Pavel Filandr - kadeřník, vizážista, stylista, image maker a módní návrhář


Pavel Filandr, foto: Lenka Hatašová
27.08.2013 10:00 | Michaela Lejsková

Péči o svůj vzhled se rozhodně vyplatí svěřit profesionálovi. Získáte tím více jistoty a pocit klidu. Zvláště tehdy, pokud vybraný profesionál má dostatek empatie a dokáže odhadnout, co pro vás bude to pravé. Pavla Filandra přivedl zájem vystihnout přání svých klientů a porozumět jejich potřebám mnohem dál, a to od vizážistiky přes vlasovou úpravu až k vlastním návrhům oblečení. Výsledky jeho práce jsou důkazem toho, že volba jeho profese byla a je pro něj rozhodně to pravé. Velkou přidanou hodnotou mu budiž jeho přesnost, spolehlivost a profesionální přístup.

Pavel Filandr, foto: Lenka Hatašová
Foto: Lenka Hatašová 

 

Jaké služby u vás klienti mohou hledat?

Snažím se našim klientům poskytnout veškeré služby, co se týká image, to znamená kadeřnické, vizážistické, stylistické služby, případně navrhnout šaty nebo outfit přímo na míru. 

 

Co myslíte, styl se s člověkem rodí, nebo mít styl se musí člověk naučit?

Styl nebo image není člověku příliš vlastní, proto můj názor je, že se ho člověk musí naučit nebo se alespoň někde inspirovat a poté prohlubovat své vědomí toho, co mu sluší a v čem se cítí dobře. Avšak myslím si, že to, jak člověk vypadá – jak je oblečený, upravený a jakou má image – je velmi důležité z důvodu vlastní spokojenosti a dle toho se odvíjejícího postoje k životu a práci. Člověk, který si je sám sebou jistý a cítí se suverénně, podává mnohdy lepší výkony v práci než člověk zakomplexovaný a nespokojený sám se sebou.

Pavel Filandr, foto: Lenka Hatašová
Foto: Lenka Hatašová

 

Jaký existuje způsob, jak najít svůj styl? 

Je mnoho variant, jak najít svůj styl. Jednou z nich je, že si člověk domluví konzultaci se stylistou, nechá si doporučit několik outfitů a podle toho, ve kterém se cítí nejlépe, potom pokračuje. Avšak musí věnovat pozornost tomu, že máme módní trendy, které se nám obměňují. Další způsob, jak najít svůj styl, je pozorovat okolí kolem sebe a nechat na sebe působit média a lidi mediálně známé.

Pavel Filandr při práci

 

Jaká by obecně měla platit měřítka pro definici „upraveného člověka“? 

Základem upraveného jedince je jistě dodržování základních hygienických návyků, čisté oblečení a obuv. Celkový pohled na upraveného člověka by měl být komplexní a neměl by nijak narušovat první dojem.

 

Co považujete za zásadní při domácí péči, úpravě a make-upu u žen? Co často přehánějí, kde by měly přidat, či naopak ubrat? 

Za prvé základní péče o pleť nezačíná make-upem, ale pěstící kosmetikou, jak denní, tak noční. Dále pak by každá žena měla dle potřeby zvolit míru a vrstvu make-upu. Jemné stíny na denní nošení plus řasenka a decentní rtěnka.

Pavel Filandr při práci

 

Co by mělo tvořit obsah kabelky každé dámy? 

Zajisté dekorativní kosmetika a pudr, deodorant či parfém, papírové kapesníky.

 

Na co se vy sám nejdříve díváte, třeba i u mužů, a jak získáváte zásadní informace o člověku? 

Vnímám zákazníka či klienta jako komplexní osobu či osobnost a nejvíce mě ovlivní první dojem. První věta a jakási chemie, která probíhá přes komunikaci mezi mnou a klientem.

 

Co takový barometr odhadu na lidi přes jejich vizáž – může fungovat, nebo je vizáž spíše matoucí?

Určitě má člověk lepší pocit, když komunikuje s upraveným člověkem než se zanedbaným, avšak je pravda, že mnohdy jsou vizáž a image jakousi maskou klienta.

 

Jakému pokroku v péči o svůj vzhled jsou muži podle vás nejméně otevření? 

Můj názor je, že spousta mužů se brání barvám či tónování, extravagantním střihům či úpravě vlasů.

 

Jaké kreace češete ženám nejraději? Rád experimentujete s účesy?

Určitě mám rád, když se mi klientka pod rukama promění v dámu a nejde říct jednoznačně, že to je střihem či úpravou vlasů, ale je to spíše několik na sebe navazujících služeb. Jsem rád, když mě zákaznice vyhledávají a komunikují se mnou jako s odborníkem a nechají si mnou poradit.

Pavel Filandr, foto: Lenka Hatašová

 

Co by měl každý klient vědět o úspěšné komunikaci se svým stylistou?

V první řadě musí vědět, co nosit nechce, k čemu má vyslovený odpor a není schopný se s těmito vjemy porovnat. Určitě by měl znát své velikosti, vizi a představy, jaký styl by si asi představoval, avšak nemusí být totožný s názorem stylisty. V neposlední řadě by klient měl poskytnout informaci, pro jaký účel je outfit prováděn a styling vybírán.

 

Dokážete obléci na společenskou událost i člověka, se kterým jste se nesetkal, jen podle popisu? 

Pokud by byl popis hodně přesný a důvěryhodný, tak bych se jako správný stylista o to mohl pokusit. Přesto osobní setkání s klientem je jedním z nejdůležitějších kroků k úspěchu výběru správného outfitu, protože jako profesionál přihlížím i na vzezření klienta a to, jak na mě působí.

Pavel Filandr, foto: Lenka Hatašová
Foto: Lenka Hatašová

 

Co pro vás znamená „umět nosit šaty“?

Je pravda, že mnoho lidí si myslí, že čím dražší oblečení si na sebe vezmou, tím spíš mají vyhráno. Bohužel tomu mnohdy tak není a za značku se člověk nikdy neschová. Proto je velmi důležité vždy vybírat adekvátní oblečení ke svému postavení a postavě.

 

Máte vlastní krédo ve své práci? 

Uspokojuje mě, pokud zvednu klientům sebevědomí, a vždycky se snažím zákazníkovi či zákaznici být nápomocný, aby se po proměně vlasů či image cítili co nejlépe.

 

Jak vypadá obvyklá příprava na focení celebrity do časopisu?

Vybere se správný styling – ať už podle velikosti, nebo vhodného typu střihu pro daného klienta, vybere se lokace a domluví se termín, tak aby vyhovoval celému týmu, který zahrnuje fotografa, většinou šéfredaktora, vizážistu, stylistu a pomocný personál. Ve většině případů se v den focení s danou celebritou setkáme o hodinu až dvě dříve na místě focení, proběhne fitting, make-up a vlasová úprava. Následuje samotné focení.

 

Připravujete si s sebou na focení i nějaké neobvyklé věci, které by se případně mohly hodit?

Záleží na zadání klienta, o jaké focení půjde, s tím, že se věnuji i filmovému a divadelnímu líčení. Tak s sebou na focení vozím i kufr, který je vybavený pro speciální efekty a obsahuje několik druhů umělé krve, umělou kůži, jizvy a podobně.

 

V čem je specifická příprava například u nevěsty?

V dnešní době si nevěsty přejí hodně zkoušky, i když můj názor je takový, že pokud si nevěsta vybere profesionála, nemá se čeho obávat. Avšak svým klientkám zkoušky nevymlouvám a nerozmlouvám. Je v nich jistá nervozita z jejich velkého dne, a proto se snažím navodit příjemnou atmosféru a komunikaci. V samotný den přípravy nevěsty se člověk musí obrnit víceméně u každé silnými nervy a být sám velmi pozitivně naladěn, tak aby nedošlo ke zbytečným střetům vyvolaným nervozitou nevěst. Co se týká odbornosti, samotná úprava vlasů pro nevěsty je specifická a téměř vždy velmi slavnostní. Stejně tak i make-up by měl pro nevěstu být volen tak, aby podtrhl „panenskou krásu“.

Pavel Filandr, foto: Lenka Hatašová
Foto: Lenka Hatašová 

 

Co byste ještě víc zahrnul do stylingu nevěst?

Nic, myslím si, že zrovna v tento den si nevěsty dají záležet, aby vypadaly velmi dobře.

 

Co se vám osobně líbí ve volbě oblečení pro svatební příležitost a co byste spíše nedoporučoval?

Mně osobně se líbí šaty v kombinaci krajky a splývavých materiálů a vkusně ozdobené. Myslím si, že trend šatů dortového stylu bohužel přetrvá navěky, protože každá budoucí nevěsta si tím plní svůj dětský sen stát se alespoň na jeden den princeznou. Avšak co se týče pánských obleků či smokingů, tam bych byl přísnější a myslím si, že česká společnost velmi, velmi zaostává. Každý muž by měl mít doma alespoň jeden oblek a jeden smoking a pár sak. Samozřejmě svatebčané vkusně sladěni, tak aby vypadali již jako pár a ne jako sólisti.

Pavel Filandr, foto: Lenka Hatašová
Foto: Lenka Hatašová

 

Co si myslíte o dodržování dress codu, jak k tomu naše společnost přistupuje a na čem je dle vašeho úsudku potřeba zapracovat?

Pokud pořadatel určí dress code na úrovni pořádané akce, pak by na něj také měl dohlížet a postarat se o to, aby tento dress code byl dodržen všemi pozvanými, a tak zamezit nepřípustnému společenskému faux pas, kdy se potkají dva úplně odlišně oblečení hosté na stejné akci. Bohužel z vlastní zkušenosti vím, že se v Čechách dress code kromě politických kruhů a vysoko postavené společnosti příliš nedodržuje a nebere se vůbec zřetel na to, co si pořadatel akce přeje. Je to jistá arogance české společnosti, která si však neuvědomuje, že svým postojem poškozuje právě pořadatele těchto akcí. Bohužel jsme národ, který vlastní image a kultuře oblékání moc nevěří a nepodporuje ji.

Pavel Filandr, foto: Lenka Hatašová
Foto: Lenka Hatašová

 

Jaké předpoklady by měl podle vás mít člověk, který se chce věnovat práci v podobném rozsahu jako vy?

V první řadě se nesmí bát jistých proher a zklamání, dále nemít pracovní dobu a pracovat neustále, mít vrozený talent a nadání na estetično, neustále se vzdělávat v oborech, ve kterých chce uspět. Jít si až na malé ústupky tvrdě za svým cílem, avšak být pokorný a umět dobře komunikovat s lidmi.

 

Z jakých zkušeností jste se nejvíce ve svém profesním životě poučil?

Samozřejmě z těch negativních. To, co jsem si z toho odnesl, mě posunulo v profesním životě kupředu.

Pavel Filandr, foto: Lenka Hatašová
Foto: Lenka Hatašová

 

Co byste poradil svému mladšímu já?

Určitě prevenci před zbrklostí, umět vyčkávat a taktizovat, vybírat si více lidi, se kterými bych znovu chtěl či nechtěl spolupracovat, více rozmýšlet o investicích a ještě více se vzdělávat v oboru.

 

Děkuji za rozhovor.

 

Text: Michaela Lejsková

Foto: Lenka Hatašová www.lenkahatasova.com

Vytvořeno ve spolupráci s restaurací Campanulla www.campanulla.cz

Korektura textu: Alžběta Strnadová

Produkce: Michaela Lejsková

Publisher: magazín Best of www.ibestof.cz

Pavel Filandr, foto: Lenka Hatašová

Pavel Filandr, foto: Lenka Hatašová
Pavel Filandr, foto: Lenka Hatašová
Pavel Filandr, foto: Lenka Hatašová
Pavel Filandr, foto: Lenka Hatašová
Pavel Filandr, foto: Lenka Hatašová
Pavel Filandr, foto: Lenka Hatašová
Pavel Filandr, foto: Lenka Hatašová
Pavel Filandr, foto: Lenka Hatašová
Pavel Filandr, foto: Lenka Hatašová
Pavel Filandr, foto: Lenka Hatašová
Pavel Filandr, foto: Lenka Hatašová
Pavel Filandr, foto: Lenka Hatašová
Pavel Filandr, foto: Lenka Hatašová
Pavel Filandr při práci
Pavel Filandr při práci
Pavel Filandr při práci
Pavel Filandr při práci
Pavel Filandr při práci
Pavel Filandr při práci
Pavel Filandr při práci

KomentářeKategorie
Příbuzné články
KAMU / Kamila Chadim – kuchařka
KAMU / Kamila Chadim – kuchařka

21.01.2024 | Jak sama říká, již od dětství nedala vařečku z ruky, proto se rozhodla, vystudovat střední ...


Josef Maršálek – cukrář, cestovatel, spisovatel
Josef Maršálek – cukrář, cestovatel, spisovatel

12.08.2023 | V devatenácti letech odjel Josef Maršálek z rodné Moravy s pár tisícovkami v kapse vlakem do Prahy ...


Michal Skramuský - fotograf
Michal Skramuský - fotograf

07.04.2019 | Na cestu profesionálního fotografa se vydal před osmi lety. Bez uměleckých škol, kurzů, seminářů, ...


Václav Zimmermann – polygraf, knihtiskař
Václav Zimmermann – polygraf, knihtiskař

11.03.2019 | Během celého dětství a dospívání bylo jeho velkým koníčkem lepení modelů plastových letadel, ...


Petr Rajt - pražič kávy
Petr Rajt - pražič kávy

24.01.2019 | Petr Rajt má rodinnou pražírnu kávy v Lošově nedaleko Olomouce. Začínal jako obchodní zástupce ...