doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc. – stomatolog, majitel kliniky estetické medicíny


Roman Šmucler
Roman Šmucler
20.04.2013 15:56 | Darina Blatská

 

 

 

 

„Zubařů máme skoro nejvíc na světě a nevíme, co s nimi.“ doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc.

 

 

 

 

 

Roman Šmucler je známý jako muž mnoha tváří, ale především je stomatolog. Takové povolání vyžaduje nejen výborné zdraví a skvělý zrak, ale také jisté výtvarné nadání. Moderní zubní lékařství už není jen o odstraňování kazů a trhání zubů, ale také o aplikaci zubních implantátů, užívání laserů a ordinačním bělení zubů. Každý stomatolog by se měl celoživotně vzdělávat a věnovat se novým a měnícím se postupům.

Roman Šmucler

 

Většinou se povolání zubaře předává z generace na generaci. Bylo tomu tak i u vás?

Měl jsem v rodině úspěšného stomatologa, ale mě to táhlo spíše k chirurgii. Na fakultě rozhodli jinak a já to uzavřel kompromisem – zubní chirurg – a jsem rád.

 

Jak pokročila stomatologie od té doby, kdy jste ji vystudoval?

To je úplně jiná disciplína a stomatologové, kteří se pravidelně neškolí – bohužel je jich velmi mnoho – by tuto profesi už ani neměli vykonávat. Je jen málo postupů, které se dramaticky nezměnily. Nejde jen o nové materiály, ale velmi se proměnilo i takové trhání zubů, u kterého by to málokdo čekal. Dnes umíme být mnohem šetrnější. Tedy, když se to dělá řádně.

 

V čem za posledních pár let pokročilo moderní zubní lékařství?

Krásným příkladem je moje subspecializace – zubní implantáty. Před dvaceti lety jsme byli rádi, že část implantátů vůbec jakkoli držela několik let. Dnes se snažíme rekonstruovat kosti, dásně a vše tak, aby nebylo lze rozeznat implantát od zubu, který přirozeně narostl. Požadavky jsou úplně někde jinde. Nemluvím o jiném svém koníčku – laserové a fotonické medicíně. To prostě neexistovalo a museli jsme to založit a vymyslet.

 

Dělí se stomatologie na nějaké podobory? A na jaké?

Právně je jich jen několik, ale fakticky nejméně deset a už není možné dělat vše na špičkové úrovni. Já byl třeba průkopníkem bílých plomb, ale už je vůbec nedělám, nejde dělat vše excelentně. V zásadě je dobré vědět, kdo je specialista na chirurgii, ortodoncii, paradentologii, dětskou stomatologii, endodoncii a složitější protetiku. Tam jsou hranice veliké.

 

Jaký je rozdíl mezi zubním lékařem, stomatologem a dentistou?

Já jsem stomatolog (pozn. redakce: MUDr.) – v zásadě všeobecný lékař se specializací na oblast dutiny ústní. To bylo podle mě nejlepší – výborný trénink a nejširší pole působnosti. Svět na to přechází, ale my to opustili. Zubní lékař (pozn. redakce: MDDr.) toho už umí a může mnohem více. Na zhotovování zubních výplní je to dostatečná kvalifikace a jsou všude ve většině, neb jsou nejvíce potřeba. Leč není to úplně ono. Dentisty by mnozí rádi zavedli zpět. Přes moji mrtvolu.

 

Existují nějaké předpoklady pro výkon práce zubaře, nebo ji může vykonávat každý?

Je to manuální a výtvarná disciplína. Tedy kromě medicínských znalostí musí ten člověk mít výborné zdraví, zejména páteř trpí, výtvarné nadání a skvělý zrak. Bohužel neznalost rodičů žene na módní stomatologii bystré děti bez těchto předpokladů, a tak znám mnohé absolventy s jedničkami, kteří jsou barvoslepí. To je jako profesionální kuchař bez chuti.

 

Ve většině měst je počet zubních lékařů na počet obyvatel zcela nedostatečný. Jakou vidíte hlavní příčinu?

Zubařů máme skoro nejvíc na světě a nevíme, co s nimi. Problém je, že lidé, kteří si nechtějí doplácet, nemohou najít zubního lékaře ochotného dělat za nedostatečné platby od pojišťoven. No dokud se nebude platit z vlastního vše, anebo pojišťovny nepřidají, tak to nemá řešení... Samozřejmě špičkových stomatologů je nedostatek všude – ta práce vyžaduje výjimečné lidi a těch bude málo vždy, třeba jako špičkových kardiochirurgů.

 

Přistihnete se někdy při tzv. nemoci z povolání?

Jakože bych někomu koukal na zuby? To je skoro moje povinnost a lidem radím. Pokud na to zapomenu, stejně se mě zeptají.

 

Jak vy sám pečujete o svůj chrup?

Pečlivě čistím jednou denně skoro 10 minut a pak jednou až dvakrát denně rychleji kvůli tomu, abych byl okolí příjemný.

 

Pokud byste to měl vzít obecněji, v jakém stavu se nachází chrup lidí u nás?

Na zubech se pozná, kdo je jak pořádný a kdo má kolik peněz. Nejde to říci takto globálně. Ale díky systému prohlídek, který je tu zažitý, a slušné úrovni stomatologů, jsme nadprůměr Evropy, což není pravda ekonomicky.

 

Jací jsou čeští pacienti? Podceňují péči o chrup?

Už dávno ne. Pochopili, že podcenit zubní péči je drahá legrace – tak asi v ceně automobilu. Někteří nepořádníci takto zbytečně utratí celé parkoviště.

Roman Šmucler

 

Víte třeba, v jaké zemi mají lidé chrup nejkvalitnější a proč?

Vím, ve Švýcarsku. Není tam pojišťovna na zubní ošetření a lidé si vše musejí platit. Děti jsou dokonale vyškolené státem v péči. No a jsou to Švýcaři. Třeba v Maďarsku podobný systém selhal a u nás by to byla také katastrofa.

 

Jak je to v současné době s četností zubních kazů?

Kazů v Evropské unii dramaticky ubývá a s nimi i potřeba zubní péče, pokud nemluvíme o kosmetice. Samozřejmě jsou lidé, kterým není rady, a tedy ani pomoci.

 

Jak to, že někteří lidé trpí na zuby více a někteří méně, a přitom o ně pečují stejným způsobem?

To je na učebnici – jsou faktory genetické, jiná onemocnění, složení bakterií v dutině ústní, dieta a tak dále.

 

Hraje větší roli v kvalitě zubů spíše genetická zátěž, nebo prostředí?

Největší roli hraje míra hygieny, pak genetika a životní prostředí je na třetím místě.

 

Proč má většina lidí problém s tak zvanými zuby moudrosti?

Protože se nám vývojově zmenšují čelisti a zuby moudrosti se už jaksi nevejdou.

 

Je geneticky zakódováno, zda nám osmičky vůbec narostou?

Ano, vývojově vyšší jedinci mezi námi už mají jenom sedm zubů.

 

Jaké jsou další nejčastější nemoci zubů, které pacienty postihují?

Tak nejčastější vůbec jsou záněty dásní, tak zvaná paradentóza. Ta navíc například zhoršuje i onemocnění srdce a dalších orgánů a zkracuje život.

 

Univerzální návod na čištění zubů zřejmě není. Co byste doporučil vy?

Čistit, dokud nejsou zuby čisté, s málo pastou, pořádným kartáčkem, ideálně před televizí, kde čas lépe běží.

 

Co si myslíte například o umělém vybělování zubů pomocí bělicích prostředků?

Pokud se provádí, jak má, tak je to bezpečná a dobrá metoda. Jen se to nesmí uspěchat a musí se postupovat rozumně.

 

Jaký je rozdíl mezi ordinačním a domácím způsobem bělení?

To je jasné už z názvu. V ordinačním vše postupuje jakoby rychleji díky vyšší koncentraci účinných látek. Leč efekt je po pár hodinách o něco menší. Bezprostředně jsou zuby bělejší díky vysušení. Domácí znamená mít mnoho hodin nasazené speciální nosiče plné slabšího koncentrátu, který postupuje pomaleji, ale lze dosáhnout skvělého výsledku laciněji.

 

Jak se liší klasické amalgámové a bílé plomby?

O amalgámových už bych ani nemluvil, to je minulost. Musí se kvůli nim více vrtat zuby a nejsou vzhledné. Takzvané bílé plomby z kompozit či cementů jsou ale náročnější na práci. Jsou drahé ne kvůli materiálu, ale kvůli delší době nutné ke zhotovení, leč stojí to za to.

Roman Šmucler

 

Které služby můžeme u zubaře čerpat bezplatně?

Ty, které jsou v sazebníku pojišťoven. Mnohé jsou ale tak podhodnocené, že musí stomatolog z pacienta vytáhnout nezákonný příplatek anebo práci prostě zfušovat, což pojišťovna zpětně zaplatí tím, že se to předělává pořád dokola. Popravdě řečeno se jakž takž vyplatí a má smysl jen vytržení zubu, některé chirurgické výkony a prohlídky, rentgeny. Plombu nejde udělat na pojišťovnu pořádně, leda by byla mimořádně malá.

 

Stav zubů prý může poškodit celkový zdravotní stav člověka. Co se nám může stát?

Při akutních zánětlivých komplikacích můžete umřít a paradentóza například zvyšuje počet srdečních onemocnění a zkracuje délku života o jeden až dva roky.

 

V současnosti je zákrok u zubaře častěji bezbolestný díky lokální anestezii, laseru a tak dále. Proč mají lidé stále strach?

Tak zábavná hodinka to není, že? A normální je nemít z toho radost. Profesionálně udělaná stomatologie ale dnes nebolí. Jenže s pojišťovnou je to těžké. Injekce zaberou za 7 minut, to je v nákladech 140 korun za čekání, jež nikdo nezaplatí. Tak se to zkrátí a pak to bolí. Osobně mi to vadí, a tak buď prodělávám, nebo s pojišťovnami mnoho nespolupracuji.

Jaké estetické zubní zákroky nejčastěji na klinice provádíte?

Bělení, úpravy zubů fazetami z keramiky či kompozit. Prodlužování zubů, plastická chirurgie dásní.

 

Popište nám zákrok zubního implantátu. V čem spočívá? Jak dlouho se hojí?

Lékař do kosti vyvrtá štolu, do které se zašroubuje implantát – podobně jako šroubek do dřeva. Posléze se na něj postaví korunka. Vypadá to jednoduše a jednoduché to je, když má pacient dostatek kosti a dásní. Pak to vše může být hotovo v jednom dni. Ale často kost dostavujeme a to může být práce na několik měsíců i let.

 

Jak jako lékař vnímáte alternativní medicínu? Myslíte, že může našim zubům v něčem pomoci?

Věda je jenom jedna a samozřejmě máme často několik alternativních postupů, které vybereme podle situace. Mnohé vědecké postupy vyrostly z bylinkářství, tak nic nového pod sluncem. Ale že by měl laik provozovat medicínu jako hobby bez hlubších znalostí, to je skoro legrace, kdyby to nebylo tak smutné.

 

Děkuji za rozhovor.

 

 

Text: Darina Blatská

Foto: archiv Romana Šmuclera

Produkce: Michaela Lejsková

Publisher: magazín Best of www.ibestof.cz

Roman Šmucler
Roman Šmucler

Přidej komentář

Komentáře

Marie Dolezelova 22.04.2014 13:46:41
Dobry den pane docente.Mam jizvici alopecii.V lonskem roce 23.10 2013 v televiznich novinach hlasatelka Borhyova uvedla, ze lide, kteri maji ples nebo vypadane vlasy,maji nadeji, ze tyto vlasy na hlave znovu budou mit. Nove lidske vlasy z vlasovych bunek. Laboratorne se rozmnozi vlasove bunky a aplikuji se do kuze. Provadi se neco takoveho v nasi republice? Jestli ne, chtela jsem se zeptat, jestli by jste nechteli vyuzkouset tuto metodu.
šmucler 23.04.2014 16:54:10
Hezký den. To, co uváděli v te,evizi NOVA jsou zatím jen experimenty. Existuje ale řada již skutečných metod, které nabízejí specializovaná centr, třeba Dermatologická klinika , FN Královské Vinohrady v Praze, kde se na toto onemocnění specializují
Jarka 28.05.2015 13:34:51
Dobrý den pane docente,dceři schází tři zuby,chci se zeptat,je na to nějaký finanční příspěvěk nebo si to musíme všechno zaplatit.Jsou to velké výdaje 78000kč.Potřebujeme pomoc a nevíme na koho se máme obrátit.Dceři je šestnáct roků a chtěla by se také smát jako ostatní.Má již pět let rovnátka,je to vůbec možné?.Děkuji.J
Helena Nováková 24.06.2015 22:47:39
dobrý den prosim měla bych dotaz, nechat si udělat nové nastřelené zuby mám umělé ve skleničce je mi 60 ,nesnášim je ! mám nucené dávení , po dvou hodinách zubů v ustech .zuby sedi ale já je nesnášim .proto uvažuji o nastřeleni celého chrupu nebo aspoň 12 zubu nahoře a 12 zubu dole .prosim můžete mi zdělit předběžnou cenu celkovou? děkuji za info .
Šmucler 25.06.2015 17:03:20
ad Jarka Tři zuby na implantátech stojí cca 60 000 Kč, pokud by to byl můstek, tak méně. Je i možnost "nalepovacích" adhesivních můstků, to je tak asi třetina. Možností je spousta.
šmucler 25.06.2015 17:05:01
ad Helena Nováková .Ošetření jedné čelisti implantáty s můtky stojí cca 80-110 tisíc korun, existují i snímatelné náhrady podpořené dvěma , nebo čtyřmi implantáty- takové řešení stojí cca 25-45000 Kč
D. Čermáková 02.02.2016 13:48:36
Dobrý den, pane docente, obracím se na Vás s velkou prosbou. Mému vnoučkovi (12let) narostly první zuby malé a druhé o moc větší, takže "nekopírují" zubní oblouk a rostou spíš za sebou než uspořádaně vedle sebe, hlavně řezáky. Jinak je to krásný hoch, ale tohle by ho hyzdilo - můžete mi, prosím, poradit jak mu zachránit hezký úsměv? Moc děkuji
Daniela 01.03.2016 10:24:38
Dobrý den pane doktore, před pěti týdny mi zubař dělal implantát, od té doby necítím spodní ret a polovinu brady. Se zubařem jsem tento problém konzultovala a hlavní nerv je prý od implantátu dostatečně daleko a jsou tedy nejspíše poškozena pouze nervová vlákna, která by se měla postupem času zregenerovat. Je možné odhadnout čas, kdy by se měla situace zlepšit nebo začít zlepšovat? Je možné nějakým způsobem podpořit zhojení nervových vláken? Moc děkuji za odpověď.
šmucler 01.03.2016 12:25:29
ad D. Čermáková To je naprosto běžný průběh, zuby se do jisté míry srovnají samy, jak poroste čelist, ale je třeba, aby to viděl ortodontista a zvážil, zda nezačít léčit "rovnátky". neměl by to být žádný velký problém.
šmucler 01.03.2016 12:27:50
ad Daniela. přesně bych Vám řekl, kdybych Vás vyšetřil computerovou tomografií. Pokud by byl zasažen nerv implantátem, léčení bude trvat mnoho týdnů, spíše měsíců a není jisté, zda se stav upraví. Může být ale nerv poškozen i jen třeba operačním hákem či jinou manipulací během výkonu a pak může být odeznění potíží kratší, jen několik dalších týdnů. bez přesného vyšetření s pomocí CT Vás ale nemohu přesně informovat.
Helena Dvořáková 16.10.2016 14:48:09
Dobrý den pane docente.Mám paradentózu na horní čelisti a chtěla bych tam zubní implantáty.Je to možné provést?Je mi 72 let.
Ilona 07.11.2016 21:37:28
Dobrý den,mám dotaz,je mi doporučen můstek,prý mám prasklý kořen zubu...je v tomto případě možné zavedení implantátu místo můstku,vedlejší zuby jsou úplně zdravé,je mi 47 let,děkuji za Vaší odpověď. Ilona
Ivana Žáčková 20.11.2016 16:03:25
Dobrý den, pane docente. Mám 4 implantáty a na nich můstek, který se mi nelíbí. Jdou na takovém můstku prodloužit zuby po půlročním nošení? Jako reklamaci mi to lékař nechce uznat, protože to není funkční vada, ale jen estetická. Děkuji za odpověď. Žáčková
alena 13.01.2017 15:45:04
Vážený pane doktore, četla jsem Váš názor, týkající se odbornosti ukrajinských lékařů... obávám se, že tento problém, a problém to je skutečně velký, je mnohem větších rozměrů, než se sám domníváte. Dostala jsem se do ordinace české lékařky, kterou si pacienti velmi chválí a byla šťastná, že mne vzala. Bohužel jsem nevěděla že má ve své ordinaci kolegu Ukrajince a tento pracuje zcela sám, za občasného dohlédnutí lékařky. S lékařkou jsme domluvily postup,tj. celá horní čelist/vše keramika, ven (problem čelistních kostí) - provizor/2.000,-Kč a následně snímací/25.000,-Kč (účet mi nebyl vystaven). Provizory dělal ukrajinský "lékař" - v levé straně jsou zuby delší, k pravé straně se výška zubů postupně snižuje, pravý poslední zub opět dlouhý, při skusu tak vznikl od levé jedničky k pravé šestce "fukar" asi 4mm. Kdybych tuto excelentní práci viděla před nalepením, nikdy bych ji nepřevzala.Když pominu estetickou stránku.. šišlám, jazyk vyjíždí mezi zuby ven, vypadám, jako bych byla bezzubá. 16.1. jsem měla, dle dohody, nastoupit do nového zaměstnání (jednání s mezinárodními klienty, na estetiku je zde kladen důraz), vzhledem k tomuto šlendriánu ze zubní ordinace jsem o tuto práci, bohužel, přišla. Tož, ó díky, stomatologie.
Jitka Janoušková 03.04.2017 17:28:00
Dobrý den, pane docente, chtěla bych vás poprosit o sdělení, zda provádíte umělé náhrady bez implantátů? V případe, že ano, o jakou finanční částku by se jednalo. Je mi 70 let, náhradu s obměnou mám již 11 let a nebyla jsem s ní vůbec spokojená, zuby nejsou vidět ani při úsměvu, tak to vypadá, jako bych byla bez zubů. Při reklamaci mi bylo řečeno, že to jinak nejde, že to tak má každý. S čímž se nehodlám spokojit. Proto se na Vás,pane docente,obracím s tímto dotazem. Děkuji za odpověď a přeji pěkné dny.
alena 09.04.2017 09:41:32
Dobrý den, pane docente. Mám zde již jeden komentář z počátku mých zubních peripetií, kdy jsem v důsledku osteoporózy přišla o horní pevnou keramiku 4až4, zbylé zadní zuby měly obnažené kořeny, bolestivé na skus a teploty studená/teplá .. a zde je konečný výsledek - u všech zadních nasazena nová keramika, na ní snímací s patýrkem. Protéza jde těžko vyndavat, dře korunky v pravé straně - zuby už značně bolí, snímací nesedí, bez použití Coregy pohyblivé, neschopnost mluvit, v pravé straně silně naráží na spodní zuby a tyto začaly bolet, dnes už asi týden silné křeče v čelisti, střílí do ucha/řeším Ibalginem. Korunky protažené na dáseň, aby zakryly vyčnívající kořeny - ostré hrany, zanícené dásně .. zbytky jídla nelze vyčistit zubní nití ani mezizubním kartáčkem. Nelze vyčistit ani irigátorem. 1.) Mám nárok na reklamaci ? a jak postupovat, prosím. Nasazeno 10.2.017 - účet nevystaven, 29.500,-Kč. 2.) Už v počátku jsem upozornila na dlouhodobé problémy se zadními zuby, navrhovala jsem vše ven a celkovou protézu horního patra - tyto problémy jsem předpokládala. Bylo mi nekompromisně sděleno, KDO je tu lékař a že mi zuby udělá, ALE po svém. Bolestí a různých problémů se zubama, jako časté váčky u kořenů, či zánětů okostice /můstky, korunky, jsem si po autohavárii ve 20ti letech užila až až, je mi 60 let a nepřála jsem si už nic jiného, než aby toto bylo minulostí a já nemusela ob měsíc polykat tuny Ibalginů, v klidu se vyspat jako normální člověk bez bolestí a platit stále dokola nové a nové korunky (bez přispění ZP) - proč všichni lékaři trvají tvrdošíjně na svém a nevyjdou pacientovi v takovém případě vstříc ?! Jsem velmi zklamaná tímto všeobecným přístupem v ordinacích zde / nejsem ojedinělým případem. Jen na okraj, co se hygieny týče - mezizubní kart., zubní nit, běžný zub.kartáček, pasta Meridol jsou běžnou součástí mé kabelky i do práce/čistím několikrát denně+doma ráno a večer úst.voda Listerin, avšak na stále dokola opakovanou větu v ordinaci o nečištění jsem už značně alergická. Po mých 40ti letých zkušenostech se mi skoro chce prohlásit - "království za zubního lékaře profesionála". Budu Vám vděčná za radu v postupování při reklamaci a Vám osobně přeji mnoho úspěchů ve Vaší lékařské praxi. S přáním hezkého dne alena
pucifalek 24.05.2017 20:11:51
Dobry vecer .prosim mam na Vás moc velikou prozbicku.Chtela bych Vas poprosit o radu.Před 4lety jsem kvuli parodontoze přišla o 4 přední zuby ,dole.Doktor mi udelal protezu kterou já bohužel nesnáším,a tim trpim i problemy se try,které vyluciji lepkavost.Už s temi rty mam problem 2roky.Na internetu jsem hledala zubare,kteří by mi poradily jak postupovat dál.Bohužel ja statisice nemám abych si nechala udelat implantáty.Bohuzel můj lekar to se mnou kolzultovat nechce a ja proste hledám někoho kdo by mi aspon poradil.Jednou mi jista pani doktorka řekla,ze se dá udělat zub cca za 600kc.p Prosim Vás poradite mi co se da s tím ještě dělat?Mám nějakou šanci abych se mohla normálně usmat a neprikrivat si usta ta proteza mi vadi a je mi z ni zlé.Děkuji Vám za odpověď
pucifalek 24.05.2017 20:12:26
Dobry vecer .prosim mam na Vás moc velikou prozbicku.Chtela bych Vas poprosit o radu.Před 4lety jsem kvuli parodontoze přišla o 4 přední zuby ,dole.Doktor mi udelal protezu kterou já bohužel nesnáším,a tim trpim i problemy se try,které vyluciji lepkavost.Už s temi rty mam problem 2roky.Na internetu jsem hledala zubare,kteří by mi poradily jak postupovat dál.Bohužel ja statisice nemám abych si nechala udelat implantáty.Bohuzel můj lekar to se mnou kolzultovat nechce a ja proste hledám někoho kdo by mi aspon poradil.Jednou mi jista pani doktorka řekla,ze se dá udělat zub cca za 600kc.p Prosim Vás poradite mi co se da s tím ještě dělat?Mám nějakou šanci abych se mohla normálně usmat a neprikrivat si usta ta proteza mi vadi a je mi z ni zlé.Děkuji Vám za odpověď
Mikešová Alena 07.06.2017 08:25:28
Dobrý den, obracím se na vás s prosbou. Četla jsem Váš článek ohledně spodních protez u důchodců. Dívala jsem se na stránky Mudr. Sojky z Brna na miniimplantáty. Můžete mi prosím poradit lékaře, který provádí tyto miniimplantáty jinde než v Brně, třeba v Praze ? Děkuji moc za odpoved Mikešová Alena, Mečeříž
Lenka 02.07.2017 21:39:12
Dobry den,pane docente.Mam prosbu a predem dekuji pokud mi poradite.Ulomil se mi růzek horni jednicky,sla jsem za svoji pani doktorkou a ta rekla ze mi to muze jen zbrousit,nebo da vyplň.Bala jsem se ze by po zbrouseni zustala mezera mezi zuby,domluvili jsme se na vyplni.Nejsem spokojena s vysledkem a pripadam si dokonce ze mam umely cely zub,zub je bez lesku a navic zluty,po prejeti zubu jazykem je drsny.Je to pro me neprijemne a je velke zklamani,zw po ulomeni malinkeho kousku zubu mam cely zub uplne jakoby zaplatovanej,skutecne neslo jen osetrit ruzek aniz by zasahovala do celeho zubu?Je mi 45 let a doslova jsem si zakladala na tom ,ze mam svoje zuby,zdrave,bile a leskle.Prosim prosim poradte mi jestli mam nejakou moznost nechat si to nekde opravit ,myslite ze sklovina od tou nalepenou hmotou uz se neda obnovit? pani doktorku jsem prosila jestli muze zub nejak vylestit,vysledkem je vydrena sklovina.Dekuji Vam za radu,mohu zaslat i foto.hezky den cisarova pribram
Elen 19.09.2017 21:34:12
Zdravim pane doktore, nepochybuji o tom,ze svemu oboru perfektne rozumite. jen pripominku z osobni zkusenosti mam l po jakekoli infekcni chorobe nelze pri vsi vuli a zvysene hygiene dutiny ustni, nelze tedy zabranit zvysene kazivosti zubu, napr.po planych nestovicich nebo po angine, kazivost zubu hrozne vzrostla. jinak Vas zdravim, Vy jste v Raku, a to jsou nejlepsi zubari, opet osobni zkusenost. trosku bych si jen prala,abyste pacienta tak dlouho nemucil v kresle:) i kdyz vysledek je nepochybne dokonaly!!! hezky vecer a at se dilo dari!preji vam hlavne dusledne pacienty a nekuraky co neji moc sladkosti, jako jsem ja. vsechny cokolady jsem dala nasemu veverakovi na balkon,kde je s chuti hloda, a nebo schova na zimu. hlodat musi, neb mu dorustaji hlodaky stale. je to super zvire, je drzy, mazany a urazlivy, naladovy a plysovy:) ale chodi k nam denne.
Jana Mráčková 28.06.2018 14:10:43
Dobrý den pane docente,mám k Vám velkou prosbu týká se horní zubní protézy.Mám ji od října 2017.Můj lékař říkal,že ji nebudu muset lepit.Zmýlil se!!!Protézu musím lepit,ale !!!žádné lepidlo mi protézu na dásni nedrží.Používám blend-a-dent,coregu a nebo calcident.Jsem z toho zoufalá. Prosím,můžete mi poradit? S úctou Jana Mráčková
Šmucler 09.07.2018 19:45:36
Hezký den, je pro mě nemožné Vám přímo odpovědět na Vaše zajímavé dotazy, pokud byste chtěli radu, napiště mi na smucler@asklepion.cz doc.Šmucler


Kategorie
Příbuzné články
Prof. MUDr. Jan Mareš, Ph.D. – neurolog
Prof. MUDr. Jan Mareš, Ph.D. – neurolog

14.04.2018 | Profesor Mareš působí jako lékař, zástupce přednosty Neurologické kliniky Fakultní nemocnice ...


MUDr. Dušan Záruba - primář Ústavu estetické medicíny v Praze
MUDr. Dušan Záruba - primář Ústavu estetické medicíny v Praze

31.01.2018 | Plastické operace jsou globálním masovým fenoménem. Lidé se za ně přestávají stydět, celebrity ...


plk. Ing. Antonín Vodák – ředitel Vojenské nemocnice Brno
plk. Ing. Antonín Vodák – ředitel Vojenské nemocnice Brno

03.09.2017 | Voják z povolání, který se vypracoval až na pozici ředitele Vojenské nemocnice Brno, tedy jedné ...


MUDr. Daniel Hovorka – gastroenterolog
MUDr. Daniel Hovorka – gastroenterolog

16.08.2017 | Studium lékařství dokončil na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze v r. 2002, od r. ...


Petr Hejl, DiS. – zdravotnický záchranář
Petr Hejl, DiS. – zdravotnický záchranář

01.06.2017 | Mohl z něj být IT specialista, ale nakonec zvítězila práce, která si zaslouží obdiv. Petr Hejl ...Komentáře na Facebooku