PhDr. Martin Kratochvíl - podnikatel, hudebník


PhDr. Martin Kratochvíl
PhDr. Martin Kratochvíl, foto: Markéta Kratochvílová
09.01.2011 11:09 | Michaela Lejsková

PhDr. Martin Kratochvíl je významný jazzový a jazz-rockový hudebník, průkopník tohoto hudebního žánru, hráč na elektrofonické klávesové nástroje, hudební skladatel, významný hudební podnikatel, cestovatel, horolezec, autor několika knih, kameraman a režisér. Jeho jméno je spojeno nejen se skupinou Jazz Q, ale i s vydavatelským koncernem Bonton, který spolu s Michaelem Kocábem založili v roce 1989. V současnosti také často vystupuje v akustickém jazzovém duu s americkým jazzovým spoluhráčem Tony Ackermanem. Dnes vám Martina Kratochvíla představujeme jako cestovatele, velkého milovníka Himálaje a tamějších hor.

PhDr. Martin Kratochvíl
Foto: Markéta Kratochvílová

 

Kdy se u vás poprvé projevila láska k horám a touha je zdolávat?

Odmalička jsem inklinoval k vysokým horám, k lyžování a k horolezectví. V roce 1992 se mi poprvé podařilo objevit krásu Himálaje a od té doby tam jezdím dvakrát, někdy i třikrát za rok a úplně jsem Himálaji propadl.

 

Takže je toto cestování pro vás aktivní odpočinek?

Nejen to. Mám rád vztahy, které mezi tamními lidmi panují. Jsou daleko čistí, loajálnější, kriminalita je minimální. Mám rád ty krásné vztahy, které tam mezi sebou lidé mají. A tak mě těší prožívat tam intenzivně život, protože o ten život tam každý den v podstatě jde.

Himaláje
Foto: Markéta Kratochvílová

 

Máte svoji oblíbenou trasu?

Začínali jsme tam s přáteli takovými standardním čundry, jako jsou trasy okolo Everestu, Annapurny a dalších. A jak pomalu plynulo těch dvacet let, co už tam jezdím, tak jsem se začal dostávat k takovým těm vyloženě individuálním destinacím, které jsou naplánované do oblastí, kam veřejnost většinou vůbec nejezdí, nejsou tam turisté a dokonce jsme byli ve vesnici, kde nikdy neviděli bílého člověka. Ta oblast se jmenuje Dolpo. Je v západním Nepálu, až za Annapurnou. Jsou tam asi sedmitisícové hory. Ne vždy se nám podaří tam dojít, protože se mnohdy ztratíme, tak se zase vracíme. A to jsme třeba dvacetičlenná výprava a nikdo z nás, ani koně ani jaci, nikdo tam nikdy nebyl. Tak jsme se ptali lidí, co tam bydlí. Nakonec se nám podařilo tam dojít, ač za trochu dramatických okolností.

PhDr. Martin Kratochvíl
Foto: Markéta Kratochvílová

 

 

Jakou radu byste dal nadšenci, který plánuje návštěvu Himálaje?

Má rada je, ať si jde koupit letenku a odletí. Tam se určitě chytne a vše si vyjedná na místě. Nemusí mít ani stan a už vůbec nemusí mít žádného průvodce. Může si udělat výlet, přespat v chatrčích, které jsou k tomu na trasách stavěné. To je podle mě nejlepší doporučení pro začátečníky, protože si to člověk rozvrhne podle svých fyzických možností.

 

Vzpomenete si na nějaký dramatický zážitek z cesty?

Tak například naposledy jsme čekali na přistání letadla. Na tom místě nebylo letiště, ale spíš plocha, kde se dá přistát. To přistání bylo domluvené několik dní dopředu, protože telefonovat pro nás bylo nemožné. Takže jsme čekali, jestli to dobře dopadne. A když už jsme byli jen pár kilometrů od toho místa, u řeky, která tam protéká obrovským kaňonem, tak jsme ji chtěli přebrodit. Místní lidé nám to nedoporučovali. Ale my jsme to už chtěli mít za sebou, unavení a nedočkaví cíle, že jsme do řeky opravdu vlezli a brodili jsme se nakonec s batohy nad hlavou v ledové vodě, do toho se nám setmělo a brodění trvalo několik hodin. To opravdu nikdo nečekal, protože ta vzdálenost nebyla veliká, jen asi 4–5 km. Takže jsme na místo, kde mělo letadlo přistát, přišli takhle zbídačení a mokří.

 

Takže něco jako relaxace?

No, ono se to zdá, že je to relaxace. Já jsem tam teď zhubnul asi o sedm kilogramů, a někteří i o jedenáct. Fyzicky je tento výlet velmi náročný. Ale svým způsobem tohle lezení a chození, tento fyzický výkon relaxací je. Záleží na úhlu pohledu.

Himaláje
Foto: Markéta Kratochvílová

Jaká je kultura lidí žijících v Nepálu?

Žije tam 42 etnických skupin a jejich kultura se od sebe dost liší. Mnohdy si ani mezi sebou nerozumí. Obecně jsou to fantastičtí lidé, mnohdy na úrovni doby kamenné. Prožívají život ve velké bídě, ale jejich mezilidské vztahy fungují velice dobře. V chudých oblastech jsem našel větší intenzitu prožitku, než v oblastech zvyklých turismu. Tam se cítím dobře, vřele doporučuji všem milovníkům hor a jich krás i úskalí.

 

Angažujete s nějak v rámci pomoci lidem, kteří jsou ve slabé sociální situaci?

Provozuji tam charitu, a tak tam držíme pár lidí při životě, posíláme děti do školy. Rodiny dostávají zásilky léků, potřeb pro děti a různých jiných věcí, které jim mohou být užitečné. V odlehlých oblastech, kde turismus vůbec není, tak tam se lidé mají zle a jsou vyloženě závislí na pomoci z vnějšku. Američané a Japonci jim vozí rýži a jiné jídlo, jejich pomoc je tam hodně poznat. Každá pomoc lidí dobré vůle je oplácena vřelostí tamních obyvatel.

 

Děkuji za rozhovor.

 

PhDr. Martin Kratochvíl *22. 5. 1946, spoluzakladatel společnosti Bonton Music

Text: Michaela Lejsková

Foto: Markéta Kratochvílová

PhDr. Martin Kratochvíl
PhDr. Martin Kratochvíl
PhDr. Martin Kratochvíl
Himaláje
Himaláje


Tagy: business, cestování

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Ing. Lenka Helena Koenigsmarková – podnikatelka, filantropka
Ing. Lenka Helena Koenigsmarková – podnikatelka, filantropka

05.05.2024 | Jejím domácím prostředím je už dlouhou řadu let byznys, a to takřka všeho druhu. Pochází z Brna, ...


Martina Hrušínská, MBA – generální ředitelka společnosti Melitta
Martina Hrušínská, MBA – generální ředitelka společnosti Melitta

12.03.2024 | Na první pohled půvabná blondýnka s energickým vystupováním již 18 let řídí německou rodinnou ...


Jana Večerková - zakladatelka a generální ředitelka Coding Bootcamp Praha
Jana Večerková - zakladatelka a generální ředitelka Coding Bootcamp Praha

20.12.2023 | Práce v IT sektoru je určitě zajímavá, lákavá a také skvěle placená. K jejímu vykonávání ...


Radim Pařík – mezinárodní profesionální vyjednavač, prezident Asociace vyjednavačů
Radim Pařík – mezinárodní profesionální vyjednavač, prezident Asociace vyjednavačů

15.11.2023 | Rodák z Brna absolvoval studium na prestižních světových institucích. Prošel výcvikem vyjednávání ...


Barbora Hlaváčková – moderátorka, realitní agentka pro Portugalsko
Barbora Hlaváčková – moderátorka, realitní agentka pro Portugalsko

16.05.2023 | Vystudovala Univerzitu Karlovu v Praze, kde roku 2007 obhájila na Fakultě sociálních věd v oboru ...