Ivana Tokárska - vizážistka


Ivana Tokárska
Ivana Tokárska
12.01.2011 13:10 | Michaela Lejsková

 

 

 

„Jsem v podstatě stydlivý člověk. V superlativech o sobě mluvit neumím.“  Ivana Tokárska

 


 

 

 


Ivana Tokárska pochází ze slovenského Svitu nedaleko Popradu. Ke kreslení tíhla už od školních let, a proto se rozhodla věnovat studiu módního návrhářství ve slovenském Svidníku. V současné době žije v Praze, kde se díky pečlivé a vytrvalé práci stala vizážistkou mnoha krásných a významných žen z různých oblastí, především však ze světa módy. Komu je dvorní vizážistkou? „Žen, které projdou mýma rukama, je tolik, že nedokážu vybrat jednu. Ale s Taťánou Kuchařovou spolupracuji už dlouho, dávno předtím, než se stala Miss. Pak jsme se setkaly, když vyhrála Miss ČR. Poté získala titul Miss World. Dlouho jsme se neviděly, ale naše cesty se znovu proťaly.“ Partnerem Ivanky je fotograf Matúš Tóth. Společně se podílejí na tvorbě kreativních fotografií jak ve studiu, tak i doma. Tvůrčí práce je naplno vidět v každé jejich produkci.

 

Ivanka při práci

Máte radu, jak úspěšně zvládnout foto make up?

Prvořadé je zvládnout techniku make upu. Já osobně netřídím make up podle kategorií. Důležité je, aby byl dokonalý už na první pohled, aby to dané klientce nebo modelce slušelo. A samozřejmě je nutné, aby se hodil ke světlu, zvolenému tématu, vždy se podřizujeme tomu, co se fotí. Proto je podstatná komunikace mezi fotografem, vizážistou a také stylistou. Takže jde o týmovou spolupráci.

 

Co typologie – jarní, letní…?

Vzpomínám si na vizážistický kurz, který jsem absolvovala před dvanácti lety v Košicích. Učila jsem se nebát se sáhnout na obličej, orientovat se lépe v texturách, barvách, možnostech… Časem jsem si našla svoji techniku, svůj styl. Nepoužívám žádnou barevnou typologii, žádná pravidla. (smích) Snažím se řídit svým citem. Každá žena může použít jakoukoliv barvu, pokud ji správně kombinuje. Je potřeba brát ohled na věk, barvu oblečení, barvu vlasů, příležitost, pro kterou líčím. Pro začínající vizážistky je kurz důležitý. Ať si vybírají dobré kurzy, ověří si jejich kvalitu a jdou do toho. Nastartuje je to a můžou se tam hodně naučit. Podstatný je ovšem i cit pro barvy, který by měly mít v sobě.

Co si myslíte o módních trendech v líčení?

Určitě je to inspirace, ale není třeba se jich striktně držet. Každá žena je jiná, tak proč by měly všechny nosit zrovna novou kolekci? Na trhu je neuvěřitelné množství produktů a barev, každá žena si v tom může najít svoje a vytvořit si vlastní styl. Je dobré si hrát, zkoušet. Už dlouho letí linky. Svým způsobem jsou trendy, mnoho žen se jich však bojí. Já jsem ale opačného názoru. Myslím, že každé oko si je může dovolit, jen je potřeba přizpůsobit délku, sklon, tloušťku… To samé platí i o barvách, každá má několik odstínů (třeba hnědá může být jak v teplých, tak i ve studených tónech), proto si je může zkusit každý „typ“. Takže si hrajte, trendy se inspirujte, ale vytvářejte si svůj osobitý styl! Trendy je to, v čem se cítíte dobře! Když si nejste jistá, zeptejte se odborníků.

Ivana Tokárska

 

Vy sama školíte?

Radši pracuji rukama, než abych o tom mluvila. (smích) Nemusím vysvětlovat, proč použiji právě tu či onu barvu. Možná je to dané tím, že většinou dělám na focení či natáčení, na přehlídkách. Domluvíme se s týmem na začátku, pak se už pracuje a já nemusím mluvit. (smích) Líčení je pro mne nekonečná hra barev, proto se mi to těžko škatulkuje a reprodukuje. Občas dělám individuální poradenství, ale neškolím skupiny.

 

Dá se odhadnout charakter člověka podle toho, jak se sám líčí?

Určitě se nedá odhadnout charakter, ale spíš hranice vkusu a nevkusu. Ale i to je klamné, protože nevím, zda se žena nalíčila sama, nebo ji líčil někdo jiný.

 

Platí nějaké pravidlo, jaká líčidla by měla mít doma každá žena?

Protože každá pleť je jiná, nepotřebují všechny ženy ze zásady to samé. Na suchou pleť stačí jen make up, pudr není nutný. Pokud má žena krásnou pleť, nepotřebuje ani make up. A když má třeba jen kruhy pod očima, stačí korektor. Jinak tomu je u problematické pleti, tu je potřeba sjednotit a zakrýt drobné nedostatky. Tady se žena neobejde bez make upu, korektoru ani pudru, který zafixuje a srovná povrch. Pokud je pleť barevně jednotná a jenom se leskne, stačí pudr. Například Taťána Kuchařová má velmi krásnou pleť, která vypadá dobře i bez make upu. Když líčím Taťánu, nemám mantinely. Jediné, co nemůžu, je dát jí světlý make up, když má zrovna opálenou pleť. (smích) Dispozičně je velmi přizpůsobivá jakémukoli stylu, což je pro mě osvobozující a hravé. Taťána je velmi profesionální a na vše se připravuje. Podle toho, co se fotí, se opálí, doladí odstín vlasů… A tím se také uzavírá kruh týmové spolupráce, díky které se pak podaří výsledek dotáhnout do zdárného konce. Pro focení do časopisu Profashion jsme zvolili líčení ve stylu à la Bardotka – silnější linky a vyčesané vlasy.

 

Jak podle vás pečují o svůj zevnějšek české ženy?

Pohybuji se většinou v Praze a ženy se tady o sebe snaží starat. Je to pochopitelné, je tady velká dostupnost a možnost obstarat si veškerou kosmetiku a péči. Také povolání ženy směruje k tomu, aby vypadaly reprezentativně. A chtějí vypadat upraveně, když si vyrazí třeba do společnosti. Motivace je vždy důležitá, ale ženy samy by měly chtít, aby se ve své kůži cítily dobře bez ohledu na to, zda žijí ve městě či na vesnici. 

Děkuji za rozhovor.


Ivana Tokárska, make up & hair artist

www.ivanatokarska.com

Text: Michaela Lejsková

Foto: Ivana Tokárska

Publisher: Profashion 01/2010

 

Ivanka při práci


Tagy: make up, móda, řemeslo, styl, umění

KomentářeKategorie
Příbuzné články
KAMU / Kamila Chadim – kuchařka
KAMU / Kamila Chadim – kuchařka

21.01.2024 | Jak sama říká, již od dětství nedala vařečku z ruky, proto se rozhodla, vystudovat střední ...


Josef Maršálek – cukrář, cestovatel, spisovatel
Josef Maršálek – cukrář, cestovatel, spisovatel

12.08.2023 | V devatenácti letech odjel Josef Maršálek z rodné Moravy s pár tisícovkami v kapse vlakem do Prahy ...


Michal Skramuský - fotograf
Michal Skramuský - fotograf

07.04.2019 | Na cestu profesionálního fotografa se vydal před osmi lety. Bez uměleckých škol, kurzů, seminářů, ...


Václav Zimmermann – polygraf, knihtiskař
Václav Zimmermann – polygraf, knihtiskař

11.03.2019 | Během celého dětství a dospívání bylo jeho velkým koníčkem lepení modelů plastových letadel, ...


Petr Rajt - pražič kávy
Petr Rajt - pražič kávy

24.01.2019 | Petr Rajt má rodinnou pražírnu kávy v Lošově nedaleko Olomouce. Začínal jako obchodní zástupce ...