Martin Rakušan - okenář


Martin Rakušan, foto: Robert Vano
Martin Rakušan, foto: Robert Vano
03.09.2012 03:37 | Kateřina Poulová

 

 

 

 

 

"Dalším důležitým tématem je bezpečnost, kterou okna a dveře svým kováním mohou zabezpečit." Martin Rakušan

 

 

 

 

 

Lidí zabývajících se oborem oken a dveří se v poslední době objevila spousta. Proto je nutné zamýšlet se nad tím, jak je možné se odlišit a v této konkurenci obstát. Společnost Oknostudio si zvolila cestu kvalitních výrobků a perfektních služeb, které v konečném důsledku vedou ke spokojenosti zákazníků, ale i samotných zaměstnanců, kteří mají dobrý pocit z odvedené práce. Tato strategie se vydařila a společnost Oknostudio získala na trhu své pevné místo. Že rozhodně neusínají na vavřínech a práce je navíc neustále opravdu baví a motivuje, potvrzuje následující rozhovor s Martinem Rakušanem.

Martin Rakušan, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano

 

Co vás vedlo k založení společnosti Oknostudio?

Volba oboru oken, dveří a stínící techniky vyšla ze zkušeností, které první členové týmu Oknostudio za léta praxe nabrali, znali problematiku a chtěli zákazníkům dát něco víc než pouze prodat výrobek. Společnost Oknostudio byla založena primárně s cílem dodávat špičkové výrobky, zajistit nadstandardní servis a samozřejmě dobře odvedenou práci obchodníků i celého montážního týmu. Díky těmto pilířům se společnost Oknostudio v současnosti stala základnou pro dvacetičlenný tým obchodníků, techniků, montážníků, zedníků a pomocných sil, neméně důležitých. Všichni tito lidé jsou součástí týmu, který se podílí na celém průběhu realizace vašich zakázek.

 

Jaké znalosti a vědomosti musí mít člověk, který chce v této oblasti podnikat?

Především nejde jen o to, okna a dveře dobře prodat, a nejlépe za co nejnižší cenu, a tím i nevalnou kvalitu. Takovýchto obchodníků je dnes bohužel stále dost a dělají našemu oboru špatné jméno. Pro koncového zákazníka je pak velmi náročné zorientovat se v množství nabídek a obvykle nedokáže dost dobře rozpoznat kvalitní výrobky, služby a servis, který mu lze nabídnout. Jde tedy o orientaci v trendech, zpracování a kombinaci materiálů a systémů oken a dveří, samozřejmě je nutné umět navrhnout logický funkční celek řešení pro dům a v neposlední řadě i design.

Martin Rakušan, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano

 

Jaké potřebujete prostory pro své podnikání?

Naše společnost má své sídlo v Brně, kde se soustřeďují obchodníci, kteří pro zákazníky připravují rozpočty pro celou Českou republiku. Zde se nachází také sklad stínící techniky a drobných doplňků. Dále jsou nutné kryté skladovací prostory pro okna a dveře, garáže pro montážní vozy a manipulační techniku, včetně zázemí pro montážní skupiny a kanceláře pro manažera montáží. Naši externí spolupracovníci pak pokrývají další regiony jako Ostravsko, Vysočinu a Středočeský kraj a hlavní město Prahu.

 

Je v této branži velká konkurence?

V naší branži je obrovská konkurence, kterou tvoří různé subjekty, více či méně kvalitní, a to jak ve smyslu výrobků, tak služeb. Jako zásadní problém vidím výrobky z méně kvalitních materiálů za samozřejmě nejnižší ceny, které pro zákazníka obvykle tvoří jakousi představu o ceně všech ostatních výrobků, což je samozřejmě nemožné. Dále pak služby jako montáže a servis, na které firmy ne vždy kladou důraz. To obvykle odnáší zákazník špatně odvedenou prací a nespokojeností.

OKNOSTUDIO

 

Co všechno vaše společnost zákazníkům poskytuje?

Společnost Oknostudio dodává svým zákazníkům plastová okna, dřevěná a dřevohliníková okna, hliníková okna, dveře všech materiálů a v neposlední řadě veškeré doplňky jako parapety, žaluzie, sítě proti hmyzu a další.

 

Jaký je o vaše služby v současné době zájem?

Zájem o naše výrobky a služby každým rokem narůstá poměrně vysokým procentem. Přesto, že stavebnictví je oproti minulým rokům v útlumu, pozorujeme trend zákazníků požadujících opravdu kvalitní výrobky ve všech detailech včetně odborně a dobře odvedené práce, což jsou pilíře našeho úspěchu. V  roce 2011 jsme dodali více než 6000 žaluzií, sítí proti hmyzu a další stínící techniky, počet realizací oken a dveří pak lze spočítat na několik stovek.

Martin Rakušan, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano

 

Kterou vestavbu či úpravu tedy realizujete vůbec nejčastěji?

Nelze říci, jaký typ realizace je nejčastější. Věnujeme se všem typům zakázek od jednotlivých bytů, rodinných domů až po celé panelové a bytové domy. Vycházíme vstříc všem zákazníkům a každé zakázce je věnována plná pozornost.

 

Chodí k vám lidé častěji s konkrétní představou, nebo se naopak chtějí spíše poradit?

Naši zákazníci obvykle přichází na konzultaci, která je poskytována všem a samozřejmě zdarma. Během této schůzky představíme naše produkty, doporučíme dle typu bytu či domu konkrétní variantu a navrhneme předběžný rozpočet. Dále upozorňujeme na některé problémy, které s realizací oken a dveří souvisí, jako je původ výrobků, jejich kvalita, použité materiály apod.

OKNOSTUDIO

 

Když k vám zákazník přijde, musí mít konkrétně změřeno, co bude chtít realizovat, nebo se o to už stará vaše firma?

V nejlepším případě má zákazník pro novostavbu projekt s výpisem prvků. Jedná-li se o rekonstrukci, respektive výměnu oken, stačí, pokud má zaměřeny šířky a výšky oken a dveří. Pro zpracování předběžného rozpočtu jsou tyto rozměry dostačující. Pokud je zákazník s rozpočtem, kvalitou výrobků a služeb spokojen, projeví souhlas s následným kontaktováním technikem, který celou zakázku zaměřuje přesně na výrobní rozměry, samozřejmě zdarma.

 

Jaké jsou aktuální trendy v oblasti oken a dveří?

Všeobecně se v oboru oken a dveří dbá především na izolační vlastnosti. Dalším důležitým tématem je bezpečnost, kterou okna a dveře svým kováním mohou zabezpečit. Celkově pak zákazníci chtějí kvalitní výrobky a dlouholeté bezproblémové užívání. Naše společnost má ve své nabídce například profilový systém Eforte, který vyniká nad konkurenčními systémy ve své třídě nejlepšími izolačními vlastnostmi. Je vhodný pro zákazníky s nejvyššími nároky na izolační vlastnosti za přijatelnou cenu.

Martin Rakušan, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano

 

Jaký je rozdíl mezi okny a dveřmi plastovými, hliníkovými a dřevěnými? V čem jsou jejich klady a zápory?

Plastová okna mají v procentech produkce největší zastoupení. Výhodou je jejich univerzálnost, bezúdržbový povrch, cena a rychlost dodání. Dřevěná eurookna mají své kouzlo především v materiálu, jsou přirozeně přírodní, některé konstrukce oken či dveří dřevo zvládá lépe než plast. Nutné je si však při pořízení uvědomit, že starost a péče o povrch dřevěných oken je nutná. Trendem jsou bezúdržbová, dřevohliníková okna, která jsou z interiéru přírodním materiálem a z exteriéru opatřena hliníkovým opláštěním, které chrání dřevo před venkovními vlivy. Hliníková okna jsou z podstaty materiálu chladnější, nicméně v nabídce naší výroby se nachází profilové systémy, které mají vysoké izolační vlastnosti pro použití do rodinných domů i administrativních budov. Hliníková okna a dveře zvládají pro svoji pevnost a stálost nejvyšší nároky na konstrukce. Všeobecně pak je nutno dodat, že preventivní péče o kování, těsnění a správný chod je nutná u všech materiálů pro maximální dobu bezproblémového užívání našich výrobků.

 

Odkud pocházejí materiály na vaše produkty?

Materiály, ze kterých výroba plastová okna a dveře vyrábí, pocházejí z Belgie a z Německa z koncernu DECEUNINCK – INOUTIC, všeobecně známého špičkovou kvalitou nejvyšší úrovně. Hliníková okna a dveře jsou vyráběny z belgického systému celosvětově známého výrobce Aliplast. Dřevěná a dřevohliníková okna a dveře pak jsou zpracovávány z výhradně bezvadných dřevin, které jsou pečlivě vybírány a zpracovávány.

 

Kde a jak probíhá výroba produktů?

Výroba plastových a hliníkových oken a dveří probíhá v jednom z nejmoderněji vybavených výrobních závodů, Hesta. Veškeré výrobní procesy jsou automatizovány a prováděny nejvyspělejší technikou a technologií. Proto jsou pak naše výrobky opravdu na špičce kvality, kterou lze na evropském trhu nabídnout.

OKNOSTUDIO

 

Jak probíhá demontáž a montáž? Nakolik to zasáhne do života obyvatel domu či bytu?

Demontáž původních rámů oken a dveří probíhá za pomocí elektrických nástrojů, pil a ručně páčidly dle typů oken a potřeby. Naši montéři jsou velmi opatrní a při samotné demontáži se snaží maximálně zachovat stávající ostění a minimálně jej poškodit.

 

Zařizujete i úklid po montáži?

Po všech požadovaných úkonech, které jsou ze strany zákazníka požadovány, je v režii naší společnosti hrubý úklid. Důkladný úklid, jako je vysávání, mytí podlah, mytí oken a podobně, lze zajistit pomocí partnerské společnosti.

 

Co se stane s původními okny, je nutné platit nějaký recyklační poplatek?

Požaduje-li zákazník „odvoz a likvidaci“, pracovníci ihned po realizaci naloží původní okna a dveře a odvezou je do partnerského ekodvora, kde probíhá ekologická likvidace tříděním materiálů.

Martin Rakušan, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano

 

V čem je výměna oken obecně prospěšná?

Všeobecně lze říci, že výměnou původních oken za nová okna a dveře Oknostudio získáte výraznou úsporu energie, vysokou bezpečnost proti vloupání, komfort při ovládání a používání oken a dveří, kvalitní funkční výrobky a samozřejmě i nový design a vzhled svého domova.

 

V jakém případě by měl člověk o výměně oken začít uvažovat?

Výměna oken a dveří je vždy aktuální v okamžiku, kdy si zákazník uvědomí, že původní okna a dveře nesplňují výše uvedené požadavky a nároky. Úspora energií, která vznikne výměnou za naše nová okna, je bezesporu také důležitý fakt.

 

Lidé si stále častěji pořizují stínidla oken. Jaké jsou možnosti v této oblasti?

Společnost Oknostudio nabízí svým zákazníkům také stínící techniku a protihmyzovou ochranu. Hovoříme o interiérovém stínění: interiérových žaluziích, látkových roletách, vertikálních žaluziích, a exteriérových stíněních: venkovních žaluziích a roletách. Dále se ke stínění pojí i okenní a dveřní sítě proti hmyzu.

OKNOSTUDIO

 

Jaký mají stínidla oken pro člověka obecně přínos?

Jedná se především o zastínění obytné či funkční části. Dále pak nelze opomenout design, který umíme nabídnout v široké škále, a samozřejmě bezpečnost.

 

Jakým způsobem zvyšují bezpečnost domu či bytu?

Venkovní žaluzie či rolety zvyšují bezpečnost tím, že jsou překážkou před okny či dveřmi. Tím ztížíme přístup a možnost vniknutí případným nezvaným hostům. Nicméně pokud by nezvaný host překonal exteriérové stínění, je mu pak překážkou vysoce bezpečnostní kování v našich oknech, které ho obvykle při prvních pokusech vloupání odradí svou odolností.

 

Podléhají stínidla oken nějak módním trendům?

Trend ve stínící technice posledních let je exteriérová stínící technika, předokenní žaluzie a rolety.

 

Prospívá nějak zastínění oken i lidskému zdraví?

Kvalitní a dobře zvolené zastínění například v ložnici nám poskytne tak důležitý kvalitní spánek potřebný každému z nás.

Martin Rakušan, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano

 

Můžete nám popsat nejzajímavější projekt, který jste do této chvíle realizovali?

Každá zakázka či projekt je svým způsobem zajímavá. Vnímáme vždy zakázku jako celek, tedy včetně obchodního jednání a konzultací se zákazníky, přes uzavření zakázky, výrobu, realizaci až po ohodnocení zákazníkem. Je-li pozitivní, celý realizační tým je pak také spokojen. Z posledních realizací lze poukázat na výhru ve výběrovém řízení na výrobu, dodávku a kompletní realizaci výměny oken, sklepních oken a vchodových vstupních stěnách ve třech panelových domech v Brně.

 

Co bývá obecně největší překážkou ve vaší práci? Jestliže tedy nějaká taková existuje...

Vzhledem k péči a pozornosti věnované každé zakázce většinou žádná větší překážka nebývá. Ovšem nelze vyloučit, že vždy se může naskytnout maličkost, kterou je ale vždy potřeba operativně řešit.

 

Řídí se vaše firma nějakou filozofií? V případě, že ano, jaká to je?

Společnost Oknostudio má své motto: „Kvalitní a originální.“ To ve své podstatě vystihuje, že volíme nejvyšší kvalitu výrobků, dobře odvedenou poctivou práci, osobní přístup ke všem zákazníkům a plný servis. Tento způsob je sice náročnější, ale věříme, že na tomto pevném základu se budeme každým rokem rozvíjet jako silný partner pro naše zákazníky.

 

Děkuji za rozhovor.

 

Text: Kateřina Poulová

Foto: Robert Vano www.robertvano.cz

Vytvořeno ve spolupráci s firmou Oknostudio www.oknostudio.cz

Foceno v areálu Žofín Garden www.zofingarden.cz

Backstage: http://www.ibestof.cz/zajimavosti/backstage-8-2012.html

Korektura textu: Alžběta Strnadová

Produkce: Michaela Lejsková

Publisher: magazín Best of www.ibestof.cz

Martin Rakušan, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano
Martin Rakušan, foto: Robert Vano
Martin Rakušan, foto: Robert Vano
Martin Rakušan, foto: Robert Vano
Martin Rakušan, foto: Robert Vano
Martin Rakušan, foto: Robert Vano
Martin Rakušan, foto: Robert Vano
OKNOSTUDIO
OKNOSTUDIO
OKNOSTUDIO
OKNOSTUDIO
OKNOSTUDIO


Tagy: okenář, okna, řemeslo, stínící technika, žaluzie

Partneři

OKNO STUDIO
Žofín Garden


KomentářeKategorie
Příbuzné články
KAMU / Kamila Chadim – kuchařka
KAMU / Kamila Chadim – kuchařka

21.01.2024 | Jak sama říká, již od dětství nedala vařečku z ruky, proto se rozhodla, vystudovat střední ...


Josef Maršálek – cukrář, cestovatel, spisovatel
Josef Maršálek – cukrář, cestovatel, spisovatel

12.08.2023 | V devatenácti letech odjel Josef Maršálek z rodné Moravy s pár tisícovkami v kapse vlakem do Prahy ...


Michal Skramuský - fotograf
Michal Skramuský - fotograf

07.04.2019 | Na cestu profesionálního fotografa se vydal před osmi lety. Bez uměleckých škol, kurzů, seminářů, ...


Václav Zimmermann – polygraf, knihtiskař
Václav Zimmermann – polygraf, knihtiskař

11.03.2019 | Během celého dětství a dospívání bylo jeho velkým koníčkem lepení modelů plastových letadel, ...


Petr Rajt - pražič kávy
Petr Rajt - pražič kávy

24.01.2019 | Petr Rajt má rodinnou pražírnu kávy v Lošově nedaleko Olomouce. Začínal jako obchodní zástupce ...