doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc. – stomatolog, majitel kliniky estetické medicíny


Roman Šmucler
Roman Šmucler
20.04.2013 15:56 | Darina Blatská

 

 

 

 

„Zubařů máme skoro nejvíc na světě a nevíme, co s nimi.“ doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc.

 

 

 

 

 

Roman Šmucler je známý jako muž mnoha tváří, ale především je stomatolog. Takové povolání vyžaduje nejen výborné zdraví a skvělý zrak, ale také jisté výtvarné nadání. Moderní zubní lékařství už není jen o odstraňování kazů a trhání zubů, ale také o aplikaci zubních implantátů, užívání laserů a ordinačním bělení zubů. Každý stomatolog by se měl celoživotně vzdělávat a věnovat se novým a měnícím se postupům.

Roman Šmucler

 

Většinou se povolání zubaře předává z generace na generaci. Bylo tomu tak i u vás?

Měl jsem v rodině úspěšného stomatologa, ale mě to táhlo spíše k chirurgii. Na fakultě rozhodli jinak a já to uzavřel kompromisem – zubní chirurg – a jsem rád.

 

Jak pokročila stomatologie od té doby, kdy jste ji vystudoval?

To je úplně jiná disciplína a stomatologové, kteří se pravidelně neškolí – bohužel je jich velmi mnoho – by tuto profesi už ani neměli vykonávat. Je jen málo postupů, které se dramaticky nezměnily. Nejde jen o nové materiály, ale velmi se proměnilo i takové trhání zubů, u kterého by to málokdo čekal. Dnes umíme být mnohem šetrnější. Tedy, když se to dělá řádně.

 

V čem za posledních pár let pokročilo moderní zubní lékařství?

Krásným příkladem je moje subspecializace – zubní implantáty. Před dvaceti lety jsme byli rádi, že část implantátů vůbec jakkoli držela několik let. Dnes se snažíme rekonstruovat kosti, dásně a vše tak, aby nebylo lze rozeznat implantát od zubu, který přirozeně narostl. Požadavky jsou úplně někde jinde. Nemluvím o jiném svém koníčku – laserové a fotonické medicíně. To prostě neexistovalo a museli jsme to založit a vymyslet.

 

Dělí se stomatologie na nějaké podobory? A na jaké?

Právně je jich jen několik, ale fakticky nejméně deset a už není možné dělat vše na špičkové úrovni. Já byl třeba průkopníkem bílých plomb, ale už je vůbec nedělám, nejde dělat vše excelentně. V zásadě je dobré vědět, kdo je specialista na chirurgii, ortodoncii, paradentologii, dětskou stomatologii, endodoncii a složitější protetiku. Tam jsou hranice veliké.

 

Jaký je rozdíl mezi zubním lékařem, stomatologem a dentistou?

Já jsem stomatolog (pozn. redakce: MUDr.) – v zásadě všeobecný lékař se specializací na oblast dutiny ústní. To bylo podle mě nejlepší – výborný trénink a nejširší pole působnosti. Svět na to přechází, ale my to opustili. Zubní lékař (pozn. redakce: MDDr.) toho už umí a může mnohem více. Na zhotovování zubních výplní je to dostatečná kvalifikace a jsou všude ve většině, neb jsou nejvíce potřeba. Leč není to úplně ono. Dentisty by mnozí rádi zavedli zpět. Přes moji mrtvolu.

 

Existují nějaké předpoklady pro výkon práce zubaře, nebo ji může vykonávat každý?

Je to manuální a výtvarná disciplína. Tedy kromě medicínských znalostí musí ten člověk mít výborné zdraví, zejména páteř trpí, výtvarné nadání a skvělý zrak. Bohužel neznalost rodičů žene na módní stomatologii bystré děti bez těchto předpokladů, a tak znám mnohé absolventy s jedničkami, kteří jsou barvoslepí. To je jako profesionální kuchař bez chuti.

 

Ve většině měst je počet zubních lékařů na počet obyvatel zcela nedostatečný. Jakou vidíte hlavní příčinu?

Zubařů máme skoro nejvíc na světě a nevíme, co s nimi. Problém je, že lidé, kteří si nechtějí doplácet, nemohou najít zubního lékaře ochotného dělat za nedostatečné platby od pojišťoven. No dokud se nebude platit z vlastního vše, anebo pojišťovny nepřidají, tak to nemá řešení... Samozřejmě špičkových stomatologů je nedostatek všude – ta práce vyžaduje výjimečné lidi a těch bude málo vždy, třeba jako špičkových kardiochirurgů.

 

Přistihnete se někdy při tzv. nemoci z povolání?

Jakože bych někomu koukal na zuby? To je skoro moje povinnost a lidem radím. Pokud na to zapomenu, stejně se mě zeptají.

 

Jak vy sám pečujete o svůj chrup?

Pečlivě čistím jednou denně skoro 10 minut a pak jednou až dvakrát denně rychleji kvůli tomu, abych byl okolí příjemný.

 

Pokud byste to měl vzít obecněji, v jakém stavu se nachází chrup lidí u nás?

Na zubech se pozná, kdo je jak pořádný a kdo má kolik peněz. Nejde to říci takto globálně. Ale díky systému prohlídek, který je tu zažitý, a slušné úrovni stomatologů, jsme nadprůměr Evropy, což není pravda ekonomicky.

 

Jací jsou čeští pacienti? Podceňují péči o chrup?

Už dávno ne. Pochopili, že podcenit zubní péči je drahá legrace – tak asi v ceně automobilu. Někteří nepořádníci takto zbytečně utratí celé parkoviště.

Roman Šmucler

 

Víte třeba, v jaké zemi mají lidé chrup nejkvalitnější a proč?

Vím, ve Švýcarsku. Není tam pojišťovna na zubní ošetření a lidé si vše musejí platit. Děti jsou dokonale vyškolené státem v péči. No a jsou to Švýcaři. Třeba v Maďarsku podobný systém selhal a u nás by to byla také katastrofa.

 

Jak je to v současné době s četností zubních kazů?

Kazů v Evropské unii dramaticky ubývá a s nimi i potřeba zubní péče, pokud nemluvíme o kosmetice. Samozřejmě jsou lidé, kterým není rady, a tedy ani pomoci.

 

Jak to, že někteří lidé trpí na zuby více a někteří méně, a přitom o ně pečují stejným způsobem?

To je na učebnici – jsou faktory genetické, jiná onemocnění, složení bakterií v dutině ústní, dieta a tak dále.

 

Hraje větší roli v kvalitě zubů spíše genetická zátěž, nebo prostředí?

Největší roli hraje míra hygieny, pak genetika a životní prostředí je na třetím místě.

 

Proč má většina lidí problém s tak zvanými zuby moudrosti?

Protože se nám vývojově zmenšují čelisti a zuby moudrosti se už jaksi nevejdou.

 

Je geneticky zakódováno, zda nám osmičky vůbec narostou?

Ano, vývojově vyšší jedinci mezi námi už mají jenom sedm zubů.

 

Jaké jsou další nejčastější nemoci zubů, které pacienty postihují?

Tak nejčastější vůbec jsou záněty dásní, tak zvaná paradentóza. Ta navíc například zhoršuje i onemocnění srdce a dalších orgánů a zkracuje život.

 

Univerzální návod na čištění zubů zřejmě není. Co byste doporučil vy?

Čistit, dokud nejsou zuby čisté, s málo pastou, pořádným kartáčkem, ideálně před televizí, kde čas lépe běží.

 

Co si myslíte například o umělém vybělování zubů pomocí bělicích prostředků?

Pokud se provádí, jak má, tak je to bezpečná a dobrá metoda. Jen se to nesmí uspěchat a musí se postupovat rozumně.

 

Jaký je rozdíl mezi ordinačním a domácím způsobem bělení?

To je jasné už z názvu. V ordinačním vše postupuje jakoby rychleji díky vyšší koncentraci účinných látek. Leč efekt je po pár hodinách o něco menší. Bezprostředně jsou zuby bělejší díky vysušení. Domácí znamená mít mnoho hodin nasazené speciální nosiče plné slabšího koncentrátu, který postupuje pomaleji, ale lze dosáhnout skvělého výsledku laciněji.

 

Jak se liší klasické amalgámové a bílé plomby?

O amalgámových už bych ani nemluvil, to je minulost. Musí se kvůli nim více vrtat zuby a nejsou vzhledné. Takzvané bílé plomby z kompozit či cementů jsou ale náročnější na práci. Jsou drahé ne kvůli materiálu, ale kvůli delší době nutné ke zhotovení, leč stojí to za to.

Roman Šmucler

 

Které služby můžeme u zubaře čerpat bezplatně?

Ty, které jsou v sazebníku pojišťoven. Mnohé jsou ale tak podhodnocené, že musí stomatolog z pacienta vytáhnout nezákonný příplatek anebo práci prostě zfušovat, což pojišťovna zpětně zaplatí tím, že se to předělává pořád dokola. Popravdě řečeno se jakž takž vyplatí a má smysl jen vytržení zubu, některé chirurgické výkony a prohlídky, rentgeny. Plombu nejde udělat na pojišťovnu pořádně, leda by byla mimořádně malá.

 

Stav zubů prý může poškodit celkový zdravotní stav člověka. Co se nám může stát?

Při akutních zánětlivých komplikacích můžete umřít a paradentóza například zvyšuje počet srdečních onemocnění a zkracuje délku života o jeden až dva roky.

 

V současnosti je zákrok u zubaře častěji bezbolestný díky lokální anestezii, laseru a tak dále. Proč mají lidé stále strach?

Tak zábavná hodinka to není, že? A normální je nemít z toho radost. Profesionálně udělaná stomatologie ale dnes nebolí. Jenže s pojišťovnou je to těžké. Injekce zaberou za 7 minut, to je v nákladech 140 korun za čekání, jež nikdo nezaplatí. Tak se to zkrátí a pak to bolí. Osobně mi to vadí, a tak buď prodělávám, nebo s pojišťovnami mnoho nespolupracuji.

Jaké estetické zubní zákroky nejčastěji na klinice provádíte?

Bělení, úpravy zubů fazetami z keramiky či kompozit. Prodlužování zubů, plastická chirurgie dásní.

 

Popište nám zákrok zubního implantátu. V čem spočívá? Jak dlouho se hojí?

Lékař do kosti vyvrtá štolu, do které se zašroubuje implantát – podobně jako šroubek do dřeva. Posléze se na něj postaví korunka. Vypadá to jednoduše a jednoduché to je, když má pacient dostatek kosti a dásní. Pak to vše může být hotovo v jednom dni. Ale často kost dostavujeme a to může být práce na několik měsíců i let.

 

Jak jako lékař vnímáte alternativní medicínu? Myslíte, že může našim zubům v něčem pomoci?

Věda je jenom jedna a samozřejmě máme často několik alternativních postupů, které vybereme podle situace. Mnohé vědecké postupy vyrostly z bylinkářství, tak nic nového pod sluncem. Ale že by měl laik provozovat medicínu jako hobby bez hlubších znalostí, to je skoro legrace, kdyby to nebylo tak smutné.

 

Děkuji za rozhovor.

 

 

Text: Darina Blatská

Foto: archiv Romana Šmuclera

Produkce: Michaela Lejsková

Publisher: magazín Best of www.ibestof.cz

Roman Šmucler
Roman Šmucler

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc. – kardiochirurg, přednosta Kardiocentra IKEM
Prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc. – kardiochirurg, přednosta Kardiocentra IKEM

31.01.2019 | „Život je krásná pestrobarevná vitráž a je jen na nás, kolik těch sklíček pestrosti necháme ...


RNDr. Josef Šmarda – imunolog
RNDr. Josef Šmarda – imunolog

26.11.2018 | Vědec a vizionář, který svůj profesní život zasvětil imunologii. Je zakladatelem aplikované ...


Martina Dvořáková – výživová poradkyně KetoDiet, specialistka na redukční diety
Martina Dvořáková – výživová poradkyně KetoDiet, specialistka na redukční diety

23.10.2018 | Zdravé stravování ovlivňuje celý lidský život. Své o tom ví Martina Dvořáková, rodačka z Pardubic, ...


Prof. MUDr. Jan Mareš, Ph.D. – neurolog
Prof. MUDr. Jan Mareš, Ph.D. – neurolog

14.04.2018 | Profesor Mareš působí jako lékař, zástupce přednosty Neurologické kliniky Fakultní nemocnice ...


MUDr. Dušan Záruba - primář Ústavu estetické medicíny v Praze
MUDr. Dušan Záruba - primář Ústavu estetické medicíny v Praze

31.01.2018 | Plastické operace jsou globálním masovým fenoménem. Lidé se za ně přestávají stydět, celebrity ...