Markéta Foukalová Tošovská - zpěvačka jazzové kapely LANUGO


Markéta Tošovská, foto: Robert Vano
Markéta Tošovská, foto: Robert Vano
08.02.2012 00:02 | Dita Brančíková

 

 

 

 

„Hudba by prostě měla zůstat láskou, ne ,musem‘.“ Markéta Foukalová Tošovská

 

 

 


Markéta má nádherný hlas. Je to hudebnice, která muziku cítí srdcem. Dělá to, co ji baví a odmítá kompromisy. Skupina Lanugo, s níž zpívá již šest let, jí dává svobodu a volnost, kterou k životu potřebuje. K tomu má milujícího manžela, krásného syna a druhé miminko na cestě. Zatím se jí daří elegantně propojovat rodinu i práci. Setkání s Markétou a Robertem Vanem, který pro náš rozhovor Markétu fotil v restauraci Zlatý had na pražské Malé Straně, bylo velmi milé.

Markéta Tošovská, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano

 

Máte krásný hlas, to samo o sobě si říká o profesi zpěvačky. Předpokládám, že jste se zpívání věnovala už od dětství.

Děkuji vám za poklonu. Skutečně jsem se zpěvu věnovala už od dětství. Nejdřív v pěveckém sboru, potom na individuálních hodinách. Po gymnáziu jsem se dostala na konzervatoř. Už od třinácti jsem ale zpívala po různých kapelách.

 

Byl někdo z vaší rodiny také úspěšný v muzice? Máte po někom geny?

V naší rodině se hudba vždycky pěstovala jen jako zábava, něco co udělá dobrou náladu a spojí všechny dohromady. Láska k hudbě, kterou jsem kolem sebe vnímala, na mně nechala nepochybně své stopy.

 

A kde se vzala vaše láska k jazzu?

Jazzu jsem se začala věnovat trošku náhodou, i když se říká, že nic není náhoda. Přivedla mě k němu profesorka konzervatoře Lída Nopová. Dál jsem pokračovala už sama, začala jsem zpívat jazzové standardy a potom sama vymýšlet písničky inspirované jazzem, soulem a popem. Jazz pro mě znamená způsob uvažování. Hra s tóny v rámci určitých pravidel, zkoušení různých cest, ne jít pořád tou stejnou. Je to inspirativní a dobrodružné.

 

Tak to určitě sledujete současnou jazzovou scénu. Kdo ze současných jazzmanů se vám líbí?

V dnešních dnech už se jazzu téměř nevěnuji, snažím se ale pořád sledovat, co se děje. Skvělí muzikanti se vždycky točili kolem Vyšší odborné školy Jaroslava Ježka, kterou vedl Jaromír Honzák a v současnosti je pod dozorem jazzové zpěvačky Miriam Bayle. Z líhně této školy vyšel Ondřej Pivec, Vertigo Quintet, Points atd. Kolem těchto partiček se ale motá spousta dalších zajímavých formací a osobností, např. Muff, Bucinatores, Beata Hlavenková, Matěj Benko, Luboš Soukup…

Markéta Tošovská, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano 

 

Je pro vás osobně těžké se muzikou živit?

Ano, bohužel je. Já osobně jsem se před odchodem na rodičovskou dovolenou zpěvem uživila. Uživila se i spousta mých kolegů. S celospolečenským utahováním opasků ale došlo i na utahování v oblasti kultury a hudby. A to je v kombinaci s úpadkem hudebního průmyslu, lidskou pohodlností a nepodporou veřejnoprávních médií naprosto smrtící kombinace.

 

Nicméně i přesto jste u hudby zůstala…

Vše je ale i v osobním nastavení. Mně například po narození syna došlo, že nechci dělat v hudbě, kterou mám tak ráda, moc kompromisů. Není to žádné definitivní stanovisko, ale v této chvíli to tak cítím. Rozhodla jsem se tedy věnovat se pouze své kapele Lanugo a to samo sebou nepřináší žádné horentní výdělky. Jsem ale spokojená. Vloni na podzim jsme vydali vlastním nákladem naše druhé album pod názvem 2011. Křest desky se konal na Nové scéně Národního divadla. Exkluzivní prostor, skvělá atmosféra. CD má unikání grafický design, kdy každý kus je originál. Vybrali jsme si k sobě kreativní mladé tvůrce, grafické designéry Ex Lovers. Desku jsme nahrávali v námi pečlivě vybraném studiu Sono. Zkrátka děláme věci tak, jak nejlépe za daných podmínek umíme. A já věřím, že lidi to z naší nálady a hudby ucítí. Hudba by prostě měla zůstat láskou, ne ,musem‘.

Markéta Tošovská, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano 

 

Vaše skupina se nazývá Lanugo. Proč právě tento název a jak se kapela formovala?

Lanugo je medicínský název pro ochmýření miminka v matčině lůně. Evokuje to, aspoň pro mne, určitou nevinnost a nezatíženost. Má kapela Lanugo je i po šesti letech, co spolu hrajeme, něco upřímného a opravdového. Jdeme si svou cestou. I když má někdo z nás jasnou vizi, Lanugo je prostě takový malý živočich, který si nakonec stejně udělá, co sám chce. Takže z rychlý písničky je nakonec krásná balada a není co řešit.

 

Kde jste se s kolegy ze skupiny seznámili?

S klukama jsem se poprvé potkala právě na už zmíněné Vyšší odborné škole Jaroslava Ježka. Jsme spolužáci.

 

Co posloucháte ve volném čase?

Se svým synem moc volného času nemám, ale mám ráda třeba muzikanty a kapely jako jsou Florence and the Machine, James Blake, Little Dragon, Sigur Rós, Friendly Fires, Fink, Feist, a mnoho dalších spíše alternativních či indie kapel a osobností.

 

Vaše plány pro nejbližší období? Koncerty, turné, nebo třeba natočení klipu?

S Lanugem máme mnoho plánů. Vzhledem k tomu, že jsme natočili novou desku, uvažujeme i o natočení klipu. Čeká nás krátké jarní turné, v létě snad nějaké festivaly. Situaci ale trochu zamotává to, že se mi v květnu má narodit další potomek, takže když budu moct, budu zpívat, co to půjde. Snad mi to rodina dovolí. (úsměv)

 

Texty vašich písní bývaly v angličtině. Jak se vám zpívá česky?

Na první desce jsou až na jednu výjimku textu Josefa Kainara všechny písně anglicky. Nová deska 2011 je ale celá bez výhrady česká. Na češtinu nedám dopustit. Je to můj rodný jazyk, kterému zkrátka do všech nuancí rozumím. Takže určitou neohrabanost češtiny beru na milost. 

Markéta Tošovská, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano 

 

Máte rodinu, malého syna, koncertujete… Máte čas i na něco jiného, nebo vás hudba a rodina plně zaměstnávají?

Na prvním místě, jak už jsem naznačila, je moje rodina. Dál se věnuji, spolu se spolužačkou a skvělou zpěvačkou Zuzkou Kropáčovou (ex S.O.I.L., nyní Performing Tomatoes) vedení dětského sboru BezNot. Je to radost a obě se Zuzkou věříme, že si malé čtyřleté zpěváčky vychováme do velkého sboru, kdy budeme moct dělat zase něco kreativního, a tak trochu na pomezí.

 

Čekáte druhé dítě, máte představu, co všechno se tím změní?

S jedním dítětem a skvělým manželem se dá rodina, hudba, vystupování a cestování po koncertech docela dobře zvládnout. Otázka je, jaké to je se dvěma dětmi. Uvidíme…

 

Děkuji za rozhovor.

 

Text: Dita Brančíková

Foto: Robert Vano www.robertvano.cz

Make up a vlasy: Mili Dvořáková

Foceno v restauraci Zlatý had v Praze www.zlatyhad.cz

Produkce: Michaela Lejsková

Publisher: magazín Best of www.ibestof.cz

Markéta Tošovská, foto: Robert Vano
Markéta Tošovská, foto: Robert Vano
Markéta Tošovská, foto: Robert Vano

Partneři

Restaurace Zlatý had


KomentářeKategorie
Příbuzné články
Marta Balejová – zpěvačka, šansoniérka
Marta Balejová – zpěvačka, šansoniérka

18.11.2022 | Marta Balejová patří mezi nejvýznamnější české šansoniérky současné doby. S hudbou začala ...


MgA. Markéta Fassati – sopranistka, multižánrová zpěvačka, moderátorka a podnikatelka
MgA. Markéta Fassati – sopranistka, multižánrová zpěvačka, moderátorka a podnikatelka

24.10.2022 | Markéta Fassati vyrůstala ve světě hudby odmalička. Narodila se do rodiny dirigenta, sbormistra ...


Ondřej Provazník – zpěvák, interpret písní Karla Gotta
Ondřej Provazník – zpěvák, interpret písní Karla Gotta

19.09.2022 | Podmanivý hlas mladého zpěváka je skoro k nerozeznání od originálu. Ačkoliv se narodil v Praze, ...


Matyáš Novák - klavírista
Matyáš Novák - klavírista

11.04.2022 | Mladý umělec, vítěz řady mezinárodních soutěží, patří díky svému mimořádnému harmonickému ...


Vojtech Szabó – sólový hráč na akordeon, hudebník
Vojtech Szabó – sólový hráč na akordeon, hudebník

04.01.2022 | Je úspěšným sólovým hráčem na akordeon – nástroj, který většina laické veřejnosti zná ...