Ondřej Provazník – zpěvák, interpret písní Karla Gotta


Ondřej Provazník, foto: Lenka Hatašová
19.09.2022 19:15 | Michaela Košťálová

Podmanivý hlas mladého zpěváka je skoro k nerozeznání od originálu. Ačkoliv se narodil v Praze, celý život prožil v Prostějově, kde vystudoval SOŠ Prostějov. Jeho hlavním snem a zaměřením byl odjakživa zpěv. Poprvé na sebe upozornil jako účinkující na slavnostním vyhlášení akce Miss Olomouckého kraje, záhy následoval debutový televizní klip Ranní svit, který vysílala TV ÓČKO, díky němuž se dostal až do ankety Český Slavík Mattoni 2017. Roku 2021 natočil pod křídly producentské dvojice Petr & Pavel ORM své debutové album Rockový nebe, jehož vydání a uvedení na trh je naplánováno na prosinec roku 2022. Za svůj největší vzor a životní inspiraci považuje zpěváka Karla Gotta.

Ondřej Provazník, foto: Lenka Hatašová

Ondřej Provazník, foto: Lenka Hatašová

 

Váš hlas je panu Gottovi skutečně podobný. Jde čistě o dar přírody, nebo jeho intonaci nějakým speciálním cvičením trénujete, vylepšujete?

Nikdy jsem to nijak netrénoval, je to dar od Pána Boha. Nikdy jsem si to nijak neuvědomoval, ale jak šel čas, tak mi lidé zkrátka začali říkat, že to zní jako Gott.

Pocházíte z Prahy. Přesto jste prožil velkou většinu života v Prostějově. Proč?

Jsem rád, že to zmiňujete. (smích) Prahu miluji. Je mým domovem, kde jsem šťastný. Když jsem byl malý, tak si mě rodiče adoptovali právě z Prahy, ale mé srdce mě do Prahy tak říkajíc táhlo již od mala. S oblibou říkám, že jsem dostal 20 let na Moravě natvrdo. Naštěstí je už vše, jak má být. (smích)

Ondřej Provazník, foto: Lenka Hatašová

Ondřej Provazník, foto: Lenka Hatašová

Dva roky jste studoval na Konzervatoři Evangelické akademie v Olomouci. Vaším oborem byla hra na tubu u profesora Rudolfa Berana. Zeptám se: Proč tuba a ne zpěv? Proč jen dva roky?

Když jsem se hlásil na konzervatoř, byl jsem odmítnut, prý z důvodu hlasové mutace. O den později mi volal profesor Beran s tím, že mě viděl na talentovkách a že si myslí, že bych mohl mít dobrý nátisk na tubu. Do telefonu jsem mu tenkrát řekl, že mě tuba vlastně vůbec nezajímá a že jsem zpěvák a „budoucí hvězda“ (smích) a nebudu tudíž trčet někde vzadu v orchestru nebo kapele. Protože jsem se ale chtěl vyhnout matematice na střední škole, nechal jsem se nakonec „ukecat“ a začal jsem se připravovat na konzervatoř. Bohužel jsem zjistil, že na konzervatoři na mne čekají daleko nebezpečnější předměty, než je středoškolská matematika. Například harmonie, dějiny hudby nebo intonace. Po dvou letech jsem rychle utíkal pryč. (smích)

Nakonec jste se vrátil ke svému skutečnému oboru – zpěvu. Jakými zkušenostmi jste prošel ještě před Miss Olomouckého kraje?

Především zkušenostmi z různých pěveckých soutěží, které jsem vyhrával, mohu-li to tak říci, jak na běžícím páse.

Pak přišel doslova raketový start. TV ÓČKO zařadila do vysílání váš debutový videoklip Ranní svit a z vás se prakticky rázem stala známá osobnost…

No to přesně nevím. Ale určitě to byl krok, který mě začal posouvat dál a dál.

 

Dospěl jste až do ankety Český Slavík Mattoni 2017. Ve které kategorii?

Do této ankety jsem byl zařazen v kategorii Zpěvák roku. Tehdy jsem předběhl dokonce i Leoše Mareše. Skončil jsem, tuším, na nějakém 150. místě.

Ondřej Provazník, foto: Lenka Hatašová

Ondřej Provazník, foto: Lenka Hatašová

A zde jste se také osobně setkal s panem Karlem Gottem. Byl pan Gott vaším vzorem od malička?

Ano, setkali jsme se tam. Měl jsem tu možnost si s ním chvíli sednout u stolu a dát řeč. Moc rád na to vzpomínám. Tehdy vyhrál svého posledního slavíka. Byla to kouzelná noc. Nikdy na to nezapomenu. Jestli byl mým vzorem od malička? Dá se říci, že vlastně ano. Ale velkým příkladem pro mne byl především po lidské stránce. Jako zpěváka si ho ovšem velmi vážím a vážit budu. Přesto mi na něm vždy nejvíc imponovalo to, jaký byl vůči okolí gentleman.

Jak na vaše rozhodnutí živit se zpěvem reagovala vaše rodina a okolí?

Skoro by se dalo říci, že mé okolí čekalo, kdy k takovému rozhodnutí dojdu. No a podle ohlasu se dá říci, že to bylo zřejmě celkem dobré rozhodnutí.

Již brzy vám vyjde debutové album Rockový nebe. Představte nám ho blíže.

Je to album složené z POP Classic, ale i autorských písní, které Karel Gott zpíval na některých svých albech – Dotek lásky 2, S pomocí přátel… Na tomto albu se nachází i písně, které Karel Gott někdy v minulosti natočil, ovšem časem tak říkajíc „zapadly“. Díky spolupráci s vynikajícím producentským duem Petr & Pavel ORM jsme na něj vybrali věci, které bych mohl zpívat i na svých koncertech a mohl bych se s nimi lépe ztotožnit. Na tomto albu je i píseň Každý den je jinačí, kterou napsali pánové ORM a text Pavel Vrba. Tahle píseň ještě nikde a nikdy nevyšla. Karel Gott ji už bohužel nestihl nazpívat. Myslím, že se posluchači mají na co těšit. Fotografie k tomuto albu vytvářela vynikající fotografka paní Lenka Hatašová a musím říct, že její oko umí opravdové zázraky. Je to velká radost a čest spolupracovat s profesionály, kteří ví a hlavně umí.

Ondřej Provazník, foto: Lenka Hatašová

Ondřej Provazník, foto: Lenka Hatašová

Z vaší tvorby je cítit, že jste umělecká duše. Máte, kromě zpěvu, také jiné koníčky?

Ač to možná bude znít divně, protože lidé, kteří mě znají, ví, že je to u mne opravdu divné, ale poslední dobou mě opravu moc bavilo a baví pěstovat u přítelkyně rajčata. (smích) Ta chuť a radost z toho, že to vyrostlo a je to navíc váš domácí produkt… Ta je zkrátka k nezaplacení.

Máte do budoucna nějaký sen, který byste chtěl realizovat?

Sny mám, plány ne. Jak se říká: „Chceš-li rozesmát Pána Boha, řekni mu o svých plánech.“ Tak doufám, že se mi sny, které si sním, třeba jednoho dne vyplní. Je to vždy o velké dřině, ale „ten nahoře“ tomu vždy zatím nějak pomohl. Jsem obrovsky vděčný za vše, čeho se mi dostává a za to, že můžu spolupracovat s lidmi, jako je právě duo ORM. Nebo třeba s člověkem, kterého si velmi vážím, a je mi vždy velkou ctí, když s ním můžu řešit nejen muziku ale i všední věci – s Felixem Slováčkem. Když mám kolem sebe ty správné lidi, tak se sny prostě plní. Důležité je si vše uchovat a zůstat pokorný a skromný, protože jenom tak se člověk může posouvat dále.

 

Děkuji vám za rozhovor.

 

Text: Michaela Košťálová

Korektura textu: Vladana Hallová

Foto:

Produkce:

Publisher: Profesní magazín Best of www.ibestof.cz

 

Ondřej Provazník, foto: Lenka Hatašová
Ondřej Provazník, foto: Lenka Hatašová
Ondřej Provazník, foto: Lenka Hatašová
Ondřej Provazník, foto: Lenka Hatašová

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Jiří Káš – fotograf, výrobce unikátních NEO handpanů a profesionální handpanista
Jiří Káš – fotograf, výrobce unikátních NEO handpanů a profesionální handpanista

10.06.2024 | Vystudoval polygrafii a Obchodní akademii v Praze. Řadu let působil jako profesionální a umělecký ...


Naďa Válová – zpěvačka, učitelka zpěvu a hudby
 Naďa Válová – zpěvačka, učitelka zpěvu a hudby

15.04.2024 | Narodila se v Příbrami, ale nejvíce vzpomínek má na Prahu. Vystudovala Střední odbornou školu ...


Marta Balejová – zpěvačka, šansoniérka
Marta Balejová – zpěvačka, šansoniérka

18.11.2022 | Marta Balejová patří mezi nejvýznamnější české šansoniérky současné doby. S hudbou začala ...


MgA. Markéta Fassati – sopranistka, multižánrová zpěvačka, moderátorka a podnikatelka
MgA. Markéta Fassati – sopranistka, multižánrová zpěvačka, moderátorka a podnikatelka

24.10.2022 | Markéta Fassati vyrůstala ve světě hudby odmalička. Narodila se do rodiny dirigenta, sbormistra ...


Matyáš Novák - klavírista
Matyáš Novák - klavírista

11.04.2022 | Mladý umělec, vítěz řady mezinárodních soutěží, patří díky svému mimořádnému harmonickému ...