něco jiného jsou státní zaměstnanci ve velkých městech.

Nei Pori
Nei Pori, foto: archiv EKO BRNO

Po dobu vaše podnikání se mnohé měnilo, vyvíjelo. Co zůstalo neměnné?

Stálá práce na zvyšování kvality, atraktivnosti destinací a stálá snaha o zachování přízně našich zákazníků.

 

Na své si s vaší cestovní kanceláří přijdou bezpochyby i cestovatelští „gurmáni“, pokud si budou chtít vybrat nějakou více exotickou a vzdálenou zemi. Narážím tak na zájezdy do Indie. Jak tato myšlenka vůbec vznikla a jaké máte na tyto cesty ohlasy?

Zájezdy do exotických zemí má dnes v programu a nabídce takřka každá cestovní kancelář. My je pořádáme od samého začátku naší činnosti, protože plánování těchto výletů je pro nás srdeční záležitost. Vybíráme destinace, které jsou vždy něčím typické a odlišné od jiných. Každý, kdo s námi jede, si odnáší zážitky a poznatky, které jej obohatí na celý život. Naši klienti již vědí, že každá taková cesta jim ukáže nejen přírodu a památky, ale i výjimečnosti a odlišnosti té které země, jako kdyby tu sami žili.

Za dvacet let by byl výčet těchto zájezdů dlouhý, ale naší devizou je, že pořádáme zájezdy pro malé skupiny a naši klienti mají možnost se spolupodílet na plánování cesty, takže si opravdu vybírají dovolenou jakoby z „jídelního lístku“, podle toho na co mají právě chuť. Se stálými i novými klienty máme vždy schůzku jak před cestou, tak i po návratu, a z ohlasů našich klientů zde čerpáme další inspiraci. Právě nyní je čas na plánování další zimní cesty. Exotických cílů je velké množství a my máme tu výhodu, že jako malá cestovka nejsme vázáni žádnými velkými kontrakty, proto bude letošní zájezd opět individuální, a věřím, že pro naše klienty neopakovatelný.

Egypt - Hurgada.
Egypt - Hurgada, foto: archiv CK EKOBRNO

 

Z vaší nabídky je zřejmé, že dopřáváte svým klientům nejen odpočinek, ale i poznání kulturního bohatství dané země. Doporučujete pro poznávací výlety spíše společný autobus, nebo zapůjčení vozu?

Tato otázka vystihuje rozpor poznávacích zájezdů. Automobil umožňuje variabilitu, velkou míru osobní svobody a nyní, v době navigací, odpadá nevýhoda hledání cíle v neznámém prostředí. Autobusový výlet vyžaduje jistá omezení individualit, ale je to kompenzováno kvalitním průvodcem, který je schopen podat výklad a předat informace, které by musel turista pracně získávat na internetu, nebo v knihách. A řadu informací tam ani získat nelze. Proto si myslím, že každý by měl zvážit své priority a vybrat si to, co mu nejlépe vyhovuje.

 

Jaké máte zkušenosti s možnostmi zapůjčení vozidla v destinacích, do kterých létají vaši klienti? A na co by měli být v tomto ohledu opatrní a v čem obezřetní?

Půjčování automobilu, zvláště v Řecku, je samozřejmostí a vždy je zákazníkům doporučujeme. Ceny nejsou nijak vysoké. Vždy se snažíme zákazníkům doporučit osvědčené a seriozní půjčovny a eliminovat tak možná nemilá překvapení, kdy levně půjčené auto často není kryto pojistkou, nebo je zde vysoká spoluúčast. Pak i malá nehoda může zkalit dojem z celé dovolené.

 

Máte pro své klienty nějaké novinky na další sezóny? Uvažujete o dalších destinacích?

Každý rok obnovujeme část svých destinací, proto i pro příští sezonu připravujeme nové destinace, tak aby odpovídaly naší firemní filozofii. Čas pro zveřejnění našich cílů na rok 2012 ale nastane až v září.

 

Děkuji za rozhovor.

 

Rhodos - Faliraki
Rhodos, foto: archiv CK EKOBRNO

 

 

Text: Michaela Lejsková

Publisher: magazín Best of www.ibestof.cz

 

logo

Kontakt: www.ekobrno.cz

 

Kontaktní údaje:

Adresa: Veselá 199/5, 602 00  Brno-město

Telefon: +420 542 217 478

Fax: +420 542 217 478

E-mail: ekobrno@ekobrno.cz

 

Otevírací hodiny:

Pondělí - Pátek: Pondělí - Pátek 10:00 - 13:00 14:00 – 17:00

 

Kontaktní osoba:

Zdena Tlamková,  +420 739 318 775,  eko-prodejna@seznam.cz

Egypt - Hurgada
Egypt - Hurgada, foto: archiv CK EKOBRNO
EKOBRNO spol. s r.o. patří mezi menší cestovní kanceláře s dlouholetou tradicí. Působí na českém trhu od roku 1990 a vždy se specializovala na poznávací zájezdy i klasické dovolené v Evropě i zámoří.

Od roku 1995 je také touroperátorem pro Řecko - lázeňské letovisko Nei Pori, kde kromě dovolených organizujeme i ozdravné pobyty.Tradičně létáme na řecké ostrovy Kos a Rhodos z Brna a letos jsme připravili novinku pobytové zájezdy - Egypt - Hurghada.

V současné době nabízíme letecké zájezdy do karibské oblasti - Belize, Mexiko, Kostarika, Jamajka. Naše další cesty povedou za poznáním vzdálených kultur Francouzské Polynesie na Tahiti.
Naší specializací jsou i poznávací zájezdy do Egypta s návštěvou všech památek včetně plavby po Nilu.
Pro milovníky exotického rybolovu nabízíme rybovol na Asuánské přehradě v Egyptě nebo v Karibiku.

EKOBRNO spol. s r.o. je koncesovaná cestovní kancelář řádně pojištěná pro případ úpadku cestovní kanceláře. 100% vlastníků jsou čeští majitelé.

Od roku 1999 jsme rozšířili činnost o prodej originálního ručně zdobeného skla a broušených zrcadel z dílen českých sklářů a prodej kanadských krbových kamen a krbových vložek pro ekologické vytápění dřevem.

Těšíme se na osobní setkání s Vámi v naší prodejně v Brně na ul. Veselá 5.

Kolektiv EKOBRNO, spol. s r.o.
Rhodos - Faliraki
Egypt - Hurgada
Egypt - Hurgada.
logo
mapa Rhodosu
Nei Pori
Nei Pori, Olympská riviera
Rhodos
Rhodos.
Rhodos, pevnost
MUDr. Jaroslav Foltýn, CK EKO BRNO

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Ing. Lenka Helena Koenigsmarková – podnikatelka, filantropka
Ing. Lenka Helena Koenigsmarková – podnikatelka, filantropka

05.05.2024 | Jejím domácím prostředím je už dlouhou řadu let byznys, a to takřka všeho druhu. Pochází z Brna, ...


Martina Hrušínská, MBA – generální ředitelka společnosti Melitta
Martina Hrušínská, MBA – generální ředitelka společnosti Melitta

12.03.2024 | Na první pohled půvabná blondýnka s energickým vystupováním již 18 let řídí německou rodinnou ...


Jana Večerková - zakladatelka a generální ředitelka Coding Bootcamp Praha
Jana Večerková - zakladatelka a generální ředitelka Coding Bootcamp Praha

20.12.2023 | Práce v IT sektoru je určitě zajímavá, lákavá a také skvěle placená. K jejímu vykonávání ...


Radim Pařík – mezinárodní profesionální vyjednavač, prezident Asociace vyjednavačů
Radim Pařík – mezinárodní profesionální vyjednavač, prezident Asociace vyjednavačů

15.11.2023 | Rodák z Brna absolvoval studium na prestižních světových institucích. Prošel výcvikem vyjednávání ...


Barbora Hlaváčková – moderátorka, realitní agentka pro Portugalsko
Barbora Hlaváčková – moderátorka, realitní agentka pro Portugalsko

16.05.2023 | Vystudovala Univerzitu Karlovu v Praze, kde roku 2007 obhájila na Fakultě sociálních věd v oboru ...