Eva Vašková Čejková - podnikatelka


Eva Vašková Čejková, foto: Lenka Hatašová
16.09.2014 10:32 | Michaela Lejsková

Eva Vašková Čejková si vybrala svoji profesní cestu velmi brzy a s velkou vervou na této cestě vydržela. Není tomu tedy náhodou, že dnes patří ke špičce úspěšných žen, které můžete vidět například v nominaci na Ocenění českých podnikatelek. Deset let vedla společnost ConPro, než přišla mateřská dovolená, na které ovem nevydržela dlouho a vzápětí založila projekt ŽENY, s.r.o. V roce 2013 vydala knihu s názvem Úspěch měřím štěstím. Obyčejně se říká, že takzvané kariéristky nejsou oblíbené, ale nyní máte před sebou výjimku potvrzující toto pravidlo. Právě vysoká oblíbenost je velkou předností této okouzlující, profesně vynikající dámy.

Eva Vašková Čejková, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Váš první podnikatelský impulz?

Do Prahy jsem s živnostenským listem přišla v 19 letech, svou první firmu, ConPro, s.r.o., jsem zakládala v 21 letech. Měla jsem kolem sebe vždy spoustu podnikatelských vzorů. A když jsem dnes po 12 letech často v roli mentorky pro začínající podnikatelky, vidím, jak moc je zajímá právě ta reálná zkušenost, jak udělat ten první krok, jak se zbavit strachu, kde získat motivaci.

 

Jaké autorské projekty máte k dnešnímu dni na kontě?

Od roku 2007 to byly série lifestylových konferencí Manuál úspěšné ženy (ve zkratce MUŽ), které jsme pořádaly pravidelně dvakrát ročně. Za několik let se nám podařilo oslovit řádově tisíce žen. Právě i díky MUŽi přišla velká inspirace k tomu, věnovat se podpoře žen více, a proto v roce 2012 vznikl širší koncept podpory pod názvem ŽENY, s.r.o., dnes tedy nejenom projekt, ale i samostatná společnost s ručením omezením zahrnující webový portál, Pracovny ŽENY, s.r.o., a tištěný Katalog ŽENY s.r.o. Díky těmto nástrojům jsme dnes schopné již po roce oslovovat desítky tisíc žen.

 Eva Vašková Čejková, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

O jakých svých dosavadních úspěších v podnikání můžete hovořit?

Že podnikám už tolik let pod stejnou hlavičkou, nemám za sebou žádné firmy v insolvenci, mám poměrně stabilní tým a dlouhodobé klienty a že jsem ustála nejeden menší či větší neúspěch.

 

Co považujete za neúspěšné, leč zásadní zkušenosti v životě ženy-podnikatelky?

Špatná rozhodnutí a zbytečné investice, ale vše beru jako neúspěchy, které musely přijít, abych se poučila a šla dál a už je pokud možno neopakovala.

 

Podle čeho sama na druhých vyhodnocujete, jak úspěšní jsou ve svém podnikání?

Dám hodně na první dojem, mám celkem dobrý odhad na lidi. Nehodnotím podnikání v rozsahu, kolik se za firmou či daným podnikatelem točí peněz, ale jaký charakter a jakou přidanou hodnotu má jeho produkt.

 Eva Vašková Čejková, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Jaký je váš pohled na podnikání vs. zaměstnání? Jaké rozdílné předpoklady v porovnaných oblastech vidíte?

Vždy je to otázka volby každého jedince. Pokud chce člověk uplatnit svůj potenciál, být pánem svého času a je připraven přijímat rizika a stavět se čelem ke všemu novému, ať je to příjemné, či nepříjemné, tak podnikání může být ta správná cesta. Pokud však máte radši jistotu, pravidelně a včas peníze na účtu, tak se do podnikání rozhodně nepouštějte.

 

Jak vidíte aktuální pozici žen v podnikání?

Ženy si uvědomují, že podnikání může být cesta k seberealizaci a naplnění jejich potenciálu, jenom k tomu potřebují pomoci. Čím více ženám budeme ukazovat inspirativní příběhy, nabídneme platformu, kde získávat potřebné informace a jak dát o sobě a svých produktech vědět, tím víc bude počet podnikatelek růst. Stejně, jako tomu bylo za poslední rok, kdy se meziročně počet živnostníků zvedl o neuvěřitelných 10 662 žen.

Eva Vašková Čejková, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Co si podle vás ženy v podnikání neumějí připustit?

Když se se ženami bavím, ale i z opakovaných průzkumů na téma ženy a podnikání, vychází pravidelně dva největší důvody, proč ženy nezačínají podnikat ve větším, a to je strach a negativní vliv okolí. Je potřeba, aby si každá žena, která právě s tímto bojuje, našla někoho, kdo jí může pomoci, být jí vzorem, a aby na to nebyla sama.

 

V roce 2013 jste založila projekt ŽENY, s.r.o. Jaká je přesně jeho úloha?

Nabízíme ženám podporu a zapojení do komunity podnikavých žen. Podporujeme řemeslnou výrobu, vracíme se k tradicím a české dovednosti. Pomáháme jim najít cestu k podnikání a kombinujeme on-line (www.zenysro.cz) a off-line prostředí (pracovny a katalog) pro dosažení nejlepšího cíle. Neslibujeme závratný výdělek, ale nabízíme reálné zkušenosti a poradenství, které vede k výsledkům a dlouhodobé udržitelnosti. Unikátnost celého konceptu tkví ve vytváření komunity aktivních českých žen prostřednictvím interaktivní komunikace založené na „word of mouth“ neboli šeptandě. Tudíž veškeré komunikační aktivity a jejich efekt jsou založeny na reálných zkušenostech žen a na jejich sdílení formou ústních či psaných doporučení, na respektu k jejich osobním příběhům a postojům každé ženy.

Eva Vašková Čejková, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Jak se vám portál osvědčil v praxi?

Projekt ŽENY, s.r.o., zasahuje nejenom podnikavé ženy a podnikatelky, které se mohou díky němu zviditelnit, nabídnout a prodávat své produkty a služby. On-line prostředí nabízí širší unikátní obsah – opět postavený na podnikavosti, zájmech a dennodenních příbězích českých žen – který oslovuje, sdružuje a inspiruje ještě širší skupinu žen, které se následně stávají i koncovými zákaznicemi pro podnikavé ženy. Konkrétně k ženám-podnikatelkám mohu říci, že mnoha z nich jsme již pomohly řádově v podobě desetitisícových zprostředkovaných prodejů.

 

Jakých statistik jste dosáhla?

Máme přes 30 tisíc registrovaných a cca 10 % z toho jsou podnikatelky, které v projektu reprezentuji já. Po roce máme minimálně 30 tisíc unikátních návštěvnic měsíčně, a to i přes léto, kdy návštěvnost většinou klesá. U nás naopak mírně stoupá. Do roka očekáváme další velký růst a navyšování zájmu žen, a tím pádem i větší reálné pomoci od nás.   

 

Jakým způsobem se dozvídáte o tom, co ženy v podnikání či managementu skutečně chtějí a potřebují?

Osobně jsem strávila poslední rok spoustu času s mnoha ženami v Praze i v regionech a vedla diskuse na téma podnikání a viděla jsem krásné věci, ochutnala výborné produkty, které ale stále nespatřily světlo světa, protože se jejich šikovné autorky bojí nebo nemají peníze. A pokud chcete vědět kolik, tak na to se ptám nejčastěji – jsou to řádově tisíce až desetitisíce korun. A že jim i prodeje řádově v jednotkách tisíc korun pomohou nejenom k sebevědomí a dalšímu rozvoji podnikání, jsem pochopila o loňských Vánocích, kdy jsme řadě žen pomohly s prodeji jejich výrobků a ony nám potom psaly a děkovaly, že měly možnost využít takové podpory, kterou jim nikdo nikdy nedal.

Eva Vašková Čejková, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Jakým způsobem je projekt ŽENY, s.r.o., financován?

Ráda bych řekla, že náš projekt jsme spustily bez dotací a závislosti na jakýchkoliv jiných orgánech. Financován je nyní z větší části z partnerských smluv, které u nás uzavírají společnosti, které chtějí oslovit jinak než běžnými PPC kampaněmi a hledají nástroj v podobě komunikace word of mouth.

 

Když se rok s rokem sešel, přišel na svět další projekt, a to Podnikavá žena. Co je jeho podstatou a komu je určen?

Ve spolupráci s Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR jsme založili projekt Podnikavá žena a hledáme skutečné příběhy žen ze všech koutů České republiky, které už mají své začátky za sebou a chtějí své zkušenosti sdílet. Zároveň hledáme ženy, které stojí na úplném začátku a uvítají rady, praktické tipy a návody, jak začít v malém, klidně i bez živnostenského listu (příjem do 20 tisíc korun za rok), jak založit vlastní firmu a postupně ji rozvíjet. Díky zázemí Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR poskytujeme ženám navíc zdarma pravidelné informace z oblasti legislativy, daní, dotačních programů, trendů a novinek v oblasti vzdělávání. 

Eva Vašková Čejková, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Jak ke spolupráci s Asociací došlo?

Dlouho jsem vnímala Karla Havlíčka jako osobnost, která podporuje malé a střední podnikatele, a díky tomu, že přednášel na jedné z našich akcí, došlo pro mě opravdu k jednomu z životních seznámení, ze kterého prakticky do roka a do dne vznikla spolupráce v podobě podpory všech podnikavých žen. Podpora žen je již čtvrtým pilířem AMSP hned vedle podpory řemesel, rodinných firem a mladých a jsem moc ráda, že mohu být jeho součástí. 

 

Co myslíte, že lidi dokáže nejvíce přimět ke vzájemné spolupráci obecně?

Každý chytrý jedinec časem pochopí, že jako sólistovi se mu bude postupovat mnohem hůř než v týmu nebo společenství lidí, kteří se mezi sebou mohou vzájemně inspirovat, pomáhat si a obchodovat.

Eva Vašková Čejková, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Máte recept na budování úspěšného a dlouhodobého business vztahu?

To je stejné jako v partnerském vztahu. Otevřenost, péče a společné výsledky.

 

Jakým způsobem se připravujete na jednání s novými lidmi?

Snažím se vždycky vědět co nejvíce o partnerovi, abych nemusela klást zbytečné otázky a jednání bylo co nejkonstruktivnější.

 

Máte návod, nějaký systém na to, jak si pamatovat to obrovské množství lidí, se kterými se v podnikání setkáváte?

Mám jich několik, ale právě jsem ve fázi, že hledám další, protože žádný už nefunguje nebo je těch lidí prostě už moc i na všechny systémy. (smích)

 Eva Vašková Čejková, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Jaká business setkání považujete za nejpřínosnější, ráda jim věnujete svůj čas?

Když ve mně zanechá partner nějaký dojem a odnesu si něco nového, poznatek, nápad, inspiraci nebo možnost nějaké nové spolupráce.

 

O jakých neformálních setkáních můžete hovořit, že jsou váš šálek kávy?

S těmi nejbližšími přáteli, pokud se neřeší práce. To je opravdu zřídka.

 

Stala jste se úspěšnou podnikatelkou a také matkou. Jakým způsobem zasáhlo mateřství do vašeho života?

Hodně a myslím si, že je to něco, co se fakt nedá moc popsat, dokud to žena neprožije. Ale jako hodně racionální a emočně stabilní žena do 30 let, než se mi narodil syn, jsem netušila, jak to i se mnou zamává. Je to nový rozměr, nové poznání a opět je to o přístupu nejenom jednotlivce, ale celé rodiny.

Eva Vašková Čejková, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Je mi jasné, že váš čas má nyní ještě větší hodnotu, když jej dáváte i své rodině. Máte radu na efektivní plánování?

Zbytečně nemluvit, co by se dalo, kdyby… Nestěžovat si, a když je potřeba, tak si holt přivstat a makat.

 

Je mi známo, že jste dříve závodně tančila. Jak moc ještě nyní patří tanec do vašeho života a co vám tato záliba přinesla do života?

Bohužel dnes prakticky vůbec, a ano, někdy mi to strašně chybí, když slyším nějakou rytmickou muziku, tak bych chtěla zase ten stav nekontrolovatelnosti. Tak jsem zase začala alespoň cvičit, a byť je to jiný rytmus, tak jsem ráda, že se můžu trošku rozhýbat.

 

Přirovnala byste také podnikání k nějakému druhu tance nebo tanci obecně?

Tak to moje by mohlo být třeba tango – plné vášně a s nekonečnem možností sestav.

Eva Vašková Čejková, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Kolik máte obvykle rozečteno knih? A aktuálně?

Aktuálně asi tak deset a je to snad můj na první pohled nejméně náročný sen ke splnění, ale bohužel se mi opravdu tři roky nedaří si dát alespoň jeden klidný a nekonečný večer u knihy nebo víkend jen já sama a kniha. Vždycky jsem mívala potřebu být sama, nemluvit, dát si totální oraz bez telefonu, internetu, jen tak… Ale nyní v kombinaci práce, syn a dva roky kojení to fakt nešlo, tak doufám, že nyní, s pravidelným nástupem syna do školky se nám konečně podaří i s manželem sladit tak, abych měla více času sama pro sebe.

 

Čím vás může kdokoliv nejvíce potěšit?

Jakoukoliv maličkostí, hezkým slovem a ti nejbližší objetím.

 

Děkuji za rozhovor.

 

 

Text: Michaela Lejsková

Foto: Lenka Hatašová www.lenkahatasoa.com

Korektura textu: Alžběta Strnadová

Make-up a vlasy: Pavel Filandr  www.pavelfilandr.cz

Šaty: Atelier Filandr

Vytvořeno ve spolupráci s Českým muzeem hudby www.nm.cz

Produkce: Michaela Lejsková

Backstage: http://www.ibestof.cz/zajimavosti/backstage-10-2013.html

Publisher: Profesní magazín Best of www.ibestof.cz

Eva Vašková Čejková, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

Eva Vašková Čejková, foto: Lenka Hatašová
Eva Vašková Čejková, foto: Lenka Hatašová
Eva Vašková Čejková, foto: Lenka Hatašová
Eva Vašková Čejková, foto: Lenka Hatašová
Eva Vašková Čejková, foto: Lenka Hatašová
Eva Vašková Čejková, foto: Lenka Hatašová
Eva Vašková Čejková, foto: Lenka Hatašová
Eva Vašková Čejková, foto: Lenka Hatašová
Eva Vašková Čejková, foto: Lenka Hatašová
Eva Vašková Čejková, foto: Lenka Hatašová
Eva Vašková Čejková, foto: Lenka Hatašová
Eva Vašková Čejková, foto: Lenka Hatašová

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Patrik Nový - ředitel KB SmartSolutions
Patrik Nový - ředitel KB SmartSolutions

22.04.2020 | Patrik Nový byl spoluzakladatelem, členem představenstva a akcionářem úspěšné start-up pojišťovny ...


Jan Vážný – obchodní zástupce Moto Italia
Jan Vážný – obchodní zástupce Moto Italia

19.02.2020 | Značka Ducati má za sebou rekordní rok na českém trhu. Loni si zákazníci zaregistrovali 243 nových ...


Tomáš Loukota – dovozce Suzuki ČR
Tomáš Loukota – dovozce Suzuki ČR

25.01.2020 | Do zastoupení japonské značky Suzuki přivedla šéfa motocyklové sekce Tomáše Loukotu celoživotní ...


Michal Janda – Food and Beverage manager hotelu Grandium
Michal Janda – Food and Beverage manager hotelu Grandium

11.11.2019 | Michal Janda má na starost kompletní gastronomický provoz pražského hotelu Grandium. Vystudoval ...


Milan Švára – ředitel Le Hotels Group
Milan Švára –  ředitel Le Hotels Group

07.10.2019 | Hotelový skladatel puzzle dílků. Tak sám sebe označuje generální ředitel Milan Švára. Jeho ...