Ivan Šablatúra – florista a bytový designér


Ivo Šablatúra, foto: Lenka Hatašová
22.05.2014 10:12 | Michaela Lejsková

Když máte dobrý vkus a empatii, pak jde práce s dekorem o moc líp. Ivan Šablatúra se chopil své příležitosti a za několik málo let se vypracoval na pozici člověka úspěšného ve svém oboru. Za mnohé vděčí svému přirozenému šarmu a pozornosti k lidem. Je mnoho těch, kteří když vidí výsledky jeho práce,  mohou říci: Jste báječný! Kdo by odolal?!

Ivo Šablatúra, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Co podle vás znamená umět se prosadit?

Je to umění! Je snadné dělat to, co se líbí mně, ale už těžší je to skloubit s tím, co se líbí lidem. Vždycky musím najít nějakou ideální harmonii.

 

Jak nejlépe se může prosadit člověk ve vaší branži?

Talentem a prací na 100 procent. To je můj názor.

foto: archiv Ivana Šablatúry

foto: archiv Ivana Šablatúry

 

Jaké povahové dispozice jsou v tomto oboru předností a jaké naopak na závadu? 

Pomáhá určitě kreativita a cit pro detail a pro barvy. To je velmi dobrá vlastnost. A závada? Asi pravý opak. Moje nevýhoda je nejspíš první dojem – klienti jsou trochu v rozpacích, když namísto květinářky v zástěře přijdu já, 95kilový chlap s vousy. Je to neobvyklé. Ale o to víc jsou potom myslím nadšení, když vidí moji práci.

 

Vaše floristická nabídka je pestrá. Je vůbec něco, co neděláte? Jaké zakázky odmítáte a proč?

Já dělám všechno. (smích) A když něco neumím, snažím se to naučit.

foto: archiv Ivana Šablatúry

foto: archiv Ivana Šablatúry

 

Podle čeho si lidé obvykle vybírají druh květin? A daří se jim vybírat správně?

Vybírají podle toho, co se jim líbí nebo k čemu mají nějaký bližší vztah. A od toho, aby zvolili správně, jsem tam já. Pomáhám jim skloubit to, co se jim líbí, s tím, co je praktické pro danou situaci.

 

Od floristiky je už hodně blízko k interiérům. To proto jste se začal věnovat i bytovému designu? 

U mě je to trochu naopak. Po ukončení studií jsem se věnoval interiérovému designu v Bratislavě, a proto se mi tyto dvě profese stále prolínají. Jsou úzce propojené. Mám oko na design a i ke květinám jsem se dostal tak, že jsem navrhoval design jednoho eventu pro kosmetický koncern Avon. A když jsem nesehnal nikoho schopného, kdo by ho dekoroval, udělal jsem si to sám. Od té doby mě v Avonu milují a tím to také všechno začalo. V Praze už se navrhování interiérů věnuji méně, ale často spolupracuji s časopisy o bydlení.

Ivo Šablatúra, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Jakých chyb se lidé při zařizování bytového interiéru často dopouštějí?

Asi nejčastěji zapomínají dvakrát měřit a jednou řezat. Koupí věci, o kterých až později zjistí, že se jim nevejdou do prostoru nebo se tam vůbec nehodí.

 

Ale ať nehaníme – v čem vás třeba lidé překvapují dobrým vkusem?

Spíš bych řekl, v čem vkus často nemají, a to jsou barvy. Většinou si myslí, že byt musí hýřit všemi barvami, a nejjednodušší je vymalovat stěny. Ale to není ta nejlepší cesta. (úsměv)

 

Máte za sebou řadu dekorovaných společenských akcí. Které patřily k vaší největší organizační prověrce?

Bylo to asi China Investment Forum – tři velké galavečery na Hradě a v Obecním domě v Praze. S těmi se pojily celodenní konference a květiny pro manželky politiků. Za ten týden, co se to chystalo, jsem spal dvě hodiny denně.

Zkouškou jsou vždy velké eventy v neznámých prostorách, i když je všechno dobře naplánované a předem obhlédnuté a zkonzultované. Jednou jsem dělal velkou svatbu na zámku. A nějak se stalo, že ten den klesl tlak, a když jsem potřeboval napustit spoustu váz vodou, voda z kohoutku jen kapala. Tehdy nás na poslední chvíli zachránila stará studna, která byla plná křišťálově čisté vody.

Bohové mě asi milují, protože se mi nikdy nepřihodila žádná kalamita. Dokonce 99 procent mých svateb je bez deště! To je taky zázrak. I když třeba pršelo, na obřad se vždy vyjasnilo. Anebo letní bouřka přišla až po obřadě.

foto: archiv Ivana Šablatúry

foto: archiv Ivana Šablatúry

 

Jaký je obvykle průběh akce, která je dejme tomu pro 300 lidí? Vše vyžaduje dostatečnou přípravu, přesto nemůžete jistě riskovat povadlé květiny…

To je moje noční můra! Vždy volím květiny, které nejsou rizikové. Ale člověk míní, pánbůh mění. Třeba minulé Vánoce jsem prožíval v totálním stresu. Připravoval jsem svatbu pro slovenského fotbalistu Vladka Weisse mladšího, a protože měli svatbu 28. prosince na Chateau Appony na Slovensku, musel jsem květiny objednat týden dopředu. Jediný možný termín nákupu na burze v Holandsku byl 20. 12. O den později jsem měl květiny v Praze a musel jsem je mít celou dobu v chladicím boxu. I když květiny vydrží v chladu podstatně déle, byl jsem ve stresu a celé svátky jsem myslel na to, jak to všechno dopadne. Dopadlo na jedničku s hvězdičkou. Jak jsem říkal – buď mě bohové musí milovat, nebo mají sprostí štěstí, to nevím. (smích)

Ivo Šablatúra, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Děje se někdy, že si klient objedná i umělé kytky? V jakých případech?

To se děje například na čínských a vietnamských svatbách. Tam je to standard a dělám je v Praze často. Mají to postavené trochu jinak než naše svatby.

 

Inspirovala vás nějak jejich kultura?

V Číně je například bílá považována za barvu smutku, to je zajímavé. Mají rádi červené barvy. Já rád kombinuji červené květy s temnými červenými přes bordó až po černou.

 

Jaká kultura vás inspiruje rozhodně?

To záleží na situaci a náladě, ale mám rád slovanskou kulturu, staré kroje plné krásných vyšívaných květů, velké květinové věnce ve vlasech…

foto: archiv Ivana Šablatúry

foto: archiv Ivana Šablatúry

 

Všimla jsem si i živých květin zapíchaných do dortu. Jsou nějaká pravidla pro to, která kytka do dortu ano a která ne?

Dělá se to většinou proto, že nemáme dost šikovných cukrářů, kteří dovedou udělat realistické květiny z cukru. Navíc jsou podstatně dražší. Proto je běžné použít květinu živou. Když dávám květiny na dort, vždy používám květy v bio kvalitě a většinou se používá stejný druh, který je použitý i v dekoracích.

foto: archiv Ivana Šablatúry

foto: archiv Ivana Šablatúry

 

Co všechno máte na akcích, jako jsou svatby, na starosti?

Kromě květinových dekorací mohu poradit v podstatě se vším, protože už jsem v tomhle oboru relativně dlouho.

 

Na kolika svatbách jste už byl?

Jako host, nebo pracovně?

 

Tak či tak.

Tak či tak na spoustě. Někdy mám i tři svatby za týden!

foto: archiv Ivana Šablatúry

foto: archiv Ivana Šablatúry

 

Co je podle vás základem úspěšného svatebního programu?

Základem je zvolit program tak, aby se lidé nenudili, nemyslet jen na to, co mají rádi novomanželé, ale přizpůsobit program i svatebčanům. Jednou jsem dělal vegetariánskou svatbu bez alkoholu, protože takhle novomanželé žijí. A hosté to vůbec nechápali.

Ivo Šablatúra, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Vzpomínáte si na nějakou hodně zvláštní svatbu?

No možná zrovna tahle svatba, kde byl přípitek s bio šťávou z celeru a mrkve. (úsměv) A nebo třeba svatba amerického páru, kde jsem zabezpečoval květiny i vizáž. A protože byli jen dva, šli jsme já a vizážistka i za svědky. To byl ten milejší případ.

foto: archiv Ivana Šablatúry

foto: archiv Ivana Šablatúry

 

Čeho byste ve své kariéře rád dosáhl?

Nevím, jestli tento obor nějaký takový cíl má. Mohou to být floristické soutěže, ale na ty já nejezdím a ani mě nezajímají. Spíš mě těší vděčnost lidí nebo třeba to, že pro váš magazín dělám už druhý rozhovor, protože ten první čtenáře zajímal. Za to všem moc děkuji, i vám.

 

Co vám dalo a co vzalo podnikání? 

Jak jsem již říkal, narážím v této profesi na zajímavé lidi, zajímavá místa, není to stereotyp. A vzalo mi asi volný čas, kterého mám teď méně.

foto: archiv Ivana Šablatúry

foto: archiv Ivana Šablatúry

 

Jak vnímáte slabší, ne příliš zdařilá období v životě s odstupem?

Když má člověk docenit období, kdy se mu daří, musí tomu předcházet nějaký ten neúspěch. Takže si i z negativních událostí beru to pozitivní a jdu dál.

 

Co je pro vás největší hnací silou, motivací? 

Mám rád výzvy, kterými jsou pro mě právě ty velké eventy a svatby třeba kolem tisíce lidí.

 

Umíte si správně přát?

Asi ano. Protože jsem relativně skromný, většinou se mi to, co si přeju, vyplní.

 

Dáte na rady svého okolí, nebo se spíše řídíte vlastní intuicí? 

To ne, rád si poslechnu názor druhých lidí, ale většinou se i tak řídím sám sebou. Radit si nechávám jen v odvětvích, která absolutně neovládám.

foto: archiv Ivana Šablatúry

foto: archiv Ivana Šablatúry

 

Jakým způsobem získáváte nové klienty? Co je nejdůležitější pro jednání s nimi? 

Oni si mě většinou najdou sami. Nejdůležitější je umět jednat s lidmi a dát jim to, co chtějí.

 

Podařilo se vám získat dobrý odhad na lidi i díky této práci?

(smích) Moje sestra mi jednou řekla, že už si ani nemůžu pamatovat všechny lidi, které jsem kdy potkal. Právě díky tomu množství si dovolím tvrdit, že ve většině případů vím hned od začátku, co mohu od daného člověka čekat.

 

Na co dáte nejdříve, či podle čeho vyhodnocujete druhé? 

Podle toho, jaké hodnocení to má být. Na něco stačí první dojem a na něco nestačí znát člověka celý život. Každopádně mám rád slušné, upřímné a srdečné lidi.

 

Vyhlížíte jako člověk, který má velké množství přátel. Na kolika prstech byste napočítal ty skutečné přátele? 

Na jedné ruce a ještě mi nějaký prst zůstane. (smích)

Ivo Šablatúra, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Co je pro vás v práci přidanou hodnotou?

Asi to, že jsem prošel místy, na která bych se jinak asi nedostal. Všechny zajímavé hrady, zámky, veřejnosti nepřístupná místa, soukromí celebrit,…

 

Jak vypadá váš životní styl?

Hektika. Co mám svůj byznys, zanedbávám své přátele a rodinu. A celý život jsem se věnoval sportu a teď to nějak zanedbávám! Musím být hodnější chlapec. (smích)

foto: archiv Ivana Šablatúry

foto: archiv Ivana Šablatúry

 

Patříte k zásadovým lidem?

Ano.

 

Co například děláte zásadně? 

Zásadně dělám věci pořádně, na 100 procent. To mě naučil můj otec. Vždy mi říkal: „Pokud to neděláš pořádně, tak to nedělej vůbec!“ Za to, jaký jsem, děkuji svým rodičům.

 

Děkuji za rozhovor.

 

 

Text: Michaela Lejsková

Korektura a překlad: Alžběta Strnadová

Foto: Lenka Hatašová www.lenkahatasova.com

a archiv Ivana Šablatúry

Oficiální stránky FASHIONFLOWERS www.fashionflowers.cz  

Vytvořeno ve spolupráci s:

Designhotel Elephant Prague www.hotel-elephant.cz 

GrandioR Hotel Prague www.hotel-grandior.cz 

Le-Hotels Group

Produkce: Michaela Lejsková

Publisher: Profesní magazín Best f www.ibestof.cz

foto: archiv Ivana Šablatúry

foto: archiv Ivana Šablatúry

foto: archiv Ivana Šablatúry

foto: archiv Ivana Šablatúry

foto: archiv Ivana Šablatúry

foto: archiv Ivana Šablatúry

foto: archiv Ivana Šablatúry
foto: archiv Ivana Šablatúry
foto: archiv Ivana Šablatúry
foto: archiv Ivana Šablatúry
foto: archiv Ivana Šablatúry
foto: archiv Ivana Šablatúry
foto: archiv Ivana Šablatúry
foto: archiv Ivana Šablatúry
foto: archiv Ivana Šablatúry
foto: archiv Ivana Šablatúry
foto: archiv Ivana Šablatúry
foto: archiv Ivana Šablatúry
foto: archiv Ivana Šablatúry
foto: archiv Ivana Šablatúry
foto: archiv Ivana Šablatúry
foto: archiv Ivana Šablatúry
foto: archiv Ivana Šablatúry
Ivo Šablatúra, foto: Lenka Hatašová
Ivo Šablatúra, foto: Lenka Hatašová
Ivo Šablatúra, foto: Lenka Hatašová
Ivo Šablatúra, foto: Lenka Hatašová
foto: archiv Ivana Šablatúry
foto: archiv Ivana Šablatúry
foto: archiv Ivana Šablatúry
foto: archiv Ivana Šablatúry

Partneři

Designehotel Elephant Praha
Hotel Grandior


Komentáře



Kategorie
Příbuzné články
KAMU / Kamila Chadim – kuchařka
KAMU / Kamila Chadim – kuchařka

21.01.2024 | Jak sama říká, již od dětství nedala vařečku z ruky, proto se rozhodla, vystudovat střední ...


Josef Maršálek – cukrář, cestovatel, spisovatel
Josef Maršálek – cukrář, cestovatel, spisovatel

12.08.2023 | V devatenácti letech odjel Josef Maršálek z rodné Moravy s pár tisícovkami v kapse vlakem do Prahy ...


Michal Skramuský - fotograf
Michal Skramuský - fotograf

07.04.2019 | Na cestu profesionálního fotografa se vydal před osmi lety. Bez uměleckých škol, kurzů, seminářů, ...


Václav Zimmermann – polygraf, knihtiskař
Václav Zimmermann – polygraf, knihtiskař

11.03.2019 | Během celého dětství a dospívání bylo jeho velkým koníčkem lepení modelů plastových letadel, ...


Petr Rajt - pražič kávy
Petr Rajt - pražič kávy

24.01.2019 | Petr Rajt má rodinnou pražírnu kávy v Lošově nedaleko Olomouce. Začínal jako obchodní zástupce ...