MUDr. Dušan Záruba - primář Ústavu estetické medicíny v Praze


MUDr. Dušan Záruba
31.01.2018 12:00 | redakce

Plastické operace jsou globálním masovým fenoménem. Lidé se za ně přestávají stydět, celebrity je bez skrupulí přiznávají, a dokonce se k nim hrdě hlásí. Nejvíce „trendy“ je omlazení pohlavních orgánů, zvedání hýždí a implantace prsních bradavek. Zájem o klasické zákroky plastické chirurgie neustále roste, jak potvrzuje i primář oddělení plastické chirurgie Ústavu estetické medicíny v Praze MUDr. Dušan Záruba.

MUDr. Dušan Záruba

MUDr. Dušan Záruba

Které zákroky patří mezi nejnavštěvovanější a nejvyhledávanější u mužů? Které zákroky patří mezi nejnavštěvovanější a nejvyhledávanější u žen? Vždy musíme rozdělit i věkové skupiny. V mladším věku jsou u mužů nejčastější operace nosu (60%) nebo odstálých boltců, později pak operace víček (70%) a operace obličeje a krku (face lift). U žen v mladším věku operace nosu, zvětšení prsů, liposukce, ve středním věku nejvíce odstraňujeme nežádoucí změny po těhotenství – modelace prsů, abdominoplastiky a liposukce, v pozdějším věku jsou nejčastější operace víček, obličeje (face lift a minilifting) a také změny postavy kolem menopauzy – modelace či zmenšení prsů a operace břicha.


Do České republiky míří řada cizinců, kteří si nechávají provádět plastické operace.
S Ruskami jako pacientkami se setkávám poměrně často. Jejich požadavky na operace se neliší příliš od požadavků našich pacientek nebo jiných Evropanek. Arabky mají poměrně výrazné nosy, které si často nechávají upravit. Jako pacientky u nás ale příliš nejsou. Pokud jsou vdané, musí často operaci i její rozsah odsouhlasit jejich manžel, který obvykle i vede celou konzultaci. Jiný kraj - jiný mrav zde platí dvojnásob. Požadavky Američanek na plastické operace jsou podobné, ale četnost těchto požadavků je nesrovnatelná. Pro Američanky jsou tyto operace daleko samozřejmější a jejich výchovou daná touha stále dobře vypadat je k tomu víceméně vybízí. Jeden z rozdílných požadavků je například při augmentacích - zvětšení prsů - kdy Američanky určitě požadují velikost o 1-2 čísla větší, než tomu bývalo u nás. Poslední dobou to ale vypadá, že i v tomto se rozdíl brzy srovná.

Takže po čem ženy touží?

Často se chtějí zbavit určitého nedostatku a z toho plynoucího mindráku. Někdy ji hlodá i dlouho, než žena dospěje k rozhodnutí to řešit. Touha mít reprezentativní vizáž, nebo snaha zpomalit stárnutí těla jsou také časté. A až sem je to dobře a řešení operací je v těchto případech správné a dále do života motivující. Pokud se jedná o to, že operace má vyřešit jiný životní problém, není to obvykle dobré řešení. Pokud se toto podaří odhalit ještě před operací, snažím se takovou operaci spíše rozmluvit, nebo alespoň problém s dotyčným více probrat a upozornit na to, co operace vyřeší a co nikoli.

A co muži?

Muži představují 5 -15 procent našich klientů a jejich zájem stále mírně narůstá. Obecně lze říci, že muži více požadují řešit operacemi problémy, které je nějakým způsobem obtěžují či handicapují, estetické hledisko je pro ně přeci jen méně důležité než pro ženy. 

MUDr. Dušan Záruba

MUDr. Dušan Záruba

Pane primáři, kdy pacienta a jeho požadavek na zákrok odmítnete? Stalo se Vám již někdy?

Odmítnout požadavky pacienta na estetickou operaci není nic neobvyklého, občas se to stává. Někdy je to pouhé nedorozumění, kdy si pacient přečte mnoho informací, které si nedokáže správně zpracovat a má požadavky a představy, které nelze splnit. Když si vše vysvětlíme a já mu nabídnu reálné možnosti či jinou variantu zákroku, která by řešila jeho problém, mnohdy najdeme zákrok, který tyto požadavky splní. Pokud však vím, že operace požadavek pacienta nesplní, nezbývá než zákrok odmítnout.

Co se zatím plastikou nedá řešit?

Nedá se toho řešit mnoho. Když se podíváte na nabídku estetických operací, tak máte to, co se řešit dá. To, co tam nenajdete, se obvykle řešit nedá, nebo jen s velkými obtížemi a minimálním efektem.

Jaký neobvyklý zákrok jste prováděl vy?

Občas se setkáme s trochu neobvyklým požadavkem na výsledný efekt operace. Nedávno jsem operoval nos u starší pacientky, která měla téměř odlišné požadavky na svůj tvar nosu, než je obvyklé. Požadovala kulatý, širší a mírně spadlý hrot nosu, tedy to, co většinou odstraňujeme a čeho se obvykle snažíme vyvarovat v období pooperačního hojení. Obrácený postup operace i pooperační péče se nám podařilo dobře zvládnout, takže paní s výsledkem velmi spokojena. 

 

Patříte mezi průkopníky plastické medicíny v ČR, je vývoj v této lékařské oblasti rychlý, třeba jako v očním lékařství? 

Pokud mě řadíte mezi průkopníky, tak zejména v oblasti estetické chirurgie, které se věnuji 25let. V očním lékařství k velkým změnám a novým možnostem došlo hlavně díky velkému technickému rozmachu a možnosti využití zcela nových operačních metod. V plastické i estetické chirurgii máme také díky rozvoji medicínské techniky řadu nových možností, které dříve nebyly možné. Jsou to například možnosti mikrochirurgické a transplantační. V estetické chirurgii však určitě k tak převratným změnám nedošlo. Je zde řada nových metod a postupů v estetické medicíně jako takové – dermatologie, laserová terapie a řada tzv. miniinvazivních metod (aplikace botulotoxinu a injekčních výplní), ale pokud hovoříme konkrétně jen o estetické chirurgii, stále zde velkou roli hraje zkušenost a zručnost a operační technika chirurga.

MUDr. Dušan Záruba

Primář oddělení plastické chirurgie Ústavu estetické medicíny v Praze. Na problematiku estetické chirurgie se specializuje od roku 1988. Díky dlouholeté praxi, poznatkům z řady pracovišť nejen v ČR, ale i v zahraničí a desítkám tisíc provedených ope­rací se řadí k nejzkušenějším plastickým chirurgům v oboru es­tetické chirurgie u nás. Od roku 1986 pracoval jako chirurg na oddělení plastické chirurgie Ústavu lékařské kosmetiky a v roce 1994 se stal primářem plastické chirurgie tohoto ústavu. Ab­solvoval několik zahraničních stáží v USA a ve Francii a je autorem řady odborných článků i spoluautorem několika publikací.

Text: agentura Guideline www.guideline.cz

Foto. Archiv

Publisher: Profesní magazín Best of www.ibestof.cz

MUDr. Dušan Záruba
MUDr. Dušan Záruba

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Doc. MUDr. Martin Šín, Ph.D., FEBO – lékař specialista v oblasti oftalmologie
Doc. MUDr. Martin Šín, Ph.D., FEBO – lékař specialista v oblasti oftalmologie

02.02.2024 | Vystudoval 2. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze v roce 2006, a následně v roce 2012 ...


Mgr. Dragana Žarković, Ph.D. první fyzioterapeutka a NLP Master koučka
Mgr. Dragana Žarković, Ph.D. první fyzioterapeutka a NLP Master koučka

24.01.2024 | Vystudovala Univerzitu Karlovu v Praze, kde roku 2021 obhájila doktorát. Jejím celoživotním tématem, ...


Plk. prof. MUDr. Vladimír Beneš, DrSc. – neurochirurg
Plk. prof. MUDr. Vladimír Beneš, DrSc. – neurochirurg

26.07.2020 | Profesor Vladimír Beneš patří mezi přední české neurochirurgy. Jednou z hlavních oblastí, skrze ...


MUDr. Jarmila Zipserová ̶ přednostka soukromé Neurorehabilitační kliniky Axon
MUDr. Jarmila Zipserová  ̶  přednostka soukromé Neurorehabilitační kliniky Axon

20.06.2020 | Díky dlouholetým zkušenostem je váženou specialistkou v oblasti neurologie a dětské neurorehabilitace. Vystudova ...


MUDr. Radoslav Lacina – stomatolog, vedoucí Centra dentální péče
MUDr. Radoslav Lacina – stomatolog, vedoucí Centra dentální péče

23.03.2020 | MUDr. Radoslav Lacina patří mezi významné české stomatology. V roce 2003, tedy tři roky po úspěšné ...