MUDr. Michaela Šimková - lektorkou celostní diagnostiky
22.02.2015 11:45 | redakce
Zajímá vás, jak jsme propojeni s přírodou a jak naše tělo funguje v kontextu s ní? Odpovědi na vaše otázky může přinést celostní diagnostika. MUDr. Michaela Šimková je lékařka v oboru psychiatrie, terapeutka, ale také lektorka celostní diagnostiky na pražské Akademii léčivé výživy, kde v seminářích učí studenty nazírat do lidského těla i duše z pohledu starých mistrů a ukazuje jim, jak vše může fungovat v praxi. Cílem seminářů je, aby byl systém celostní medicíny použitelný v praxi a aby studenti pochopili tisíce let staré poklady, které toto celostní nazírání světa přináší i dnešní době a evropské kultuře.
Kdy a proč jste se začala zajímat o celostní medicínu?
O celostní medicínu jsem se začala zajímat již během studií na lékařské fakultě. Přišla mi velmi logická a líbilo se mi propojení systémů těla i duše a dalších aspektů, které celostní, potažmo čínská a ajurvédská medicína řeší. Během studia na lékařské fakultě jsem tedy začala souběžně studovat i TČM u Sinobiologické společnosti... a pak to praktikovala pro známé a příbuzné, ale pracovala jsem ještě v nemocnici jako klasický lékař. Pak jsem ale dozrála k rozhodnutí, že celostní medicína je cesta pro mě a z nemocnice odešla. Od té doby, od roku 2000, se věnuji už pouze medicíně celostní, kde diagnostickým pilířem je pro mne tradiční čínská diagnostika. Je to jeden z nejpropracovanějších diagnostických systémů.
Jak funguje lidské tělo v kontextu ročních období, životních etap a v propojení s přírodou? Co bychom neměli přehlížet?
Tato otázka je velmi široká a nelze ji zodpovědět takto jednoduše... Na to potřebuji několik dní speciálního semináře. Ano, fungujeme v sounáležitosti s okolím, životním prostředím, přírodou, máme nějaké vrozené vlastnosti a předpoklady a jiné časem získáváme. To všechno tvoří naši konstituci, kterou je třeba zohlednit při vytváření jídelníčku i zařazování dalších aktivit do našeho života. Každý jsem jiný, originální a takto je potřeba k sobě i přistupovat. Nesrovnávat se s tím, či oním člověkem, ale pracovat na hledání toho, co je pro mě vhodné a jakou chci jít cestou. Jakýkoli terapeut vám může být dobrým průvodcem, ale hlavní „drive“ je stejně na každém jednotlivci samém.
Po zimním období, přichází jaro a většina z nás se cítí unavená, jak z toho ven?
Záleží na tom, z čeho únava pramení. Velmi často je to už záležitost léta a postupné vyčerpávání rezerv, nebo v zimě málo odpočíváme a dostatečně neživíme element vody - ledviny, které jsou jakousi schránkou naší energie, našimi baterkami. Pak velmi snadno v období tvrdých měsíců, jako je leden a únor, naše rezervy již skomírají a do jara pak přicházíme již znavení a poměrně dlouho trvá, než nás slunce zase nabije a uzdraví.
Co bychom mohli a měli pro své tělo udělat každý den?
To je také velmi individuální záležitost. Každý má jakousi prioritu vzhledem k jeho zdraví, způsobu života, vyznání a dalšímu kontextu. Ale ve výsledku bychom měli co nejlépe pečovat hlavě o své tělo a duši, protože jedině tak můžeme fungovat v radosti a jedině z této pozice má smysl dělat něco dále i pro ostatní.. Ve chvíli, kdy sami jsme ne-mocní, čili nemáme dostatečnou „moc“ nad svým životem, těžko můžeme ovlivňovat životy jiných. Starejme se tedy o to, co vkládáme do úst a sledujme, zda to našemu tělu prospívá. Starejme se také o to, jaké programy vkládáme do své duše a zda nepolykáme něco, co polykat nechceme. Buďme v tomto bdělí, berme si odpovědnost za to, co žijeme a jak žijeme a každý jděme za svým vnitřním štěstím. A také přijímejme do svého života strádání - to posiluje. Číňané tvrdí, že je velmi prospěšné zakoušet chlad a hlad a takto vychovávat i děti, konkrétně prý 30 % hladu a 30 % chladu. A je dobré se každý den trochu zapotit a fyzicky unavit a pořádně se zasmát.
Vedete na Akademii léčivé výživy seminář celostní diagnostiky, co vše mohou zájemci o seminář očekávat?
Mohou očekávat laskavý přístup, teoretickou základnu tradiční čínské diagnostiky a mnoho a mnoho příkladů z praxe. Cílem je naučit studenty, jak se správně mohou jednoduše diagnostikovat a na to konto si na míru našít právě všechna ta doporučení, na která jste se mne ptala.
Máte nějakou ověřenou radu, kterou byste mohla předat dál?
To je velmi obecná otázka. Je potřeba pracovat hlavně na sobě a ostatní většinou přichází s tím. A tím myslím jak tělesnou, tak duševně duchovní stránku. Tak ovlivníme život svůj a vlastním příkladem i životy druhých. Doba morálky vnější, kdy nás řídil někdo jiný, a to jak ve smyslu společenském tak osobním i zdravotním je pomalu pryč. Nastává doba morálky vnitřní, kdy odpovědnosti za naše zdraví, štěstí a životy máme jen my sami. A právě ve vztahu k jídlu to platí dvojnásob. Pídit se, co je pro nás dobré, nedělat ze svého těla popelnici, nenechat se tlačit reklamou do potravin-nepotravin, ptát se po původu potravin, používat vlastní selský rozum a mít i odvahu se na něj spolehnout.
Kromě dvouletého studia pořádá Akademie léčivé výživy pravidelné kurzy a semináře na aktuální témata zdravé a léčivé výživy, které vedou přední čeští i zahraniční odborníci v daných oblastech. Více informací o studiu i kurzech, stejně jako přihlášky, najdou zájemci přímo na webu Akademie léčivé výživy.
Děkuji za rozhovor.
Text: 2media.cz
www.facebook.com/akademielecivevyzivy
Komentáře
Kategorie
Příbuzné články
02.02.2024 | Vystudoval 2. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze v roce 2006, a následně v roce 2012 ...
24.01.2024 | Vystudovala Univerzitu Karlovu v Praze, kde roku 2021 obhájila doktorát. Jejím celoživotním tématem, ...
26.07.2020 | Profesor Vladimír Beneš patří mezi přední české neurochirurgy. Jednou z hlavních oblastí, skrze ...
20.06.2020 | Díky dlouholetým zkušenostem je váženou specialistkou v oblasti neurologie a dětské neurorehabilitace. Vystudova ...
23.03.2020 | MUDr. Radoslav Lacina patří mezi významné české stomatology. V roce 2003, tedy tři roky po úspěšné ...
Newsletter:
Best of ... na Facebooku! Nejčtenější články za měsíc