Monika Bagárová - zpěvačka.


Monika Bagárová, foto: Robert Vano
Monika Bagárová, foto: Robert Vano
13.11.2011 03:13 | Dita Brančíková

 

 

 

 

„Jazz musí člověk cítit. Chtěla bych mladým lidem ukázat, jak skvělá to je muzika.“ Monika Bagárová

 

 

 


K hudbě byla Monika Bagárová vedená rodinou a přáteli již odmalička. A hudba se jí stala osudnou. Díky ní se dostala do soutěže Česko Slovenská SuperStar, kde na sebe upozornila nejen svým výrazným pěveckým talentem, ale i schopností získat si publikum. Za pomoci rodiny a šikovného týmu se tak po skončení soutěže mohla začít živit tím, co ji od dětství baví a co skutečně umí – muzikou. Monika miluje jazz a i její písničky jsou mixem jazzu a různých dalších stylů. Jejím velkým snem je dostat jazz mezi mladé lidi. A já věřím, že bude-li stále tak milá, usilovná a zapálená, má velkou šanci si svůj sen splnit. Moniku líčil Pavel Bauer z firmy Estée Lauder a fotil Robert Vano v hotelu Radisson Blu Alcron v Praze.

Monika Bagárová, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano

 

Pocházíte z Brna, uvažujete o Brně také jako o místě, kde byste chtěla prožít zbytek života?

Brno mám ráda, je to můj domov. Mám zde celou rodinu a rodiče se o mě bojí, navíc chtějí, abych dostudovala. A školu mám také v Brně, studuji na Mendlově náměstí střední pedagogickou. Ale do Prahy jezdím tak dvakrát až třikrát do týdne. Kvůli Benovi a práci. Ale prožít zde zbytek života by mi vůbec nevadilo.

 

Proč zrovna pedagogickou školu? Chtěla byste v budoucnu učit?

Mým snem je mít v budoucnu mateřskou školku. Tak abych na to měla odpovídající vzdělání. Ale také bych si ráda založila jazzovou kavárničku.

 

Je vaše rodina spíše tradičně laděná? Ptám se proto, zda by akceptovali, kdyby přišla nabídka, kvůli které byste se odstěhovala třeba do zahraničí a trhla se od rodiny?

No tak to by musela být opravdu zajímavá nabídka. Jsem rodinný typ a nedělá mi dobře být delší čas odloučená od našich. Každopádně, kdyby se něco takového stalo, tak s sebou vezmu celou svoji rodinu.

 

Nakolik jste stavěná na životní změny?

Změny mi nevadí, ale většinou takové ty drobné, jako je změna šatníku, jiný styl líčení. Ale na takové ty zásadní životní změny, jako je stěhování někam úplně jinam, a tak podobně, na to moc stavěná nejsem. Je zvláštní, že když jsem byla mladší, tak jsem toužila být co nejdál od rodičů, a teď naopak vyhledávám jejich blízkost.

Monika Bagárová, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano

 

V čem je pro vás vaše rodina nejsilnějším článkem?

Jako jediní na světě mi řeknou ve všem pravdu. Můžu se jim se vším svěřit. Navíc taťka je muzikant, hraje v mojí kapele, takže jsme si blízcí i v tom, co dělám. V muzice.

 

Jaký má na váš život vliv v tom pozitivním i negativním smyslu slova fakt, že patříte k národnostní menšině?

Kdo po mně kamenem, já po něm chlebem. To mě učili moji rodiče. Takže když byl na mě někdo zlý, což se mi občas stalo, tak jsem se na něj usmála. Takový člověk, který mě bezdůvodně urazí, mi nemůže ublížit. Má sám mindrák a je to blbeček.

 

Váš otec, muzikant, záhy rozpoznal vaše nadání a prý už ve vašich třech letech jste koncertovala s jazzovým triem? Takový malý Michael Jackson v sukních. Nebylo to pro vás vysilující, koncertovat v tak nízkém věku?

První takový větší koncert byl až v mých devíti letech. Hrála jsem tehdy s výbornými muzikanty Jiřím Levíčkem a Vincentem Kummerem, který byl jeden čas i basistou u Karla Gotta. A taťka v tomto uskupení hrál na bicí. Byl to takový pěkný jazzík. A protože mě to opravdu moc bavilo, tak jsem vůbec neměla pocit, že by to pro mě bylo vysilující. Naopak mě to nabíjelo.

 

Kdo jsou, kromě vašeho otce, ostatní členové kapely?

Mimo tatínka tam jsou různí muzikanti z Brna a také lidi ze skupiny Gulo Čar.

 

Již dávno před SuperStar jste se objevovala na různých akcích (Jazz fest Brno) a v televizních pořadech (Noc s Andělem), takže účast v SuperStar pro vás už nemusela být tolik stresující jako pro vaše kolegy, nebo se pletu?

Ty zkušenosti s taťkou zase nebyly až tak velké, takže SuperStar pro mě byla stejně stresující, jako pro ostatní účinkující. Trému jsem ztratila až po účinkování v této soutěži.

Monika Bagárová, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano

 

A jak se dnes na vaše účinkování v této soutěži díváte?

Právě na SuperStar jsem začala pociťovat stesk po rodičích, sestřičce Natálce. Ráno jsme museli brzy vstávat, učili jsme se písničky, často dlouho do noci. Všichni jsme byli na různých vitamínech, zhubla jsem kvůli tomu maratónu několik kilo. Na druhou stranu se tam o nás starali báječní Riško a Janek, potkala jsem tam skvělé lidi, jako jsou Denis Lacho a Dominika Stará, a našla si tam lásku, Bena. Také jsme hodně blbli, natočili jsme třeba klip Hani fotr, parodii na Harryho Pottera.

 

Setkáváte se s lidmi ze SuperStar?

Ano, jsem v kontaktu s Denisem Lachem, je to můj skvělý kamarád.

 

Jak se vám zpívá, když se máte sladit s někým, na koho nejste zvyklá?

Jediný duet, který jsem zatím nazpívala, byl s Robem Opatovským, no a zrovna teď jsme nahráli duet s Benem. A zpívalo se nám krásně. (úsměv)

 

O čem je váš duet s Benem?

Duet je o lásce, chtěli jsme udělat něco jiného, většina písniček je o bolestné lásce a tenhle duet je pravým opakem.

 

Znáte se s Benovo rodinou, má na ni silnou vazbu, stejně jako vy...

Ano známe se, musím říct, že máme krásné rodinné vztahy. A udržujeme společně pravidelné kontakty. (úsměv)

 

Jak se vám daří shodnout se v kapele na názoru na nový repertoár?

Dělám si většinu věcí sama. Podklady i repertoár. A pomáhá mi i taťka. Momentálně chystám druhou desku. Muziku už mám danou a vytvářím si k tomu melodii a texty. Chci, aby moje písničky byly poslouchatelné jak pro muzikanty, tak i pro normální lidi.

 

Vybrala jste si náročnou hudbu, kterou kombinujete s lehkým popíkem. Je to způsob, jak současně seznámit fanoušky s jazzovou hudbou a pomoci jim zamilovat si ji?

Určitě. Jazz je můj život a mým snem a velkým přáním je vydat čistě jazzovou desku. Ale i moje první a druhá deska nesou zřetelné stopy jazzu a jsem za to moc ráda. Chci lidem jazz více přiblížit. Miluji Ledisi, je to americká černošská jazzová a R&B zpěvačka, naprosto skvělá.

Monika Bagárová, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano

 

Jak si dle vašeho názoru stojí jazzová hudba u nás?

Jazz u nás poslouchají spíše starší ročníky. Ale já znám spoustu mladých lidí, kteří jazz poslouchají a milují tak jako já. Jazz musí člověk cítit. Chtěla bych mladým lidem ukázat, jak skvělá to je muzika.

 

Měla jste možnost porovnat se zahraničními jazzovými hudebníky. Jaké byly vaše zkušenosti?

Naši přátelé pořádali Jazzfest Brno, kam se sjíždí plno výborných muzikantů i ze zahraničí. Samozřejmě, že jsem nemohla chybět, takže jsem měla možnost vidět na vlastní oči třeba amerického pianistu a skladatele George Duka. Famózní. Mrzí mě, že jsme byli s Benem ve Francii zrovna v době, kdy se zde setkaly jazzové špičky z celého světa a my to nestihli. To si doteď vyčítám.

 

Kde vnímáte v produkci písní největší kámen úrazu?

Sehnat dobrý text k hudbě a také kvalitní lidi na spolupráci.

 

Víme, že spolupracujete s agenturou Slavica, kterou řídí Lumír Mati. Proč jste si vybrala právě je?

Já jsem po SuperStar neměla žádného manažera. Dělal to za mě taťka, ale v této branži je potřeba mít za sebou někoho, kdo se v tom pohybuje a rozumí tomu. A tím je Lumír Mati. Skvěle se s ním spolupracuje a je se mnou vlastně od samého začátku, tedy dva roky. Lumír je srdečný, kamarádský a umí zajistit, co je třeba.

 

Všimla jsem si, že se začínáte stále častěji objevovat v hledáčku módní policie. A slova chvály na vás módní kritici pějí ze všech stran. Jste velmi okouzlující mladá dáma, dá se říct, že jste si našla svůj styl, svoji image?

S mojí image mi pomáhá Lukáš Macháček, který je zároveň mým stylistou. Navrhuje mi šaty na slavnostnější příležitosti a vybírá mi oblečení na vystoupení a rozhovory. Mám ráda lady styl, ale občas mi nevadí troška extravagance.

 

Monika Bagárová, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano

 

Myslíte si, že by zpěvačka měla dělat změny image, aby tak na sebe stále poutala pozornost?

Já jsem v tomto směru konzervativní. Myslím si, že by měla občas překvapit nějakou změnou, třeba jiným stylem líčení. Ale samozřejmě je to čistě osobní věc, a pokud někoho baví každý den šokovat a stále vymýšlet, jak se odlišit, tak ať si to tak dělá. Jako třeba Lady Gaga. Ale mně se tohle nelíbí. Přijde mi, že lidé jsou pak vůči těmto celebritám otrlí a už je u nich nic nepřekvapí. Mně imponují lidé jako Beyoncé, nebo Dara Rolins.

 

Jaký je váš recept na to, jak si udržet zdravý zájem a pozornost médií?

Vím, že v dnešní době je důležité být v bulváru, ale já si pořád myslím, že můžu zaujmout i něčím jiným. Třeba právě dobrou muzikou, pěknou písničkou, dobře natočeným klipem, nebo tím, že jsem slušná a snažím se žít poctivě. Zklamalo mě, když si nedávno jeden bulvární deník zcela vymyslel určitou informaci. Stále jsem nemohla pochopit, jak si to někdo může všechno vymyslet. Kdyby nějakou informaci třeba pouze přibarvili, ale vymyslet si úplně všechno??

 

Co na to říká Ben?

Ben je nad to povznesený. Sám také zažil podobné věci, ale jako chlap to bere víc v klidu a myslí si o těch lidech své. A ze mě si dělá legraci, že si všechno moc beru. Ale mě to opravdu mrzí, když vidím, že nám chce někdo škodit.

 

Vyhlížíte jako velmi křehká dívka. Dokáže si i dupnout, být přísná?

Dokážu, nikdy bych nedělala nic, co tak necítím. Nedávno mě například navlékali do ultra krátkých minišatiček. To se mi vůbec nelíbilo. Nevím, proč bych se měla takhle vystavovat. Není to můj styl. Takže štáb nakonec rezignoval. Mám svůj vlastní vkus, jak v hudbě, tak v oblékání, a nebudu se stylizovat do ničeho, co mi není vlastní!

 

Děkuji za rozhovor

Monika Bagárová, foto: Robert Vano

 

 

Text: Dita Brančíková

Foto: Robert Vano www.robertvano.cz

Vlasy: Veronika Soukupová - Honza Hlaváček and frends www.honzahlavacek.cz

Make up: Pavel Bauer – Estée Lauder www.esteelauder.cz

Foceno v hotelu Radission Blu Alcron Praque www.alcron.cz

Produkce: Michaela Lejsková

Publisher: magazín Best of www.ibestof.cz

Robert Vano a Monika Bagárová
Robert Vano a Monika Bagárová
Monika Bagárová, foto: Robert Vano
Monika Bagárová, foto: Robert Vano
Monika Bagárová, foto: Robert Vano
Monika Bagárová, foto: Robert Vano
Robert Vano a Monika Bagárová
Monika Bagárová, foto: Robert Vano


Tagy: hudba, jazz, superstar, zpěv, zpěvák

Partneři

Estée Lauder
Radisson Blu Alcron Hotel Praque
Honza Hlaváček and frends


KomentářeKategorie
Příbuzné články
Jiří Káš – fotograf, výrobce unikátních NEO handpanů a profesionální handpanista
Jiří Káš – fotograf, výrobce unikátních NEO handpanů a profesionální handpanista

10.06.2024 | Vystudoval polygrafii a Obchodní akademii v Praze. Řadu let působil jako profesionální a umělecký ...


Naďa Válová – zpěvačka, učitelka zpěvu a hudby
 Naďa Válová – zpěvačka, učitelka zpěvu a hudby

15.04.2024 | Narodila se v Příbrami, ale nejvíce vzpomínek má na Prahu. Vystudovala Střední odbornou školu ...


Marta Balejová – zpěvačka, šansoniérka
Marta Balejová – zpěvačka, šansoniérka

18.11.2022 | Marta Balejová patří mezi nejvýznamnější české šansoniérky současné doby. S hudbou začala ...


MgA. Markéta Fassati – sopranistka, multižánrová zpěvačka, moderátorka a podnikatelka
MgA. Markéta Fassati – sopranistka, multižánrová zpěvačka, moderátorka a podnikatelka

24.10.2022 | Markéta Fassati vyrůstala ve světě hudby odmalička. Narodila se do rodiny dirigenta, sbormistra ...


Ondřej Provazník – zpěvák, interpret písní Karla Gotta
Ondřej Provazník – zpěvák, interpret písní Karla Gotta

19.09.2022 | Podmanivý hlas mladého zpěváka je skoro k nerozeznání od originálu. Ačkoliv se narodil v Praze, ...