Jaroslava Mrižová - fyzioterapeutka


Jaroslava Mrižová, foto: Lenka Hatašová
21.11.2014 19:08 | Hana Robinson

Krásná, plná života a stále dobře naladěná. Zkrátka žena, jak má být. A to vše po padesátce. Mnohé třicátnice by jí mohly závidět postavu, pohádkově bohaté vlasy, alabastrovou pleť.

Jaroslava Mrižová, zaneprázdněná podnikatelka, prozrazuje svůj recept na krásu. Jsem pozitivně posedlá ženskostí,“ říká opavská majitelka salónu, kterou v kondici udržuje kromě jiného i stále populárnější nordic walking.

Jaroslava Mrižová, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

                                                           

Jste krásná žena. Prozradíte tajemství péče o svou krásu?

Základ krásy je z velké části dán geneticky. Mé mamince je téměř osmdesát let a na tváři uvidíte jen pár vrásek. V tomto ohledu jsem měla opravdu štěstí. Samozřejmě se ale o tento dar musím náležitě starat. Krásná neznamená pouze zvenčí, ale především zevnitř, takže se starám i o tu poslední buňku ve svém těle, diskutuji se specialisty a čtu odborné články. Proti kráse působí celá řada vlivů, od chlorované vody až po výpary z motorů. Je důležité o nich vědět.

 

Jak se vám v péči o sebe jeví české ženy? Starají se dostatečně o svou krásu?

Každá žena má v sobě něco krásného a na tom je třeba stavět. České ženy jsou zanedbávány, jako by nevěděly kudy kam. Prožily 25 let divokého východního kapitalismu, mají často problémy se zdravím a především s váhou. Po padesátce je samozřejmě těžší se nechtěným kilům ubránit, a tak se na tom musí cíleně pracovat. Zaráží mě ovšem obezita dnešních mladých dívek a jejich problémy s celulitidou. Na eliminaci celulitidy u žen se plně a úspěšně zaměřuji.

Jaroslava Mrižová, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Co byste ženám doporučila jako první krok k nalezení cesty ke kráse?

První krok bývá ten nejtěžší. V tomto případě jde o to udělat pevné rozhodnutí a u tohoto rozhodnutí vydržet. To je opravdu základ úspěchu. To máte jako u běžce, nejtěžší je nazout si tretry a na trať se vydat. Jak už na ní jednou jste, cítíte se lépe a lépe a tento trénink se stane vaším denním zaměstnáním. Mnoho žen si říká, tolikrát jsem to zkoušela a nešlo to, jsou skeptické a snad i trochu pohodlné. I přesto, že je to mnohdy velice těžké, je důležité vydržet.

Jaroslava Mrižová, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Udělat rozhodnutí, ale především u něj vydržet může být opravdu oříšek. Jaký následuje další krok?

Před deseti lety se začala u nás objevovat vnitřní kosmetika, tedy různé vitaminové, minerální a bylinné prostředky. Začala jsem se o ni zajímat, konzultovat se specialisty a hlavně ji na sobě aplikovat. Velice mě zaujala například záležitost internálního zinku. Organicky napojený zinek je totiž klíčovou součástí mnoha hormonů, enzymů a tzv. funkcionálních chelátů v ženském těle. Když má žena v těle zinku nedostatek, dochází k deficitu produkce mnoha sloučenin založených na zinku – například kolagenázy – a může docházet ke špatné flexibilitě kůže, k jejímu stárnutí či ke špatnému růstu nehtů a vlasů. Takové informace jsou k nezaplacení, bohužel je občas těžké se k nim dostat.

Jaroslava Mrižová, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Jak to myslíte?

Klasická vnější kosmetika se pochopitelně informacím o vnitřní kosmetice brání. Spousta balančních prostředků založených na přírodní bázi je neznámá jednoduše z toho důvodu, že si to farmaceutický a klasický kosmetický průmysl nepřejí. Na internetových vyhledávačích informace mizí a to se opravdu děje.

Kosmetický průmysl, tedy vnější kosmetika, může například problémy kůže pouze maskovat, ale ne je léčit. Vůbec si přitom neuvědomuje, že dnes jsou problémy jako akné tak hluboké, že ani ty nejlepší kosmetické přípravky nejsou schopny je maskovat. Je potřeba se zaměřit na problémy uvnitř.

 

Když chce žena získat potřebné informace, kam se tedy má obrátit?

Existují již kosmetičky, které se vnitřní kosmetikou zabývají, salóny, kde informace najdete, jako je například ten můj v Opavě. Kdo se opravdu chce o těchto věcech dozvědět, cestu může najít.

Jaroslava Mrižová, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Říká se, že jsme to, co jíme. Jak vypadá váš jídelníček a co by v něm určitě nemělo chybět?

Rozhodně jsme to, co jíme. Jídelníček musí být velmi čistý a především pestrý. Zásadní je pro mě osobně také původ potravin. Základ tvoří zelenina, především různé saláty, ovoce a také maso, které by mělo ideálně tvořit okolo pěti procent z celkového denního jídelníčku.

 

Znamená to, že jste nepodlehla vegetariánským či dokonce veganským a podobným trendům?

Určitě ne. Je dokázáno, že bez masa to nejde, neboť geneticky jako lidé jsme všežravci. Masa volím výběrová, bio či kvalitní značku Qualivo, což je prémiové maso, které obsahuje polovinu cholesterolu než obvyklá masa a dvojnásobek prospěšných tukových kyselin. Takové maso je velice lehce stravitelné. Dobrá zpráva je, že toto maso je již v několika restauracích ve Slezsku. Kuřata si například kupuji pouze z domácího zdroje ze Slezska, odkud pocházím, či z Oderských vrchů z bio farem. Zkrátka z lokalit, které nejsou znečištěné. Maso také náležitě zpracuji, a to velice čistě. Několikrát ho omyji a třeba naložím do jogurtu nebo mléka. Jídlo je věda a lidé by se podle toho měli k jídlu chovat. Saláty například omývám v aerobickém kyslíku, hlavně tehdy, je-li koupený v běžném marketu. To se občas samozřejmě stane, když mi doma něco chybí, převážně ale nakupuji bio potraviny a čerstvé produkty a běžným řetězcům se vyhýbám.

Jaroslava Mrižová, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Bio potraviny. Jsou opravdu o tolik zdravější, nebo je to jen reklamní tah na kupujícího?

Bio potravinám jsem určitě velmi nakloněna. Mimo Českou republiku by byl jakýkoli podvod na nich velmi přísně potrestán. V zahraničí jim tedy jde stoprocentně věřit, neboť existují velmi striktní dozorčí orgány jako Bioland nebo Demeter. Ovšem u nás bych byla opatrná, protože v České republice neexistuje dozorčí orgán, který by je náležitě hlídal. Nejlépe tedy nakupovat mimo naši zemi, například v sousedním Rakousku.

 

Zdravý životní styl se zdá být časově náročný. Od získávání informací až po nákupy v Rakousku či ve vybraných prodejnách, které jistě nenajdeme v každém městě. Kde najde dnešní žena tento čas navíc“?  

Vše je otázka časového managementu. Ženy by se měly chovat profesionálně ke svému zdraví a kráse. Když už jsme jednou udělaly rozhodnutí, musíme se mu přizpůsobit. Každý den si například udělám časový plán a toho se držím. Spousta žen tráví čas na kávě či u skleničky vína s přítelkyněmi. Také si ráda zajdu do restaurace nebo kavárny, nicméně sporadicky. A ve chvíli, kdy kávičku dopiji, zvednu se, rozloučím a jdu do přírody si zatrénovat se svým partnerem, který je také nadšeným sportovcem. Nezůstávám a netlachám a to je velká úspora času.

Jaroslava Mrižová, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Finanční stránka kvalitních potravin a kosmetických produktů jistě také není zanedbatelná. Kde na ně vzít? 

Víte, je v moci každé ženy se o sebe starat a dobře zvládat svůj finanční i časový management. Ani já, ani partner například nekouříme ani nepijeme alkohol a to jsou velké úspory v řádech tisíců, ne-li desetitisíců ročně. Za to se přece dají nakoupit kvalitní produkty jak potravinové, tak i kosmetické.

 

Jak vnímáte různé doplňky stravy? 

Doplňky stravy jsou velmi důležité. Jak už jsem zmínila, například nedostatek zinku a selenu může ženám způsobovat velké problémy a je třeba je doplňovat. Doplňky volím dle svých detailních krevních testů, které si nechávám zhotovit u specialisty. Je velmi důležité užívat produkty, které jsou naprosto organické, nejedovaté, biologické. Opravdu bych nevložila do úst anorganickou sloučeninu. Když se vrátím k onomu zinku, zinek pro mě musí být prezentován v bio formě. Tohle vše je ale dobré konzultovat s odborníkem.

Jaroslava Mrižová, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Trh zaplavuje obrovské množství těchto produktů. Jak je možné si mezi nimi vybrat ty správné? Je například důležitá konzultace s lékařem? Jak se máme orientovat? 

Cena takových produktů se samozřejmě velmi liší, v řádech set korun. Levné produkty nefungují a navíc mohou volnými radikály tělu dokonce velmi uškodit. Netvrdím, že vyšší cena je vždy záruka kvality, ale obvykle to v případě doplňků stravy takto bývá. Musíte ale také velmi pečlivě prozkoumat příbalový leták nebo obal.

 

Čemu bychom v něm měli věnovat pozornost? 

Především informaci, zda jsou zdroje požadované látky z organického zdroje. Pokud jsou na obalu uvedeny anorganické soli, rozhodně nekupovat. Pokud jsou uvedeny organické sloučeniny, můžete přípravku věřit. Tohle je nejjednodušší a nejrychlejší rozlišení pro kohokoli.

Jaroslava Mrižová, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Jste majitelkou masážního salonu v Opavě. Co vás přivedlo k myšlence začít v této oblasti podnikat?

K myšlence mě přivedlo zjištění, že mnoho žen má ucpaný lymfatický systém. Začala jsem se o tuto problematiku zajímat, konzultovala jsem ji s odborníky. Především systém Vacupress mě velice zaujal. Absolvovala jsem hned několik kurzů, zvláště ve Vídni.

 

Čím se nejvíce zabýváte ve svém salónu? 

Především tedy zmiňovaným systémem Vacupress, který již 13 let ve svém salónu aplikuji. Lymfatický systém plní funkci kanalizace těla, který ale nemá pumpu. Žíly a cévy pumpu mají, tedy srdce. Lymfatický systém je proto potřeba rozpumpovat a uvést do pohybu.

Měla jsem například několik klientek, které se na mě obrátily s oteklým krkem a zcela ucpanými lymfami. Za dva měsíce odešly o deset kilo lehčí a zdravé. Pro mě to byl krásný pocit, že mohu někomu pomoci. Dále se též věnuji poradenství, ženám radím individuálně jak pečovat o svou krásu.

 

Proč je důležité věnovat tělu pozornost prostřednictvím masáží? S čím nám dokážou pomoci?

Především je to sedavé zaměstnání, které naše svaly jednostranně zatěžuje, a nedostatek pohybu. Celé dny lidé hledí do počítačů a pak se diví, že mají problémy s krčními svaly a ucpanými lymfami právě v oblasti krku.

Jaroslava Mrižová, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Co děláte pro to, aby se zákaznice vracely a jak si získáváte jejich důvěru?

Hlavním ukazatelem je pochopitelně především můj vzhled a kondice. Na mě samotné je vidět, že to, co svým zákaznicím radím, přesně dodržuji a funguje to. Věřím, že právě proto se vracejí. Když na sobě určitý produkt vyzkouším, ukážu tak klientkám, jak funguje…

 

Jaké produkty používáte? Převážně zahraniční, nebo i některé české?

Moje filozofie je jednoduchá: „only the best is good enough“, tedy jen to nejlepší je pro mě dost dobré. A to stejné platí pro mé klientky. Kosmetiku používám opravdu kvalitní, obvykle francouzských značek, italských značek a kanadský Xocai z čistého bio kakaa a především ty kosmetiky, které si na sobě vyzkouším. Z firmy Xocai pojídám i plně zdravou čokoládu jako funkční potravinu plnou antioxidantů. Až poté, co si vše vyzkouším, doporučím a nabízím svým klientkám.

Jaroslava Mrižová, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Jak se udržujete ve fyzické kondici? Jste příznivkyní dlouhých procházek, posiloven nebo dokonce adrenalinových sportů?

Sportuji v podstatě denně, především se věnuji nordic walkingu, a to v každý roční čas a vždy v lese. Hlavně během podzimu a zimy chodím do posilovny, kde s partnerem intenzivně cvičíme. Mám takové své kolečko na „ženskou krásu“. (smích) Tedy na posilování speciálně ženských partií. Adrenalinovým sportům neholduji.

Jaroslava Mrižová, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

V neposlední řadě je ke kráse jistě důležitý odpočinek a především spánek. Kolik odpočinku si dopřáváte a trávíte ho spíše pasivně, či aktivně?

Svůj volný čas určitě trávím aktivně. Jsem dcera farmářů, na práci a pohyb tudíž zvyklá. Byla období, kdy jsem měla tři zaměstnání a na odpočinek nezbýval pochopitelně čas. Ve Slezsku má velká část mužů problém s alkoholem, což je smutné, ale je to fakt. Právě ženy se tak obvykle o vše starají samy. Dlouhou dobu jsem pochopitelně pracovala a odpočívala málo. Dnes spím v průměru sedm hodin a odpočívám aktivně, při sportu. Spánek je pro krásu nepostradatelný. Na to dámy nezapomínat!

 

Děkuji za rozhovor.

 

Text: Hana Robinson

Foto: Lenka Hatašová www.lenkahatasova.com

Vytvořeno ve spolupráci:

Designhotel Elephant Prague www.hotel-elephant.cz

Grandior Hotel Prague www.hotel-grandir.cz

LE Hotels Group

Korektura textu: Alžběta Strnadová

Produkce: Michaela Lejsková

Publisher: Profesní magazín Best of www.ibestof.cz

Jaroslava Mrižová, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

Jaroslava Mrižová, foto: Lenka Hatašová
Jaroslava Mrižová, foto: Lenka Hatašová
Jaroslava Mrižová, foto: Lenka Hatašová
Jaroslava Mrižová, foto: Lenka Hatašová
Jaroslava Mrižová, foto: Lenka Hatašová
Jaroslava Mrižová, foto: Lenka Hatašová
Jaroslava Mrižová, foto: Lenka Hatašová
Jaroslava Mrižová, foto: Lenka Hatašová
Jaroslava Mrižová, foto: Lenka Hatašová
Jaroslava Mrižová, foto: Lenka Hatašová
Jaroslava Mrižová, foto: Lenka Hatašová
Jaroslava Mrižová, foto: Lenka Hatašová
Jaroslava Mrižová, foto: Lenka Hatašová
Jaroslava Mrižová, foto: Lenka Hatašová
Jaroslava Mrižová, foto: Lenka Hatašová
Jaroslava Mrižová, foto: Lenka Hatašová
Jaroslava Mrižová, foto: Lenka Hatašová
Jaroslava Mrižová, foto: Lenka Hatašová
Jaroslava Mrižová, foto: Lenka Hatašová
Jaroslava Mrižová, foto: Lenka Hatašová
Jaroslava Mrižová, foto: Lenka Hatašová

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Plk. prof. MUDr. Vladimír Beneš, DrSc. – neurochirurg
Plk. prof. MUDr. Vladimír Beneš, DrSc. – neurochirurg

26.07.2020 | Profesor Vladimír Beneš patří mezi přední české neurochirurgy. Jednou z hlavních oblastí, skrze ...


MUDr. Jarmila Zipserová ̶ přednostka soukromé Neurorehabilitační kliniky Axon
MUDr. Jarmila Zipserová  ̶  přednostka soukromé Neurorehabilitační kliniky Axon

20.06.2020 | Díky dlouholetým zkušenostem je váženou specialistkou v oblasti neurologie a dětské neurorehabilitace. Vystudova ...


MUDr. Radoslav Lacina – stomatolog, vedoucí Centra dentální péče
MUDr. Radoslav Lacina – stomatolog, vedoucí Centra dentální péče

23.03.2020 | MUDr. Radoslav Lacina patří mezi významné české stomatology. V roce 2003, tedy tři roky po úspěšné ...


Prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc. – kardiochirurg, přednosta Kardiocentra IKEM
Prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc. – kardiochirurg, přednosta Kardiocentra IKEM

31.01.2019 | „Život je krásná pestrobarevná vitráž a je jen na nás, kolik těch sklíček pestrosti necháme ...


RNDr. Josef Šmarda – imunolog
RNDr. Josef Šmarda – imunolog

26.11.2018 | Vědec a vizionář, který svůj profesní život zasvětil imunologii. Je zakladatelem aplikované ...