Michael Foret - zpěvák


Michael Foret, foto: Lenka Hatašová
22.10.2014 09:03 | Petra Kuncová

O spoustě účastníků pěveckých soutěží je vždy slyšet jen pár týdnů po finále. Jinak je tomu u Michaela Foreta. I když i on na nějaký čas zmizel, bylo to zkrátka proto, že se rozhodl ke všemu přistupovat úplně jinak a začít studovat konzervatoř. Že to bylo správné rozhodnutí, se potvrzuje na jeho četných úspěších například v muzikálové tvorbě. Hudba je pro něj samotného doslova lékem, jak s nadšením říká.

Michael Foret, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

V dětství jste se aktivně věnoval sportu. Co stálo za rozhodnutím přejít k hudbě?

Myslím, že to byl koncert kapely The Cranberries, na který mě v mých 13 letech vzal jeden můj kamarád. V té době jsem žil daleko od Prahy na Moravě na venkově a brnkal si na svou novou kytaru své první akordy. Když jsem poprvé z Prahy a zmíněného koncertu přijel zpátky domů, druhý den jsem napsal svoji první písničku a rozhodl se stát se zpěvákem.

 

Vidíte třeba nějakou podobnost v hudbě a sportu?

Snad jen to, že když teď makám na tanečním sále pět hodin denně a připravuji se na muzikál Mamma Mia!, je to fyzicky ještě náročnější než tréninky atletiky nebo tenisu. (smích) Ale v obou těchto krásných řemeslech je ten nejúžasnější adrenalin, co znám.

Michael Foret, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Využijete nějak sportovní nadání i v hudbě?

V hudbě ne, spíš v tom tanci, který je hodně o fyzičce.

Michael Foret, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Z jakého důvodu jste si jako nástroj vybral právě kytaru?

Jak jsem říkal, byl to ten osudný koncert, který mě tak uchvátil, že to nešlo jinak. Pak to byl můj děda, který mi první kytaru koupil a říkal, že jednou se stejně stanu muzikantem. Vzápětí ale dodal, abych hlavně nikdy nezkoušel žádné drogy.

Michael Foret, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

 

V jaké chvíli jste se rozhodl, že byste se mohl zúčastnit nějaké soutěže? Vím, že jste byl na několika ještě na střední škole...

Když se člověk pro to nadchne, zkouší různé možnosti jak a kde veřejně zpívat. Občas to byla nějaká akce na náměstí, občas nějaká regionální soutěž. V obou případech to byla pro začínajícího zpěváka, jako jsem byl tehdy já, obrovská zkušenost.

 

A kde se pak vzalo rozhodnutí vstoupit do SuperStar?

V té době začal velký boom talentových soutěží, tak jsem zkusil podat přihlášku do první řady. Nějak jsem věděl, že mi to vyjde. V první řadě SuperStar jsem se sice nedostal ani do prvního kola, v té druhé mi to ale vyšlo a já byl šestý z necelých deseti tisíc přihlášených.

Michael Foret, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Co vám tato soutěž dala?

Takové otázky jsem dostával asi každý den celé dva roky po soutěži, takže je vtipné, že se mě na to ptáte téměř deset let po ní. Možná je to i vidět. Jsem zpěvák na profesionální úrovni, vydávám alba, píši svoji hudbu a své texty, mám kapelu, koncerty a v neposlední řadě zkouším další z hlavních rolí ve světovém muzikálu. Po megaúspěšných Dětech Ráje to byli Bídníci a teď je to Mamma Mia! Mám štěstí na opravdu dobré muzikály.

 

Je naopak něco, co vzala?

Asi nic. Zřejmě jen určité procento anonymity, kterou bych měl, kdybych nebyl veřejně známý.

 

Jak se díváte na to, že těchto soutěží je u nás čím dál více?

Jelikož znám zákulisí, vím, že u nás v dnešních soutěžích už nejde ani náhodou o to, najít nějaký talent, nýbrž udělat tu správnou estrádu pro českého spotřebitele. Oproti jiným zemím mohu jmenovat například Británii či Německo, kde to má pořád nějakou uměleckou úroveň. Takže to neřeším, nevidím to, nezajímá mě to. První dvě řady před těmi deseti lety měly nějaký smysl pro hudební průmysl. Ty dnešní tomu spíš škodí.

Michael Foret, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Po soutěži jste vydal album, zahrál si ve filmu, ale nakonec jste ustoupil spíše do ústraní. Proč jste se tak rozhodl?

Protože jsem pochopil, že zpívat na playback v obchodním centru pro mě skutečně nebylo to pravé ořechové. Krom toho by to nemělo dlouhé trvání. Tak jsem začal studovat konzervatoř, našel si kapelu, zkoušel ve sklepě a jezdil dva roky po festivalech a klubech. Mohu teď zpětně říct, že to byla velmi zajímavá a zvláštní doba.

Michael Foret, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Co tedy stálo za rozhodnutím začít hudbu studovat?

Tehdy na to měli velký vliv hudebníci, které jsem poslouchal a kteří mě ovlivňovali. Byl to Peter Gabriel, Kate Bush, Pink Floyd a tak dále. Ti všichni měli maximální hudební um. V případě prvních dvou i divadelní a taneční. Pak mi moje profesorka zpěvu doporučila, abych opravdu tu hudební nauku, tanec, herectví a zpěv začal studovat. Že mi to hodně dá. A měla pravdu.

Michael Foret, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Myslíte, že studium je tedy v tomto smyslu nezbytné?

Co se divadla týče, tak maximálně. Když se na sebe podívám před deseti lety, přestože se na sebe raději ani nedívám, jelikož jsem šíleně sebekritický a neunesl bych to, a vidím svůj pohyb na jevišti teď a tehdy, je to sto a jedna. Neříkám, že jsem nějaký tanečník, ale už mi nedělá ani náhodou problém pohybovat se a s choreografií rovněž nemívám potíže. O tom se mi v mých dvaceti ani nezdálo. A velký kus práce se odrazil také v herectví. Ranní hodiny improvizace v hereckém sále mi za dobu tří let, kdy jsem se jim věnoval, hodně daly.

Michael Foret, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Nenapadlo vás tedy někdy snažit se naopak být víc vidět a těžit ze slávy, kterou vám SuperStar dala, tak jako někteří další soutěžící?

Já se snažím naopak těžit z toho, co umím. Jakou složím píseň, jak ztvárním tu a tu roli. Taková ta prvotní popularita pro mě není důležitá. Já raději slávu. Slávu na základě něčeho, co člověk vytvoří. Jde o nějaké uznání a respekt. Jde to pomalu, ale věřím, že jistě.

Michael Foret, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Hodně se nyní objevujete také v muzikálech, které jste již zmínil. Proč jste si zvolil právě je?

Je to jednoduché: protože mě to baví. Divadelní atmosféru mám rád víc a víc a spojení zpěvu, herectví a tance si opravdu užívám. Hodně se tam člověk naučí. Navíc když pak jdete na koncertě nebo festivalu na jeviště s kapelou, najednou vnímáte to divadlo kolem a hodně to koncertu a výkonu pomůže.

Michael Foret, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

V čem chápete tuto práci jako specifickou?

Český muzikál je obecně velmi odlišný od těch amerických nebo britských. Já mám zatím štěstí na krásná díla, většinou světového formátu. Ať už to byli Bídníci, nebo aktuální Mamma Mia! A v tom je to specifické. (smích)

 

Trpěl jste nebo trpíte stále ještě trémou?

Trémou bych to nenazýval. I když i tu někdy mívám a samozřejmě jsem ji míval. Pořád ale mám před vystoupením takový zvláštní adrenalin, nějakou koncentraci, která do vás pumpuje energii.

Michael Foret, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Jakým způsobem se učíte texty?

Jde to hůř a hůř. Asi stárnu nebo co. (smích) Nicméně se šprtám jako násobilku a snažím se učit v souvislostech.

 

Jak dlouho se takový muzikál zkouší?

Samotná praktická příprava na roli trvá tak tři měsíce. Pak to ale většinou osekáváte i během představení před lidmi.

Michael Foret, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Co vnímáte jako nejtěžší na nastudování muzikálu?

Já osobně herecké aranže. Texty se nějak naučíte, písničky spolu s frázováním taky. Pak dané scény nějak zahrajete, ale když to máte vše spojit, aby to mělo určitý timing a určitý rytmus, a navíc dodáte třeba i choreografii, je to vždy ta nejtěžší práce.

Michael Foret, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Nyní se tedy připravujete na již zmíněný muzikál Mamma Mia!, kde ztvárníte jednu z hlavních rolí. Co to pro vás znamená?

Je to pro mě veliká výzva. Na roli se připravuji už od léta, od září chodím pravidelně cvičit do fitka a to i přes to, že jsem nikdy nebýval velký fanda posiloven a bušení nebo něčeho takového. Ale v tomhle případě, v případě role Skye, kterou hraji, to beru nějak z gruntu a chci tomu dát maximum po všech stránkách. Písně Abby miluji, znám a vyrůstal jsem na nich. Viděl jsem i muzikálovou verzi v Londýně a jsem nadšený, že se to konečně hraje i u nás. Myslím, že to bude veliký hit i tady. Lidé se potřebují v dnešní době bavit a ne přemýšlet nad složitým dějem nebo odcházet z divadla v depresích. Těch mají v životě myslím víc než dost. Jsem přesvědčen, že lidé budou v tomto případě odcházet z kongresového centra s úplně jinou energií.

 

Hity skupiny ABBA jsou vám tedy blízké již delší dobu...

Krom jiných, táta samozřejmě pouštěl i Abbu. Když jsme jeli například v létě na dovolenou, hrála nám hodiny v kuse. To se člověku teprve zakousne do kůže. A už vás nepustí.

Michael Foret, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Jak Abbu vnímáte jako kapelu?

Hudbu miluji a často čtu i životopisné knihy některých umělců. Četl jsem i knihu o Abbě a nestačil jsem se divit. Ten příběh dvou skvělých zpěvaček vdaných za dva úžasné muzikanty a skladatele. To propojení neuvěřitelného osobního příběhu s muzikou, kterou chrlili... Neznám jedinou kapelu, která měla tolik hitů. Snad jen Beatles.

 

Co podle vás stojí za jejím obrovským úspěchem?

Všechny ty aspekty, které jsem jmenoval. Je to opravdu velký hit, dostupná a všemi přijatelná forma kvalitního umění.

 

Jak se ve své nové roli cítíte?

Zatím máme jen taneční zkoušky. Ty herecké máme až od příštího týdne a tam to teprve začne. Scénář se mi líbí moc a Sky mě baví. Je zamilovaný, chystá svatbu, zpívá a užívá si života. Takže jsem spokojen.

Michael Foret, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Jak už jsem zmínila, občas se objevujete i ve filmech. Neláká vás zaměřit se více na tuto oblast?

Samozřejmě, že láká. I když je divadelní herectví od toho filmového poměrně odlišné, jde o něco, co mě moc baví. Poslední film, ve kterém jsem hrál, se jmenuje Probudím se včera a mám radost, že tento film slaví také velké úspěchy u diváků.

 

V čem, kromě zpěvu samozřejmě, vnímáte tedy největší odlišnost mezi filmovým a muzikálovým herectvím?

Tenhle faktor se dal krásně sledovat na loňském filmu Bídníci v hlavní roli s Hughem Jackmanem, ve kterém se zpívalo stejně jako v muzikálové adaptaci i hrálo. V té době jsme hráli na divadle Bídníky i my, tak to bylo poměrně snadné posoudit. Na kameře jde o velké detaily a herectví je intimnější, minimalistické, ale silné. Na divadle jde o větší gesta, větší sport.

Michael Foret, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

V současnosti připravujete třetí album. Čím bude výjimečné?

Mělo sice vyjít už letos, ale jelikož jsem dostal krásnou nabídku účinkovat v muzikálu Mamma Mia!, jehož premiéra je letos v prosinci, tak se to muselo trochu posunout. Takže snad příští rok. Prozatím jsem ale vydal dva singly – Hra a aktuální Voda – a celkově album bude výjimečné už jen v tom, že to bude album, které vydám po šesti letech od svého předchozího. Bude to určitě posunuté někam jinam.

Michael Foret, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

V jakém smyslu?

S producentem se zaměřujeme víc na elektroniku než na čistý pop-rock a myslím, že se na něm určitě otisknou moje dosavadní zkušenosti. Pracovní i ty osobní.

 

Jak vůbec vypadá taková příprava alba?

Složíte hudbu, napíšete texty, seženete producenta, studio, kapelu, která to s vámi natočí, a je to. To mluvíme jen o přípravě, kterou v současnosti mám, dá se říct, téměř hotovou. Pak je ale druhá, trochu těžší fáze, kdy řešíte spíše manažerské záležitosti ve smyslu vydavatel, propagace, distribuce. Je toho hodně, ale věřím, že když se projekt spojí s šikovnými lidmi, dá se to zvládnout dobře. Já mám skvělého producenta a začínám spolupracovat nově s moc fajn managementem, tak se těším na výsledek.

Čím a jak vás hudba obohacuje?

Maximálně. Kdyby nebylo hudby, asi bych jen těžko existoval. Když mi není úplně dobře, hudba mě vždycky vyléčí a taky si občas říkám krásnou větu: „Dokud se zpívá, ještě se neumřelo.“

 

Děkuji za rozhovor.

 

 

Text: Petra Kuncová

Foto: Lenka Hatašová www.lenkahatasova.com

Vytvořeno ve spolupráci:

Oblečení, doplňky a obuv: Pánské obleky BANDI www.bandi.cz 

Designhotel Elephant Prague www.hotel-elephant.cz  

Grandior hotel www.hotel-grandior.cz

LE Hotels Group

Korektura textu: Alžběta Strnadová

Produkce: Michaela Lejsková

Publisher: Profesní magazín Best of www.ibestof.cz

Michael Foret, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

Michael Foret, foto: Lenka Hatašová
Michael Foret, foto: Lenka Hatašová
Michael Foret, foto: Lenka Hatašová
Michael Foret, foto: Lenka Hatašová
Michael Foret, foto: Lenka Hatašová
Michael Foret, foto: Lenka Hatašová
Michael Foret, foto: Lenka Hatašová
Michael Foret, foto: Lenka Hatašová
Michael Foret, foto: Lenka Hatašová
Michael Foret, foto: Lenka Hatašová
Michael Foret, foto: Lenka Hatašová
Michael Foret, foto: Lenka Hatašová
Michael Foret, foto: Lenka Hatašová
Michael Foret, foto: Lenka Hatašová
Michael Foret, foto: Lenka Hatašová
Michael Foret, foto: Lenka Hatašová
Michael Foret, foto: Lenka Hatašová
Michael Foret, foto: Lenka Hatašová

Partneři

BANDI VAMOS - Pánské obleky
Designehotel Elephant Praha
Hotel Grandior


KomentářeKategorie
Příbuzné články
Jiří Káš – fotograf, výrobce unikátních NEO handpanů a profesionální handpanista
Jiří Káš – fotograf, výrobce unikátních NEO handpanů a profesionální handpanista

10.06.2024 | Vystudoval polygrafii a Obchodní akademii v Praze. Řadu let působil jako profesionální a umělecký ...


Naďa Válová – zpěvačka, učitelka zpěvu a hudby
 Naďa Válová – zpěvačka, učitelka zpěvu a hudby

15.04.2024 | Narodila se v Příbrami, ale nejvíce vzpomínek má na Prahu. Vystudovala Střední odbornou školu ...


Marta Balejová – zpěvačka, šansoniérka
Marta Balejová – zpěvačka, šansoniérka

18.11.2022 | Marta Balejová patří mezi nejvýznamnější české šansoniérky současné doby. S hudbou začala ...


MgA. Markéta Fassati – sopranistka, multižánrová zpěvačka, moderátorka a podnikatelka
MgA. Markéta Fassati – sopranistka, multižánrová zpěvačka, moderátorka a podnikatelka

24.10.2022 | Markéta Fassati vyrůstala ve světě hudby odmalička. Narodila se do rodiny dirigenta, sbormistra ...


Ondřej Provazník – zpěvák, interpret písní Karla Gotta
Ondřej Provazník – zpěvák, interpret písní Karla Gotta

19.09.2022 | Podmanivý hlas mladého zpěváka je skoro k nerozeznání od originálu. Ačkoliv se narodil v Praze, ...