Ondřej Havelka a Melody Makers - hudebníci


Ondřej Havelka a Jiří Jahoda
Ondřej Havelka a Jiří Jahoda
27.11.2010 20:25 | Michaela Lejsková

"Těch hostů, které bych na naše jeviště rád pozval je mnoho, jenže jsou to většinou lidé, kteří by se museli vrátit ze záhrobí, jako třeba Bing Crosby, Billie Holiday, Bix Biederbecke, Coleman Hawkins a další a další." Ondřej Havelka

 

Ve čtvrtek 8.října 2009 v Besedním domě Vyškov zahájil koncertní sezónu svým vystoupením Zavřete oči, přicházíme… Ondřej Havelka & big-band Melody Makers. 

Pořadatelem je MKS Vyškov ve spolupráci s uměleckou agenturou GLOBART s.r.o. 2009/2010. Tento cyklus koncertů je pořádán pod záštitou starosty města Vyškova RNDr. Petra Hájka. Koncerty se konají za podpory Jihomoravského kraje, Nadace Leoše Janáčka, Nadace Bohuslava Martinů a Nadace Českého hudebního fondu Praha. 

Televizní, filmový a divadelní herec, režisér dokumentárních filmů a divadelních her, scénárista, zpěvák, stepař a tanečník, milovník swingu i golfu, a takto Vám představujeme Ondřeje Havelku.  

Ondřej Havelka a Melody Makers

Ondřeji, jak  vypadá Váš aktuální pracovní život?

Vstoupil jsem do sezóny, která bude dosti nabitá, protože mě čekají tři režie. Trošku z toho mám hrůzu, jenomže holt se to tak nečekaně seběhlo, že už to nešlo vzít zpátky. Takže kromě koncertní činnosti s Melody Makers budu režírovat operetu Netopýr v Janáčkově Opeře v Brně. Dále v lednu vstoupím do pražského Národního divadla, kde budu secvičovat Hoffmannovy povídky, které mají premiéru na začátku března. Pak hned na to navazuje režie Saturnina, kterou budu připravovat pro divadlo ABC v Praze. Takže je toho hodně a jestli to přežiju, budu sám překvapen.

 

Jak se Vám daří kloubit Melody Makers a režírováním?

Už mnoho let jsem předpovídal a možná si to i trochu přál, že jednoho dne nechám hraní a zpívání a budu se věnovat režii. Ono by to jaksi usnadnilo ten pověstný „důstojný“ odchod… Kupodivu jsem to nemusel moc organizovat a začalo to přicházet samo. Přišly a přicházejí nabídky na režii a tak si pomalu buduji pozici v novém oboru. Ale je to velmi náročné, protože do toho ještě pořád zpívám. Takže se dá říci, že jsem momentálně v  období „přechodném“.

 

Máte nějaké dlouhodobé cíle, které se za tím „přechodným obdobím“ skrývají, které jste si vysnil a chtěl je uskutečnit?

Už asi deset let jsem rozhodnut, že natočím film, v němž bude figurovat náš band a celý se bude točit okolo hudebního žánru, který děláme. Ale nějak se k tomu pořád nemůžu rozhoupat. Každopádně jsem se slíbil, že příští rok, až dodělám ty tři inscenace, budu se už koncentrovat jen na psaní scénáře, protože je už nejvyšší čas. A jestli už ten příští rok nezačnu, tak už to asi nestihnu.

 

Kromě živých vystoupení, na která se mohou diváci těšit, připravujete se vydat nějaké další album?

S nahráváním alb jsem trošku zdrženlivý. Protože hrajeme vlastně převzatou hudbu, kterou už před námi nahráli jiní, američtí jazzmani a swingaři, kteří jsou pro nás naprosto nedostižní, tak mám vždycky takové zábrany to točit znova, protože si myslím, že pro diváka je lepší, když si koupí originální nahrávky. Fakt ale je, že někteří argumentují tím, že si chtějí na hudebních albech připomenout právě naše vystoupení. Je to takové mé věčné dilema. Za těch třináct let existence Melody Makers jsem několikrát k tomu svolil a tak máme už asi šest alb, ale momentálně nic netočíme. Takže ne všechny programy, které jsme vytvořili, jsou zachyceny na deskách.

 

Kdo je hostem programu, který ve Vyškově zahájil cyklus koncertů kruhu přátel hudby Vyškov?

V rámci tohoto koncertního show je hostem Juraj Bartoš, který je k mé velké radosti hostem stabilním. Tento podzim přislíbil, že s námi bude hrát všechny koncerty s programem nazvaným Příběh jazzu. Ve střední Evropě je to podle mě na starý jazz nedostižný trumpetista. Je to skutečný mistr, který hraje mnohé žánry, ale starou hudbu hraje s velkým nadšením a já jsem šťastný, že právě teď s námi. Dalším takovým stabilním spolupracovníkem, pokud není zrovna v zahraničí, je paní Věra Gondolánová, která je podle mého názoru jedinečná, nejlepší jazzová zpěvačka v naší zemi.

 

Je někdo Vaším ideálem, kdo by jste chtěl, aby spolu s Vámi a Melody Makers vystupoval?

 Já bych pozval Woodyho Allena, ale vedle hry na klarinet, bych radši, kdyby povídal. Těch hostů, které bych na naše jeviště rád pozval je mnoho, jenže jsou to většinou lidé, kteří by se museli vrátit ze záhrobí, jako třeba Bing Crosby, Billie Holiday, Bix Biederbecke, Coleman Hawkins a další a další… 

 

 

Před vystoupení zde ve Vyškově jste ve foyeru zahráli divákům několik písní a připravili milou show. Stali jste se tak sami sobě jakýmisi předskokany. Je to pravidlem?

Je to takový náš koncertní rituál, který, myslím, mají rádi nejen diváci, ale máme ho rádi i my. Tímhle „předvystoupením“ mezi lidmi chceme navázat kontakt s publikem. Je to vlastně takový divadelnický trik, který se používal už od dob happeningů a dalších alternativních forem divadla 60tých let, takže to není nic nového. Každopádně musím říct, že to v našem případě docela funguje, baví nás to. Ale hlavně chci, aby diváci pochopili, že jsme při koncertě rovnocenní partneři, že se na ně nehodláme vytahovat, že jsme jim přišli zahrát a když oni budou spontánně reagovat, budou vytvářet patřičnou zpětnou vazbu, tak ten koncert bude ještě lepší. Pokud není zpětná vazba, žádný divadelní zázrak se nekoná.

Děkuji za rozhovor.

 

 

 

Text: Michaela Lejsková

Foto: Michaela Lejsková

Publisher: Profashion 11/2009

Ondřej Havelka a Melody Makers
Ondřej Havelka a Melody Makers
Ondřej Havelka a Melody Makers
Ondřej Havelka a Melody Makers
Pavla a Jiří Jahodovi - pořadatelé

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Jiří Káš – fotograf, výrobce unikátních NEO handpanů a profesionální handpanista
Jiří Káš – fotograf, výrobce unikátních NEO handpanů a profesionální handpanista

10.06.2024 | Vystudoval polygrafii a Obchodní akademii v Praze. Řadu let působil jako profesionální a umělecký ...


Naďa Válová – zpěvačka, učitelka zpěvu a hudby
 Naďa Válová – zpěvačka, učitelka zpěvu a hudby

15.04.2024 | Narodila se v Příbrami, ale nejvíce vzpomínek má na Prahu. Vystudovala Střední odbornou školu ...


Marta Balejová – zpěvačka, šansoniérka
Marta Balejová – zpěvačka, šansoniérka

18.11.2022 | Marta Balejová patří mezi nejvýznamnější české šansoniérky současné doby. S hudbou začala ...


MgA. Markéta Fassati – sopranistka, multižánrová zpěvačka, moderátorka a podnikatelka
MgA. Markéta Fassati – sopranistka, multižánrová zpěvačka, moderátorka a podnikatelka

24.10.2022 | Markéta Fassati vyrůstala ve světě hudby odmalička. Narodila se do rodiny dirigenta, sbormistra ...


Ondřej Provazník – zpěvák, interpret písní Karla Gotta
Ondřej Provazník – zpěvák, interpret písní Karla Gotta

19.09.2022 | Podmanivý hlas mladého zpěváka je skoro k nerozeznání od originálu. Ačkoliv se narodil v Praze, ...